Het Noordzeekanaal. SPORT. a 3 a O Gevonden Yoorwerpei Advertentiën. Niette Commensaals toevoegen dat reeds een voorloopig ontwerp voor eene Ambachtsschool is gemaakt geworden, van welk plan wij inzage hebben gehad. Reeds dadelijk viel ons op de een voudige maar ook sierlijke gevel van het gebouw. Ieder zal dit direct een keurig ontwerp vinden. Het vooraanzicht vertoont een middelfront met flinke, breede deuren en ter weerszijden ramen, daarboven 3 vensters, de zij fronten hebben ieder zes ramen, twee maal drie. Vooral het dak vinden wij fraai van lijnen en geeft met het kleine miniatuurtorentje en daar onder een wijzerplaat schoonheid aan het geheel. Los van het ge bouw staat de woning voor den congierge, een aardig woninkje. De indeeling van het gebouw is als volgt. Gelijkvloers zijn werk plaatsen voor de bankwerkers, voor de vuurwerkers, voor de draaiers, en voor de autogeen-bewerking, aan de andere zijde een leerlokaal, een lokaal voor natuurkunde, een werk plaats voor de schilders en een lakkamer. Ter weerszijden van de breede hal zijn kamers voor den Directeur en voor de leeraren, en voor de congierge, zijn er bergplaatsen, closets en een schaftlokaal. Op ue le verdieping bevinden zich een leerlokaal voor materialenkennis, werkplaatsen voor timmerlieden en voor meubelmakers en een magazijn voor werkstukken, ter anderer zijde leerlokalen voor bouw kundig teekenen, werktuigkundig teekeueu, handteekenen en decora tief teekenen, beneveDS een be stuurskamer. Op uitbreiding is ge rekend geworden. Wij voor ons vinden dat het ont werp den vervaardiger, wiens naam wij nog niet mogen noemen, alle eer aandoet. Het is verblijdend dat het be stuur dezer nog slechts kort be staande Vereeniging de zaken zoo krachtig aanvat. Mocht het zijn, dat deze mooie school er spoedig stond, want het is bekend dat vele fabrikanten en patroons hier en in den omtrek geschoolde vaklieden broodnoodig hebben. In het verslag der Kamer van Koophandel is deze wensch nog geuit. Daarom moet de Vereeniging in haar pogen krachtig gesteund wor den. Is het niet opmerkelijk, dat onder hen, die zich als lid opgaven, ook 66u veldwachter was, terwijl vele patroons daarmede nog wach ten/ Laat ieder meewerken, opdat de Ambachtsschool voor Kennemer- land spoedig tot stand kome. 1 November 18761 November 1916. II Niet alleen IJmuiden maar vooral Amsterdam heeft aan het ontstaan van het Noordzeekanaal zijn bloei te danken. In het belangwekkende artikel van het Amsterdamsche raadslid B. C. E. Zwart in de (Groene) Am sterdammer van Zaterdag 28 Oct. lezen wij dat verschillende omstan digheden, w.o. oorlogen en hevige concurrentie, gemaakt hadden dat Amsterdam, eens een van de voor naamste havens van Europa, allengs zjjn scheepvaart had zien achteruit gaan. Tot bet Noord-Hollandsche kanaal werd gegraven. Voldeed dit aan vankelijk aan de behoefte, later, toen de schepen steeds grooter werden en de diepgang toenam, waardoor soms in Nieuwediep een deel der lading in lichters gelost moest worden, gingen dringende stemmen op tot verbetering van het kanaal of' tot he t maken van een kortere verbinding met de Noord zee, voor de Amsterdamsche haven een levensvraag. Reeds in 1815 of 1816 had Z. M. Koning Willem I bij de bespreking van de plannen voor het Groot Noord-Hoilandsch kanaal dit helder ingezien en op de kaart een rechte iyi) getrokken, door Holland op zijn Smalst, van het Y naar de Noordzee, en in 1848 