Zenuwen KRONIEK. SPORT. Plaatselijk Nieuws. Advertentiën. Flinke 1ste Dienstbode m m LANGE VEERSTRAAT 22- •••••MMMBMOBBMMBSB B -26, Ingezonden. O a a Het geheele Publiek spreekt ervan, dat SPANGEN- B BERG's Petroleumkachels DE BESTE zijn, veilig, reu- J H keloos eu de meeste warmte geven. 2 m Alleen gevestigd HAARLEM. TELEEOON Aanbevelend, H. H. SPANGENBERG v. h. P. de Nobel. J 183. Blikslagerij. mooi ding dat vele hier gevestigde Naamlooze Yennootschappen er in dezen tijd bovenopgekomen zijn, wat moed geeft voor de toekomst. Wat het grondbedrijf betreft, het wachten is op de indiensttreding van den Directeur van Openbare Werken. Dan zal de zaak dadelijk aangepakt worden. De beer Brink onderstreept het gesprokene door den heer Vermeulen en ziet de toekomst ook niet zoo pessimistisch in. Spreker meent dat nog wel kapitaalkrachtige menschen als iodustriëelen enz. zich in onze gemeente zullen vestigen. Bij den inkomenden goudstroom kunnende kapitaalkrachtigen ook wel wat meer voor de gemeentekas opbrengen. De heer Schilling wijst er op dat, wanneer de oorlog voorbij is, hier veel meer gebouwd zal worden en zich dus veel meer menschen zullen vestigen, waardoor de belas tingopbrengst hooger wordt. Na den oorlog zal dan ook niet de Hoofde lijke Omslag het zwaarst drukken, maar de andere belastingen. De heer Netscher wil toch even opmerken dat IJmuiden, zeker wel 't grootste en voornaamste deel, een goeden tijd doormaakt, maar er zijn nog andere deelen, waar de toestand niet zoo is en vele menschen met eenzelfde in komen als voor den oorlog een moeilijk bestaan hebben. Spreker hoopt dat IJmuiden nog lang van den goudstroom profiteeren zal, maar al te optimistisch moet men den toestand toch ook niet voor stellen. Inzake zijn opmerking over 't grondbedrijf zegt spreker nu de tweede uitvlucht te hebben gehoord. De Directeur van Openbare Werken heeft er niets mee noodig. Alles ligt klaar voor den schatter om te taxeeren. Wanneer komt deze nu? De heer Vermeulen acht het wel gewenscht dat de Directeur van Openbare Werken op de hoogte is. Ook wachten we nog op de goedkeuring van het uitbreidings plan, dat al 8 maanden bij gedepu teerde staten is. De Voorzitter meent ook da bij de uitoefening van het bedrijf de Directeur op de hoogte moet zijn. De heer van Tuyll zegt dat de heer Brink van meening was dat spreker vrees koesterde voor de kapitalisten in deze gemeente. Spre ker heefc echter nooit in de brand kast van de kapitalisten gekeken, maar doelde op de menschen die door noeste vlijt zich een klein vermogen hebben verworven en nu in eigen huis wonen. Deze menschen krijgen het steeds moeilijker. De heer Brink zegt dat behalve IJmuiden ook het plattelandsdeel toch zeker een goeden tijd door gemaakt heefc, immers heeft de boerenstand veel verdiend. De toe stand is in vele gemeenten, b.v. in dezulke als Zaandam enz. sleiht, doch als in êén gemeente de toe stand gunstig is, is het Velsen. Spreker meent dan ook dat ook de kleine kapitalisten wel wat meer kunnen betalen. De heer Schilling zegt dat de noodzakelijke aftrek voor levens onderhoud in deze gemeente veel te laag is en dient verhoogd. Dit bedrag, f 450, is in dezen tijd bespottelijk. Spreker vraagt of een voorstel in dezen geest te wachten is, anders zal hij een voorstel indienen. D9 Voorzitter zegt dat het onder de oogen kan worden gezien. De heer Brink heefc nog iets betreffende het beleid van den Bur gemeester, inzake de voorbereidende maatregelen voor de uitvoering der Distributiewet. 