SWAN- en andere Vulpenhouders Groote Stoomtrawlers. Depot: Boekhandel P. F. C. ÜOELSE. Tevredeaheidsverklaring. M. VAN YEELEN, Scheepvaart. Gemeenteraad GROOTE VOORRAAD s «oor iedere hand een passend» pen voorradig Sport. een flinke Dienstbode. een nieuw Pakhuis Piano Een Heerenhuis Langharige Hond zit- en slaapkamer, Zit- en Slaapkamer Nette Commensaals LOUIS ALLARD, directeur. IJmuiden, den 24 Oct. 1916. ZEILMAKERIJ. Z, Z. Visschershaven. Telefonisch aangesloten i Twee eerste klas groote stoomtrawlers te koop onder Lloyds. Heden in de haven van IJmuiden te zien. Gereed om uit te varen. Brieven onder No. 237 bureau van dit blad. ramp niet is veroorzaakt, vermag de Raad, hoewei zijn gedrag streng afkeurend, hem ter zake geen straf op te. leggen. Geld ontvreemd. Zondagmorgen heeft een onbekende zich meester gemaakt van den inhoud der win kellade van bakker Meijer op de Kanaalkade te Wijkeroog. Het bedrag beloopt ongeveer f 20. Verloven aan visschers. Het hoofdbestuur van de Reedersver- eeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij heeft van den Mi nister van Marine bericht ontvan gen, dat haar verzoek om verlenging der bijzondere verloven aan gemo biliseerde visschers ten opzichte van de zeemiliciens niet kan wor den ingewilligd. YM. 290. Vlieland, 28 Oct. De lading haring van den vischlog- ger YM. 290, bestaande uit 470 vaten benevens de zeilen en inven taris zijn in een tjalk geladen en worden naar IJmuiaen vervoerd. Visscherij -Maatschappij. De St. Ct. behelst de statuten der N. V. Visscherij-Maatschappij „Vi gor I"', „Vigor II", Vigor III" en „Volharding IV", de eerste drie met een maatschappelijk kapitaal van f 60 000 elk en de laatste met een van f 30 000, Verdronken. Van den haring- logger „Doggersbank SCH. 139" is de ongehuwde matrooos J. Post, van Urk, oud 30 jaar, door de fok overboord geslagen en verdronken. Scheepvaartbeweging. In de af- geloopen week werden door de Noordzeesluizen alhier geschut 36 stoomschepen, 2 motorschepen en 4 zeilschepen of 7 schepen minder dan in de voorafgaande week, na melijk 4 schepen minder uit zee en een gelijk aantal naar zee. Vergadering van Vrijdag 27 Oct. 1916. Vervolg. Post 106, jaarwedde agenten van politie, wordt met f 17625 verhoogd, post 110, kleediDg agenten en veldwachter met f 2125. vaardigde der kolonie voor de Staten- Generaal, Doch dat heeft nog tijd. Maar komaan, wat staan we hier ga mee aan boord een glas grog drinken." „Dank je wel't Is hier veel te pleizierig ©m achter de verschan sing weg te kruipen. Ik weet er wat beters op. "We zullen ons een uurtje laten roeien. Dan kunt ge uw proeftocht op den oceaan doen." „Bade zee is effen als een spiegel." Een oude varengast had ons spoedig in zijne jol opgenomen, en met een lekkere sigaar in den mond lieten wij ons langs het strand voortdrijven; het was nu doodtij; met een goed half uur moest de vloed opkomen. Met mijn schoolmakker verdiepte ik mij allengs geheel in een gesprek over al zulke dingen, waarover twee vrienden spreken, als zij elkander in lang niet gezien hebben of elkaar voor langen tijd vaarwel zeggen. Zoete oogenblikken, waarvan wij ons geheele leven weder voor onze oogen zien ontrollen, en werkelijk heid en luchtkasteelen in de bont ste vormen afwisselen. Mijn Duit- scher was ik daarbij schier geheel vergeten. Maar hij wist zich te red den met den onderzoekingsgeest, allen touristen eigen, had hij in onze roeier een voorwerp van zijn nasporingen ontdekt, en in gebro ken Hollandsch deed hij den man duizend vragen, waarvan deze de eene. helft niet kon beantwoorden, omdat hij hem niet verstond, en de andere helft niet, omdat hij het niet wist. Daarentegen was de man mededeelzaam genoeg met het ver haal zijner eigene lotgevallen, en de naïeve toon zijner