i Witte Raaf; taaier! D op li! LICHTBEËLDËNAVOND De Gunsteling. Neutrale Onafhankelijke Orde van Goede Tempelieren Eene fijne- Wasch- en Strijkinrichting FEUILLETON. A. VRIJ iran Amsterdam, S. KRIJGSMAN van Krommenie over: Entree 25 cents. SFOKT. Advertentiën. op Dinsdag 12 December a.s„ 'g avonds 8 uur in de groote zaal van Café „Willem Barendsz Wed. M, SPAAN—Eol, Speciaal adres voor het behandelen van Gordijnen, Uitstekende Geldbelegging. bevordering tot loods, 't Is dus Maandag tevens 10 jaar, dat de jubilaris zijn dienst op het Noord zeekanaal vervult. De heer Hopman mag met vol doening op zijn langdurigen staat van dienst terugzien, want ofschooD het varen bij de verbeterde ver lichting van het Noordzoekanaal en de opruiming der smalle brugope- ningen tegenwooidig veel verge makkelijkt is, vroeger had men met vele moeilijkheden te kampendoch de heer Hopman heeft steeds wat men eigenlijk ten onrechte zoo noemt „gelukkig gevaren". Hoofd zaken zijn natuurlijk oplettendheid, grondige kennis, en doortastendheid, en geluk is bijzaak. In tegenstelling met takken van staats- provinciale en gemeentelijke dienst en van parti culiere groote instellingen, wordt van overheidswege bij den Marine- dienst, waaronder het Loodswezen ressorteert, geen aandacht geschon ken aan zoodanigèn lange en trouwe plichtsbetrachting. We betreuren zulks en herinneren ons nog hoe enkele dagen geleden een jubilaris bij de H. IJ. S. M. als het ware werd overstelpt met blijken van erkentelijkheid, waar deering en sympathie. De heer Hopman zal zijn voldoening vinden in de wetenschap het land 25 jaar achtereen met toewijding te hebben gediend. Wij wenschen hem van harte geluk met zijn ambtsjubelé. Nieuwe Schutssluis De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoof delijke stemming goedgekeurd de wetsontwerpen tot den bouw van een- schutsluis ca. te IJmuiden en ver betering van het Noordzeekanaal en tot onteigening voor den bouw van een schutsluis. YELSEN. Schoolrede. Op uitnoodiging der Schoolvereen. „Uw koninkrijk kome", alhier, hield S. J. J. van Noort van Amsterdam in de Ned. Herv. Kerk, alhier, een rede over „Het Koningswoord van het kind". Na een kort gebed werd gezongen Ps. 100 vers 1, 3 en 4, Daarna werd voorgelezen Markus 10 vers 18 in verband waarmede spreker meedeelde, dat hij opgetreden was om te spreken over het bijzonder onderwijs Spr. begon er op te wij zen, dat de kinderen de grootste schatten der ouders zijn en dat deze de groote verplichting hebben ze goed op te voeden. Ouders, denkt aan het Konings woord, Laat de kinderen tot mij komen en verhindert ze niet. Hierna werd gezongen Gez. 2 vers 3. Verder vroeg de spreker om Gods zegen, waarin hij mee (Herinneringen van een ambtenaar.) naar het Duitsch van H. SüDERMANN. door H. B. (19). Ik zal terstond gaan. Helene zag wat vermoeid, en ik raadde haar aan, wat te gaan sla pen. Wacht eens even rekel, fluisterde mijn vader mij in het oor. Er is een of andere vrouw, die je zoo geagiteerd maakt Stil vader het gaat om de toekomst van Helene en mij. Hij keek me verschrikt aan, doch hij vroeg niet verder. Mevrouw van Nieberg had haar hoed reeds op en haar mantel aan, toen ik kwam. Ze stond voor de spiegel en deed een voile voor. Ze scheen me zeer rustig te zijn, bijna onverschillig, slechts haar oogen verrieden, dat er iets bijzon ders op til was. Zal ik een dichtere voile nemen, vroeg zij zich omwen dend. Doet uw mantel maar weer uit zeide ik wij moeten wachten. Ik gaf haar de bood schap, die Kamp mij gezonden had. Zij las het briefje vlug door, dan zonk ze in een stoel neer. Ik keek haar opmerkzaam aan, er was iets vreemds aan haar ik wist niet wat, zij scheen mij jonger te zijn geworden en toen ze de hoed afzette bemerkte ik dat ze anders gekapt