't Spijt spreker dat de Burgemeester bij die voorberei ding met verlof is gegaan. Spreker heeft hooren zeggen dat dit maar goed was, omdat er acders misschien niets van was terecht gekomen. Dit nu wil spreker niet beweren, maar het spijt hem dat de Voor zitter de gemeente uitging. Op vele plaatsen in deze zaak reeds goed geregeld, terwijl hier inzake de prijzen nog niets veranderd is. De Voorzitter zegt er zich over te verblijden dat voorgesteld wordt den heer Brink weer in de Levensmiddelen-commissie op te nemen. U stele er be:ang in en hoort er in thuis. Van de Levens middelencommissie verwacht spie ker voorlichting. Wat zijn verlof nemen betreft, het zou hierop neer komen, dat spreker nooit met verlof ging. Immers zijn hier altijd belang rijke voorstellen. Vijf jaar heeft spieker er gehoor aan gegeven en geen verlof genomen. De zaak heefc echter een geluk kige oplossing genomen, nu de heer Handgraaf de leiding van het Levens middelenbureau heeft gekregen. Spreker wil hier uitdrukkelijk ver klaren, dat hij den heer Handgraaf daarvoor geschikter acht dan zichzelf. Thans wordt de begrooting naar de posten behandeld. Bij post 59, jaarwedden Wet houders, vraagt de heer Netscher of, nu deze jaarwedden verhoogd zijn, de Wethouders beter voor 't publiek te bereiken zullen zijn. De beer Vermeulen zegt dat op de avonduren meer menschen komen dan overdag. Bij post 76 stelt de heer Brink voor, de leden der stembureaux voor iederen dag f 3 presentiegeld te geven en de eterij af te schaffen. De Voorzitter zegt dat dit hierbij niet kan, maar de heer Brink deswege met een voorstel kan komen. Bij post 90 klaagt de heer Net scher over de toestand van den Rijksstraatweg te Santpoort en te Wij kei oog en van den Hagelinger- weg. Verbetering is dringend noodig, vooral bij Santpoort. De heer Vermeulen antwoordt dat B.. en W. trachten het onder houd der Rijkswegen bij de ge meente onder te brengen tegen een bepaalde som. Wanneer de Hage- lingerweg verbeterd wordt, zal eerst het deel bij het dorp Santpoort worden gedaan. Dit is een der eerste plannen, door onzen Direc teur van Openbare Werken te maken. Voorts wil spreker nog de alge meens opmerking maken, dat be sluiten kunnen worden genomen betreffende zaken, die nog niet in de Commissie voor Openbare Werken zijn geweest. Spreker had dit gaarne eerst gezien, maar doorzijn ziekte was dit niet mogelijk. Spreker zegt, dat zijn plan is die besluiten alsnog in genoemde Commissie te doen bespreken. Bij post 92 stelt de heer van Tuyll voor de f1200, uitgetrokken voor aanleg van een plantsoen bij de terreinen der Waterleiding te schrappen. De heer Netscher spreekt over de beplantingen te Velseroord. Deze mogen wel meer oordeelkundig geschieden, beter is te wachten met het pianten tot de straten be bouwd zijn. De heer Brink vraagt wanneer de feestelijke opening van het park te IJmuiden zal plaats hebben. D t is nu al 3 jaar gesloten. Wanneer zal het publiek er eens kunnen zitten in 't groen? De heer Voor en klaagt over de boombeschermers, welke de jonge boomen vernielen en over het park te Velseroord, dat geheel verwaar loosd is cn waar soms een aantal geiten in grazen. De heer Vermeulen zegt dat B. en W. over openstelling van het paik te IJmuiden hebben ge dacht, maar het gaat nog niet. Wellicht dat het van 't voorjaar