is ei oh. I». vier 2. I. Te Koop MOTOREN 1 PJ I Broodkaarten. flink Persoon Biljart Tonnen hebben de kinderen der laagste twee klassen der O. L. School alhier Sint- Nicolaasfeest gevierd. De goede Sint vergezeld door zijn zwarten knecht werd met gejuig ontvangea en hem werden toepasselijke liederen toe gezongen. Hij was daarover zoo te vreden, dat hij alleen een pre sentje gaf met nog eenige specu laasjes er bp. Eenige ingezetenen van hier, die van zijne komst op de hoogte waren gesteld hebben zelf» zulke milde bijdragen geschon ken, dat ook de kinderen der hoo- gere klassen nog met een speculaas verrast konden worden. SANTPOORT. St. Nicolaasfeest. Dinsdagmorgen vierden de kinderen der Fröbelschool en 's middag» de meisjes der naai school van Mevrouw Wüste weder om een prettig St. Nicolaasfeest, waarbij evenals andere jaren de versnaperingen en geschenken in ruime mate tegenwoordig waren. Er was een goochelaar besteld, die hen zeer genoegelijk bezighield. Al es te zamen maakte bij de klei nen blijde gezichten. Woensdagmorgen hielden de eerste drie klassen der o.l. school haar St. Nicolaasfeest. St. Nicolaas en zijn zwarte knecht verschenen daarbij op het tooneel. Rijkelijk wer den de kinderen op chocolade en versnaperingen onthaald, terwijl elk hunner nog met een geschenk blijde en voldaan huiswaarts keerde. Omtrent de ligging van het ge bouwtje loopen, naar de Stads Ed. peldt, de meeningen negal uiteen De bewoners aan de Jan Gijzen- vaart vinden het een genot, dat het in hunne onmiddellijke nabij heid is gelegen, eehter vele bewo nars van het dorp Santpoort zijn van meening, dat het veel te ver van het dorp is verwijderd. De afstand is een dikke 20 minuten gaans, hetgeen Z8ker in spoed eischende gevallen niet prettig kan genoemd worden. nee ,n DRIEHUIS. e Gemeenteraad Donderdagavond kwam de Raad in spoedeischende openbare verga dering bijeen, om te behandelen een voorstel van de leden N. W. Wamsteeker, A. J. Gerritsen, J. v. d. Steen en J. P. Handgraaf, om aan de regeering te verzoeken tusschenbeide te komen in de aan groeiende moeilijkheden, welke zich voordoen in het vischhandelbedrijf te IJmuiden. Afwezig de heeren Polderman en Schilling. De volgende toelichting was bij dit voorstel gevoegd: De omstandigheden dat de regee ring aan de markt te IJmuiden dagelijks een groot quantum visch ©uttrekt buiten den handel om, dat door het met Engeland gesloten contract de vrije handel ontwricht is geworden en de Duitsche be langhebbenden maatregelen hebben ingevoerd waardoor het restje van de vrije handel te loor ging, zijn tezamen oorzaken geworden dat de handel te IJmuiden in een nood toestand is geraakt, die in velerlei opzicht de weerslag zal doen gevoelen. Niet alleen de vischhandel, maar ook het reederijbedrijf komt door dez9 loop van zaken in een uiterst moeilijke, positie. In hoeverre er verband bestaat tusschen de gerezen moeilijkheden en het kolengebrek in de haven van IJmuiden is niet met juistheid vast te stellen. Even min is met zekerheid aan te toonen öf, en zoo ja, welk verband er be staat ten opzichte van het opbrengen van visschersschepen naar Duitsche havens gedurende de laatste dagen. Te vreezen staat het echter, dat wanneer in dezen toestand nie- binnen korten tijd verbetering is aan te brengen het geheele reederijt bedrijf en de vischhandel stil zullen komen liggen, tot groote schade van de bloei onzer gemeente. Naar het oordeel van voorstellers zou aan de bestaande bezwaren heel wat zijn tegemoet te komen, doch niet zonder de krachtdadige medewerking onzer regeering. Zij stellen daarom aan den Raad voor zich tot de regeering te wenden met het verzoek tusschenbeide te komen, in de eerste plaats door zelf het goede voorbeeld te geven en de versche visch-voorziening niet langer te doen plaats hebben over het eentraal-bureau, maar door tusschenkomst van den handel. In de tweede plaats door met aandrang bij de Engelsche en Duitsche regeeringen op te komen voor een regeling waarbij de handel intact blijft. De heer Gerritsen zegt