was. deelde, dat Nederland door zijn Chr. onderwijs aan de spits der natiën stond. Willen de ouders hunnen plicht als goede opvoeders waarnemen, dan moeten ze niet alleen het kind Christelijk opvoeden in het gezin, maar ook Chr. onderwijs laten ge ven. Spreker gaat na of de kinde ren verhinderd worden tot Jezus te gaan en meent, dat de ouders dit nog al eens doen, door hun ver keerd gedrag. Spreker deelde als zijns meening mee, dat de reden, dat Nederland nog buiten den oorlog gebleven was hierin wel kon gelegen zijn, dat ons volk het kind des gebeds was. Het ongeloof, het bijgeloof en de overschiliigheid doen veel kwaad in de wereld en ook in Nederland, 't Zijn niet alleen de Katholieke geestelijken, die het lezen van den bijbel verbieden, dit gebeurt ook bij de Protestanten. Hierna werd gezongen Psalm 105 vers 5 en 24. Na dezen zang ver volgde de spr. zijne rede door een bilk in de geschiedenis van het on derwijs te werpen. Yoor de 19e eeuw oefende de Kerk invloed op het onderwijs uit, maar dit veranderde in de 19e eeuw, toen de Staat dit werk van de Kerk overnam. Dit ging slecht en daarom traden onze vaderen op om de Chr. scholen op ie richten met ontzaglijke opoffe ringen. God heeft dien arbeid rijke lijk gezegend. Spr. hoopt, dat de finantieële gelijkstelling zal komen opdat de schoolstrijd zal eindigen. Te Wijkeroog zijn 198 kinderen op de Chr. school en spreker hoopt, dat dit aantal spoedig toeneme en wekt daartoe de ouders op. Hoe wordt de schoolwet toegepast in ons vaderland Ze is gekleurd naar- provincie, rood, zwart, grauw of groen en mag dat een goede eigenschap eener wet genoemd worden? Spr. wenscht, dat het Chr. onderwijs ook goed ontwik kelend zij, anders kan de bijz. school zijnentwege verdwijnen,maar bij goed onderwijs een goede Chr. opvoeding om de kinderen tot Jezus te brengen, daarvoor is het Catechesatie onderwijs alleen niet voldoende. Spreker zou niet willen ruilen als Nederlander met de buitenlanders, hij is liever behooren- de tot het volk van den bijbel dan tot het volk van het zwaard of van de glorie. Hierna werd de ver gadering onder dankzegging geslo ten. Tot slot werd gezongen Gez. 189 vers 4. Er waren ongeveer 50 toe hoorders. IJMUIDEN. MOTIE. De vergadering van Zij zag hoe ik glimlachte en kreeg een kleur. Zoo droeg ik het als meisje fluisterde zij, en, alsof zij zich schaamde, zette zij de hoed weer vlug op het goudblonde haar. Gaat u mee naar buiten riep ze ik houdt het hier niet uit. Maar waarheen? De deur uit, langs de promo nade, 't kan me niet schelen waar heen. En als men u ziet? Zij haalde de schouders op. Helpt u mijn voile omdoen? vroeg ze vriendelijk. Ik deed wat ze vroeg, doch ik was zoo onhandig en mijn vingers raakten in het haar. Heeft u verloofde u dat niet beter geleerd? vroeg ze ondeu gend. Maar mevrouw, dacht ik weet uw niet wat u doet, om nu op deze wijze te schertsen. Ze scheen mijn gedachten te raden, want ze zeide met een zucht Het is de angst, de angst. Toen gingen we heen. Het was een sombere December- middag. De lucht was donker be wolkt en van tijd tot tijd dwarrelde sneeuwbuitjes omlaag. Zij liep zwijgend naast me, met korte elastische passen, nu eens vlugger, dan weer langzamer. Er lag iets meisjesachtigs in hare houding, wat me vroeger nooit was opgevallen. Toen begon ze plotseling te spreken over de sneeuw, over de menschen, die haar in 't voorbijgaan aangaapten, over de temperatuur in broeikassen en van haar vroegere snoepachtigheid. zeelieden, leden van de Afdeelingen te IJmuiden van den Algemeenen Nederiandschen Zeemansbond, bijeen in het gebouw Cycloop te IJmuiden op Vrijdag 8 December 191§ des n.m. 8 uur Gehoord hoe dezer dagen door de Rijkscommissie van Toezicht op de Zeevischvereeniging van meerdere schepen