op Zondagen zal gaan, bij voldoende politietoezicht. Het voorstel van Tuyll tot schrapping der f 1200 wordt ver worpen. Vóór de heeren Hoogland en van Tuyll. (Wordt vervolgd Buiten verantwoordelijkheid Tan de Redactie Toch wil ik hem vragen, komt eens voor den dag met Uwbewlizen en ik zal U direct helpen daar althans een eind aan te maken. Ik vrees echter dat die bewijzen er niet zijn. Zooals het er nu staat wordt elke volksaannemer verdacht gemaakt en beschuldigd. Hiertegen dient te worden geprotesteerd Verder wordt door „Een Haven arbeider" beweerd, dat de een veel geld verdient en een ander geen droog brood heeft en ook, dat er zijn die uit rijden gaan terwijl een ander de huur niet kan betalen. Het ware toch wenschelijk dat „Een Havenarbeider" er aan toe had gevoegd, de één weet behoor lijk en net te leven, doch gaat zoo een keer per jaar eens genieten van de natuur en bij den ander is het een janboel waar zooveel niet in kan komen of er is nog te kort. Ondergeteekende durft hier perti nent beweren dat ieder havenarbeider die gedurende deze crisistijd heeft willen werken, een goed weekgeld heeft kunnen verdienen. „Een Havenarbeider" heeft het over diensten bewijzen aan Reeders enz. Jawel, „Een Havenarbeider er zijn er ook nog die kolen gaan tremmen om zoodoende IJslanders te mogen losson of met briefjes komen van een Reeder dat ze in een Oceaanboot moeten. Zoo ziet Gij dat allerhande practijken worden gebe zigd om te verdieuen. Nu wat aangaat het pronken met een groot aantal leden. Gaarne zou ik „Een Havenarbeider" in overwe ging willen geven (of weet Gij het soms?) eeDS na te gaan wat er alzoo door die groote vereeniging is tot stand gebracht. Gij bedoelt immers „De Centr. Bond van Trans port, en Havenarbeiders? Het is echter niet de groote veieeniging welke alles en nog wat tracht te bederven maar juist die kleine, waar U, „Een Havenarbeider", lid van zijt, welke met alle middelen pro beert, gelukkig zonder succes door Uw onmacht, de werkzaamheden te bederven. Het is juist Uwe ver eeniging (etje) welke alles wat komt aanwaaien als lid inschrijft, om toch ook maar te kunnen pronken met een aantal leden. Wat nu aangaat het niet kunnen weiken in de markt, omdat daar volgens u de z. g. n. vasten alles weg pikken. Ik zou „Een ha venarbeider" toch weer eens in overweging willen geven, gaat eens een kijkje in de markt nemen bd zie eens toe wie daar werken en gij zijt genezen. Meer wil ik er niet van zeggen. Als „Een haven arbeider" md me misschien niet begrijpt, steekt dau uw licht maar eens op bij de havenarbeiders, die zullen het u dan wel zeggen. Geachte Redactie. Beleefd verzoekt ondergeteekende een plaatsje in Uw blad naar aan leiding van het ingezonden stuk van Een Havenarbeider" in Uw blad van Woensdag 25 dezer. Mijns inziens, en ik ben preten tieus genoeg om te meenen er ook iets van te weten, maakt „Een Ha venarbeider" zich wel wat schuldig aan overdrijving niet alleen maar komt in sommige gevallen zelfs het addertje uit gras, zoodat men niet behoeft te zoeken waar de wind vandaan komt. Toegevende dat er toestanden zjjn (waar vindt men die echter niet?) welke in de toekomst en liefst zoo spoedig mogelijk verbetering behoe ven, moetik mij toch verzetten tegen de beschuldigingen, feitelijk aan het adres van alle voikaannemers, wel ke grovelijk overdreven zijn. „Een Havenarbeider" moet dau wel gron dige bewijzen hebben om zulke