vertellingen lokte ook ons beiden eindelijk tot luisteren. Jaren geleden, misschien wel dertig, veertig jaren, was hij als matroos derde klasse op een van 's lands schepen van oorlog naar de Oost gegaan. Hij had deelgeno men aan de drie expeditiën naar Bali, waarvan de laatste met de geheele verovering van het eiland was geëindigd. Toen had hij gediend Post 111, onderhoud dienstge bouwen enz. wordt op voorstel van den heer Sluiters met f 100 verhoogd. Post 113, vergoeding gebruik rij wielen aan politiebeambten wordt met f 200 verhoogd; post 127, kosten van den keuringsdienst met f 2000. Bij post 135, kosten van de Normaalschool, zegt de heer Lan de w e e r d dat het hem bevreemdt dat deze post niet noemenswaard is verhoogd. Na sprekers interpel latie over deze school had hij ver wacht dat de besprekingen met de bevoegde autoriteiten zouden zijn ge opend om een beter systeem van on derwijs te verkrijgen. Wellicht zal dit een financieel offer van de gemeente eischen. De Schoolopziener schijnt plan te hebben te dezer zake voor stellen aan de Regeering te doen. Als B. en W. deze voorstellen nu steunen, kan de toestand verbeteren. De Voorzitter zegt dat men eerst overbrenging der Normaal school naar de andere school noodig achtte. De zaak is in behandeling en zal zeker besprolftn worden. De heer Netscher dringt ook op spoed aan. 't Is net alsof men ons met een kluitje in 't riet wil zenden. De Voorzitter zegt dat het standpunt van B. en W. is de zaken gescheiden te houden. Anders hadden wij met de overbrenging van het Bouwbureau groote moei lijkheden gehad. Bij post 143, geneeskundig toe zicht op de scholen, zegt de heer Sluiters dat hij wel eens zou willen weten wanneer en op welke tijden de artsen op de scholen komen. Onderzoeken zij ook de nieuwe leerlingen? De Voorzitter erkent dat het verslag der schoolartsen dit niet voldoende aangeeft. Post 146, schoolbaden, wordt op voorstel van den heer Netscher met f 100 verhoogd. Na behandeling der schoolposten vraagt de heer Landeweerd hoe het staat met de H.B.S. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. op hun adres nog niets hebben vernomen. De heer Landeweerd vraagt of het dan geen tijd wordt dat wij de zaak zelf ter hand nomen. De Voorzitter gelooft van wel. De heer Netscher zegt bij post 197, bijdrage ia verband met op het eskader, dat na menige geïsoleerde en verijdelde poging, eindelijk, in gemeenschap met een Engelsche flotille, de nesten der zeeroovers van den Archipel had uitgeroeid, eh voorgoed den handel aldaar van die plaag had verlost. Daarna had hij eenige jaren gevaren op een paar der Zuidvaarders, die van Java worden uitgerust, en een geheelen winter op Nieuw Smeren- berg b'j de traankokerij gewerkt. Toen was hij met zijn opgespaarde spaarpenningen naar het vaderiand teruggekeerd, doch had schipbreuk geleden op de Engelsche kust en niets dan het lijf geborgen. Rijk aan ervaringen, maar voor 't overige even arm als hij was uitgegaan, kwam hij terug in zijne geboorte plaats daar was hij een vreemde ling geworden, en half uit verdriet, half uit land-ziekigheid, had hij als bootsmanmaat weder dienst geno men op een fregat, dat gedesigneerd was voor de statie in de Stille Zuid zee, om daar de Nederlandsche vlag te beschermen. Vier jaren lang had hij alzoo op de kusten van Peru en Chili omgezworven, tot zijn bodem vervangen werd en huiswaarts keerde. Op de tehuisreis had de Prins Maurits zoo heette het fregat een slavenhaler opgevan gen. Zijn aandeel in de prijs, die te St. Helena verkocht werd bedroeg nogal een aardig sommetje, maar bij het enteren had hij een houw in het been bekomen, die hem voor allen verderen dienst onbekwaam maakte en aanspraak gaf op pen sioen. „En," zoo besloot hij „ziet uwé, nu woon ik daar