IJmuider Courant. AGENDA. PREDIKBEURTEN HINDERWET. Gevonden Voorwerpen SPORT. Burgerlijke Stand Plaatselijk Nieuws. Uit de Gemeente. Uit de Provincie YISSCHERIJ. 2e BLAD. 22 NOV. 1916. WOENSDAG. Zendingsavond. Lezing door Mevr. Hofman, Evangelisatiegebouw, Vel- seroord, 8 uur. DONDERDAG. Boaz-bank, Visseringstraat 12, 7—9 uur. Tooneelv. Vriendenkring, Uitvoering „Een man van de Wereld", Cycloop, 8 uur. VRIJDAG. Gemeenteraad, t#n raadhuize, half twee. Het Lustige Tooneel, Gebouw „Cycloop". WoensdagBijbellezing, Oude Kerk, 8 uur. Vrijdag, Bijballezing, Chr. School Breesaap, half acht. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter alge- meene Kennis, dat bij Koninklijk Besluit van 4 November 1916,no. 34, is vernietigd het besluit van Bur gemeester en Wethouders van Vel- sen van 10 Maart 1916, no. 327, waarbij aan de N.V. Exploitatie Maatschappij der Chemischa Indu strie „Amsterdam" te IJmuiden en hare rechtverkrijgenden voorwaar delijk vergunning werd verleend tot uitbreiding harer inrichting tot het verwerken van vischafval door het bijplaatsen van een kookketel tot het verwerken van vischafval en een tot het verwerken van le- derafval, en een ander tot het fa- briceeren van guana. Velsen, den 20 November 1916. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester. H. ver LOREN VAN THEM A AT. De Secretaris W1JNOLDY DAN1ËLS. waaromtrent inlichtingen zijn te bekomen aan de politiepost te IJmuiden. 1 zwart lederen portemonnaie met zilveren knip. 1 nieuwe schoen. 1 vlot van zes sparren. 1 doos met vuurpijlen. 1 huissleutel. 1 geelharig hondje. 2 heerenrijwielen. 1 grijs damesbontje. 1 wit en zwart gevlekt hondje. 1 zak met uien. 1 zwarte portemonnaie m. inhoud. 1 zweep. 1 mica autobekleeding. 1 ledige harington. VOETBAL. V. S. V. De Velseroorders hebben Zondag in den Bekerwedstrijd van de sterke eerste-klasseclub U. V. V. gewonnen. De Telegraaf geeft het volgende verslag U. V. V. verschijnt met 7 inval lers uit zijn vierde elftal en de uitkomst heeft bewezen dat een der gelijke combinatie niet is opgewas sen tegen een sterke volledige derde-klasser. Van het eerste U. V. V.-elftal kwamen in het veld Bui tenweg, van Rijn, Munnik en Fort- gens. Het veld is slecht. In den beginne danst de bal over het ijs veld en later glijden de spelers bij twee- en drietallen over en door elkander. Van degelijk ef keurig voetbalspel is dan ook geen sprake. Vooral de backs van U. V. V. prut sen in den aanvang, met het gevolg dat V. S. V. na 10 minuten de leiding neemt, om spoedig de voor sprong tot 3 goals te verhoogen. Dan krijgt Buitenweg de gelegen heid met een fraai, onhoudbaar schot het eerste en ook het laatste doel punt voor zjjn club te maken. Rust komt met 3— 1 Na rust speelt V. S. V. met den wind mede en weet evenals voor rust, het spel groo- tendeels op de U. V. V.-helft te houden. Spoedig laat Van Rijn een gemakkelijk houdbaren bal door (4-1) Tweemaal schiet V. S. V. dan weder in het doel, doch beide punten wor den ongeldig verklaard wegens buitenspel. Buitenweg doet zijn uiterste best, schiet eenmaal over en eenmaal juist tegen de lat, maar spoedig zitten de V. S. V.'ers weder voor Van Rijn en het gelukt hun met 5I de overwinning te behalen. der gemeente Velsen van 14 Nov. tot en met 20 Nov. 1916. Bevallen: M. M. de ManHollaar d. J. van SchootenLodewijks d. T. Leenmanvan de Graaf