ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Zaterdag 9 December 1916. 2e Jaargang Admmistratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te seven. De Administratie. Aangiften van verhuizing. Kamer van Koophandel en fabrieken, ftegeerisgsrijsf, Havermout en Gort. Opgaaf aanwezige voorraden klei- aardappelen. KKONIEK. Plaatselijk Nieuws. §o. 116. IJ MUIDER COURANT ABONNEMENT^.-RIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets,, voor het Buitenland f 1.25 [ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 105, Veiseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „LTmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiëu (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Adverteutiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiëu van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is nitsluitcnd gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. \dvertentiën voor slit blad H'orckn aangenomen aan het :>ure'au WH L CMl P L E1 jftrmiden (Drukkerij Sm- evvei), in het ad vertentiebu- ••au van den heer P« f*. C. RO£LS«% K^s Istraa t ré Vcfseroord bij 'Pi. v. Til burg, Willffbfordstr*. S3. Fe Veisen en Wtjkeroog bij D. Schermer, Dood las» 47, Wi|loeroog, e Santpoort bij P, van Plcurs, Bk>eHhssnidel. Burgmeester en Wethouders van Velsen brengen ter aigemeene ken nis, dat voortaan op iederen werkdag van 911 uur voormiddags aan de politiepost te IJmuiden gelegenheid bestaat tot het doen van aangiften van verhuizing. Velsen, 8 December 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIELS. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Yelsen breDgen hiermede ter openbare kennis, dat op Don derdag, den 14 December 1916, des voormiddags van 10 tot des namid dags 1 ure, zal plaats hebben eene herstemming ter verkiezing van één lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Yelsen, tusschen de heeren Th. Diepen en J. H. linger. De stembureaus houden zitting: voor de afdeeling Velsen c.a. in het gemeentehuis voor de afdeeling IJmuiden (ook Velseroord) in den politiepost te IJmuiden voor de afdeeling Santpoort in het dienstgeb. voormalige secretarie. De stemming geschiedt bij onge- teekende briefjes, waartoe met het zegel der Gemeente gewaarmerkte stembriefjes, ten minste acht dagen vóór den dag der verkiezing, door den Burgemeester aan d© kiesge- reehtigden worden toegezonden, welke stembriefjes door de kiezers thuis kunnen worden ingevuld. Den kiezer, die zijn stembriefje verloren ot er geen ontvangen heeft, wordt gelegenheid verschaft om er aan het stembureau een te hekomen. Het openen der stembriefjes ge schiedt dadelijk nh afloop der ver kiezing in het gemeentehuis. Vats onwaarde zijn briefjes, weike niet zijn gewaarmerkt met het zegel der Gemeente, welke onderteekend zijn, welke niet duidelijk et-m persoon aanwijzen, of waarbij of waaraan andere stembriefjes zijn ingesloten of vastgehecht. Velsen, 18 November 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANJËLS. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeen e kennis, dat bij de verschillende winkeliers in deze gemeente verkrijgbaar is Reg eeringsr ijst tegen den prijs van 14 ct. p. 1/t K.G. Regeeringsgort tegen den prijs van 13 ct. per Va K.G. Regeeringsh aver mout tegen den prijs van 16 ct. per 7» K.G. De winkeliers magen geen hoogere prijzen berekenen, hetzij voor ver pakking, hetzij voor thuis bezorgen, of andere werkzaamheden. Intus- schen kan. levering in vei pakking of aan huis slechts verlangd worden voorzoover die gebruikelijk was Evenmin is het geoorloofd aan den verkoop eenige bijzondere voor waarden te verbinden, met name die van het bijkoopen van eenig ander artikel. Klachten, over niet inachtneming van bovenstaande maximumprijs, gelieve men in te dienen bij het levensmiddelenbedrij f (Raadhuis Vei sen.) Velsen, 6 December 1916. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat volgens beschik king, dd. 1 dezer, van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, ingevolge artikel 9 van de Distributiewet 1916, aan ieder houder van klei-aardappelen indeg?emeente, opgaaf zal worden gevraagd van de grootte zijner voorraden klei-aard appelen op 5 December 1916, met uitzondering van plantaard appelen en van aardappelen, benoodigd voor verbruik door den houder zelf of zijn gezin. De opgaven m.oeten voor de verschillende soorten afzonderlijk worden verstrekt. Onder houders zijn te verstaan verbouwers zoowel als handelaren. Indien een houder van klei-aard appelen weigerachtig mocht zijn de gevraagde gegevens te verstrekken of indien onjuiste opgaven mochten worden gedaan, zal worden gehan deld overeenkomstig de bepalingen der Distributiewet 1916. Velsen, 7 December 1916. De Burgemeester voornoemd, H. vbr LOREN VAN THEMAAT. De Gezondheidscommis sie zal een geschriftje uitreiken aan de ouders over de nadoelen van het rooken door kinderen. Wij hopen dat dit een gunstig resultaat zal opleveren. Van de medewerking der ouders toch hangt zoo goed als alles af. Want wij hebben al meermalen opgemerkt dat het verbod van tabak verkoop aan kinderen beneden 14 jaar niet voldoende is. Het is een bepaling, waaraan zeer mteilijk streng de hand is te houden. Vooral als voorkomt, wat wij hoorden vertellen, n.l. dat een winkelier bang is een goede klant te verliezen, als bij aan het zoontje van die klant geen sigaretten verkoopt. Wij hoorden van een jongen, die vaak 20 sigaretten per dag kocht. De winkelier vroeg de moeder of haar dit bekend was. En wat antwoordde zij„Als de jongen met eenten komt, heb je niets te zeggen, anders gaat hij naar een ander," Als alle ouders zóó tegenwerken, raakt het kwaad de wereld niet uit. En het kwaad is ontzettend groot, heeft al zeer diep ingevreten. Deze week nog zagen wij een jongen sigaretten koopen, gescheurd goed, groote gaten in de kousen en een mager, bleek gezicht met fletse oogen. zoodat ge zulk een stumperd, wiens hersens misschien door het vele rooken reeds afgestompt zijn, met weemoed aanstaart. Wij doen een krachtigen oproep aan onze ingezetenen, om de ge zondheidscommissie in haar wel- meenend streven te steunen. Al meermalen hebben wij geklaagd over den toestand aan het Rijks- telefoonbureau te Ymuiden. Wan neer zal daar toch verbetering in komen Het is toch ongehoord, dat men soms uren op aan sluiting moet wachten. Soms wordt men getroost met de opmerking dat zelfs dringende gesprekken een paar uur op verbinding wachten. Wie zal berekenen, hoeveel schade dit den abonné's berokkent, door tijdverlies enz. Het is dan ook te hopen, dat hierin verandering zal komen. Ligt het niet op den weg der Kamer van Koophandel, hiertoe pogingen aan te wenden. Het St.-Nicolaasfeest is weer voorbij. Meer en meer wordt deze dag tot een kinderfeest gemaakt, getuige de vele feesten, aan db kinderen van verschillende schoren bereid. Maar ook voor de grooten is het toch altoos een prettige dag. Voor de neringdoenden is het een goede tijd, vooral als zij de menschen weten te trekken. Dit is in onze gemeente nog niet voldoende 't geval, in Beverwijk heeft men op dit gebied veel meer organisatietalent. Daar waren wij Zaterdag getuige van, toen Sint Nicolaas zijn intrede deed, ingehaald door de muziek en omstuwd door honderden menschen. Daar was het toch om te doen: om de menschen. Gaan zij dan de etalage's zien, dan verlokken deze velen tot koopen. Zou het niet goed zijn als onze middenstand iets deed om de be kende voorliefde van vele ingeze tenen, om in Beverwijk, Haarlem of Amsterdam te koopen, tegen te gaan IJMUIDEN. Posterijen. De adjunct-com mies H. ,T. Cremer alhier wordt 16 December as. verplaatst naar Leiden (postkantoor). Krijgsraad. De krijgsraad te 's-Gravenhage veroordeelde G. K. en P. Kmiliciens der infanterie, afkomstig uit IJmuiden, wegens het slaan, dreigen en beleedigen van een meerdere in rang resp. tot 8 maanden gevangenisstraf en 6 maan den militaire detentie. Diefstal van perkamentpapier. Voor den Zeekrijgsraad te Wil lemsoord werd behandeld de zaak tegen een zeemilicien-stoker, oud 28 jaar, wien wordt ten laste ge- legd, dat hij op of omstreeks 15 April 1916 te IJmuiden, al of niet te z&men en in vereeniging met anderen, uit een pakhuis aan de Bik- en Arnoldkade, heeft wegge nomen eenige balen p rkamentpa- pier, wegende gezamenlijk ca. 800 K.G., toebehoorend aan de firma Pust, vischhandel te IJmuiden en zulks met het oogmerk zich dat papier wederrechtelijk toe te eigenen. Uit de getuigenverklaringen blykt, dat in den morgen