verscheen een brochure van P. Faddegon en J. Kloppenburg „De indijking en droogmaking van de Zuiderzee en het 1, met kanalen van af den lJssel bij Arnhem, langs Amsterdam tot de Noordzeevoor gesteld en aangeprezen als een krachtig middel tot verheffing van handel, scheepvaart en landbouw in Nederland." SANTPOORT. Legaat. Uit het jaarverslag van het genootschap „Natura Artis Magistra" te Amsterdam blijkt dat door wijlen den heer J. R. Wüste alhier aan het genootschap een som van f 3000 is vermaakt. Het proza van Van Deysel. Maandagmiddag hield mevrouw dr. J. van den Bergh van Ey3ingaElias een voordracht over het Proza van Van Deysel. Ten slotte werd nog eernge oogen- blikken gesproken over Jacques Perk, over zijn „Iris" en over zijn „Cyclus aan Mathilde!" Met pensioen. De heer W. v. Bouzel, sedert vele jaren werkzaam op het buitengoed „Spaarnberg" van Mevrouw "Wüste is door deze wegens het bereiken van den 70 jarigen leeftijd in het genot van pensioen gesteld. Zuster Bos blijft. Naar de Stads- Ed. verneemt heeft zuster Bos, onze wijkverpleegster, 't aanbod om als directrice van het ziekenhuis te Schiedam op te treden, afgeslagen. Zoo blijft, dus onze zuster voor haar patiënten alhier behouden, die, in de moeilijke dagen van ziekte door haar rustige, degelijke hulp, zoo liefderijk gesteund geworden, dit zeker wel met groot genoegen zul len vernemen. Het omveder. Dinsdagmorgen omstreeks 8 uur is de bliksem in geslagen in de kinderkamer van de woning van dr. v. d. Heuvel, gelegen tegenover de ruïne van Brederode. Gordijnen, behangsel en eenig bed- degoed hadden naar de StadsEd. bericht vlam gevat, gelukkig was de brand spoedig gebluscht. De kinderen op die kamer aanwezig kwamen met den schrik vrij. VELSEROORD Huisbazeti en huurders. De strijd tussclien de huiseigenaars en de huur ders alhier begint steeds scherper af metingen aan te nemen. De Huurders- vereeniging meldt in een manifest aan de burgerij dat op een zeer druk bezochte vergadering met op één na algemeene stemmen is be sloten om, naar aanleiding van het stelling nemen der Huurwaarborg- vereeniging tegenover de leden der Huurdersvereeniging, door dreigen met huur opzegging, den thans al leen nog maar tegen den heer Kochx gevoerd wordenden strijdte verscher pen en uit te breiden en wel door met ingang van heden, Zaterdag, Deze brochure gaf Mr. S. Visse ring aanleiding tot zijn opwekkend artikel in De Gids van 1848 en waaraan iater IJmuiden zijn naam zou te danken hebben, (uit welk artikel wij Woensdag een gedeelte hebben overgenomen Wij kunnen niet de geheele voor geschiedenis vermelden, doch her inneren aan de in 1851 door den Amsterdaiuschen raad benoemde Commissie tot onderzoek van het plan tot doorgraving, die in 1853 rapporteerde dat deze uitvoerbaar was en 18 millioen zou kosten. Op een uitgeschreven prijsvraag kwa men 10 antwoorden in, doch geen enkel werd voldoende verklaard. In 1854 werd door Jhr. C. Hart- sen c.s. concessie gevraagd voor het maken van een Noordzeehaven en kanaal voor Amsterdam. Na bestrijding en ongunstig advies der regeering werd de concessie-aan vraag ingetrokken. Toen de toestand steeds meer onhoudbaar werd, werd een com missie uit den raad van Amsterdam naar den Koning afgevaardigd, waar na een Comité werd gevormd. Een door de regeering ingediend ontwerp werd in -I860 door de Tweede Kamer verworpen. Na nog een concessie-aanvraag van Notaris G. Jager te Amsterdam, werd