d. G. DuineveldPirovano z. C. Zwart Gouda d. D. JansenSchenk z. M. EelmanKuiter d. E. DekkerNap z. T. ZonneveldSwart z. J. Post Bakker z. J. van BalenSmit d. N. van Dok—Sluimer d. M. Zeven bergenSchaap z. C. Groeneveld— Stoel d. H. Cloeck— Klinkhamer d. Ondertrouwd: S. Langbroek en T. Zwart. T. P. van der Meijs en G. Schaap. Getrouwd: G. ten Boekei en J. W. van der Meer. C. Ursem en E. Kwaad. C. Fray en B. W. C. Ta- beiing. H. Stam en C. J. Rijkers. Overleden: T. Bruinsma 12 weken dochter van G. Bruinsma en P. Verdikt. T. Prins 66 jaren weduwe van J. Kok. J. van oer Werff 14 dagen zoon van N. van der Werff en M. Haak. IJMUIDEN. Onderscheidingen. Aan de Heeren Dr. A. van der Horst, voorzitter en J. J. Knaap, Secretaris en de dames Mevr. Broekmeijerde Jongh Mevr. Reijgersberg—Hille en Mevr. de Brueijs TackTimmers Verhoe ven, leden van het Comité van het Roode Kruis voor IJmuiden is voor de vele en belangrijke diensten aan het Roode Kiuis bewezen, het Kruis van Verdienste, ingesteld bij Kou. Besluit van 27 Nov. 1914, toegekend. VELSEROORD. StaatspensionneeringDe afdee- ling van den Bond voor Staatspen sionneering heeft Zondagavond in „Tivoli" een propaganda-uitvoering gegeven. De voorzitter, de heer P. Bosman, hield een toespraak, waar na een vijftal leden de tooneelschets „Uitgesloten" van C. W. van Rijs wijk opvoerden, ODder regie van den heer Th. de Vries. De spelenden hadden veel succes. De zaal was eivol, velen moesten teruggestuurd worden. Lichtbeelden. Het Leger des Heils heeft gisteravond in de zaal van den heer Bakker aan kleinen en grooten een genoeglijken avond verschaft door de vertooning van lichtbeelden, afgewisseld door zang nummers. Jammer dat het oneer de kleintjes (de zaal was stampvol) zoo moeilijk was de orde te bewaren, want door het rumoer was het zeer moeilijk een goede verklaring van de beelden te geven. Zendingsavond. Hedenavond wordt in het Evangelisatiegebouw een Zendingsavond gehouden, waar in als spreekster optreedt Mevrouw Hofman, de echtgenoote van den Zendeling Hofman. Zangvereeniging. Hier is opge licht de Chr. Zangvereeniging „Ho sanna". Dadelijk traden 30 leden toe. Tot Directeur werd benoemd de heer H. Klees, tot bestuursleden de heeren G Voet, voorzitterH. Bosch, J. Verhey en de dames N. KleesZeylemaker en N. Grapen- daal. De repetities worden gehouden in het Evangelisatiegebouw. VELSEN. Drankbestrijding. De afdeeling Wjjkeroog van den Algem. Ned. Geh. Onth. Bond heeft in hotel „De Prins" Zondagavond een open bare vergadering gehouden. De heer J. de Vries van Hilversum heeft gesproken over „Oorlog en Alco holisme" terwijl de dichter-zanger Augus Molier uit Den Haag den aanwezigen eenige genotvolle oogen- blikken verschafte. Lezing. Maandagavond heeft de lieer J. B. A. Saeijs uit Haarlem in hotel „De Prins" een lezing ge houden over „De Zuid-Duitsche Middelgebergten met hunne schoone Sagen en Legenden". Met aandacht werd deze schoone lezing gevolgd. Examens. - Mej. E. Hoenderdos, onderwijzeres a. d. Chr. School te Wijkeroog slaagde j.l. Vrijdag te Amsterdam voor het examen Vrije- Ordeoefeningen. De Heer P. Tijssen te IJmuiden, vroeger aan dezelfde school werk zaam, thans in militairen dienst, behaalde j.l. Zaterdag te 's-Graven- hage de acte Wiskunde L. O. SANTPOORT. Cursus in de Fransche taal. Naar men aan de Stads-Ed. mede deelde hebben zich een twintigtal