Stoomboot of Zeilschip l Depot: Boekhandel P8 F. G. ROELSE. gsm. zit- en slaapkamer GATEN Uit de Gemeente. GROOTE VOORRAAD; voor' iedere hand een passende pen Advertentiën. Scheepvaart. Burgerlijke Stand Een nette juffrouw Gedipl. Boekhouder Piano- en Orgellessen een werkmanswoning Betrekking gezocht Een flinke Meid WEET 'T AL BEKENDMAKING „OOSTERDUIN" BEKENDMAKING „ELISABETH", eventueel nog op stapel te zetten, in 1917 af te leveren door Zweedsche Reederij te KOOP gevraagd, Offerten met prijs en nadere gegevens twee agenten voor den bewakings dienst te schrappen wordt ver worpen met 8—9 stemmen. Tegen de heeren Vermeulen, de Boer, Wamstèker, Hoogland, Uitendaal, Handgraaf, Polderman en v. d. Steen. Het amendement Netscher om êén agent voor Velseroord te schrap pen wordt aangenomen met 11—6 stemmen. Tegen de heeren Vermeu len, de Boer, Polderman, v. d. Steen, Hoogland en Uitendaal. |De V oorzitter zegt dat het in zijn bedoeling ligt de nieuwe man schappen voor een proeftijd van een jaar te benoemen, maar behoudt zich het recht voor om ze dan de finitief aan te stellen. De heer Vermeulen stelt nu voor de jaarwedde van den eersten Inspecteur te bespalen op f1400. Aangenomen met 12 tegen 5 stem men. Tegen de heeren Vooren, Net scher, Schilling, Huyg en Sluiters. Het geheele voorstel wordt in stemming gebracht en met 116 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Huyg, Gerritsen Sluiters, Vooren, v. Tuyll en Hoogland. De adressen van de politie be ambten inzake regeling hunner jaar wedden, idem van den hooisteker gaan naar de Raadscommissie. Even eens de adressen van de hoofden van scholen en de onderwijzers, de leeraren der burgeravondschool, de verloskundige te Santpoort, de ver loskundigen te Ymuiden. Op een adres der Gezondheids commissie inzake rioleering in het dorp Velsen en van den Grooten Hout- of Koningsweg wordt besloten daarvoor op de begrooting van 1917 geen gelden uit te trekken. Goedgekeurd wordt de aanstelling vau een geneeskundig ambtenaar voor den ontsmettingsdienst en het medisch toezicht op de scholen, verhooging bedrag voor de aanschaf fing van leermiddelen, idem der bij drage aan de Witte-Kruisafdeeling, de toekenning van eene bijdrage aan den Raad van Bescherming voor den zuigeling. Op een verzoek van het Centraal Drankweer-Comité om verhooging van subsidie wordt afwijzend be schikt. Hierna wordt de vergadering tot a.s. Vrijdag verdaagd. Kamer van Koophandel. Visscherij. Het visscherijbedrijf te IJmuiden, dat tal van jaren over het geheel karige resultaten afwierp, in het bijzonder wat aangaat de stoomtrawivisscherij, heeft in ver band met de overvloedige vangsten en de hooge marktprijzen, het laatste jaar een welvaart beleefd, die menige reederij goed te stade kwam en de financieels basis herstelde, door minder goede uitkomsten van vorige jaren verzwakt. De gunstige wending prikkelde de energie van vele ree ders, met het gevolg, dat tal van visscherij schepen op stapel werden gezet en de visscherij vloot, te IJmui den in een jaar tijds met zestig schepen (zeil en stoomvisschers- vaartuigen) vermeerderde. Steeg eendeels de opbrengst van de visch- vangsten, aan de andere zijde bracht de oorlogstoestand de reederijen voor moeilijkheden. Na het uitbreken van den oorlog lag de geheele vis- scherijvloot te IJmuiden, wegens het molestgevaar op, en het is te danken aan het initiatief der reeders, door oprichting van de Onderlinge Oorlogsrisico Maatschappij en On derlinge Volksverzekering Maat schappij, dat deze weder in de vaart kwam. Toen in 1915 enkele vaar tuigen wegbleven zonder dat daarvan iets naders werd vernomen, ontstond vrees bij de opvarenden en de vloot kwam daardoor weder eenige weken stil te liggen. Het in werking