deze door de Staten-Generaal aangenomen. Amsterdam vierde toen feest. De Kanaalmaatschappij werd opgericht met een kapitaal van 15 millioen. De Staat behield zich het recht voor het kanaal en de havenwerken te naasten. De fi- nancieéle zaken werden geregeld, maar moeilijkheden bleven niet uit. De Engelsche aannemersfirma, die de uitvoering der werken had aan genomen geraakte reeds in financi- eële moeilijkheden, vóórzij aan het werk was begonnen. Toen werd het werk opgedragen aan de Engel- ook de Melkslijterij van den heer Zegel in de Kalverstraat te boycot ten. Bovendien werd besloten dat al de leden zooveel mogelijk zullen deelnemen aan het posten. De Melkslijterij van den heer Zegel is indertijd bij den Meikoor- log alhier ook als eens geboycot ge worden. Opdracht. B. en W. hebben het maken van een afsluiting om het gemeenteterrein aan den Vel- serduinerbuurtweg alhier in cement beton opgedragen aan Gebrs. Rans- dorp, aannemers te Lisserbroek-Lisse. Benoemd. Tot onderwijzeres aan de Chr. School alhier (volontair) is benoemd mej. Witteveen te Am sterdam. Ontvreemd. Bij den winkelier Hovestad in de Wiliebrordstraat alhier heeft men uit een busje eenig geld ontvreemd. Zondagsrust. De melkslijters alhier en ie IJmuiden voeren op 12 November a.s. de Zondagsrust in en zullen dan niet meer venten. WIJKEROOG. De licht-misere. Dinsdagavond was alhier storing in de electrische verlichting, 't Had den vorigen nacht gestormd en daarom waren velen al in vreeze en 't kwam helaas uit. Om kwart voor negen was gelukkig het defect weer hersteld en konden de winkeliers han olielampje weer opbergen. Teekencursus. Donderdagavond zijn de teekenlessen begonnen in school G ten behoeve van hen, die zich in vakteekenen, vooral machi- neteekenen willen bekwamen. De heer Kleefstra sprak een woord van welkom tot de aanwe zigen en drukte zijn leedwezen er over uit, dat de Raadscommissie door de heden gehouden Raadsver gadering niet aaawezig kon zijn. Van de commissie uit de burgerij waren aanwezig de heeren Hoes, Schulp en Rasmussens. De heer Kleefstra hoopte dat de leerlingen door vlijtig de lessen bij te wonen en door zich met de borst op het werk toe te leggen hun doel zouden bereiken. De lessen zijn begonnen met 24 leerlingen wier leeftijd uit eenloopt van 14 tot 32 jaar en zul len gegeven worden Maandag, Dins dag, Donderdag en Vrijdag telkens des avonds van 79 uur. De meeste leerLngen zijn in het sche firma Henry Lee Son. Na nieuwe moeilijkheden overwonnen te hebben werd op den 8en Maart 1865 door den beer J. Boelen J.Rz., na een toespraak van den heer Josephus Jitta, de eerste spade in den grond gestoken en werd met de doorgraving in de Breesaap be gonnen. De aanneemsom bedroeg 27 millioen gulden. Als eerstaanwezend ingenieur werd benoemd de he9r J. Dirks, als eerste sect'e-ingenieurs voor de werken bewesten Amster dam de heer K. van Rijn en voor die beoosten Amsterdam de heer J. G. van Gendt Jr. De Maatschappij scheen onder geen gelukkig gesternte geboren, want al ras deden zich weder allerlei moeilijkheden voor, zoowel van techuischen als van flnanciëelen aard. De hoofden in zee moesten van veel zwaarder constructie wor den dan in de bestekken was op genomen en de sluizen te Schelling- woude moesten veel grooter capa citeit verkrijgen dan primitief was aangenomen. De aannemers kwamen in finan- ciëele moeilijkheden daar de aan- deelen der Maatschappij, door hen in betaling