beschuldigingen te uiten. Per slot wordt er door „Een Ha venarbeider" met zekere minachting gesproken over het lossen van één of twee bootjes per week Hieruit blijkt voor een ingewijde wel dat het met „Een Havenarbeider" nog niet zoo slecht is gesteld. Echter zou ik hem willen vragen, kwam dat vroeger niet voor? Het is mij meermalen overkomen en dan ging ik naar huis aan 't hoofd van 300 centen, en nu? Werkelijk, ik zou haast geneigd zijn te vragen, is het soms de kift moet dat misschien Uw standje redden? Als Gij niet anders weet, blijft dan thuis. Dankend voor de plaatsruimte. Achtend, D. F. G. SCHILLING. De verschillende melkslijters te IJmuiden en Velseroord 17 in aan tal d. w. z. allen, hebben te zamen op een vergadering besloten des Zondags geen melk meer te venten langs de huizen. Dit is een prach tig besluit, dat getuigt van samen werking en eensgezindheid, waar door de Zondagsrust in deze ge meente zeer zal bevorderd worden. Be melkkarren waren tot nog toe bijna de eenige ratelende voertui gen die de plechtige stilte van den Zondagmoigen in onze gemeente verstoorden. En bovendien welk een voordeel voor de venters en hunne bedienden die op dezen morgen door velen gebruikt werden om ons te wekkeD, want op Zon dagmorgen is men gewoon wat langer uit te slapen. Maar daar voor moet de melkventer ook vee- langer wachten eer hij open gei daan wordt, en zoodoende is zijn Zondagmorgen zelfs nog volhandi- ger en langduriger dan door de week. Onze hoop en wensch is, dat het publiek in IJmuiden en Velseroord nu ook vriendelijk wil meewerken, door het melkgebruik op Zondag wat te verminderen. Die Zaterdag avonds niet meer wenscht te koopen, kan het Zondagmorgen des noods in de winkels gaan halen, maar veel beter is het Zondags een glas minder en Maandags een glas meer te drinken. Wij vragen dus beleefd en ern stig dit nieuw veroverd stuk Zon dagsrust mee in de hand te willen werken. De maatregel begint de tweede Zaterdag in November. Volgen nu de coiffeurs en barbiers met Zondagsrust? Of een andere tak? CREUTZBERG. tiet is van de Haarlemsche recht bank zeer logisch geweest om te bevestigen de uitspraak van den Kantonrechter, waarbij de genees heer te Velseroord werd ontslagen vau rechtsvervolging, wegens het houden van eene apotheek. De Hoofdinspecteur van de Volks gezondheid had deze vervolging uit gelokt, omdat er in IJmuiden een apotheek bestaat. Deze hield zich daarbij blijkbaar aan de wettelijke voorschriften en dacht dat men te Velseroord voor het klaarmaken der medicijnen best even naar IJmuiden kan wandelen. Maar zeer terecht oordeelde de kantonrechter dat er èn te IJmuiden èn te Velseroord plaats is voor eene apotheek. De bewoners van Velser oord zullen zeker verbiijd zijn over deze beslissing. Want het zou toch al te gek zijn geweest als een ge heel zelfstandig deel onzer gemeente met 5000 inwoners nog niet eens een apotheek mocht hebben en men voor het klaarmaken zijner medi cijnen eerst een half uur ver moest loopen. 