treden van de Oorlogszeeongevallenwet bleef niet zonder invloed en werkte mede, dat de opvarenden het werk weder hervatten. In Juli 1915 kon weder geregeld worden gevischt. De oorlogszeeongevallenwet hoopte de reederijen een nieuw instituut in het leven te roepen, nl. de Visch- vaart Onderlinge „IJmuiden", als Ud aangesloten bij Zeerisico te Am sterdam, welk instituut hoofdzakelijk beoogt het onderling dragen van de lasten en verplichtingen, welke deze wet den reederijen oplegt. In September kwamen de reede rijen met opvarenden tot eene nieuwe loonregeling, waarbij laatstgenoem den meer geïnteresseerd werden bij de opbrengst der vischvangsten. Hierdoor stegen de loonen belangrijk, ja verdubbelden in vele gevallen. Op aandrang van de regeering om vrijwillig visch beschikbaar te stel len tegen door de regeering vast te stellen maximumprijzen en teneinde een verbod van uitvoer van visch te voorkomen, werd in November 1915 de Zeevischvereeniging te IJmuiden, overeenkomstig van re- geeringswege aangegeven concept statuten, opgericht. Tot deze ver- eeniging mochten slechts koninklijk goedgekeurde corporaties als lid toetreden. Van de te IJmuiden geves tigde vereenigingen traden toe de IJmuider Vischhandelvereeniging en de Vereeniging van reeders van visschersvaartuigen. Een belangrijk deel van den vischaauvoer werd nu tegen sterk gereduceerde prijzen voor binnenlandsch gebruik beschik baar gesteldvan enkele visschers Vs gedeelte, van andere de geheele aangevoerde hoeveelheid. Het bleek, dat het binnenland niet altijd de beschikbaar gestelde hoeveelheden kon plaatsen, waardoor het teveel voor uitvoer in aanmerking kwam. Teneinde het binnenland van haring tegen zeer matige prijzen te voorzien werd door de haring- reederijen in 1915 f 100.000 beschik baar gesteld. Het aantal vaartuigen, dat in 1915 m do visschershaven kwam, bedroeg 15,340 (v. j. 13,589). De vermeerdering is niet toe te schrijven aan bijzonderen groei van het visschersbedrijf. De toeneming is uitsluitend Imt gevolg van een aanmerkelijk drukker verkeer van de kleine vaartuigen, welk verkeer geheel van toevallige omstandig heden afhankelijk en en voor het visscherijbedrijf on de havenexploi tatie van geen belang is. Het aantal der binnengekomen stoomtrawlers, de voor de haven exploitatie belangrijkste vaartuigen bedroeg 4894- (v. j. 4814. Hoewel aan de visscherij op de Noordzee, in verband met de oor logstoestand, vele gevaren verbon den bleken, welke reeds het ver lies van 8 stoomtrawlers (waarvan 6 met man en muis) tengevolge hadden, werd de stDomvisscherij over het algemeen toch geregeld uitgeoefend. Dat, in weerwil van de gevaren, de lust tot visschen bij de beman ning bleef, was te danken aan de zeer ruime verdiensten, waarvan zij bij de buitengewoon hooge be sommingen, welke door de stoom trawlers werden gemaakt, verze kerd konden zijn. Het aantal binnengekomen traw- loggers verminderde vau 1655 tot 541, welke afneming geheel op re kening kwam van den oorlogstoe stand. Trawlkotters kwamen in iets grooter aantal binnen. Het verkeer van deze vaartuigen was op zich zelf zoo gering, dat het van geen belang voor de haven is. Dit vaar tuigtype verdwijnt langzamerhand, omdat het zich naast, den stoom trawler niet kan handhaven. De cijfers van het verkeer der beugvisscherij verschillen weinig van die van 191 5; binnen kwamen 90 stoom- of motor- en 141 zeil- beugers. Van de drijfnetvisschers kwamen 84 stoom-, 126 zeil- en 27 motor- loggers binnen (v. j. 70 stoom- en 277 zeil- en motorloggei s). De totale inhoud van in- en uit gaande schepen was 3,378,788 (v. j. 3,315,125) Ms. De omzet bij den rijksvischafslag bedroeg f 17,887,709 (v. j. f7,134,466). De enorme vermeerdering vindt haar oorsprong