IJmuider Courant AGENDA. Predikbeurten. Visscherij. Scheepvaart. Uit de Gemeente. Uit de Provincie. Gemeenteraad 2e BLAD. 28 OCT. 1916. ZATERDAG. Bioscoop, Cycloop, 8 uur. ZONDAG. Bioscoop, Cycloop, 3 uur, 5 uur en acht uur. MAANDAG. Bioscoop, Cycloop, acht uur. Boaz-bank, Visseringstraat 12, 79 uur. Nutsspaarbauk, Helmstraat 9, 7—9 uur. DINSDAG. Verkiezing v. d. Kamer van Koop handel. Solser en Hesse, „Weet je 't al van Schellevis Mie Gebouw Cy cloop, 8 uur. Zondag 29 October 1916 IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. Creutzberg. 5 uurDs. Creutzberg. Doopsgez. Gem. afd. Prot.-Bond. 10'/o uur: Ds. J. D. v. Calcar van Beverwijk. Dinsdag 7 uur: Ds. Luikinga. Her denking der Hervorming. Geref. Kerk. 10 uur: Ds. Huizing. 5 uur: dezelfde. VELSEROORD. Herv. Evangelisatie. 10 uur: Geen dierst. 5 uur: de heer Gutteling. Geref. Kerk. 10 uur: de heer Brederveld. 5 uurdezelfde. VELSEN. Ned. Herv Kerk. 10 uur: Ds. Eggink. H. Avondmaal. Oud-Geref. Gemeente. (Gebouw voor Chr. Belangen). 91/2 uur: Godsdienstoefening. 5 uur: hetzelfde. WIJKEROOG. Geref. Kerk. 10 uur: Ds. Kok, H. Avondmaal. 5 uur: dezelfde, Dankzegging. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. (Bewaarschool). 10 uur: Dr. G. A. v. d. Bergh van Eijsinga. Kerkhervorming. Evangelisatie. 10 uur: Ds. C. A. Terlinden van Amsterdam. StoomvisscKerijbedrijfIn ver band met de moeilijkheden in het stoomvisscherij bedrijf laten we hier volgen de overeenkomst tusschen de reedersvereeniging en de En- gelsche regeering De vertegenwoordigen van de reeders der IJmuider Stoomtrawlers nemen op zich de Vereeniging van Stoomtrawlerreeders, te Ymuiden aan te bevelen de volgende voor stellen aan te nemen tot grondslag voor een overeenkomst, welke de regeering van Zijne Britsche M ajesteit bereid is te aanvaarden: I. De regeering van Zijne Britsche Majesteit of hare vertegenwoordigers zal voortaan het recht hebben op elke openbare veiling te IJmuiden door de tusschenkomst van een door gezegde trawlerreeders gestichte organisatie te koopen 35 procent van het gewicht van de geheele vangst der Hollandsche trawlers (met inachtneming der betalingen sub II en V dezer overeenkomst) en zulks, hetzij tot den marktprijs van dien dag, betzij tot den gemid delden prijs over de zes maanden eindigend 80 Juni 1916, en wel tot dien prijs, welke van deze twee te IJmuiden voor elke soort visch de laagste prijs alsdan zal wezen, wordende de bedoelde gemiddelde prijzen in gemeenschappelijk overleg vastgesteld, alles met voorbehoud, dat Britsche koopers de vrijheid zullen hebben op de veiling tegen andere koopers te bieden en te koopen elke hoe veelheid boven gezegde 35 procent. Bedoelde vereeniging verzekert aan de regeering van Zijne Britsche Majesteit of Hare vertegenwoordi gers, dat zij van tijd tot tijd alle noodzakelijke faciliteiton ter onder zoek en verificatie der hoeveelheden en der prijzen van de vangsten der Hollandsche trawlers zullen hebben. II. De Hollandsche trawlers, welke op de IJslandsche vischplaatsen visschen, zullen hun vangst lossen in de havens bedoeld sub, IV en deze vangst aldaar ver koopen zooals hun gezagvoerder het best oordeelt. III. De regeeriug van Zijne Britsche Majesteit zal aan de Hollandsche trawlers, bestemd voor de IJsland sche vischplaatsen, alle redelijke faciliteiten verleenen, welke veree- nigbaar zijn met de maritieme en militaire eischen, om bedoelde haven of havens aan te doen on vandaar te vertrekken. De regeering van Zijne Britsche Majesteit zal aan deze schepen vergunnen in bedoelde haven