een partij duurdere visch- soort dan de voor de binnenlandsche distributie bestemde, is in beslag genomen voor den gewonen regee- ringsprijs, omdat deze ongestript en daardoor zoogenaamd in „ondeugde lijke toestand" verkeerde, terwijl deswege tegen eenige schippers procesverbaal werd opgemaakt, we gens het plegen van handelingen in strijd met de distributiewet Gezien dat men in dezen zelfs den treurigen moed had te spreken van „sabotage" Gehoord dat dezelfde Commissie van Toezicht op de Zeevischver- niging zich niet heeft ontzien „regeeringsvisch" voogden gewonen regeeringsprijs in beslag te nemen, doch ze later tegen marktprijs weder van de hand te doen Gezien dat voor korten tijd zelfs bij voorkeur ongestripte visch voor de distributie werd in beslag geno men, trots er wel gestripte visch aan de markt was Gezien dat er nooit een verbod heeft bestaan om ongestripte visch binnen te brengen en zoodanig verbod in het bijzonder in dezen tijd van het jaar door koude en stormweer, ook absoluut onbestaan baar zoude zijn; terwijl bovendien in Holland nooit anders dan onge stripte visch is gebruikt geworden Protesteert energiek tegen het in beslag nemen van deze duurdere soorten visch tegen den gewonen regeeringsprijs, waardoor de zee lieden onmiddellijk en ernstig in hunne verdiensten worden getroffen en tegen de deswege opgemaakte proces verbalen Wijst met verontwaardiging de beschuldiging van „sabotage" van de hand Protesteert met kracht tegen het weder aan de markt brengen van Regeeringsvisch en het niet restitueeren van de meerdere op brengst aan de rechthebbenden Besluit deze motie ter kennis te brengen aan den Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel van de Commissie van Toezicht op de Zeevischvereeniging en ter pu blicatie aan de pers te zenden. IJmuiden 8 December 1916. VOETBAL. Stormvogels naar den Haag. Naar wij vernemen zal het vol gende elftal morgen de blauwwitte Zullen we in de lunchroom daar gebakjes nemen? schertste ze het lijkt me vandaag of ik een bakvischje ben, dat de school verzuimt. Toen zuchtte ze en zweeg plotse ling terwijl een ernstige trek op haar gelaat zichtbaar werd. Gelukkig dacht ik, dat je Helena hebt aangeraden wat te gaan slapen, anders zat ze hierover in de lunchroom en zag ons pas seeren. In mijne vreugde over deze han digheid, lette ik niet op den weg, en ging inplaats van mevrouw van Nieberg door een zijstraat te leiden naar het „Gouden Hoofd". Maar ze slaapt toch troostte ik mezelf en wierp heimelijk een blik naar het venster van Helene's kamer. Doch er was niets te zien. Wel drie kwartier lang liepen we doel loos dooi de straten, vele menschen groetten ons en mij trof menige nijdige blik. Eindelijk sloeg het drie uur... Zoo, het is tijd zeide ze. Ze scheen met zichzelf in twee strijd te zijn. Vijf minuten later belde ik bij de botanische tuin aan. Waar is de orchideënkas, vroeg ik den portier. Geheel achterin, aan het ein de van de plataneniaan, ant woordde hij, maar u zult u moeten haasten, dr. Kamp is er toevallig en als hij weggaat, neemt hij de sleutel mede. Doodsch en leeg lag daar de tuin voor ons. Hooge stroc pyramieden onthulden de tropische gewassen, die er stonden. De vensters der broeikassen waren gesloten, alles scheen uitgestorven. kleuren in de residentiestad verde digen G. Brenerkamp. Jello Blinkhoff, G. Fennis, G. Heilig, P. Sprokkreef, |C. F. P. Nuijens, A. Hoogerduin, Jan Blinkhoff, C. v. Hemert, H. Snoeks, A. Vos. Nogmaals doen wij een oproep om het elftal te vergezellen. Ver trek 10.45. Veel succes „Vogels"!! Kinheim. Zondag zijn alle drie clubs naar Schoten geweest. Kinheim I heeft gespeeld tegen H.S.V. I en onverdiend verloren met 1 tegen 4. Kinheim II won tegen Haarlem IV met 5 tegen 3, terwijl de 3e club tegen