gedeeltelijk in de buitengewone, abnormaal hooge prijzen, welke tengevolge van de groote butenlandsche vraag in den rijksvischafslag konden worden be steed. Het aantal handelaren ver meerderde met 49, wrarvan een aantal uit het buitenland. De met den handel op het bui tenland, hoofdzakelijk Duitschland behaalde resultaten gaven reden tot tevredenheid, hoewel niet in die mate als was verwachtveel geld werd verloren wegens de groote daling in den koers der marken. De handel op België en Engeland, welke voor een groot gedeelte uit speculatiehandel bestaat, werd met afwisselend geluk gedreven. De vaste handel op die landen leed eenigzins door de gebrekkige spoor- en bootverbindingen en door het beperkte post- en telegraafverkeer. De handel met het binnenland had te lijden door de- hooge visch- SWAN- en andere Vulpenhouders °adig prijzen, zoomede door de concurren tie van het centraalbureau tot af zet van visscherij producten te Amsterdam, aan welke concurrentie de handelaren gevoeglijk het hoofd h dden kunnen bieden, indien door de distributie van regeeringsvisch dit bureau, volgens het verslag, niet in een tegenover den handel nog meer bevoorrechte positie was gekomen dan vroeger, hetgeen bij de handelaren aanleiding heeft ge geven en nog geeft tot groote on tevredenheid, en terecht. Het is, zegt het verslag, voor den handel zeer te wenschen, dat dit bureau zich uit den handel terugtrekt en zich bepaalt tot het maken van propaganda voor het gebruik van visch als volksvoedsel in Nederland en het geven van adviezen te dezer 'zake. Indien het bureau doorgaat met handel in visch te drijven, blijft zulks een bron van aanhou dende ontevredenheid bij de hande laren, zoowel te IJmuiden als in het binnenland. Tengevolge van de buitengewone vischaanvoeren was er een gedeelte van het jaar gebrek aan manden en matten voor de verpakking der visch. welke schaarschte groote prijsopdrijving tengevolge had. die zich voor de matten handhaafde. De capaciteit der ijsfabrieken bleek niet bij machte aan de groote vraag naar ijs te voldoen. Het tekort werd als in andere jaren aangevuld met Noorsch ijs en ijs der bierbrouwe rijen, doch de pi ij zen daarvan waren zoo hoog, dat mede door het duurder worden van alle voor de productie van het ijs noodige grondstoffen, de ijsfabrieken genoodzaakt waren, bij de contracten een hooger prijs voor het ijs te bedingen, welke werd toegestaan en met het oog op dezelfde omstandigheden voorloopig zal ge handhaafd blijven. De nieuwe vischhal en de nieuwe goederenloods der Holl. Spoor voor visch werden' dit jaar in gebruik genomen en voldeden beide aan een reeds lang gebleken behoefte. Een verdere uitbreiding der vischhallen wordt met het oog op de groote uitbreiding die aan de visschersvloot, met name aan de haringvloot wordt gegeven, met verlangen tegemoet gezien. A. Duijn en E. J. Genefaas. B. Witman en E. Veldman A. Boer en J. Ras GETROUWD: P. Uitendaal en G. W. Jausen. H. Förch en J. Huigen. P. Timmerman en T. Aardema G. van den Brink en W. B. Veldman J. C. van Acker en C. Jagtenberg A. van Dijk en T. C. Julianus. OVERLEDENF.Wesselman 24 j. zoon van G. Wesselman en E. M. Heeremans. J. Koster 36 jaar echtgenoote van J. A. van Leeuwen. J. F. Verdikt 56 jaar echtgenoote van G. de Weerts. VELSEN. Aangekomen 18 October Vega, st. Sundsval), cellulose. Eendrachtst. Amsterdam, ledig. Vertrokken 21 OctoberVega, st. Sundsvall, ledig. 