of havens zich te voorzien van alle goederen en benocdigdhedea, welke zij redelijkerwijze mochten behoeven voor de uitrusting der schepen en voor hun vischgerij voor de eerstvolgende tocht ter visscherij, of voor hun terugtocht, naar mate het geval mocht zijn, om zulks met inachtneming van alle voorwaarden, welke in dergelijke gevallen gemeen lijk worden gesteld. IV. De haven of havens bedoeld sub II dezer overeenkomst zullen zijn de door de regeering van Zijne Britsche Majesteit in overleg met de genoemde Vereeniging aangewe zen haven of havens. V. Ter vaststelling van de hier boven genoemde 35 procent der vangst zal de IJslaDdvangst, welke indien vervolge gelost en verkocht wordt in bedoelde haven of havens beschouwd worden als inbegrepen en deel uitmakend van bedoelde 35 procent. VI. Bedoelde vereeniging zal hare beste krachten gebruiken, teneinde elke Hollandsche stoomtrawler, welke nu of in den vervolge rnccht gaan visschen vanuit een andere Nederlandsche haven dan IJmuiden, aan de bepalingen dezer overeen komst te verbinden, en te beletten, dat eenige Hollandsche stoomtraw ler zijne vangst, of eenig gedeelte daarvan, in een andere haven dan die te IJmuiden lost, of in geval die trawlers in IJslandsche wateren visschen in eenige andere haven dan de Britscbe haven of havens hierboven tot lossing van IJsland sche vangst overbrengt op cenig ander schip. De vangst van eiken tiawler, welke gelost wordt of welke eenig deel van zijn vangst op een ander schip overbrengt in strijd met de hieraan voorafgaande bepaling zal begrepen zijn in het geheel, waarvan bedoelde 35 procent zullen worden berekend en zulk= zonder prejudice voor de uitoefening van eenig ander recht, welke in dusdanig geval aan do Regeering van Zijne Britsche Majesteit mocht toekomen. VIL De Hollandsche trawlers, welke de bepalingen dezer overeen komst naleven en wettig de visch- vangst uitoefenen op zeegebieden, die door de Regeering van Zijne Britsche Majesteit niet verboden zijn, zuilen niet onderworpen wor den aan opbrenging, noch vasthou ding. VIII. Ingeval eenig reeder van trawlers, die de bepalingen van deze overeenkomst naleeft, vervol gens moeilijkheden mocht onder vinden om zich de kolen, vischgerij of andere benoodigdheden ter vischvangst te verschaffen (behalve in het geval, voorzien sub III dezer overeenkomst) zal de Regeering van Zijne Britsche Majesteit, voor zoover de omstandigheden dit ver oorloven en met inachtneming van alle voorwaarden, welke in dergelijke gevallen gemeenlijk worden gesteld, alle redelijke faciliteiten verleenen voor den uitvoer van dergelijke benoodigdheden en genoemde Ver eeniging verbindt zich, dat deze uitsluitend aan den persoon van den Reeder zullen worden geleverd ten dienste voor bovengenoemd doel. IX. Alle Hollandsche trawlers, thans vastgehouden door de Regee ring van Zijne Britsche Majesteit, zullen worden vrijgelaten, bij ont vangst door de Regeering van Zijne Britsche Majesteit eener voldoende zekerheid van gezegde Vereeniging, dat deze zich tot de naleving dezer overeenkomst hebben verbonden. X. Deze overeenkomst zal door elk der partijen kunnen worden opgezegd met een opzeggingstermijn van 5 weken, behoudens het geval, dat de regeering van Zijne Britsche Majesteit niet voldaan is over do behoorlijke naleving der bepalingen dezer overeenkomst, als wanneer de regeering van Zijne Britsche Majesteit gerechtigd zal wezen deze overeenkomst op elk oogenblik te doen eindigen. XI. Niets van hetgeen in deze overeenkomst wordt bepaald zal mogen worden beschouwd als een afwijking der rechten van de re geering van Zijne Britsche Majesteit als oorlogvoerende mogendheid, noch als eeno beperking der rechten van der Regeering van Zij De Britsche Majesteit tot het doen van eike zoodanige ha deling als de maritieme of militaire omstandigheden moeid en vereischen. 