ontvangen, hoe langer hoe moeilijker te verkoopen waren en de koers tengevolge van het voortdurend aanbod gedaald was tot 40 pCt. Na een nieuwe financiëele rege ling werd op advies van een com missie van ingenieurs voor de hoofden een versterking ontworpen van betonblokken ter zwaarte van 20 tons, die langs de hoofden in zee zouden worden gestort, een be veiliging die proefondervindelijk deugdelijk is gebleken, doch waar door de kosten van aanleg met niet minder dan 6 millioen gulden werden verhoogd. De raad van Arasterdam was metaalbewerkersvak. De heer C. Helleman, teekenaar bij de N. V. Hollandsche Plaatwellerij enPijpen- fabriek voorheen J. D. B. Olie en Gonnermann alhier, heefc zich met de leiding van den teekencursus be last. DRIEHUIS. Crematorium. Heden had hiel de crematie plaats van het stoffe lijk overschot van Mej. Ch. Jacobs Oud-Apotheker te Batavia, op 69- jarigen leeftijd te 'sGravenhage overleden, en van dat van den Gepens. Gen. Majoor R. N. Roldanus, eveneens te 's Gravenhage overle den. VOETBAL. STORMVOGELS. 't Was voor Stormvogels Zondag geen fortuinlijken dag. Het 4e elftal verloor met niet mindei dan 50 te Heemstede van Berkenrode II. Ook het 3e elftal moest hun gast- heeren als meerderen erkennen en delfde met 20 het onderspit tegen het sterke H. F. C. IV. De wedstrijd Stormvogels II The Haarlem Boys I kon geen voortgang vinden, daar geen arbiter aanwezig was. Schoten I boekte eene schrale overwinning (32) op Bloemendaal I. Door het gelijke spel van B. M. T. tegen A. W. A. (11) en de overwinning van Hortus op V.V. C. (21), is de stand in de Westelijke 3e klasse D als volgt gemiddeld y-j iO T—1 O iq rH O O i-H O 00 O co co -S tegen CO >o rH O 1—H r>- O) voor CN1 CM Cd ÏO 00 co Cd punten t>- CO co verloren O O r-H CM r-H cd gelijk r-H rH Cd Cd CO rH gewonnen co rH rH O O gespeeld oq ïo co CO Oï rH <D o o co 'cd CU) o u. Xfl <D D -*-> xj: <D ÊH* 5 S 03 m W Sü cc -< „Stormvogels" is Zondag de gast heer van het Amsterdamsche „Hor tus". Gezien het spel van dit elftal in onze Bekerwedstrijden tegen „Schoten I" en de prestaties in de competitie, is een spannende strijd te wachten. echter ontevreden over den gang van zaken en verzocht de regeering in 1867 zelf het. werk te voltooien en bood opnieuw drie millioen aan, mits kanaal en haven op I Augustus 1876 voor de scheepvaart zouden worden geopend. De regee ring ging hier echter niet op in. De werkzaamheden werden voort gezet. De brug te Velsen kwam gereed en werd 21 Maart 1872 voor het verkeer opengesteld. Op 4 Januaii 1876 was de Zuidpier op volle lengte en daarmede de haven ingang voltooid en op 3 October 1876 passeerde het Nederlandsche ramtorenschip Koning der Neder landen het kanaal en vertrok door de Noordzeesluizen naar zee. Het kanaal werd op 1 November 1876 geopend, althans voor schepen met niet meer dan 5 M. diepgang, welke diepgang al spoedig in 1877 op 6.50 M. werd gesteld. Het kanaal werd persoonlijk door den Koning geopend. Z. M. kwam per spoor te Velsen aan en ging daar met de autoriteiten aan boord van het s.s. Stad Bredadat door de sluizen naar zee stoomde. Toen de Stad Breda weer terugkeerde kwamen achter haar de Rembrandt van Bordeaux en de Pallus van de Midd. Zee, beide schepen van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. De verbinding tusschen Zuiderzee en Noordzee was dus nu tot stand gekomen. De scheepvaart op Am sterdam leefde spoedig op. Kwamen in 