Kleine Zuiderzeevisch en spiering fie Spsarndamscbe h- sa RiviervisclHel doar zout geconserveerd, wie zijn daarvan koopers Advertentie-Bureau P. F. C. BOELSE. SPORT. Gevonden Voorwerpen Plaatselijk Nieuws. Advertenteis. YISCHHAN DEL Kantoor meisj es, G. TIMMER Plaatsing van Advertentiën in ALLE BLADEN op de voordeeligste conditiën. KANAALSTR. 59, hoek ORANJESTRAAT. te koop aangeboden aan verschillende straten gelegen, meest alle vrije WONINGEN, Billijke voorwaarden. Te bevragen Koningsplein 12. BLOKSTEEGr No. 7, BEVERWIJK levert PUIK BESTE WINTER AARDAPPELEN k f 5.per mud Er Eeflectanten gelieven te schrijven onder motto „Gezouten Sardinen" aan Adv.-Bur, P. P. C. BOELSE. heeft dagelijks voorbanden: versch gepelde garnalen, gebakken visch, gebakken spiering, gerookte paling, mosselen, gemarioneerde haring, rolmops, gekookte en versche eieren, regeeringsbaring a 4 centper stuk. Dagelijks verkrijgbaar Veschc Regeeringsscbelvisch en Schol a 14 cent per pond. Geopend 's MAANDAGSAVONDS van 7—9 uur. Tijdelijk gevestigd Helmstraat 1®. Teief. 855. LOS Tc,cf' 853 DAMESKAPPEB. HAABWEBKEE. Warmoesstraat SG, Haarlem. Een mynontplo fling. De hier binnengekomen zeillogger „Grada" rapporteert dat op de visscbery een mijn in de netten is ontp'oft, waar bij ongeveer 80 netten verloren gingen. Persoonlijke, ongevallen had den gelukkig niet plaats. Geen rijkscontrolemerk. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Vlaardingen is van den Minister van Landbouw bericht ingekomen, dat voorloopig niet in de bedoeling ligt een rijkscontrole- merk voor haring in te voeren. Het Visscherijbedryjf. Maan dagmorgen vergaderden de zeelieden in het Visscherijbedrijf in de tooneel- zaal Cycloop ter bespreking van den algemeenen toestand, nu de trawlers weder zijn opgelegd in afwachting van bericht omtrent de reden van aanhouding en opbrengen der drie stoomtrawlers, Hercules, Eendracht en Oceanic. De opkomst was zeer groothet gebouw geheel gevuld. Het bestuur deelde mede, dat het zich van advies zou onthouden en uit de boezem der vergadering de wenscben der zeelieden naar voren konden worden gebracht. Het resul taat daarvan was het volgende. Daar omtrent de oorzaak van het opbrengen der drie trawlers niets bekend is gemaakt bij het bericht der vrijlating en ten aanzien van de trawlers J. T. Cremer en Zaar.- stroom 3 alleen gemeld is, dat de consul-generaal te Londen geen bericht heeft ontvangen, dat de schepen opgebracht zijn, werd besloten met het uitvaren alsnog te wachten en om Woensdagmorgen weder te vergaderen en alsdan de zaak opnieuw onder de oogen te zien. Verzoek om kustverlichtivg. Reeds vroeger was door een deputatie uit schippers van stoomtrawlers aan de regeering verzocht het Baak vuurschip weder te leggen op een ander baken, dat dezelfde functie kon verrichten. De regeering heeft toen aan het verzoek niet kunnen voldoen. Thans is door een deputatie uit de schiphers, vergezeld van een lid van het hoofdbestuur van den A. N. Z. B., een verzoek tot den Minister van L. N. en H. gericht tot het ontsteken der vuren op de Noordelijke eilanden, zulks naar aanleiding van het omkomen der geheele bemanning van den motor- logger Johanna Y. M. 290. De minister zegde toe, dat het verzoek met den minister van Marine verder zou worden besproken en zeer zeker ernstig overwogen zou worden. Voor heden kon geen verdere toezegging worden gegeven. Haring visscherij. Sedert Zaterdag j.l. kwamen van de IJmuider haringvloot de volgende loggers binnen Anna Y.M. 321 met 21 last. Grada 277 7 Paulina 227 19 en Cornelis 172 16 haring. VOETBAL. V. S. V. Zondag hebben de Velseroorders weer een knap stukje werk verricht, door met 20 van Neerlandia te Amsterdam te winnen. waaromtrent inlichtingen zijn te bekomen aan de politiepost te IJmuiden. 1 zilveren armband van stuiverijes. 1 portemonnaie met inhoud. 1 kindertaschje met inhoud. 