IJmuider Courant. 2e BLAD. 9 DEC. 1916. AGENDA. ZATERDAG. Bioscoop, Cycloop, 8 uur. ZONDAG. Bioscoop, Cycloop, 3 uur, 5 uur es aGht uur. MAANDAG. Houtveiling door Notaris Boerlage in Tusschenwijk bij Wijk aan Zee, 10 uur. Bioscoop, Cycloop, acht uur. Nutsspaarbank, Helmstraat 9, 7—9 uur. Boaz-bank, Visseringstraat 12, 7—9 uur. DINSDAG. Holl. Tooneelgezelschap, Gebouw Cycloop; 8 uur. WOENSDAG. Houtveiling door Notaris Boerlage op Velserbeek. 10 uur. Predikbeurten. IJMUIDEN. 10 uur: Ds. Creutzberg. i uurdezelfde. 10»/, uurAttema, Zaandam. 10 uur:Ds. Huizing. 5 uur: dezelfde. VELSEROORD. 10 uurde heer G. W. Oberman cand. te Oegstgeest. 5 uurdezelfde. 10 uurde heer Ruisch, cand. te Amsterdam. 6 uurdezelfde. VELSEN. 10 uurDs. Eggink. Collecte voor de Chr. School. êys uurdezelfde. WIJKEROOG. 10 uur: Ds. Kok. uur: dezelfde. SANTPOORT. 6V, uur: Dr. G. A. v. d. Bergh van Sijsinga. 10 uurDs. C. A. Terlinden van Amsterdam. YISSCHEKIJ. Tot heden werd die visscherij slechts uitgeoefend door schepen uit Maassluis, Vlaardingen, Middel- harnis en Pernis. (V. BI.) het vermoedelijk verloren gaan van het stoomvisschersvaartuig Bargem. Vening Meinesz YM. 97; het vermoedelijk verloren gaan van het stoomvisschersvaartuig J. T. Cremer YM. 120 de aanvaring tnsschen de loggers Elazina SCH. 228 en Vischjan II YM. 299. Gedurende de maand Novem ber van dit jaar kwamen aan den Rijksvischafslag te IJmuiden met hunne vangsten 342 stoomtreilers, die tezamen f 2736.484.besom- den, tegen 893 stoomtreilers met f 1.843.385.in de maand Novem ber van het vorig jaar. In Novem ber 1916 kwamen alzoo 51 stoom treilers minder aan den afslag dan in November 1915, doch waren de totaalbesommingen over die maand iu 1916 f 893.099—. hooger dan in die maand van 1915. In de eerste elf maanden van 1916 kwamen aan den afslag 3935 stoomtreilers, die f 26.356.526 besomden, tegen\4429 stoomtreilers met f 12.458.964.besomming in de eerste elf maanden van 1915. Alzoo in genoemd tijdvak van dit jaar 494 stoomtreilers minder aan den afslag, doch niettemin f 13.897.562.meer aan besom ming, dan in gelijk tpdvakvanhet vorig jaar. In de maand November 1916 kwamen binnen 1073 zeiltreilers met f 113.066.besomming tegen 485 zeiltreilers, die f 23.466.be somden in de maand November 1915. In November van dit jaar dus 638 zeiltreilers meei aan den afslag, met f 89.600.meer be somming dan in November van het vorig jaar. In het tijdvak Januari einde November van dit jaar kwa men aan den afslag 8147 zeiltreilers met f 955.961.besomming, tegen 6792 zeiltreilers, die f 339.103. besomming in gelijk tijdvak van het vorig jaar. In de eerste elf maanden van 1916 dus 1355 zeil treilers meer aan den afslag en f 616.858.meer aan besomming dan in de eerste elf maanden van 1915. Hieruit blijkt, dat vooral de zeiltreilers geprofiteerd hebben van de buitengewoon hooge vischprijzen, omdat van deze vaartuigen geen reductie werd gevraagd voor de inkoopen van Engeland. Wel kochten de Engelsche koopers niet recht streeks van andere vaartuigen dan Stoomtreilers, doch de prijsstijging oefende niettemin 'grooten invloed uit op de aanvoeren van andere zeevisschersvaartuigen. Nederland- sche stoom beugers kwamen er in November van dit jaar jniet binnen, evenals in November van het vorig jaar. Alleen de vangst van het bin nengesleepte Deensche motorbeug- schip kwam aan den afslag, waar van de opbrengst nog f 486.was. Zeilbeugers kwamen er in Novem ber van dit jaar nog 12 aan de markt, die f 56.757.