1865 1669 schepen binnen met een inhoud van 407319 tonnen en in 1875 1054 schepen met 415034 tonnen, reeds in 1877 kon Amster dam den goeden invloed van hare betere verbinding met de Zee con- stateeren. Er kwamen in dat jaar binnen 1533 schepen met 624-900 tonnen inhoud. Rest ons nog te vermelden dat de bezittingen der Kanaalmaat- Denk er aan 1 „Vogels"Van begin tot het einde moet er vol vut gespeeld worden. Laat u niet va dringen van den top der rangli,? doch nestel u daar nog vaster, da Zondag twee kostbare puntjes in wacht te sleepen. De supporters e vrienden van „Stormvogels" not digen wij uit zich in groote getal naar deze wedstrijd te begeven e door hun aanwezigheid te toonet' dat zij belang stellen in de verriclj tingen van hun elftal. Onvoorziene omstandigheden voo: behouden, komt Stormvogels het volgende elftal uit: Bremerkamp, Vos, Fennis Nuijens, Sprokkreeff, Heilig, Hoogerduin, Blinkhoff, v. Hemeti Gilberts, Oldenbur?. Voorts heeft op het Stormvogel terrein de Competitie-wedstriji Schoten I Kinheim I plaats, ót zeker van de zijde van het Velsei publiek veel belangstelling zal trek ken. waaromtrent iulichtingen zijn t bekomen aan de politiepost t IJmuiden. 1 zwart gelakt kinderschoentje. 1 postduif gemerkt PD V 16, 237&I Ondertrouwd Cornelia Fray en Berendina Wilhelmina Ckarlotti Takeling. Huwelijksvoltrekking 16 November' IJmuiden 1 November 1916. Voor de vele bewijzen van deel neming ondervonden bij het over lijden van onzen Echtgenoot, Vader Behuwd- en Groorvader den Hee Th. C. ZUR MüHLEN Sr. betuigen wij U hierbij onzen dank G. Th. C. Zur MühlenBoelen. G. B. de Vries—Zur Mühlen. M. W. de Vries. Th. C. Zur Mühlen Jr. E. F. Zur Mühlen—Brinkman. J. P. Zur Mühlen. A. H. P. W. Zur Mühlen Siegmund G. J. Siegmund Zur Mühlen- H. J. Strootman. Willy Zur Mühlen. Max Zur Mühlen. Amsterdam, 1 Nov. 1916. Nic. Witsenkade 1. gevraagd. Adres te bevragen adv bureau P. F. C. ROELSE. schappij in 1882 door het Rijk werden overgenomen, dat in 1890 de kanaalrechten werden afgeschaft dat een tweede schutsluis were gebouwd, dat de brug te Velsei werd vervangen door de stoom ponten en later eene electrische verlichting van het kanaal bij nacht! werd aangelegd. De-kosten van aanleg van haves en kanaal en van de later aam gebrachte verbeteringen hebben samen bedragen ruim 58 millioet gulden. Het droombeeld van Vissering is overtroffen, zegt de heer Zwart in zijn artikel. Ymuiden, waar in 1876 slechts een twintigtal woningen voor sluis personeel en belastingambtenaren stond, is gegroeid tot een welvarent stadje, met een aanzienlijke vis schershaven, de voornaamste vat het vasteland, met een omzet it 1915 van bijna f 18.000.000. Wij zouden nog kunnen sprekeij over de feestelijke opening van hei kanaal en over de geschiedenis van Ymuiden, doch plaatsruimte verbiedt ons dit. Ook is het nu ds tijd niet. De oorlog drukt ook onze; handel en scheepvaart en vaï eenig feestvertoon kan geen sprake: zjjn. Hopen wij dat spoedig andere tijden mogen aanbreken, dat de scheepvaart en onze plaats ziet dan weer gestadig mogen ontwik kelen. Ook, dat de planneu voor een nieuwe schutsluis voortgang) zullen hebben en verwezenlijkt zullen worden. Wanneer wij dan in tijden van vrede het jaar 1926 mogen beleven, zal het feest voor ons zijn en zullen wij nog bljjder en dankbaarder gedenken de groot- sche werken, door onze vaderen gesticht.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2