als een prins, in dat groote gebouw, welks toren tje de heeren tusschen de twee mas ten van het wachtschip zien, het nieuwgebouwde Zeemanshospitaal daar vind ik alle dagen logies en de bak, en ik verdien nu en dan een tabak-stuivertje met de heeren in mijn jol om te roeien, want dat kan ik nog doen met mijn stijve poot en een aardig stuivertje ook, want de Heeren van Amsterdam kennen den ouden Dries wel." De zon dook naar de kimmen en de werkloosheid, bij zijn intrede als lid der Commissie de zaak hopeloos verward te hebben gevon den, zoodat de afrekeniug met 't rijk nog niet vereffead is, daar het rijk die weigerde. Dat alles nu weer uitnemend in orde is, danken wij aan den tegenwoordigen secretaris, de heer de Bruyn. Waar het ambt van secretaris lang geen sinecure is en de goede werking van het fonds aan den huidigen secretaris te danken, stelt spreker voor de belooning daarvoor op r 75 te stellen. De Voorzitter gaat er ten zeerste mee accoord en heeft alle lof voor den heer de Bruyn. De post wordt met f 25 verhoogd. Post 206, f 5000 voor kosten ondersteuning van Belgische vluch telingen, wordt geschrapt, daar de Minister deze post niet op de be grooting wil hebben. De verdere posten der uitgaven worden goedgekeurd. Na de rondvraag, waarbij de heer Netscher klaagt over een machine, aangevoerd voor den kerkbouw te Santpoort en die de straten heeft vermeld en de heer Hoogland over den slechten toestand van den Schulpweg op Wijkeroog, waarop de heer Vermeulen ant woordde dat daar weinig aan te doen is, ging de Raad in besloten zitting. Volgende week Donderdag voort zetting. GYMNASTIEK. Bestuursvergadering van T.V.IJ. Aanwezig alle bestuursleden. Na een welkomstwoord door den voorzitter werden de bestuursfunc ties verdeeld als volgt A. W. Driessen Jr. Voorzitter, G. Lodder Vice-Voorzitter, Abr. Pleging Azn. schoot stroomen vuurs, schitterende en tintelende over de watervlakte. „Naar wal mijne Heeren? Straks zal de bengel van de laatste boot luiden," sprak plotseling onze boots man, met eene zonderlinge mengeling van gezag en beleefdheid. En zoo gingen we naar wal, en eenige minuten later was ik met mijn Duitscher op de „Zephir" en stoom den wij het kanaal langs naar de hoofdstad, en wij stonden naast elkander op het dek, en leunden over de verschansing en staarden in het wiegelende, woelende, kron kelende draaiende, schuimende, brui sende water, dat achter den raderslag kookte, en spraken over Nederland's verleden en toekomst, en schiepen ons allerlei phantasieën, en Hola, eeuwige droomer!" klonk mij plotseling een forsche stem in het oor. „Ge hebt nu al een halfuur daar alleen liggen mijmeren, met uw hoofd buiten boord. Praat nu ook eens wat met die menschen!" Ter opheldering van dezen uitroep diene, dat ik mij den 20sten Augustus 1848, bevond op de Zaandammer boot, de Mercurius; dat ik 's morgens van Alkmaar was vertrokken, waar ik zaken had gehad; dat ik mij op de binnenboot den tijd had gekort met lezen, en op de Mercurius een paar kennissen had ontmoet, en dat een van deze mij aldus toesprak. „In wat voor poëzie hebt ge heden gelezen, dat uwe zinnen zoo op hol zijn?" vroeg de andere schertsende. Daar," antwoordde ik, „zie zelf, ik kan u het boekje wel aanbevelen." En ik reikte hem mijn tijdkorter van den morgen over. „Laat zien 1" en hij las met kluchtige emphase den titel: de Indijking en droogmaking van de Zuiderzee en het Y, met kanalen vanaf den Ysel big Arnhem langs Amsterdam tot in de Noordzee, als een krachtig middel tot verheffing van Handel, Scheepvaart en Landbouw in Nederland „Bah 1" zei Bram, „ook al een vau die projectenmakers/" Secretaris, Mej. C. Groen 2de secre taresse, Mej. C. de Pagter 1ste Pen- ningmeesteresse, G. Schouten 2de Penn., R. N. Blok eo A. Sanberg