leerlingen voor den cursus in de Fransche taal aangemeld. De in schrijving van leerlingen wordt nog eenige dagen opengesteld. Zeker is het nu, dat eerstdaags met lesgeven zal worden begonnen. Hagelingeriveg. Do Commissie voor Openbare Werken oordeelt dat de Hagelingerweg althans in het bebouwde gedeelte ten spoedigste dient te worden bestraat en gerio- leerd en adviseert den directeur van openbare werken opdracht te geven tot het maken van een plan en hem daarvoor een opzichter toe te voegen. De directeur van openbare werken stelt in aansluiting daarbij voor, hem een tijdelijk opzichter toe te voegen op een salaris van f 100 f 120 per maand. B. en W. stellen voor hen voor hot maken vau een plan het benoodigde crediet te ver- leenen. Dienstgebouw openbare werken. Voor de verbouwing en inrichting van het normaalschoolgebouw tot dienstgebouw van het bedrijf open bare werken vragen B. en W. een crediet van f 3550. De Financieële Commissie kon wegens onvoltalligheid over deze en voorgaande zaak geen advies uitbrengen. Overname steeg. B. en W. stellen den raad voor van de heeren P. Botman en W. van Voorst te IJmuiden over te nemen de steeg achter de Breesaapstraat, naast het hotel Augusta, nadat deze door de eigenaar zal zijn bestraat en van afsluitingen voorzien. ZAANDAM. Men bericht onsZaterdagavond 11 November werd volgens oud volksgebruik hier het Sint Maartens feest gevierd. De vele kinderen, allen voorzien van veelkleurige verlichte lampions zongen weer hun St. Maartenslied dat alles gaf de straten een gezel lig aanzien. Mocht verschillende jaren dit feest soms een zeer luidruchtig karakter dragen, doordat belhamels de wegen onveilig maakten door het ontsteken van z g. donderbus sen en dergelijke artikelen, ditmaal verliep alles zeer ordelijk. Dit was in hoofdzaak toe te schrij ven aan de aardige afleiding waar voor Terwee's Theehandel gezorgd had. Genoemde firma had van dezen avond gebruik gemaakt om een specialen optocht te organiseeren voor Terwee's Thee. Deze optocht werd opgeluisterd door de muziek van het bekende korps Excelsior en vertrok 7 uur vanaf de maga zijnen der firma om een tocht te maken door de heele stad. De op tocht was vooruit bskend gemaakt in de plaatselijke bladen, zoodat op genoemd uur al een groote schare met ongeduld stond te wach ten, tot eindelijk de kapelmeester het sein tot vertrek gaf en de heele menigte zich in beweging zette. De optocht bestond uit 9 bespan nen wagens der firma Terwee elk voorzien van een transparant in verschillende kleur en tekst, allen betrekking hebbende op Terwee's Thee. Het geheel maakte een bij zonder aardigen indruk en werd overal met belangstelling gevolgd, terwijl de muziek de vrooiijkheid er inbracht. Na een marsch van circa een uur, werd op het stationsplein even gepauzeerd en door de Firma Terwee den muzikanten een ver- frissching aangeboden, waarvan door de dorstigen een dankbaar gebruik gemaakt werd. Met nieuwen moed ging het nu verder langs de Stati onsstraat waar de menschen, even als in de Westzijde en op den Dam in drommen den stoet stonden af te wachten Het was aardig ta hooren, hoe het publiek hardop den roem van Terwee's Thee lazen. Ook werd bij die gelegenheid uit gedeeld een speciaal Terwee's Theelied op de wijze van „Als de vijand komt", hetgeen door de jeugd met graagte werd gezongen. Op het stadhuisplein