van 15 April 1916 om negen uur uit het pak huis van de fa. Pust aan de Eik en Arnoldkade te IJmuiden van een voorraad perkamentpapier, noodig voor de verpakking der visch, twee balen waren verdwenen, die er om zeven uur dien morgen nog waren. Gedurenden dien tijd was het pak huis open en verlaten geweest. Iemand die naast het pakhuis woon de had gezien, dat er een groene steekwagen een bijzonder soort wagen voor het vervoer van visch voor het pakhuis had gestaan. Dat was echter de eenige aanwijzing en daar de groene steekwagen die volgens verschillende getuigen te IJmuiden een zeldzaamheid is, daar alle andere wagens zwart of bruin zijn niet kon worden ontdekt, bleef men maandenlang het spoor van den dader bijster. Op een goe den dag echter ontdekte de agent van politie Edcius, op zoek naar andere feiten, in beklaagde's pak huis een groenen steekwagen, dien van bekl. Nadat een der getuigen den bekl. had medegedeeld, dat de agent er geweest was, heeft bekl. uit een afgeschoten gedeelte van zijn pak huis, waarvan de deur dichtgespij kerd was en waar het verborgen stond achter manden, twee stapels perkamentpapier weggegaald en in manden gepakt, met zakken bedekt gedeeltelijk gebracht naar een kel der onder het huis zijner moeder en een ander gedeelte bij de be woners van het bovenhuis boven het pakhuis. Kort daarop is het papier door den agent Edeius in beslag genomen* Bekl. ontkent, het papier te heb ben gestolen. Hij heeft het van een onbekenden „mijnheer" gekocht. De fiseaal acht bekl.'s schlud ten duidelijkste bewezen. Z. E. wijst slechts op de volgens de getuigen zeer bijzondere kleur van bekl's wagen, op het geheimzinnig opber gen van het papier, op het weg brengen van het papier, direct na de waarschuwing dat de politie in het pakhuis was geweest, het schil deren van den wagen en de ge heimzinnige wijze, waarop papier, voor het gebruik noodig. moest worden vervoerd; daartegenover bekl.'s houding en zijne opgaven over den grooten onbekendedat alles wettigt de overtuiging van bekl.'s schuld. Spr. eischt vier maan den gevangenisstraf. Mr. Prins, bekl.' verdediger, tracht de aanwijzingen8 te ontzenuwen. PI. vraagt vrijspraakMocht de krijgsraad daarmede niet meegaan, zoo roept pl. 's krijgsraads «lemen- tie in met het oog op bekl.'s vrouw en 2 kinderen, die ziekelijk zjjnen bij een zware straf in een hope- loozen toestand zullen geraken. VELSEROORD. Schoolmeubelen. De levering der schoolmeubelen, bestaande uit 300 schoolbanken, borden, kast enz. voor de nieuwe school H te Velseroord is opgedragen aan de Stoomtimmer- en schoolmeubelenfabriek „De Eer steling" te Assen. Schoolwoning. Het bouwen der onderwijzerswoning bjj de nieuwe openbare school alhier is niet ge- guDd geworden. VELSEN. Gemeenteverslag. Dit jaar is voor 't eerst in druk verschenen het Verslag van den toestand der gemeente, over het jaar 1915. In Augustus j.l. hebben wij hier uit reeds het voornaamste kunnen vermelden. Dit verslag is betrekke lijk nog zeer beknopt en zal vol gende jaren zeker vollediger worden samengesteld. Behalve de bevolkings- en kiezers- statistieken bevat het verslag een beknopte en zakelijke opgave van de voornaamste in de Gemeente raad behandelde onderwerpen, een overzicht der geldmiddelen, een opgaaf der gemeente-eigendommen-, werken- en inrichtingen enz. Bij het Hoofdstuk Onderwas zyn onder Herhalings-, Zondags-, werk en bewaarscholen eenig» domm® fouten blijven staan. Bij de Zondags scholen woiden vermeld 4 openbare en geen enkele bijzondere, dit zal natuurlijk wel een fout zijn. Maar erger is de fout, dat worden vermeli 8 openbare bewaarscholen en geen enkele bijzondere. Het is toch juist andersom. Al de bewaarscholen in onze gemeente zijn bijzondere of particuliere scholen, de gemeente heeft zulke scholen niet. In een officiéél, gedrukt verslag, moest zulk een fout niet voorkomen, by de correctie mag zoo iets niet ont snappen. Een woest rijder. Een automo bilist reed onlangs met zyn auto te Velsen dwars door een compag nie soldaten heen. Voor dit wilde rijden, deze onge oorloofde handeling werd door den Kantonrechter te Haarlem eene geldboete van f 20 gevorderd. WIJKEROOG. St. Nicolaas. Dinsdagmiddag

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 1