H.K.V. III gewonnen heeft met 3 tegen 2. W.S.V' Naast Hotel De PriDS is een terrein in gebruik genomen door de Voetbalclub Wijkeroog, ge naamd W.S.V. Deze «lub, ook aan gesloten bij den H.V.B. heeft Zon dag j.l. een vriendschappelijken wed- strijd gehouden met Stermvogels IV met 1—1 uitslag. Mag zeldzaam wezen; Nooit nog is 't beleefd, Dat Gedézalf toegepast, 'n Slechte uitkomst geeft. Prijs 30 ets per doos. Verkrijgbaar]) bij S. SMIT en H. SANT t© IJ mui denMej. A. v. d. LAAN, Velsen, (jndependant Order of Good Templars Neutral) Sprekers: OnderwerpI. De werking van den aloohol op het menschelijk lichaam 2. Het werk der Goede Tempelieren. 3. Tafereelen uit het Tempelierenlever, Kaarten verkrijgbaar bij den Heer A. NIJBAKKER, Kanaalstraat 91, IJmuiden en des avonds aan de zaal. Ondergeteekende bericht door dezen dat Maandag 11 Dec. a.s. door haar zal geopend worden in BLOENISTRAAT 68 GOEDEREN worden gaarne Maandagmorgen in ontvangst genomen, Te Beverwijk waar groote behoefte is aan werkmanswoningen I wordt ongeveer 15 h 20 duizend M2 zeer gunstig gelegen BOUWTERREIN te koop aangeboden, tegen billijken prijs. Deze terreinen liggen aan eene nieuwe aangelegde weg en aan I groot scheepsvaarwater, dus zeer geschikt voor Fabrieken! en Woningen. Te bevragen bij de fabriek van Marmerwerken aldaar. Het begon reeds te schemeren. Geeft u mij een arm, fluis terde mevrouw Agues ik ben angstig. Waarvoor vroeg ik. Voor het noodlot De lust tot schertsen was haar ten eenemale ontgaan, ze drukte de tanden dicht op elkaar, ze zag er vastbesloten uit. Daardaar moet het zijn zeide ze met de hand naar een glazen broeikas wijzend. Langs de groene ruiten sijpelden waterdruppels, slechts de vage om trekken van een bladerenchaos daarbinnen, waren te herkennen. Uit de deur van het achterhuis trad Kamp bloothoofds naar buiten. Hij zag bleek, maar scheen zeer rustig. De wind speelde door zijn haren. Zij liet mijn arm los en trad een stap op hem toe, terwijl ze hem aarzelend, schuchter bijna, de hand bood. Hij nam die aan, en zag haar strak in de oogen. Komt u binnen, mevrouw, zeide hij de deur voor haar openend. Ik wilde buiten blijven, maar ze wendde zich tot mij en zeide: Blijft u bij ons, wij hebben niets te bespreken dat u niet moogt hooren. Ik volgde hen dus door een ruimte waar aarde en gereedschappen lagen, en toen door een tweede deur in de tropenwildernis, waarvan de lucht mij als een straal warm water tegen stroomde. Zwijgend gingen wij achter elkaar de smalle gang door tot een boomstronk, die onder een dak van bladeren ver borgen was. Een betere plaats kan ik i niet geven mevrouw. Zij scheen plotseling zeer afgemat toen ze ging zitten, doch ze deel zichzelf geweld aan, het te onder drukken. U heefc een boodschap van mijn vader over te breugen? - vroeg ze hem strak aankijkend. Hij boog. Wat wenscht hij van mij? De waarheid. Hij hield zich goed, Kamp, had nooit gedacht, dat hij er z® kalm onder kon blijven. En u is er toe geroepen, dit over te brengen - - vroeg naar den grond starend. Jawel. Waarom koos hij juist daarvoor? Hoewel ik de slechtst® voor ben, ben .ik toch ook de eenige. En u is niet boos op mij ?- Somber kwam die vraag over haif lippen, terwijl ze de puut van] schoentje in het kiezel boorde. Mevrouw, zeide hij, 'di stem verheffend, laten wij lit verleden laten rusten. Ik ben nif hier, om rekenschap van u tf vragen, of u aan vroegere beloftei te herinneren. Als ik voor mezei optrad, zou ik nu waarschijnliji anders tegenover u staan. Bravo, bravojuichte ik it wendig. Tracht u te gewennen de gedachte, dat u met een vreemd te doen hebt ging hij voort, Maar zou ik een vreemde kunne! vertrouwen zeide ze zacht, zot der de oogen op te slaan. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 6