— besomden, tegen 6 zeilbeugers met f 11.866.— besom ming in November van het vorig jaar. Alzoo in November 1916 zes zeilbeugers meer aan den afslag en f 44.891 meer aan besomming dan in November 1915. In het tijd vak Januari einde November 1916 kwamen aan den afslag 179 zeil beugers met f 446.317.besom ming, tegen 141 zeilbeugers met f 194.599.— besomming in gelijk tijdvak van 1915. In de eerste elf maanden van dit jaar alzoo slechts 38 zeilbeugers meer aan den afslag, doch tezamen f 251.818.meer aan besomming dan in de eerste elf maanden van het vorig jaar, Wel een bewijs, hoe ook deze vaar tuigen aanmerkelijk hooger besom mingen maakten, door de buiten- sporighooge vischprijzen in dit sei zoen, boven andere jaren, wat zeker ook wel oorzaak is geweest, dat deze vaartuigen langer dan gewoon lijk in de vaart zijn gehouden. Stoomdrijfnetvaartuigen kwamen er in November van i'dit jaar slechts 9 aan de markt, die, voor zoover in publieken afslag gebracht f 81.305.— besomden, tegen 25 stoom drijfnetvaartuigen, met f 231.690. aan den publieken afslag in Novem ber van het vorig jaar. Alzoo in November 1916 zestien stoomdrijf netvaartuigen minder aan den pu blieken afslag en f 150.385.min der aan besomming dan in Novem ber 1915. In de eerste elf maanden van dit jaar kwamen 38 stoom drijfnetvaartuigen binnen, die aan den afslag f 419.070.besomden, tegen 82 dier vaartuigen met f 795.364. besomming in de eerste elf maanden van het vorig jaar. In genoemd tijdvak van 1916 dus 44 stoomdrijfnetvaartuigen minder binnen gekomen en f 376.294. minder opbrengst aan den publieken afslag dan in gelijk tijdvak van 1915. In de maand November van dit jaar kwamen bovendien aan den afslag 120 zeildrijfnetvaartuigen, die f 951.420.besomden, tegen 37 zeildrijfnetvaartuigen metf 452.093.- besomming in de maand November van het vorig jaar. Alzoo in Novem ber 1916 83 zeildrijfnetvaartuigen meer aan de markt en f 499.327. meer aan besomming dan in Novem ber 1915. In het tijdvak Januari einde November 1916 kwamen van de haring visscherij binnen 543 zeil drijfnetvaartuigen, die f5.181.524. besomden aan den publieken afslag, tegen 253 zeildrijfnetvaartuigen met f 2.215.690.besomming in gelijk tijdvak van 1915. In de eerste elf maanden van dit jaar alzoo 190 zeildrijfnetvaartuigen meer binnen en f 2.965.834.meer aan besom ming dan in de eerste elf maanden van het vorig jaar. De opbrengst der consignatiezendingen was in November 1916 f 131.943.tegen f 12.468.in November 1915 of in November van dit jaar f119.475. meer dan in November van het vorig jaar. De opbrengst der con signatiezendingen over de eerste elf maanden van dit jaar was f 507.277; tegen f 116.361.—in dt eerste elf maanden van het vorig jaar of in genoemd tijdvak van 1916 f 390.916.meer dan [jn gelijk tijdvak van 1915. De opbrengst van alle in de maand November van dit jaar aangevoerde visch is f 4.071.461.— tegen f 2.574.968.— in November van het vorig jaar en f 893.983.—in Novem ber 1914. Alzoo in November 1916 f 1.496.493.meer dan in Novem ber 1915 en f 8.177.478.