de zaak ook mondeling te willen toe lichten. De zaak was belangrijk genoeg om een spoedeischende ver gadering te beleggen. Er zijn drie dingen, die zich voordoen, ten eerste het gebrek aan steenkolen, waar door de vloot moet stilliggen, ten tweede is er de overeenkomst der reeders met Engeland, die feitelijk een oneer is voor onzen handel, ten derde is er de handel in de hal, wel de belangrijkste factor. De voorstellers hebben met eenige leden der Kamers van Koophandel gesproken en deze verzekerden dat de handel niet in orde is, verschil lende handelaren zijn van het vischkoopen uitgesloten. De heer Wamsteeker wijst op de distributie van de regeerings- visch. Die zaak is niet in orde. Het distribueeren komt aan het Centraal Bureau niet toe. De han delaars zijn geheel uitgesloten, met het gevolg, dat de handel er zeer onder lijdt. De heer van der Steen gispt ook het optreden van het Centraal Bureau. Spreker meent dat het niet aangaat dat door Staatsalmacht het particulier bedrijf gedood wordt. Immers willen vele Burgemeesters geen visch betrekken van de han delaars. Spreker zou willen dat de Regeering een klaar beeld kreeg van de toestanden te Ymuiden. De heer van Tuyll zegt dat het iedereen bekend is dat de visch- handelaars er onder gaan, als de toestand zoo blijft. En wij moeten dan ook trachten te zorgen dat de visch weer geleverd wordt door bemiddeling der vischhandelaars. Zooals ook met de levering van b.v. varkens, steenkolen enz. ge schiedt. Spreker somt op wat door bemiddeling van het Centraal Bu reau en door de handelaars is ver zonden. Van een vischhandelaar, die eerst aan een gemeente leverde, vernam spreker dat hij voortaan niet meer leveren mocht, het Cen traal Bureau zou dit doen. Spreker zegt dat Ymuiden zulk een belangrijk deel der gemeente en de visscherij voor 't geheele land een belangrijk bedrijf, dat wij alles in 't werk moeten stellen om den handel weer in de rechte banen te leiden. De heer Brink zegt een heel andere voorstelling van de zaak te hebben verwacht. Men spreekt alleen over het Cen traal Bureau, over de arbeiders en hun schade door het stilliggen der schepen, wordt niet gesproken. Daarom komt het spreker voor alsof de zaak is opgezet als een relletje tegen het Centraal Bureau. Spreker zal de zaak uiteen zetten aan de hand van zijn gegevens en geeft een uiteenzetting van de visch voor ziening door de regeering. De ver strekking van visch door het Cen traal Bureau is ook de handelaren ten goede gekomen, want zij hebben kunnen leveren aan gemeenten, waarvan vroeger geen spiake was. Spreker noemt de oprichting van het Centraal Bureau een gelukkig verschijnsel, want vaak kwamen knoeierijen voor, door den handel gepleegd. Spreker geeft daar een voorbeeld van. Door het Centraal Bureau is het gebruik van visch toegenomen, wel gelooft hij dat enkele handelaren daardoor hebben geleden. Echter is de oorzaak van den huidigen toestand aan andere oorza ken toe te schrijven, hoofdzakelijk aan de Buitenlandsche Regee ringen, waardoor naar België en andere landen niets en naar Duitschland zeer weinig uitgevoerd kan worden. En hiertegen zal men zoo mogelijk maatregelen moeten nemen. De heer Gerritsen zegt dat de voorstellers geenszins bedoeld hebben een relletje op te zetten. Zij hadden het algemeen belang op het oog, het belang der geheele burgerij en daarom hebben zij het voorstel ingediend. De heer Vermeulen zegt dat hij er ook zijn spijt over wilde uit drukken, dat de heer Brink de zaak voorstelt als een relletje. De namen der voorstellers zijn er borg voor dat dit geenszins het geval is. Dat er uit de belangheb benden kringen uit IJmuiden velen tegenwoordig zijn, is ook niet op te vatten als zou een relletje bedoeld zijn. De heer V ermeulen zegt dat in ons land menschen, die oorlogs winst in hun bedrijven maken, met de nek worden aangezien. Nog eigenaardiger is dat de vis- schers, waarvoor men vroeger in ons land toch altijd nog voelde, thans heel niet in een goed blaadje staan. Men vergeet, tot hoe duren prijs de