ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN 01 Ho. 117, Woensdag 13 December 1916. 2e Jaargang ™Admmistratiebureaii en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Ql Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Tot plaatsing van advertentiën van bniten de gemeente VELSEN in dit blad is Uitsluitend gereehtigd het Advertentiebureau P. F. C. EOELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WÏLLEMSPLEIN IJmuiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. F. C» ROËLSF, Kabaalstraat. Te Velseroord bij ffi. v. Hl- burg, Willebirordstr. 85. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Sclacrm«2r, Óoodlaan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vao Meurs, Boekhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. HINDERWET. HINDERWET. R&adsoverzicht. Plaatselijk Nieuws. Ontwikkelende Industrie. IJ MUIDER COURANT ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACITJ-ADRESWillebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de N, V. Exploitatie en Administra tie Maatschappij „Shamrock I", ge vestigd te IJmuiden om op het per ceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie L No. 801, eene ijsfabriek te mogen oprichten, waarin zullen worden geplaatst één electromotor van 30 P.K., één van 10 P.K., twee van 5 P. K. en één van ls/4 K. door hen is toegestaan. Velsen, den 8 Docember 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, H. ver LOREN van TBEMAAT. de Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van de Firma Bakker en Dijkson te IJmuiden, om op het perceel, ka dastraal hekend Gerheente Vt.sen, afdeeling IJmuideD, Sectie L No. 570 hare smederij te mogen uit breiden door het bijplaatsen van twee electro-motoren van respec tievelijk 3 en 0.3. P.K. door hen is toegestaan. Velsen, den 8 December 1916. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester. H. ver LORËN VAN THEMAAT. De Secretaris Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. GEMEENTER A ADS VERG ADERING De BURGEMEESTER der Ge meente Velsen maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Baad is belegd tegen Vrijdag, den 15 December 1916 des namiddags ten U/s ure, ten Gemeentehuize. Vergadering van 7 December 1916, Een merkwaardige zitting voor zeker. Gevolg van den Oorlogs toestand. De belangstelling van de zijde der betrokken Vischandelaren was groot. De gewone publieke tribune was te klein, waarom de andere beeren in de kamer achtei de raadzaal werden gelaten. De deur tusschen deze kamer en de raad zaal werd opengezet, zoodat de meeste aanwezigen de vroede vade ren wel niet konden zien, maar dan toch hooren. Over de vergadering zelf zullen we weinig zeggen. De heeren waren zeer breedsprakig, zoodat we, om tot een besluit te komen, drie uur werk hadden. De heer Brink had geen goeden avond. De meeste raadsleden, zoo wel als de vischhandelaren vielen hem aan, nadat hij het Centraal Bureau verdedigd had. Nu bleek het wel uit de mededeelingen, dat dit Centraal Bureau heel wat op zijn kerfstok heeft. Wij wei n er echter de finesses niet van en kunnen er niet over oordeelen. Wel gelooven wij met de heeren Netsciier en Vermeulen, dat het goed zou zijn als het Centraal Bureau weer die bestemming kreeg, waar voor het aanvankelijk is opgericht n.l. ter propageering van het gebruik van visch als volksvoedsel. Wij vonden het jammer, dat de iaad het practische voorstel van den heer Netseher verwierp. Echter, de meeste leden wilden eerst de belanghebbenden hooren, en dat liefst dadelijk. En to6n ge beurde het merkwaardige in deze vergadering, iets, wat zeker wel als den unicum zal aangeteekend blij ven in de annalen van Velsens ge schiedenis. Men weet heteen vijf tal vischhandelaren werd in de raadzaal toegelaten. Zij namen in de zetels der raadsleden plaats, welke laatste zelf meest alle achter hunne zetels gingen staan. De heer Gerritsen introduceerde de heeren en heette ze welkom. Op verzoek van den heer Gerritsen maakten deze heeren, waaronder eenige leden der Kamer van Koop handel, hunne grieven bekend, Deze waren meest allen tegen het Cen traal Bureau en den leider daarvan gericht. Gekuischt was de taal altijd niet. Een der woordvoerders zei o.a. dat het Bureau bureaucratisch en Rus sisch optrad en voorts dat als er bij een geval, wat