werd de stoet ontbon den, waarna de muzikanten zich begaven naar het hotel „Het Wa pen van Amsterdam" waar de firma Torwee tot afscheid nogmaals voor de noodige traktatie zorgde. Door een der firmanten werd hulde gebracht aan het kranig muziek korps „Excelsior" voor de enorme prestatie, waarna de directeur van „Excelsior" de heer Brouwer de firma Terwee complimenteerde voor de wijze waarop zij reclame weet te maken en voor de aangename ontvangst. Wij moeten dan ook getuigen, dat wij niet naar Amerika behoe ven te gaan om reclame te zien, want de Firma Terwee te Zaandam verstaat die kunst ook. Wij wen- schen de firma met hare Thee dan ook van harte succes toe op haar weg en twijfelen niet of, bij de Prima Kwaliteit en deze reclame zal Terwee's Thee spoedig een bekend artikel zijn en worden de thee die gevraagd wordt. Electriciteitsvoorziening in Noord- Holland. In hun antwoord op't afdeelingsverslag inzake de electri- teitsvoorziening ontkennen Gedepu teerde Staten van Noord-Ho,laud dat zij reeds het voornemen hadden een provincaal bedrijf te stichten, toen de aandeelen der Kennemer Electriciteits Mij. worden overge nomen. Evenmin is het juist, dat zij toen de gedachte hebben opge wekt bij de Staten, dat de huidige toestand der maatschappij zou be stendigd worden. Een rijksconcessie voor de provin cie is onnoodig. Het gevaar, dat de rijksconcessie der Kennemer Electr. Mij. eventueel slechts onder bezwa rende voorwaarden aan de provin cie zou kunnen worden overgedra gen, achten Gedeputeerde Staten denkbeeldig. Wanneer overheidsin menging een belemmerenden invloed op het bedrijf zou uitoefenen bij eigen beheer, danrgaschiedt hetzelfde bij den genootschapsvorm. De ont- werp-bedrijfsverordening en de ont wei p-instructie zijn echter zoo gere digeerd, dat voldoende elasticiteit is gewaarborgd. Gedeputeerden geven in elk geval de voorkeur aan een centrale te Den Helder boven een in het midden der provincie. Zij verwachten voorts, dat op den duur gemeenten als Uit hoorn, waar een kleine electrische centrale bestaat, zullen inzien, dat het voordeeliger uitkomt zich aan het hoogspanningsnet der Provincie aan te sluiten en de eigen centrales zullen stop zetten. Aan de mogelijkheid om de kracht van het water, dat bij eb en vloed door het Marsdiep gaat, op voordee- lige wijze te benutten ten behoeve der opwekking van den stroom, wordt betwijfeld. Overbrenging van de Centrale te IJmuiden naar de Zaanstreek ver dient geen aanbeveling, daar dan twee groote electrische stations in elkanders nabijheid zouden liggen. Sedert het overnemen van de aan deelen der K.E.M. is door deze maat schappij aan uitbreidingswerken uit gegeven f 1.194.300. ZANDYOORT. Tram 7.40 E.S.M. Aangezien de visschers thans zulke ruime ver diensten hebben, werd door de ver- eeniging Tram 7.40 E.S.M. besloten hen op te wekken de vereeniging fi nancieel te steunen. Het bestuur zal zich daartoe tevens in verbinding stellen met dat van den Zielieden- bond te IJmuiden. Door een sneeuwstorm btloopen. De IJmuider stoomkorder Elie Cheneviere is op zee door een sneeuwstorm beloopen en daardoor lek geslagen. Met inspanning van alle krachten kon de bemanning het schip echter drijvende houden en te IJmuiden binnen brengen. Visch voor Duitschland. Maan dag namen voor het eerst de werkzaamheden der Vereeniging van Vischexporteurs alhier een