12 Augustus 1916. (w. get.) Sir HENRY REW. J. F. KLERCQ. JOH. POLDERMAN. G. J. OLIE. Route Suezkanaal. De passa giersbooten van de Rotterdamscbe Lloyd en de Stoomvaartmaatschap pij Nederland zullen van af Febru ari a s. weer op de uit- en thuisreis door het Suezkanaal varen. Kamer van Koophandel. Steenkolenhandel. Door de N.V. Vereenigde Steenkolenhandel werd in 1915 aangevoerd 204356.5 ton steenkolen. Verder werden r og kolen aangevoerd door de Scheepvaart en Steenkolen Maatschappij. Scheepvaart. Door de Noord zeesluizen werden geschut: naar zee 13773 schepen met 9638732 Ms en uit zee 14268 schepen met 9512999 Ms. Voor 1914 waren deze cijfers: naar zee 10405 met 12296908 Ms en uit zee 10433 schepen met 12181982 M8. Fabrieksnijverheid. De N. V. Industriëele Mij. „Hera" deelt mede: Door het gereedkomen van de nieuwbouw aan de Trawlerkade is de N.V. Industriëele Mij. „Hera" in het bezit van modern geoutil leerde Bankwerkerij, Draaierij, Mon tage-hal, Ketelmakerij, Smederij, Koperslagerij, Kopergieterij en Mo delmakerij, waardoor zij in staat is op technisch gebied aan alle eischen van het stoomvisscherij bedrijf in de Rij ksvisscher shaven op bevredi gende wijze te voldoen. Zoo is in 1915 de nieuwbouw begonnen van Drifter- en Stoom- trawlerwinches, alsmede van complete stoommachine installaties, waarmede de Vennootschap naast reparatie-inrichting het karakter heeft van Machine fabriek. In deze afdeeling beleeft zij een tijdperk van bloei, ondanks de moeilijkheden der tijdsomstandigheden. Als reparatie-inrichting heeft de vennootschap nog steeds groote behoefte aan dokgelegenheid of scheepshelling. Door beschikking van Z.Exc. den Minister van Waterstaat staat het vast dat vergunning kan worden verkregen tot het exp oiteeren van een scheepshelling in verbinding met de Rijkswateroppervlakte van de Visschershaven. Plannen worden derhalve uitge werkt, hoewel in principe door de Vennootschap reeds is besloten tot de daarsteliing van een dwars- scheepshelling van circa 60 Meter, waardoor het mogelijk wordt drie schepen ter weerszijde van de helling, dus in geheel zes schepen, voor ïangeren tijd droog te zetten. Aanvankelijk kan de beschikking verkregen worden over een terrein groot ongeveer 17000 M2. Met de uitvoering en tot standko- ruing dezer werken acht de ven nootschap in het belang van het geheele visscherij bedrijf en eigen plaatselijke industrie werkzaam te zijn. Voor den technischen handel is de vennootschap in 't bezit van ruime kantoren, magazijnen en op slagplaatsen. Onze Vennootschap staat in duur zame relatie met een krachtige Zwoedsche carbidfabriek, waardoor het haar gelukt is IJmuiden in 't bijzonder en Nederland in 't alge meen van carbid te voorzien, hetwelk tegenwoordig voor de verlichting van de vloot, alsmede voor auto geen, lasch en snijwerk zoo onont beerlijk gewordeu is. Het laat zich aanzien dat voor 1916, ondanks gioote moeilijkheden en prijsstijging, door onze vennoot schap IJmuiden en Nederland van carbid zal worden voorzien. (Wordt vervolgd.) Kamerverkiezingen in 1917. Het volgende drietal is door de S. D. A. P. in het district Beverwijk voor de Tweede Kamerverkiezing candidaat gesteld A. de Vries, te Zaandam; E. J. v. Det en J. H. Huibers, beiden van Amsterdam. Bij