— meer dan in November 1914. De totaal opbrengst van alle in de eersle elf maanden van dit jaar aan den rijksvischafslag aangevoerde visch bedraagt f 34.441.507.tegen f 16.238.001.in de eerste elf maanden van 1915 en f6.450.318— in de eerste elf maanden van 1914, of in genoemd tijdvak van dit jaar f 18.203.506.meer daa in gelijk tijdvak van het vorig jaar en f 27.991.189.meer dan in een zelfde tijdvak van 1914. Gemeenteraad. (Vervolg eerste blad). De heer Brink zal niet ingaan op wat de heer Vermeulen heeft gezegd. Deze heeft immers van alles verstand en dus ook van visch. Wat de distributie door het Centraal Bureau betreft, er zijn immers tal van gemeenten, die een inkoopbureau hebben opgericht en die aiieen van het Centraal Bureau willen betrekken. Echter maakt het Bureau geen reclame voor den ver koop. Spreker wijst op Duitschland, waar het rijk en de gemeenten tal van maatregelen [ter distributie van levensmiddelen nemen. De heer Van Tuyll bestrijdt ook den heer Brink en komt op voor den vischhandel. De handelaars kunnen vaak geen visch krijgen en zij verliezen gemeenten, waar zij vroeger aan leverden, omdat deze gemeenten eerder visch van het Centraal Bureau kunnen bekomen. De heer Vermeulen is blij dat de heer Brink niet op zijn opmer kingen ingaat. Dit zal hij echter wel niet volhouden. Echter zal hij dit wel gezegd hebben, omdat hij geen antwoord wist op sprekers opmerkingen. Nogmaals bestrijdt spreker het optreden van het Centraal Bureau en noemt b.v. het feit dat enkelo malen is voorgekomen dat de visch- handelaars geen visch konden krij gen, ofschoon de visch voor het Bureau niet noodig was. Toen heeft het Centraal Bureau de visch met goede winst op de open markt verkocht en W6rd deze naar Duitschland verzonden. Spreker zegt dat de heer Netscher volkomen juist zeide dat men op IJmuiden nooit tegen de verstrek king van regeeringsvisch is geweest. Maar zooals 't nu gaat, is 't niet goed. Spreker zou willen dat zijn voor stel werd aangenomen, want tegen het voorstel van den heer Netscher zijn ook bezwaren in te brengen. Spreker gelooft niet datdevisch- handelvereeniging de visch moet verschaffen, 't is best mogelijk dat bij vrijen handel ieder voldoende visch kan bekomen. De heer de Boer zegt als be langhebbende, over de zaak niette zullen spreken. Maar het heeft spre ker een bijzonder genoegen gege ven, dat verschillende sprekers in verschillende toonaarden hebben weergegeven, wat nu reeds 17s jaar in IJmuiden leeft, n.l. dat een moei lijk bedrijf, dat gelukkig goede re sultaten oplevert, waarin echter reeds zooveel verliezen zijn geleden, door buitenstaanders zoo wordt ge dwarsboomd en onjuist beoordeeld. Spreker voor zich gelooft dat de toestand, zooals die nu is, niet lang zoo blijven zal. 't Is misschien goed, dat de bom maar eens barst. Zóó kan het niet blijven. De heer Gerritsen zou gaarne de belanghebbenden eerst hooren en daarna beslissen. De heer Netscher wil een besluit van den Raad en zag daar om gaarne eerst zijn voorstel in stemming gebracht. De heer Sluiters vindt het voor ste] van den heer Netscher sym pathiek. De heer. Vermeulen wil zoo spoedig mogelijk vergaderen met de belanghebbenden en daarna zouden B. en W. zich tot de regeering kun nen wenden. De heer van Tuyll zegt ook gaarne eerst de belanghebbenden te zullen hooren, nu toeh hinkt spreker op twee gedachten, daar hij ook veel voor het voorstel van den heer Netscher gevoelt. De heer Netscher vraagt eerst stemming over zijn voorstel. Dit wordt verworpen met 94 stem men. Vóór de heeren Sluiters, Voo- ren, Netscher en Landeweead. De neeren de Boer en Brink hadden zich tijdens de stemming verwijderd. Daarna vraagt de heer Gerrit sen vergunning of eenige visch- handelaren de zaak in finesses mogen toelichten. De Raad heeft hiertegen geen bezwaar. De heer Gerritsen noodigt de beerenMedik, van der Klauw, Prins, Stam en Verwoerd uit in de raadszaal