hy opnoemde, geen zwendel gebeurde, de betrok kenen allemaal „Lieve Heer's bees- sies" waren. Sommige handelaars richtten hun vertoog tegen den heer Brink en één wond zich nogal op, zoodat de collega's op de tribune riepen„Kalm. jongen, houd je kalm". Nadat de heeren weer vertrokken wareD, kon de raad moeilijk tot een besluit komen. De Voorzitter drong er herhaaldelijk op aan. Ein delijk werd het voorstel van den heer Vermeulen aangenomen. Hopen wij, dat B. en W. in hunne pogingen zullen slagen en dat deze zullen medewerken om aan den warboel in IJmuiden een eind te maken. De heer de Boer geloofde dat dit spoe dig zou gebeuren, want zóó kon het volgens hem niet blijven. IJMUIDEN. Een ernstig feit. Dezer dagen kwam ons een ernstig' feit ter oore, schrijft de berichtgever der St.Ed., waai door de bijna spreekwoordelijk geworden goede trouw onzer vis- schers gevaar loopt ernstig te wor den geschaad. Onlangs werd door de bemanning van een Middelharnisser beugsloep in de Noordzee een colbertjas op- gevischt, in welker binnenzak zich 'n sigarenkoker met 'n bedrag van f 12,50 aan bankpapier bevond. In plaats nu van het gevondene da delijk na binnenkomst bij de poli tie of bij de strandvonderij aan te brengen, heeft men den vondst hei melijk verzwegen en de buit onder elkander gedeeld. Enkelen der bemanning schijnen het geld van hun doel in een bier- huis verteerd en zich over de eigen aardige herkomst van het geld uit gelaten jte hebben, althans niet al leen de politie doch ook verschi len de burgers kwam dit feit ter oore. Het opvissehen moet geschied zijn juist iu den tijd dat twee IJmuider stoomkorders met man en muis verloren gingen en had het best kunnen zijn dat het gevondene eenige aanwijzing had kunnen geven. Men mag toch aannemen dat een zeeman niet zonder meer een jas met geldswaarden over boord werpt als onbruikbaar, en staat het ge vondene zonder twijfel met boven genoemde of een reeds eerder plaats gehad hebbende schipbreuk in ver band. Door de politie is nu tegen de visschers een vervolging ingesteld wegens verduistering van gevonden voorwerpen, terwijl de handeling dezer oneerlijke zeelieden in de visscherswereld sterk wordt afge keurd. De jas met sigarenkoker zijn door de politie in beslag genomen om alsnog ter herkenning te kunnen worden getoond aan nabestaanden van de met bovenbedoelde stoom korders omgekomen zeelieden. De nieuwe schutsluis. In de Twee de Kamer werden Vrijdag behan deld de wetsontwerpen inzake den bouw van een schutsluis c. a. te IJmuiden en verbetering van het Noordzeekanaal en inzake onteige ning voor den bouw van een schut sluis c.a. te IJmuiden. Daarbij werd het woord gevoerd door den heer Hubrecht. Deze he sprak de quaestie van de reserve sluizen. Het aantal der groote sche pen is, betoogde hij, zoo groot geworden, dat ze alleen toegang kunnen krijgen als ze door de groote sluis worden geschut. Binnen weinige jaren zal het groot ste deel van de schepen door die sluis geschut moeten worden. Daar door is de scheepvaart van één sluis afhankelijk. De bouw van dubbele sluizen is dus dringend noodzakelijk. Het bouwen van een reserve-sluis stelde spr. op den voorgrond, waarbij gelet moet worden op het verkrij gen van nieuw verkeer. Er zijn reeds schepen in de vaart, die te IJmuiden niet geschut kunnen wordenhet zijn er 21, waarvan er 2 de Nederiandsche vlag voeren. Er zijn reeds 31 schepen met een diepgang van 81 d.M. Indien in 1889 de motie-Tak van Poortvliet, om den diepgang te vergrooten, niet was aangenomen, zou Amsterdam veel schade hebben geleden. Spr. concludeerde hieruit van hoeveel belang een vooruitziende politiek in deze is. Met veie technische bijzonderhe den lichtte spr. toe hoe noodig de voorgestelde verbetering gewenscht is om de concurrentie vol te hou den met 't buitenland. Dit klemt thans te meer, omdat na den oor log een enorme opleving zal plaats hebben van den handel en de Ne deriandsche havens een zwaren strijd zulien hebben te voeren. De offers die thaus gevraagd worden, zijn groot maar het landsbelang wordt er door gediend. De heer Bongaerts sprak ook zijn vreugde uit over de indiening, omdat hij dit wetsontwerp in 's lands belang acht. Hij vreesde alleen dat de werken wat te laat zuilen komen en dat Amsterdam al heel wat schade zal hebben ge