referendum zal een keuze werden gedaan. Electriciteitvoorziening. Gede puteerde Staten hebben een aan tal voorsteilen ingediend in verband met de electriciteitsvoorziening. Deze voorstellen strekken: Om over te gaan tot oprichting \an een provinciaal electriciteits- bedrijf, onder beheer van Ged. Staten, bijgestaan door een raad van toezicht, bestaande uit 7 leden, waarvan de voorzitter en zijn plaatsvervanger gekozen worden door Ged. Staten uit hun midden en voorts ten minste twee lenen uit de Provinciale Staten (niet Ge deputeerden). Aan het hoofd van het bedrijf staat een directeur door de Provinciale Staten te benoemen. De begrooting wordt door de Provinciale Staten vastgesteld, met dien verstande, dat tot 1 Au gustus 1917 door den directeur van het bedrijf betalingen mogen geschieden zonder dat daarvoor op een door de Staten vastgesfelde begrooting posten zijn uitgetrokken. Gedeputeerde Staten uit te noo- digen te bevorderen, dat door de algemeene vergadering van aan deelhouders der Kennemer Elect ri- citeit-Maatschappij te Bloemeudaal worde besloten tot hare ontbinding op 31 December 1916 met. opdracht van de(n) liquidaleur(en) de activa passiva der maatschappij over te dragen aan de provincie Noord- Holland voor een bedrag, naar bil lijkheid te bepalen in velband met de balans op het tijdstip der ont binding. Om de instandhouding en regel matige uitbreiding van de Centrale van de Keunemer Eiectriciteit-Maat- schappij gevvenscht te ve klaren. Zich in beginsel te vereemgen met de in het rapport van den heer H, Lohr te Nijmegen gestelde con clusies, voor zoover daarbij de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat ten behoeve van de stroom voorziening van Noord-Holland ten Noorden van het Noordzeekanaal door of vanwege de provincie tot den bouw van een centrale te Heider zal worden overgegaan. Voor zooveel van hen afhangt, goed te keuren, dat door de Ken- nemer Electriciteit-Maatschappij te Bloemeudaal omtrent de electrici- te.tsvoorzieuing van Noord-Holland beuoorden het Noordzeekanaal en het IJ met de gemeente Amster dam en omtrent d>e voorziening van het zuidwestelijk gedeelte der provincie met de gemeente Am sterdam en Haarlem overeenkom sten worden gesloten, in hoofdzaak oveieenkomstig de ontwerpen, waar mede de gemeenteraden van Am sterdam en Haarlem zich vereenigd hebben, onder dit voorbehoud even wel, dat het aan de Kennemer Electriciteit-Maatschappij in de over eenkomsten betreffende het zuid westelijk gedeelte der provincie vrijgelaten zal worden de voor de gemeente Aalsmeer benoodigde energie ook van elders dan uit de centrales van Amsterdam en Haar lem te betrekken. Gedeputeerde Staten te machtigen tot het verleenen van voorschotten aan de Kennemer Electriciteit- Maatschappij te Bloemeudaal, be houdens de kosten harer uitbreidings werken tot een maximum van f 1,000,000. Aan de toelichting op deze voor stellen is het volgende ontleend: Voor de f 1,100,000 aandeelen der Kennemer Electriciteit-Maatschap pij te Bloemendaal heeft de provincie er thans voorf 1,087,600 in handen. Bovendien is f 1,265,000 ten koste gelegd aan de uitbreidingswerken. Desondanks kan de provincie, daar zij niet alle aandeelen bezit, zich niet den invloed op den gang van zaken verzekeren, die geëvenredigd is aan haar financieele belangen bij het bedrijf, tenzij middelen gebruikt worden, die niet de algemeene goedkeuring van de Provinciale Staten zouden verwerven. Men staal nu voor de keuze de maatschappij om te zetten in een provinciale: vennootschap of een provinciaal! electrisch