't Is maar goed dat de kan tonrechter St. Bureaucratius ditmaal met een kluitje in 't riet heeft ge stuurd. Wanneer de Raadscommissie, be last met een onderzoek naar de salarissen der verschillende gemeen teambtenaren. met haar taak gereed is, hopen wij dat van de voorstellen het gevolg zal zijn, dat wij onze bekwame ambtenaren wat langer houden. Want het is al meer op gemerkt in den raad, dat dit ge wenscht is. Nu weten wij wel dat in een gemeente als de onze door mutaties enz. steeds ambtenaren zullen heengaan. En het is ook wel prettig te weten dat we goede amb tenaren hebben, zoodat wij er de laatste jaren zagen heengaan als Burgemeester, gemeentesecretaris, in dienst van het Rijk en naar Indië. Maar tochwat meer stabiliteit in het verblijf is hier wel gewenscht en zal onze gemeente ten goede komen. Daartoe moet de salaris herziening medewerken. De circulaire van het Centraal Drankweer-Comité aan de reeders van Visschersvaartuigen zal zeker wel belangsteling hebben getrokken. Mocht het nu ook maar zijn bij hen, aan wie de circulaire gericht is. E< n algemeen Ontspanningslokaal voor de opvarenden van de vloot te IJmuiden zon geen luxe, geen overbodige weelde zijn. Evenmin zou dit zijn een Open bare Leeszaal te IJmuiden. Het is wederom het Drank wetr-Comité, dat hierop de aandacht heeft ge vestigd. In de deze week gehouden vergadering van het Comité werd medegedeeld dat de Commissie, indertijd voor deze zaak benoemd, nog urgent is en dat zij onlangs zelf gepoogd had de Leeszaal in een bestaand gebouw onder te brengen. Dit is toen niet gelukt, waarom de Commissie nu naar andere plan nen uitziet. Hopen wij dat ook deze zaak tot een gewenscht resultaat komen*. Ymuiden kan best, evenals de an dere plaatsan, een Leeszaal hebben. En noodig is het ook, want de zucht naar steeds meer geld verdienen heeft reeds zooveel g ed werk en mooi idealisme in onze gemeente gedood, dat verheffing in dit opzicht, het bijbrengen van kennis en aan- kweeken van liefde voor literatuur en kunst, zeer ten goede zou komen. VOETBAL. Daar de voetbalvereeniging „Scho ten" dit seizoen geen speelterrein had, zullen de thuiswedstrijden van „SchoteD" op Stormvogels terrein gespeeld worden. De competitiestand in de West. 3e klasse D is alsvolgt: gemiddeld a <D +3 e a Ph tegen voor punten verloren gelijk gewonnen gespeeld O tN. O O O O O O co co O O t-H rH T-H T-H CO lO T—1 O lO t-H co 0® CM CM O iO iO T—1 t>» rH O CM O O f—1 O rH t-H CM TH CM rH CM CM O CO CM O t-H O O V t-H CO CM co rH co r-H CO VH <D O) LD O -4~> O O (-4 V. C CD CO O 00 CM O m w Cfl a -*-j o te PQ <1 in De stand zal voortaan eiken week dit blad worden opgegeven. IJMUIDEN. In de Vrijdagmorgen gehouden vergadering van zeelieden is be sloten, dat de trawlervloot a.s. Maandag weder zal uitvaren. In een heden te houden confe rentie van de Reedersvereeniging en de Zeemansbond zullen nog eenige besprekingen worden gehouden. Heden ontvingen wjj het treurige bericht, dat onze in nig geliefde man en vader N1COLAAS RIJKE, in leven schipt er op de stoom trawler „Burgemeester Vening Meinisz" in de Noordzee den dood heefc gevonden. Zijn diepbedoefde vrouw M. RIJKE—Mohr en Kinderen. Velseroord, 25 October 1916. Wegens huwelijk der tegenwoor dige vraagt Mevr. JOH. N. KLEIN Villa „Christina" te Driehuis gem. Velsen een om met het 2e meisje alle huis houdelijke werkzaamheden te ver richten. Loon naar bekwaamheid. en lichaam, vermoeid door zor gen en inspanning, krijgen nieuwe kracht door ENERSAN- Tableiten. Per koker f 1,3 kokers f2.85 Verk'ijgbaarin Apothekep en Drogisterijen. Te IJmuiden bij H. SANT, S. SMIT, Kanaalstraat 56, H. SUK, Beverwijk A. DEEGE NAAR, Velsen: Mej. v. d. LAAN, VelseroordC. SUK, i Jr Magazijn van alle Verlichtingen. Koper- 1 Ziet die Etalage. 7

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 6