ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN AANGIFTE No. 115. Woensdag 6 December 1916. 2e Jaargang Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. abonnemknts „-HIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WiLLEMSPLON jjirnJdcsn (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. F. C. ROCLS1", KB^aalstraaL Te Velseroord bij K. v. Til burg, Willsbrordstr. S3. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodlu^n L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. va 9 föcurs, Bockhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude ®n het nieuwe adres, niet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven, De Administratie. ftegeeriBgs-ftundvei Regeerings Eieren. Velsen, 4 Dec. 1916. Tijd wssn Aangifte* Yoor het doen van aangifte ter inschrijving, die moet plaats hebben tusschen 1 en 31 Ja nuari a.s. zal meer bepaald gelegenheid worden gegeven ter Gemeentesecretarie. Dinsdag 9 Januari 1917. voorm. 97» -12 uur, voor de af- deelingen Yelsen en "Wijkeroog Woensdag 10 Januari 1917, voorm. 97» -12 uur, voor de af- deelingen Santpoort en Jan Grj sen vaart. Donderdag 11 Januari. 1917, voorm 97« -12 uur, voor de af- deeling Yelseroord, Yoor de afdeeling IJmuiden (ook Breesaap) op twee dagen nl. voor hen wier naam begint met een der letters A tot en met K op Dinsdag 16 Jannari voorm. 97» -12 uur. voor hen wier naam begint met een der letters L tot en met Z op Woensdag 17 Ja nuari voorm. 97» -12 uur. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDER COURANT voor het Buitenland f 1.25 abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Ü8ÊA6TIE-ADHES"Willebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 1 jj k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeen e kennis, dat bij de verschillende winkeliers in deze gemeente gesmolten Regeerings- Rundvet verkrijgbaar is tegen den pr^js van 40 ct. per 7» K.G. Het is den winkeliers verboden meer dan één K.G. in eens te ver- koopen, terwijl zij verplicht zijn, eese lijst aan te houden, vermel dende de namen der k.oopers en der aan hen verkochte hoeveelheden. De winkeliers mogen geen hoogere prijzen berekenen, hetzij voor ver pakking, hetzij voor thuis bezorgen, of andere werkzaamheden.- Intus- schen kan levering in vei pakking of aan huis slechts verlangd worden voorzoover die gebruikelijk was Evenmin is bet geoorloofd aan den verkoop eenige bijzondere voor waarden te verbinden, met name die van het bijkoopen van eenig ander artikel. Klachten, over niet inachtneming van bovenstaande maximumprijs, gelieve men in te dienen bij bet levensmiddelenbedrijf (Raadhuis Vel sen.) Velsen, 5 December 1916. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMA AT. De BURGEMEESTER van Velsen maakt bekend, dat bij de verschil lende winkeliers in deze Gemeente, regeerings-eieren verkrijgbaar zijn, tegen den maximumprijs van 11 cent per stuk. Klachten, over niet in achtneming- van bovenvermelden maximumprijs, gelieve men in te dienen bij het Levensmiddelenbedrijf der Gemeente Velsen. Winkeliers, die deze eieren wen- schen te verkoopen kunnen daarvan opgaaf doen aan het Levensmiddelen bedrijf. De Burgemeester van Velsen, f. p. VERMEULEN, l.b. tav Inschrijving va®s« da Militie. Men wordt dringend verxooht, zich zoo mogelijk op een der aangegeven uren voor het doen der aangifte ter Gemeentesecretarie te vervoegen. Velsen, den 6 December 1916. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. IJMUIDEN. Oplichting. Tijdens een zee man op een IJmuider trawler varen de was, werd naar H. D. meldt, op zijn naam ten kantore van de N. V. Visscherij-M|j. „Van Maer- land" te IJmuiden voor zijn moeder f 10 van zijn gage gehaald. Het geld werd afgegeven. Later echter bleek, dat de zeeman er geen order toe had geven, zoodat oplichting heeft plaats gehad. Ernstig verset. Een marine matroos, die op hinderlijke wijze een dienstbode tot zelfs in het buis van haren werkgever vervolgde, zou door de politie gearresteerd worden, doch verzette zich hevig. Een burger meende de partij van zijn vriend te moeten kiezen en belemmerde de politie zeer, waarbij naar de St. Ed. meldt, nog andere