leden als de werken gereed zijn. Daarna trad spr. in uitvoerige tech nische en financieels beschouwin gen. Spr. zou wenschen dat het Rijk een vaste bijdrage vroeg voor het gebruik der havens, waaraan evenredig zou moeten zijn het uit te voeren werk. Op die wijze zou het Rijk veel gemakkelijker tot verbete ring van de werken komen. De Minister van Waterstaat, de heer Lely, zeide verheugd te zijn, over de hulde die door deu heer Hubrecht aan de Staatscommissie werd gebracht. Spr. dankte de bei de sprekers voor hun hulde en voor hun steun. De maten voor de sluizen zijn niet mathematisch aan te geveD, zette de minister uiteen. Op het gebied van de reserve bestaat al licht eenig verschil van meening. Er zijn op dit gebied geen deskun digen, omtrent niemand kan voor spellen hoe de ontwikkeling zai zijn. De ervaring heeft dat al eenige ma len geleerd. Men moet eenige spe ling laten en precies zijn de afme tingen niet vast te stellen. De grens van de diepte die op het oogen- blik te bereiken is, is ongeveer 14 M. Door vermeerdering van de diep te stijgen de kosten zeer en het voordeel is daarmede niet evenre dig. Tenminste is noodig dat ge lijke tred wordt gehouden met het Suez kanaal. De diepte daarvan is thans op 12 Meter gebracht. In verband met den tijd dien de bouw duren zal, achtte spr. niet gewenscht de afmetingen te verkleinen. Een reserve is noodig en dat heeft de Minister toegegeven. Deze nieuwe sluis is niet speciaal voor reserve bestemd Omtrent de mo gelijkheid van de heffing van een bijdrage zeide de Minister, dat hij de belanghebbenden graag wil laten meebetalen. In dat meebetalen ligt het bewijs dat het geld nuttig be steed wordt, Hoe dat moet geschie den, is een moeilijke quaestie. Het wetsontwerp werd daarna goedgekeurd. Visclidieven gearresteerd. Zater dagnacht mocht het eeu controleur van de Noordhollandsche Bewaking Mij. te IJmuiden gelukken tweeper sonen op heeterdaad te betrappen, terwijl zij bezig waren bij de Export maatschappij twee groote vaten visch weg te rollen, natuurlijk met het doel die te ontvreemden. Genoemde controleur wist een der dieven na hevig verzet en na een worsteling, waarbij met het mes gedreigd werd, te overmannen en te arresteeren, een zekere S. uit den Helder, een militair deserteur, die reeds lang gezocht werd, zoodat hier een goede slag is geslagen. De politie heeft later den mede plichtige, zekere K. uit IJmuiden opgespoord. Ook dit personage werd reeds wegens andere feiten door de politie gezocht. 't Spreekt vanzelf, dat deze die venbenden te IJmuiden eenofmeer helers moeten hebben, die hun schu ren of pakhuizen voor de buit open stellen en feitelijk deze diefstallen mogelijk maken en aanmoedigen en is 't te wenschen dat men ook eens een paar van die sujetten bij de kladden kan krijgen. Belangrijke arrestatie. Door de reeherche te Rotterdam is aan gehouden en naar hier overgebracht een persoon, heetende C. doch zich A. noemend, onder verdenking schul dig te zijn aan de inbraken in de clubhuizen van eenige voetbalver- eenigingen in den omtrek. Bij zijne arrestatie verzette hij zich ernstig en bleek in het bezit te zijn van een revolver met patronen. De aan gehoudene staat als een zeer gevaar lijk individu bij de politie bekend. St. Ed. De visch distributie. Maandag middag hadden B. en W. in op dracht van den gemeenteraad, een conferentie met de besturen der IJmuider Reedersvereeniging en IJmuider Yischhandelvereeniging alsmede de Kamer van Koophandel en Fabrieken, welke conferentie plaats had in het Centraal Bureau der IJmuider Reedersvereeniging. Naar men verneemt, zal een on derhoud worden aangevraagd met den Minister van Landbouw, Nij verheid eu Handel. Diefstal. 't O. M. bij de Am- sterdamsche rechtbank eischte 1 maand gevangenisstraf tegen een 39-jar. gelectrisch lasscher te IJmui den, wegens diefstal van rubber ten nadeele van de N. V. Droogdok maatschappij te Amsterdam. Dezer dagen heeft een nieuwe stoomdrifter alhier met goed succe3 een eerste reis naar de trawlvis- scherij gedaan, wat als een feit van beteekenis beschouwd kan worden, omdat de geheele samen stelling van het schip een voort brengsel is van absoluut Neder iandsche nijverheid en behalve het casco, dat gebouwd is op de wer

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 1