Commissarissen. Voor de door eenige ingezetenen van IJmuiden geschonken gelden zullen klimpalen worden aange schaft. Daar eenige dames verhinderd zijn 's Maandags te turnen, wordt de oefeningsavond voor dames ge steld op Donderdags van 81/,10. De groote meisjes zullen ook Don derdags oefenen van 78l/t. De jongens, wier aantal verminderd is, zullen weder bij elkaar worden gevoegd en turnen Vrijdags van 7—8Yj. Voor de kleine meisjes wordt het uur vervroegd en is nu Woendags van 23 en 3—4. (Zie advertentie). Verder werd gesproken over een feestavondje voor de adspiranten. Zoo mogelijk zal dit in de week van 5 tot 11 November gehouden worden. De datum van de jaarhjk>che uitvoering kon nog niet definitief vastgesteld worden, maar er zullen pogingen in het werk gesteld wor den deze uitvoering in de week van 10—16 December te doen plaats hebben. Daar er nogal animo bij de leden is, om te korfballen en het terrein te IJmuiden hier niet geschikt voor is, zal door den voorzitter gepro beerd worden het terrein te Velsen te behouden. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering, de wensch uitsprekende, dat het T. V. IJ. onder het nieuwe Bestuur goed zal gaan. Voetbal. V. S. V. heeft Zon dag door het niet opkomen van M. V. V. te Maastricht 5 puntjes gekregen en komt nu in de vierde ronde voor den Bekerwedstrijd. - Ik wou, dat ik het al zag, zei de blindelachte Koo, mij het boek weder toewerpende, dat op bladzijde 64 openviel. Ziehier eene fantasie, een schets van Prof. S. Vissering in het tijd schrift De Gids van 1848, getiteld „Een uitstapje naar Y-muiden." Al konden wij er slechts een gedeelte uit plaatsen, wij vonden deze bijdrage te merkwaardig, om haar niet uit de vergetelheid op te diepen. Is het niet kenmerkend, dat zooveel dingen, in deze fantasie genoemd, werkelijkheid zijn ge worden? Zeker zijn ook vele dingen anders, dan ze hier werden voorgesteld. Wij hebben geen ruim en deftig stationsgebouw, geen dagelij ksch stoombooten-veer op Yarmouth en de gioote route naar Triëst en Petersburg loopt niet over Ymuiden. Ook is Ymuiden geen mondaine badplaats geworden. Maar wel is het geworden Am sterdam's zeehaven en aan dit feit dankt het zijn ontstaan en zijn bloei. Gaarne hadden wij de geheele schets opgenomen, want zij is zeer interessant en daarbij onderhoudend geschreven. Maar de ruimte liet het niet toe. In een volgend nummer hopen wij nog iets te vermelden van de geschiedenis vanhetNoordzeekanaal. Pleden overleed zacht en kalm, tot onze diepe droef heid onze innig geliefde Echt- ganoote en zorgzame moeder Henriëtte Cornelia Buter geb. Seiderbeek in den ouderdom van ruim 45 jaar. Namens de familie D. BUTER en Kinderen. Vianen, 28 Oct. 1916. Gevraagd Adres: E. DEKKER, Kennemer- laan 6. TE KOOP Z.Z. Visschershaven- Brieven Motto pakhuis, Bureau van dit Blad. TE KOOP een mooie zwarte goed onderhouden voor f300 h contant. Te bevragen bureau van dit blad. Uit de hand TE KOOP of Vilatje, op een der mooiste stand in Beverwijk. Koopsom billijk. Brieven R. 128. P. F. C. ROELSE. TE KOOP lief beest, halfjaar, licht gestroomd, beste waakhond, spotprijs f 15. Adres: G. Kroon, Zeestraat 5. Gehuwd officier, zonder kinderen, vraagt benevens gebruik van keuken in de voor- of Damiddag. Br. no. 238, bur. van dit blad. of ZiT-SLAAPKAMER gsvraagd, zon der pension. AdresAnuastraat 12. gevraagd. Pres. -Krugerstr 75. De wijze waarop de Algemeene Paarden- en Veeverzokering-Maat- schappij te 's Gravenhage (de Oude Zwolscho van 1895), Dir. Linthout, de schade van ons afgemaakt paard geregeld heeft, geeft ons aanleiding deze Maatschappij aan te bevelen. N. V. IJsfabr. v. d. Vischhandelvereen. Agent de heer J. H. REEHORST, Prins Hendrikstraat.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 3