burgers hem bielpen, zoodat één der agenten zelfs licht gewond werd. Ten slotte gelukte het de politie den burger in verzekerde bewaring te stellen doch de matroos wist te ontsnappen. Deze laatste verloor echter bij zijn verzet zijn muts, wat voor de recherche een goede aanwijzing omtrent den verzetpleger was. Des avonds kwam de matroos, die zonder hoofddeksel in zijn kazer- nement niet durfde terugkeeren op het politiebureau zijn muts terug vragen, doch werd natuurlijk dadelijk gearresteerd en in verzekerde be waring gesteld. Voor den burger, die zijn vriend een dienst wilde bewijzen, zal dit muisje nog wel een staartje hebben. HeraIn de commissaris- vergadering d d. 29 November j.l. is besloten tot, uitgifte van de 18de serie aandeelen, groot 100 stuks a f 1000 nominaal. Storting per 1 Januari 1917, of bij eerste aanvraag na 1 Januari 1917 met recht op het volle divi dend over het boekjaar 1917. Brietal. Voor de nieuwe pre dikantsplaats der Ned. Herv. Gemeente alhier zijn door het kies college op het drietal geplaatst Ds. L. W. Erdmann te Briele, Ds. M. J. A. de Vrijer te Odijk en Ds. G. J. Bal te Hellen doorn. Over eeuige weken zal hieruit een beroep worden gedaan. Boter bi/j de visch, Een visch- bandelaar van hier, had naar de Stads Ed. meldt, bij een partijtje visch voor het buitenland bestemd een pakja boter verzonden. Bekl. beweerde dat eene Duitsohe dame hem de visch besteld had bij de inpakking gaf zij hem een potje over met de mededeeling „doe dit er meteen bij". Bek), wist niet dat het boter was, aDders had hij het niet gedaan. De officier bij de Haarlemsche rechtbank, wijzend op de moeilijk heden verbonden aan de visitatie aan de grens, vorderde f60 boete of 30 dagen hechtenis met ver beurdverklaring van de in beslag genomen boter. VELSEROORD. Staatspensionneering. De af deeling van den Bond voor Staats pensionneering alhier, heeft Zondag avond haar tweeden propaganda- avond gegeven in de concertzaal Flora, die vrij goed bezet was. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer P. Bosman, werd opgevoerd de bekroonde too- neeschets „Uitgesloten" van C. W. van Rijsewijk. Er werd over 't ge heel zeer goed gespeeld, wat zeker ook te danken was aan de bekwa me regie van den heer Th. de Vries. Vooral de hoofdpersonen voldeden zeer, in 't bijzonder de heer A. van Riessen als de oude Kloppers. Deze gaf uitnemend spel. Ook de heer J. Dries bad als buisbaas een rol, die voor hem geknipt was. De vrouw van Kloppers, mej. Bonnet, was ook goed. Mej. N. Abercrombie hebben wij al meermalen gepre ^m, toch is zij beter in een viooiijker genre. Mej. Zegel als de kleindoch ter van den huisbaas en de heer Van der Vlerk als de zoon van Kloppers waren ook te prijzen, al leen was hun spel wat mat, wat trouwens van 't geheel te zeggen is. 't Geheel was een goede ver tooning en voor de uitvoerenden wel een succes. Tot slot werden nog eenige voor drachten gegeven, die veel bijvaj oogsten. Jammer, dat een deel van van het publiek steeds zoo rumoe rig is en daardoor aederen hindert. Boekhouden. Voor het examen van boekhouden is geslaagd de heer A. W. Quint van hier. Coöperatie. Naar men aan de N. Haarl. Ct. mededeelt is door de R. K. Vakorganisaties het plan ge vormd, een Coöperatieve verbrniks- vereeniging op te richten. Nadere bijzonderheden zullen be sproken worden op de vergadering van den R. K. Volksbond, a.s. Don derdag half 8 in het patronaatsg« bouw, VELSEN. Gezondheidscommissie. De Gezond heids Commissie behandelde in hare laatste Vergadering uitvoerig de Concept-Verordening op de Vleesch- keuring, die door het College van B. eri W. met verzoek om advies in hare handen was gesteld. Voorts stelde zij adviezen vast omtrent aanvragen om voorschot van twee Woningbouwvereenigingen eveneens op verzoek van B. en W. Ofschoon ten volle overtuigd van de groote moeilijkheden eu bezwa ren, in de tegenwoordige tijdsom standigheden verbonden aan het bouwen van woningen, die bestemd zijn voor de arbeidersklasse, meende de Commissie toch omtrent het ver zoek dier Vereenigingen gunstig te moeten adviseeren, omdat zij, op haar standpunt, iedere bouw van nieuwe woningen, afgescheiden