visch verkregen wordt. Hoeveel menschen zijn al niet op zee gebleven. De gevaren voor de groote vaart zijn vele, maar in verhouding zijn die voor de visscherij veel grooter. Pas zijn een paar schepen weg, of weer leven we in ongerustheid over een schip met elf menschen. Deze verliezen, niet van het materiaal, maar van de men schen, zijn met geen tonnen gouds te betalen. Spreker gispt ook zeer scherp de houding der regeering tegenover IJmuiden. Vroeger, in de slechtere tijden, deed de regeering nog wel wat voor de visscherij, thans echter is het treurig gesteld, men denkt alleen aan de oorlogswinst, want daar profiteert ook de Regeering van. De havens zijn niet voldoende voor de uitbreiding der visschers- vloot. En al jaren lang is niets g daan. En dat terwgl het Ryk veel voordeel trekt van erfpachten, re- tributiegelden enz. Vervolgens critiseert spreker de verdediging van het Centraal Bureau door den heer Blink. Met vele voor beelden somt de heer V ermeu len op, dat het Centraal Bareau ver keerdelijk werkt. Zeker, er is door handelaren met regeeringsvisch ^ge knoeid, maar spreker tart den heer Brink een viscbsoort op te noemen, waarmede door het Centraal Bureau niet geknoeid is. Spreker veracht geen landaard, maar het feit dat wij op de thans geldende wijze behandeld worden door een buitenlander, noemt spre ker een schande. Spreker zegt dat het Centraal Bureau weer worden moet waarvoor het is opgericht, nl. een propaganda- bureau voor de verstrekking van visch als volksvoedsel. Voorts zou spreker willen dat niet de Raad, doch dat B. en W. zich tot de Regeering zouden wenden, na overleg met de belang hebbenden, b.v. de Reedersvereeni- ging, de Kamer van Koophandel en de Vischhandelvereeniging. De heer Netscher onderschrijft veel van het gesprokene door den heer Vermeulen. Als spreker sym pathie heeft voor 't voorstel der heeren, gelooft hij echter dat dit niet voldoende effect zal hebben om de kwestie op te lossen, daar het in te vage termen is vervat. Gehoord de discussies, meent spreker dat het voornaamste is, dat het Centraal Bureau 't aanvankelijk doel is voorbijgestreefd, dat het handel drijft en daardoor concur rente van de handelaars is gewor den. Spreker gelooft ook dat we dit moeten tegengaan en dat we naar den vrijen handel terugmoeten. Spieker gelooft met den heer Vermeulen dat de Raad moeilijk een besluit kan nemen. Maar dat kan ook de Kamer van Koophandel en de Reedersvereeniging niet Spreker zou daarom een verzoek toe de regeering willen richten en wel om te verzoeken een proef te willen nemen met de levering van regeeringsvisch door bemiddeling van de organisatie der Zeevisch handel te IJmuiden, te weten de Vischhandel Vereeniging. Zie vervolg tweede blad. Advertenties. Den 10e December a.s. hopen onze geliefde Ouders il en Grootouders de heer 3P M. V. de Vries Sr. I«| en Mejuffrouw W. A. J. de VriesCorrelje hunne 40-jarige Echtveree- niging te herdenken. ■5® Eene aa* éénschakeling M van tevredenheid engezond- jggj hsid tot aan den eindpaal vgj huns levens wordt hentoe- gewenscht door hunne Kin- deren, Kleinkinderen en Verloofde. 3|fj IJmuiden, Dec. 1916. Jongste bediende gevraagd, leeftijd pl.m. 14 jaar. Goed handschrifc vereischt. Brieven no. 269 bij den Uitgever. Net Dagmeisje gevraagd. Adresbureau van dit blad. CEVRAAGD een net MEISJE om alle voorkomende huiselijke be zigheden met de Juffr. te verrichten G.G.ofP.G. bij Mej. G. DE GROOT, Breesaap 18, IJmuiden. Net Dagmeisje gevr. Adres te vernemen bureau van dit blad. TE HUUR gevraagd te IJmuiden of Omstreken door echtpaar zonder kinderen Adres: SLUISPLEI Sf 14, IJmuiden. GEVRAAGD. Te huur voor direct een Woning voor klein gezin te Velsen jof Ymuiden. Br. onder No. 271 aan het bureau van dit blad. Werkster gevraagd voor vast 3 dagen in de week. Adres bureau van dit blad. GEVRAAGD bekend met de viscliandel verpak king en expeditie te IJmuiden, in staat om desnoods de jpatroon ge heel te vervangen. Beslist goede referentiën omtrent eerlijkheid en karakter worden