1 nieuwe groote portemonnaie. IJMUIDEN. Rijwiel gestolen. Ten nadeele van den heer C. den D. is een voor z\jn woning aan de Julianakade geplaatst oud heerenrijwiel ont vreemd. Vleetschade. De logger Grada IJM. 277 heeft door een mijuont- ploffing een deel van de vleet verloren. Waanzinnig geworden. De logger Wilhelmiua IJM. 300 is Dinsdag zonder vangst uit zee terug moeten keeren, omdat een der opvarenden, zekere D. W. uit Vlaardingen, plotseling krankzinnig was geworden. Tot twee maal toe was hij in zee gesprongen en tel kens met moeite gered. Inbraken. In den nacht van Maandag op Dinsdag is op verschil lende plaatsen in de nieuwe Rijks- vischhal ingebroken. Men had 't gemunt op de vischkantoren. Wel heeft men de boel overhoop gehaald, hier en daar, doch geldswaarden werden niet vermist. Het stoomvisscherij bedrijf. In de hedenmorgen gehouden vergadering der opvarenden van de stoomtraw lers is besloten voorloopig nog niet uit te varen en Vrijdag a.s. weder te vergaderen. Grondwetsherziening en de eisch van Algemeen Kiesrecht voor mannen en vrouwen. (Vervolg.) De tweede spreker van den avond is de heer R. de Boer, die meer speciaal de eisch van Algemeen Kiesrecht voor vrouwen zal bespre ken. Spreker zegt dat reeds in 1901 Mej. M. Kramers voor de Vrijz. Dem. Kiesvereeniging optrad om een pleidooi voor het Vrouwen kiesrecht te houden. Thans telt de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht reeds 22000 leden. Het kiesrecht voor vrouwen zegt spreker, is een eisch van goede democratie. Het parlement moet zijn een uiting van het geestelijk volksleven, niet alleen van de mannen, doch ook van de vrouwen. Spreker eischt daarom gelijkstelling voor de wet, van mannen en vrouwen. Hoe belangrijk zegt de heer de Boer, zou bijv. reeds niet geweest zijn de mede zeggingschap der vrouwen in de beschikbaarstelling van levensmid delen. De belangen der vrouwen zijn in het Burgerlijk Wetboek schromelijk verwaarloosd, zegt de spreker en haalt daaruit verschil lende voorbeelden aanals erfrecht, recht op verdiend loon, recht op bespaarde gelden enz. De rechten der vrouwen zijn door een wetgeving van mannen verwaarloosd. In sommige staten bestaat reeds 20 jaar het Vrouwenkiesrecht en haar invloed op de wetgeving is daar dikwijls groot en heilzaam geweest, in bijzonderheid op de kinderwetten. Onze regeering zegt de heer de Boer, voelt wel iets voor het passief maar niet voor het actief kiesrecht voor vrouwen en ze is daarmede van de historische lijn afgeweken. In andere landen is het juist andersom. Eerst 't actief en daarna het pas sief kiesrecht. Spreker stelt een motie voor die in alle vergaderingen van de Vrijz. Dem. Kiesvereenigingen gesteld zal worden en hoopt dat die motie met algemeene stemmen zal worden aangenomen. Zij luidt: „De openbaren vergadering, ge organiseerd door de Vrijz. Dem. Kiesvereeniging te IJmuiden, ge houden op Maandag 16 October, spreekt de wenschelijkheid uit, dat het resultaat der thans onder nomen grondwetsherziening moge zijn, dat het Algemeen Kiesrecht voor mannen en vrouwen in de grondwet worde vastgelegd." Principieel debat had niet plaats. Twee der aanwezigen verklaarden niet voor deze motie te kunnen stemmen n.l. de heer TEspagnol, die zich geen voorstander verklaarde van het vrouwenkiesrecht en de heer Janzen, die zich op het stand punt plaatste, dat het Algemeen Kiesrecht voor mannen noch voor vrouwen een dringende eisch was. Hij achtte 't eenigszins gevaarlijk het aantal kiezers, dat thans reeds met de haren ter stembus gesleept moet worden nog belangrijk te ver- grooten en in geen geval wenschte hij mede te werken het Algemeen Kiesrecht te verkrijgen ten koste van het Openbaar Onderwijs. Beide tegenstanders vonden natuurlijk weerlegging, zoowel van de sprekers van den avond, als van bestuuis- zijde en de heer Janzen werd te verstaan gegeven, dat ervoor hem geen plaats was in de Vrijz. Dem. Kiesvereeniging, wanneer hij geen beslist voorstander was van Alge meen Kiesrecht voor mannen en vrouwen. De heer Janzen mei kt nog op, dat hij daar nooit voorstander van geweest is en zich heeft aan gesloten bij die Kiesvereeniging, waartoe hij zich als vrijzinnig man het meest verwant voelde, inzon derheid voor de gemeentepolitiek, die niet zoo principieel of fanatiek gevoerd behoefde te worden. De motie werd met 2 na alge meene stemmen aangenomen. VRAAGT voor direct eenige zoo mogelijk die reeds in den visch- handel werkzaam zijn geweest. Brieven met referentiën en opgave van verlangt salaris no. 237 bureau van dit blad. (70 kilo). Slapeloosheid, Anaemie, Neurasthenie, Gtebrek aan eetlust, Uitputting, I nzinking, Neerslachtigheid, Oververmoeidheid, Si 'lechte spijsvertering, inergiegebrek, worden snel en afdoende over wonnen door het middel dat hun beginletters noemen. Prijs f 1.50 de flacon; 6 fl. f8.— 12 fl. f 15. Te verkrijgen bij de meeste Apothekers en goede Drogisten. Wacht U voor namaak! VAN DAM k Co., De Riemerstr. 2c-4. Den Haag. NUTS-SPAARBANK. Opgericht d. h. Departement IJmuiden v. d. Mij. tot Nut van 't Algemeen. Commissi® van Toezicht: Bestuur van de Nutsafdeeling. Inleggers genieten 3 M inimum-inlage f O,SS. ONINGEN

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 6