24 OctoberEen dracht, st. Londen, papier. Diepte haven van IJmuiden. Volgens mededeeling van het Loods wezen aan het B. a. Z. bedraagt de minste diepte vóór en in den ha venmond te IJmuiden en in de toe- leidingskanalen naar de schutslui zen met gewoon laagwater, als volgt Van buiten den mond tot aan de koppen der straDdkribbenin de havens en tot 80 M. uit de as 96 dM. Van de koppen der strandkribben tot de groote schutsluisin de havenas en tot 20 M. uit de as 96 d.M. tot de midden schutsluisin de havenas 75 d.M. tot de kleine schutsluis 71 d.M. der gemeente Velsen van 17 tot en met 23 Oct. 1916. BEVALLEN: J. W. Tervoort— Voorman d. A. Antonijsen—Rij ken z. A. Boot— Meesters z. H. van den Berge—Vroonland z. A. Slootde Groot d. J. van DuijvenvoordeWijker z. A. VosseBierman z. J. Horst- Vermeer d. A. M. van den BogaerdHimpers d. ONDERTROUWD: J. Steen en K. Oosterwal. M. de Boer en M. Griekspoor. J. W. Visee en M. J. Goris. J. Moot en N. Stam Den 19 October ontsliep in haren Heer en Heiland, Da een smartelijk ziekbed van onge veer zeven maanden, in den o iderdom van bfjua 25jaar Mej. Maria Catharina L^esen. onderwijzeres aan de Groen van Prinstererschool, alwaar zij 4 jaar zeer tot genoegen en tevredenheid van het Be stuur heeft gearbeidt, steeds haar beste gaven en krachten in dezen dienst des Heeren besteedt. Wij mogen Gode zij dank haar nastaren met het geloof dat ze is ingegaan in de rust die er overblijft voor het volk van God. Het Bestuur der school voor noemd. IJmuiden, October 1916. h.b.b.h. vraagt een frïssche Zit-Sla«pk@mer» met pension. Brieven met opgave van prijs onder R 122, adv. bureau P. F. C. ROELSE. Gevraagd op netten stand voor heer en dame (echtpaar zonder kinderen), liefst zonder pension met gebruik van keuken. Brieven met. prijsopgave onder No. 123 adv. bur. P. F. C. ROELSE. AVONDKANTOOR. biedt zich aan voor administratie in de avonduren. Br. R 125 aan het adv. bur. P. F. C. ROELSE. aangeboden, aan eerstbeginnenden en vergevorderden, tegen billijke conditiën, volgens vlugge methode, door Mej. J. M. BROEK, Neptunus- straat 28. Te koop gevraagd waarbij eenige tuingrond. Aanbieding onder R 126 aan Adv. Bur. P. F. C. ROELSE. door ex-Stuurman (koopvaardij) bij Reederij, Scheepswerf, Victualiehandel, Fabriek, enz. voor toezicht, kantoor of andere bezigheid. Brieven fr. letter B. C. SPAAN DERMAN, Hillegom. GEVRAAGD voor de dag hoog loon en wasch buitenshuis. Adres te bevragen Adv.-Bureau P. F. C. ROELSE. Voor direct gevraagd. opgaaf van vorigen werkkring en verlangd salaris. Adres bureau van dit blad. Afd. Bibliotheek. Inschrijving van lezers voor het winterseizoen 1916/1917, a.s. Vrij dagavond van 7 Vs— 8V2 uur, in het gebouw der N.V. IJmuiden Stores, Vischstraat. in uw Rijwielbanden worden solied en billijk gevulcaniseerd bij ST€T, VcSscroord, Zeeweg 53. VELSEN. Op roep tot de van Aandeelhouders der N.V. Stoomvisseherg Maatschappij „NIL DESPERANDUM" gevestigd te IJMUIDEN, op DONDERDAG 26 OCTOBER a.s. ten kantore der Vennootschap te IJmuiden, des namiddags te 4 uur precies. DE DIRECTIE. ingevolge art. 38 W. v. K. Bij akte, den 30 Aug. 1916 ver leden voor den ondergeteekende, zijn wijzigingen gebracht in de akte van oprichting van de Naamlooze Vennootschap Exploitatie Maatschappij' gevestigd te IJmuiden, gom. Velsen. De akte van wijziging in haar geheel, zoomede het Kon. Besluit van Bewilliging, zijn geplaatst in het Bijvoegsel tot de Ned. Staats, courant van 19 Oct. 1916 no. 246, G. D. BOERLAGE, Notaris in de gemeente Velsen. ingevolge art. 38 W. r. K. Bij akte, den 26 Juni 1916 ver leden voor den ondergeteekende, zijn wijzigingen gebracht in de akte van oprichting van de Naamlooze Vennootschap Stoomvisscherij Maatsohappij gevestigd te IJmuiden, gem. Velsen. De akte van wijziging in haar geheel, zoomede het Koninklijk Be sluit van Bewilliging zijn geplaatst in het Bijvoegsel tot de Neder- landsche Staatscourant van 19 Oc tober 1916 No. 246. G. D. BOERLAGE, Notaris in de gemeente Velsen.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 3