bedrijf op te richten De' adviseur der provincie, de heer H. Lohr, te Nijmegm, s:aat het eerste voor, doch Gedepuroerdo Staten geven de voorkeur aan de stichting van een provinciaal electrisch bedrijf, omdat zij meenen, dat een publiek rechtelijk lichaam, dat een zeker belang moet behartigen, daartoe nu t een privaatrecht-dijk persoon moed in het leven toepen, doch gebruik behoort te maken van de haar vol gens publiek rechtten dienste staande of nog te scheppen organen. Noch de wettelijke, noch de practiscbe bezwaren tegen de stichting van een provinciaal electrisch bedrijf deelen Gedeputeerden. De mogelijkheid om de eilanden ook van eiectrische energie te voor zien is nog in onderzoek. De directeur der K. E. M. beeft bert kend," dat: voor de eerste kabelle^ging in geheel Noord-Holland en de eerstvolgende uitbreidingen van de centrale te| IJmuiden, ongeveer zeven millioen gulden noodig zal zijn. Vergadering van Vrijdag 27 Oct. 1916. Afwezig de lieer de Beer met kennisgeving en de heereu Huyg en Polderman. De beer Netscher viaagt of de Voorzitter d^zeu middag rondvraag zal houden. De Voorzitter antwoordt toe stemmend. De heer Netscher stelt dan voor tot een bepaald uur de be grooting te b> handelen en dau de rondvraag te houden. De Voorzitter zegt dat ook nog een besloten zitting zal gehou den worden. De heer Netscher zegt dan in de besloten zitting zijn vraag te zullen steden. De heeiv van Tuyll opent de Algemeene Beschouwingen. Spreker zegt niet voor verschillende posten te zullen stemmen. Immers wordt voorgesteld de Hoofde ijke Omslag met niet minder dan een ton to verhoogen. Spreker meent dat de burgerij deze verhooging niet zal kunnen dragen. Wel is in een deel der gemeente het geld binnen gestroomd, maar dit zal niet zoo olijven. Al zal spreker dus niet bij iedeien post zijn stem motiveeren, voor verschillende zal hij tegen moeten stemmen. De heer Netscher wil alleen een- vraag stellen in verband met het grondbedrijf. Hoe staat h-t daar nu mee? Voor eenigen tijd deed spreker dezelfde vraag, maar kreeg er toen geen antwoord op door ongesteldheid van den Wet houder. Spreker wilde het nu graag weten. Er komen telkens aanvragen in. Indertijd heeft de Commissie hard gewerkt, maar sinds dien is er niets gebeurd. De Voorzitter zegt, dat de financiëele toestand der gemeente volstrekt niet rooskleurig is en voorshands nog onzeker blijft. Maar verschillende wei ken moeten gedaan worden. De straatwerken b.v. zijn beslist onvoldoende en we komen er steeds dieper in. Spreker erkent dat de financiëele toestand precair is en zal big zijn als de toestand weer op vasten basis gegrond is, zoodat wat meer stabiliteit in den Hoofdelijken Om slag komt Wij mogen ons niet laten verblinden door de huidige groote inkomsten. Maar de posten te gaan verminderen geeft niets. De heer Vermeulen wil vol strekt deu indruk niet wegnemen, dat wq hier met veel zorg moeten leven. Maar spreker gaat niet mee met de pessimistische beschouwing van den Voorzitter. Waar indezen tijd hier veel verdiend wordt, meent spreker dat de Hoofdelijke Omslag het volgend jaar een flink betrag kan opbrengen. Verminderen kunnen we niet, vooral niet op de vaste posten, als salarissen enz. Spreker erkent dat vele gemeenten, vooral de groote havensteden, zorgelijke tijden doormaken, maar voor onze gemeente vindt spreker de toestand niet zoo erg. Dat voor de gemeen ten een andere belastingwetgeving noodig is, weet de Regeering wel. Voor onze gemeente is het een

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 5