plaats te nemen. Deze voldoen hieraan en geven op verzoek van den heer Gerritsen de noodige inlichtingen. De voorzitter dankt de heeren voor hunne inlichtingen, waarna deze zich weder verwijderen. Na heropening zegt de heer van der Steen nog eens te willen pro testeeren tegen de voorstelling van den heer Brink, als zou de vergade ring als een relletje bedoeld zijn. Na wat we hier gehoord hebben is dit wel ten duidelijkste gebleken. De heer Landeweerd zegt zijn stem te hebben gegeven aan het voorstel van den heer Netscher, omdat hij niet goedkeurt dat de regeering alle tusschenperaonen uit schakelt. De oorzaak van d® vele klachten ligt volgens spreker niet aan den opzet van het Centraal Bureau. In den handel komen altijd misstanden voor. Wel weet spreker dat IJmuiden niet vrij uitgaat. De heer Brink zegt de voor stellers van deze zaak niet als de aanstokers van een relletje be schouwd te hebben. Spreker erkent dat er fouten zijn, echter is er ook beroep mogelijk. Spreker wil gaarne medewerken om de moeilijkheden, vooral die, welke de arbeiders betreffen, trach ten opgelost te krijgen. De heer Gerritsen is dankbaar voor al 't gesprokene, maar zeu gaarne zien dat ook de andere bo- zwaren, als de moeilijkheden met Engeland en het stilliggen der vloot wegens kolengebrek werden onder de oogen gezien en konden worden opgelost. De voorzitter stelt nu voor te stemmen over een voorstel van den heer Vermeulen om na overleg met de besturen der Reedersvereeniging, Vischhandelvereeniging en Kamer van Koophandel, waar noodig, over leg plegen om de moeilijkheden op gelost te krijgen. De heer Gerritsen wil gaarne het voorstel der vier raadsleden intrekken. De heer van der Steen vindt dat 't voorstel best gehandhaafd kan blijven. Het voorstel Vermeulen komt in stemming en wordt met alge- meene stemmen aangenomen. De heeren van der Steen c.s. vragen geen stemming over hun voorstel. De heer van Tuyll krijgt ge legenheid te interpelleeren over de electriciteit-voorziening. Nu het be drijf der K. E. M. aan de provincie is overgegaan, zou spreker willen vragen of de gemeente zelf de distributie van electriciteit ter hand zou kunnen nemen. De heer Vermeulen zegt dat deze zaak de aandacht van B. en W. heeft. De Voorzitter houdt de rond vraag. De heer Landeweerd wijst op de onvoldoende brandbluschmiddelen te IJmuiden. De Voorzitter zegt dat, wan neer de waterleiding gereed is, dit wel beter zal worden. De heer de Boer bevestigt dit. Spoedig zal wel een overeenkomst met het Rijk verkregen worden. De heer de Boer deelt nog mede dat hij hoopt dat binnen enkele dagen Jiet water onderzocht kan worden en dat het dan door de buizèn kan gaan. De keer Brink zegt, waar hij in dc vorige Raadsvergadering on aangename woorden aan 't adres van den Voorzitter heeft gericht, en waar hem is gebleken dat de Voorzitter krachtig aan de levens middelen voorziening meewerkt, hij deze woorden intrekt. De Voorzitter dankt den heer Brink daarvoor. De heer Brink klaagt over 't urinoir bij 't station te IJmuiden en vraagt of alle trotteirs tegels zullen krjjgen. De heer Vermeulen antwoordt dat het urinoir spoedig in orde zal worden gemaakt. De tegels worden regelmatig gelegd. De heer Netseher vraagt naar den oprit bjj de schooi en over de kwestie rooilijn bij den kerkbouw te Santpoort. De keer Vermeulen zegt dat deze zaken in orde komen. De heer Ui tend aal klaagt over eenige voetpaden, de heer Va a Tuyll over den verbrandingsoven. Deze vraagt of 't waar is dat het eene deel der gemeente eerder water zal bekomen daa 't andere. De keer de Boer zegt dat daar niets van aaa is. De heer Gerritsen vraagt of eenige nieawe straten te IJmuiden geen namen behoeven. De heer Vermeulen zegt het te zullen onderzoeken. Hierna gaat de Raad in besloten zitting over. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Men meldt ons Visehdiefstallen komen dagelijks te IJmuiden voor, ondanks een zoo goed mogelijk toezicht in de hallen, doch wat men thans heeft traehten uit te halen is zeker wel het top punt op dit gebied. Een naar huis terugkeerende huurkoetsier, wiens dagtaak naar hij meende afgeloopen was, werd in den doorgang der beide visch- hallen door een onbekend, als heer gekleed persoon aangehouden, die hem gelastte nog een vracht visch te halen voor de Export, d.i. voor de verzending naar Engeland. De koetsier begaf zich mopperend naar de plaats waar de manden visch stonden opgestapeld en hielp zes tien zware manden visch opladen. Op weg naar de pakhuizen van de Export werd hij weder door den onbekende, die een rijwiel by zich had, aangehouden en gelast hem te volgen. In plaats van naar da pakhuizen van de Export te rijden werd naar een vischpakhuis in de Breesaapstraat gereden, waar men de visch wilde inladen. Toen men evenwel eenig onraad meende te bespeuren werd den koetsier gelast verder te rijden en bracht men de lading visch naar een veld in de nabijheid van de voormalige vuilnis- belt en laadde daar de zestien manden af, waarbij de koetsier weder behulpzaam was, waarna h(j weggestuurd werd. Een voorbijgan ger, die daar nog laat passeerde vertrouwde het zaakje niet en waarschuwde een in de nabijheid wonende politieagent. Deze trof in de nabijheid een te IJmuiden be kend vischkooper met zijn rijwiel aan, doch deze ontkende iets van deze geheimzinnige zaak af te weten. De visch werd daarop door inmid dels meerder aangekomen politie agenten op een handwagen geladen en midden in den nacht naar de pakhuizen van de Export gebracht, waar natuurlijk bleek, dat men met een sluwen diefstal te doen had. De visch vertegenwoordigde een waarde van ruim f 700.'tMoge vreemd klinken, doch naar de politie meent is de koetsier werke lijk te goeder trouw geweest. De dader is nog niet opgespoord. Te Nieuwediep en te Amsterdam werden bij het loodswezen de leer jaren doorgemaakt, na zich bij de koopvaardij de vereischte praktische kennis te hebben vergaard, waarna in 1902 de plaatsing als kweekeling bjj den binnendienst volgde. Reeds in 1904 volgde de aanstelling tot hulploods en twee jaar later de Zondag 10 December 1916. Ned. Herv. Kerk. Doop«gez. Gem. afd. Prot.-Bond. Geref. Kerk. Herv. Evangelisatie. Geref. Kerk. Ned. Herv. Kerk. Oud-Geref. Gemeente. (Gebouw voor Chr. Belangen). 9Va uur: Godsdienstoefening. 5 uur: hetzelfde. Geref. Kerk. Ned. Herv. Kerk. (Bewaarschool). 10 uür: geen dienst. Evangelisatie. Beugvisscherij. De heer Jan Yisser Hz., alhier heeft zijn moter logger Hendrik, YM 209, ingericht voor de beugvaart om daarmede cenige proefreizen te maken. Als deze proef slaagt zullen meerdere zijner schepen op de beugvisscherij gaan. Uitspraken. Met de St. ct. (ao. 285) worden verzonden de uit spraken van den Raad voor de Scheepvaart betreffende Van een vlieger, èie niet opging. Jubileum. Maandag 11 dezer zal het 25 jaar geleden zjjn, dat onze geachte plaatsgenoot, de heer L. Hopman zijn intrede deed bjj den loodsdienst.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 5