geeischt. Br. fr. onder no. 273, met opgaaf van verlangd salaris, bureau van dit blad. TE KOOP GEVRAAGD EEN HUISJE op netten stand direct te aanvaar den. Br. onder No. 272 aan het bureau van dit blad. Uit de hand TE KOOP aangebo den ongeveer 3000 Meter Grond geschikt voor huizen en opslagplaat sen te bouwen. Waar op staat, huis met stalling en verschillende bergplaatsen, ge legen in de onmiddelijken nabijheid van IJmuiden. Koopprijs 10 Mille. Brieven no. 270, Bur. v. d. blad. Uit de hand te koop solit HUIZEN gelegen te Velseroord. Te bevrage bij J. G. ten Broeke Sr., Velseroon Uit de hand te koop een zoo goed als nieuw HEER® RIJWIEL, ook in ruil v. damesfiet; Kerkpad 22. Santpoort. TE KOOP een gebruikt Cantine fort IJmuiden. TE KOOP aangeboden 100 la; verbonden en 100 last nïemwe tonnen Tevens een partij nieuwe onovei trefbare bresefs, gemaakt vt eerste kwaliteit vetduigen. Br. onder lett. S, bur. v. d. blaj 1 PHASE 300 VOLT VOORRADI ELECTRO TECHNISCH BUREl Icevsnsmiddelen-Gommissie. De Burgemeester van Velst brengt ter algemeen© kennis, de Levensmiddelen-Commissie samengesteld als volgt J. P. HANDGRAAF, voorzitter Jan Gijsenvaart A I9S J. KOSTELIJK, secretaris, Wijkeroog, Wijkerstraatweg Leden: R. BRINK, IJmuiden, Kerkstraat 5ri J. v. e. STEEN, IJmuiden, Havenstraat 6roi A. BLEEKER, Velseroord, Zeeweg L. JANSEN, Velseroord, Kanaalweg 11 J. v. SPLUNTER, Velsen, Stationsweg I D. BUS, Wijkeroog, Wijkerstraatweg i J. HOOGLAND, Wijkeroog, Groote Houtweg 11 P. VAN 'T PADJE, Wijkeroog, Groote Houtweg 5 W. LANDEWEERD, Santpoort, Hagelingerweg H 10 J. VISSER, Santpoort, Molenstraat 2 Klachten, betreffende de lever middelenvoorziening kunnen 1 bovengenoemde personen worè ingediend. VELSEN, 7 December 1916. De Burgemeester van Velsen, H. vee LOREN VAN THEMAA D© Burgemeester van Veis brengt ter algemeene kennis, op Maandag 11 December 1916, c namiddags van 24 uur ten meentehuize (Afdeeling Levensm deienbedrijf) gelegenheid wordt geven tot het verwisselen r broodkaarten, aan degenen die da toe op 30 November j.l. ingebre zijn gebleven. De aandacht van belanghebbent zij er nogmaals [op gevestigd, de verwisseling van broodkaart den laatsten werkdag van elke ma; moet geschieden en dat na (3 tijd geen nieuwe broodkaarten v de daarop volgende maand won afgegeven. Velsen, 7 December 1916. De Burgemeester van Veis H. ver LOREN VAN THEMA. aan de Bloemstraat te IJmuiden, nommers 25, 27 29 en 31. Te bevragen Kanaalstr. 65 alhier. Op Yrij dag 15 Dec. 19 's avonds na 7 uur, na afloop veiling van vaste goederen overstaan van Notarissen Dóller en Boerlage, zal in Hötel NOMA EEN te IJmuiden, publiek wor verkocht, ten verzoeke van schipper Roelof Scholten te Ho veen, met machtiging der arr. re bank te Haarlem, volgens art Wetb. v. Kooph. een partij var 14000 kalkzandsteeu waalvorm, wit, liggende op het rein van de firma A. Bleeker te Velseroord aan de Trompst en aldaar te bezichtigen. Contante betaling met 10% op voor kosten. Meerenberg.— Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden heett bedankt als voorzitter van de Commissie van bestuur over het gesticht Meeren berg. In zijn plaats is door Gedep. Staten benoemd Jhr. mr. D. E. van Lennep. Drukwerken. Aan de firma Anton de Rooij, te Haarlem, is bij onderhandsche aanbesteding gegund, de levering der drukwerken voor het gesticht Meerenberg, benoodigd gedurende het jaar 1917, voor 1843.93. Verkooping. Notaris Boerlage heeft Woensdag het gebouw Lin naeus met annexe gebouwen en grond, aan den Duinlust- en Bioe- mendaalscheweg alhier gekocht door den heer A. J. Stoel Jr. te Bloemendaal voor f21.695. Witte Kruisgebouw. Het Witte Kruisgebouw nadert zijne voltooilQg Het is reeds glaadicht en met het inwendig afwerken is de aannemer reeds ver gevorderd. Het stuoadoors werk is reeds onder handen geno men. - i' Crematorium. Donderdag is op Wester veld het stoffelijk overschot Van een dame, gewoond hebbende tö Hilversum, gecremeerd. Vergadering van Donderdag 7 Dec. 1916.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2