van andere overwegingen in het belang der Volkshuisvesting en derhalve in bet belang der Volksgeioudbeid moet toejuichen. Ten slotte werd vastgesteld een onder de ouders te verspreiden ge schriftje over de nadeelen van het rooken van kinderen, opgemaakt in overleg met een der Hoofden van Scholen en een der Schoolartsen en werd van gedachten gewisseld over het besluit van den Gemeente raad om op de begrooting f 100. uit te trekken voor belooning van een geneeskundige, die zal optreden als deskundige van den Ontsmet- tingsdienst. Daar volgens de meening der Commissie deze kleine som niet in verhouding staat tot het gewicht der taak, die zulk een geneeskun dige op zich neemt, besloot zij aan het College van B. en W. te ver zoeken haar een nadere opheldering te geven omtrent de bedoeling van dit besluit van den Gemeenteraad. Schoolrede. Morgenavond te 8 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk Ds. J. J. van Noort van Amsterdam een rede te houden over „Het Koninklijke woord van het kind", op uitnoo- diging der Schoolvereeniging „Uw Koninkrijk kome" alhier. Kerknieuws. Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier zijn tot notabelen herkozen de heeren J. H. Cloeck en B. Hagen. Het kiescollege heeft Maandag avond tot diaken herkozen de heer Joh. Broeze, Rooswijk. Tot ouderling, in de vaeature w|jlen S. Mooy, werd gekozen de heer J, Bos, directeur der Water leiding. Katholieke Raadsleden. Op de laatstgehouden vergadering derR.-K. Centrale Kiesvereeniging te Velsen, heeft men het zeer wenschelijk geacht, dat alle R.-K. raadsleden zich aansloten bij den Kring Haarlem van R.-K. gemeenteraadsleden, waar immers speciaal worden behandeld die zaken, welke op het terrein'van een goed geleide gemeentepolitiek betrekking hebben. Ofschoon deze wenschel|jkheid slechts bepaald voor Velsen alleen kon worden uitgesproken en vast gelegd, meende men toch op deze wijze alle R-K. raadsleden van Heemskerk tot Hillegom, die ge noemde Kring omvat, te moeten aansporen om zich aan te sluiten bij deze nuttige vereeniging. Levensmiddelencommissie. Te Velsen, Velseroord en IJmuiden hebben de R.-K. en Christelijke arbeidsvereen. zich op aansporing der permanente commissie terrich- tige uitvoering de distributiewet te Utrecht, gecentraliseerd tot een levensmiddelencommissie. Deze com missie te Velsen etc. heeft in hare vereenigingen plusminus zes honderd leden. Op een daartoe gedaan ver zoek kon zij de officieele erkenning van B. en W. niet verkrijgen. Des ondanks zal deze commissie met a le haar ten dienste staande mid delen werkzaam blijven omtoteén goede regeling der te distribueeren artikelen te geraken. Hulde aan de vereenigingen, welke daartoe het initiatief namen! N. H. Cfc. Papierfabriek. De agenda van de buitengewone algemeene verga dering van aandeelhouders van de Ver. Kon. Papierfabriek Van Gelder en Zonen, te houden op 8 December a.s. bevat de volgende punten: 1. Wijziging der statut-n om hst maatschappelijk kapitaal met 5 millioen gulden te verhoog^n, n.l. met 3500 gewone en 1500 pref. aandeelen 2. Samensmelting der beide reser vefondsen 3. Voorstel tot uitgifte van 1400 gewone en 600 pref. aandeelen. Zendingsavond. In de Ned. Herv. Kerk alhier is Zondagavond een Zendingsavond gehouden. Aller eerst werd het woord gevoerd door den pastor-loci, ds. Eggink, die wees op de internationale zendingscon ferentie in 1910 te Edinburgh ge houden, waar de eenheid der Christenen bleek. Nu echter ligt veel verbroken, meer dan 1000 zendelingen zijn van de terreinen verdreven. Toch wan hoopte spreker niet, die geloofde dat die eenheid weer komen zou. Het middel daartoe zijn de Christenen in de neutrale landen en dus is ook het oog op ons land geslagen en zullen wij daartoe moeten mede werken. Ook de tweede spreker, ds. J. W. P. le Roy van Sioterdijk, sprak van hoop op de toekomst. Deze verbond aan z|jn rede het woord uit Psalm 143: „W|js mij den weg, dien ik te gaan heb." Met groote aandacht volgde de talrijk opgekomen schare de beide sprekers. Een dubbelkwartet en een koor van het personeel der Zondagsschool

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 1