aanvang. Wij herinneren er aan, dat de vereeniging beoogt, front te maken tegen de enorme prijsopdrijving van de kooplieden, die onder den naam Export versche visch inkoo- pen voor Engeland en die voor 35 pet. der ingekochte visch fabelachtige prijzen kunnen bieden, omdat het meerdere boven een overeengekomen minimumprijs, toch terug betaald wordt. Een der maatregelen tot het bereiken van het doel der Vereeniging van Vischexporteurs is, tegen een dagelij ksch vooraf vast te stellen maximumprijs in te koopen. Voor de bij de vereeniging aan gesloten handelaren zal een toeslag voor onkosten, emballage, winst enz. worden vastgesteld, zooals zulks o. a. bij de inkoopen van regeeringsvisch voor het binnenland systeem is. In de heden gehouden afslag bleek evenwel, dat de door de vereeniging gestelde maximum prijzen voor de meest begeerde vischsoorten zoodanig waren gesteld, dat weinig of geen kans bestond, daarvoor een noemenswaardige hoeveelheid van goede kwaliteit in te koopen en dat iedere handelaar en met name de kooplieden voor Engeland, zonder buitensporige prijzen te besteden, gaarne voor prijzen boven het maximum van de Vereeniging van Vischexporteurs inkochten. Het gevolg daarvan was dat ge noemde vereeniging visch heeft aangekocht en dat de [kooplieden voor Engeland en andere visch- handelaren, gemakkelijk nagenoeg den geheelen aanvoer der gewilde vischsoorten konden opkoopen, zonder de reusachtige prijzen te besteden van de voorgaande weken. Op de meest] gewilde vischsoorten voor uitvoer bestemd, met name schelviscb, groot, middel en klein, werd een daling van 50, 60 en 40 procent geconstateerd. Bij informatie bleek ons, dat inderdaad de gestelde maximum prijzen door de Exporteurs-Vereeni- ging vastgesteld, veel te laag waren voor een thans aan zoo groote con currentie onderhevige vischmarkt; bijv. 100 mark f44.vooreen kist groote schelvisch van 50 K.G. is voor den tegenwoordigeu tijd een te laag gesteld maximum. Binnengesleept. De logger Hendrika IJM 302 is met gebroken voormast en 28 last haring aan boord door den logger The Warrior SCH. 130 voorgaats van hier ge bracht en door de sleepboot Assi stent binnengesleept. Deensch visschersvaartuig natige- bracht. De stoomtrawler Meadows heeft hier hedenmorgen aangebracht de Deensche motorkotter Emanuel thuisbehoorende te Skjerne en toe- behoorende aan de reederij Doggers- bank te Kopenhagen, schipper P. Holm. Aan boord bevonden zich nog alle vijf opvarenden. De kotter werd Maandag 20 dezer op 559 27' N.B. 5° 20 O.L. met defecte motor en zonder eenige leeftocht in hulpeloozen toestand aangetroffen. Mast overboord gezeild. De logger Lemmer IJM. 282 heeft de voormast over boord gezeild en is alhier binnengesleept door den log ger de Ruiter MA. 47. Verdronken. De stoomtrawler Dahlia is uit zee teruggekeerd met verlies van den 41-jarigen, gehuwden matroos D. v. d. Doel uit Middel- harnis, die over boord geraakt en verdronken is. Hij laat een vrouw met 9 kinderen achter De Visscherij in 1914. Als no. 13 der Mededeelingen en Verslagen van de Visscherij inspectie heeft het licht gezien het „Jaarver slag der Visscherijinspectie 1914, betreffende den dienst der Inspectie, de werking van het toezicht en den staat der verschillende takken van visscher. Dl. II". (Uitgegeven voor rekening van het

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 5