Wekelijksch Marktbericht. Uit de Gemeente. Openbare Vergadering van de firma Gebr. Boot te Lei derdorp, wat de machines betreft geheel geinstrueerd is door een IJmuidensche Industrie Maatschap pij, n.l. deN. V. Industrieels Maat schappij Hera. Deze vennootschap besloot in Augustus 1915 tot den bouw van zes stoomdrifters, waarvan de casco's gebouwd worden bij boven genoemde firma te Leiderdorp, de eerste firma in ons land, die den aanbouw van dat soort schepen, in navolging van Engeland, heeft on dernomen op instagnatie van den Heer A. G. Meeuwenoord, alhier, die van dat soort schepen een bijzondere studie heeft gemaakt. De maatschappij Hera heeft voor die schepen de machine-installaties ontworpen en daarbij getracht een twaalfjarige ervaring op het gebied van trawlreparatie te ver eenigen met wetenschappelijke kennis, te Delft verworven, waar de Directeur der Vennootschap, de Heer W. Polderman Jr,. W. I. de cursussen heeft gevolgd aan Ie Technische Hooge School aldaar onder de professoren Dijkhoorn en Horst, ten einde te IJmuiden een industrie te vestigen, waaraan bij de groote uitbreiding der stoom- visscherijvloot in enkele jaren tot ongeveer 160 stoomschepen groote behoefte ontstond. De stoomdrifter Goverdina IJM Hl is de eerste uitkomst geweest van dit lofwaardig streven. Het casco, gebouwd by bovengenoemde scheepswerf, is 31 Meter lang, 6.50 Meter breed en 3.10 Meter diep. De machines zijn van het triple- expantie sjjsteem met cylinder diameters van 250X^50 700 m.M. bij 540 m.M. slag werkende met oppervlak condensatie en een ont wikkeling van ongeveer 300 I.P.K. In afwijking van andere trawler machines zijn deze driftermachines voorzien van een M. D. zuiger stoomschuif. De machines zijn over het algemeen zwaar en krachtig geconstrueerd om tevens voor het zware trawlerbedrijf geschikt te zijn. De ketel, het Marine-boottype, heeft een verwarmend oppervlak van 75 M3. en is voorzien van een stoomdom. Waar de stoomdiifter het tweeledig doel beoogt van ongeveer 9 maanden te trawlen en ongeveer 3 maanden aan de haring- visscherij deel te nemen, hetgeen aan de machines afzonderlijke eischen stelt, die vereenigd moesten worden, is de oplossing gezocht in het construeeren van twee ver schillende stuurschroeven, die ver wisseld moeten worden bij het klaarmaken der schepen voor het een of voor het ander bedrijf. De schepen worden gebouwd onder toezicht van de scheepvaartinspectie De uitrusting der schepen is eveneens geschied door de Mij. „Hera", die tegelijkertijd met- den nieuwbouw van de complete ma chines, tevens den nieuwbouw heeft aangevangen van 300, 500 en 600 vaam wineh speciaal voor de drifters geconstrueerd wordt. Deze winches behoeven, zooals proefondervindelijk gebleken is, wat capaciteit en af werking betreft, voor buitenlandsch fabrikaat niet onder te doen. Bij den aanbouw heeft de Yen nootschap zwaar te kampen gehad met het verkrijgen van het benoo- digde materiaalmet velerlei belem meringen, die het finantiSel resul taat buiten rekening gelaten, te wij ten zyn aan de tijdsomstandigheden en bestempeld moeten worden als overmacht. Ondanks die belemmeringen is genoemde industrie voortgegaan met haar breede opzet om niet half of ten deele het beoogde doel te be reiken, doch de capiciteit op volle kracht te houden, waardoor het haar mogelijk zal blijven per maand een complete machine-instalJatie af te leveren en per tien dagen een 300 vaam winch en per 2 maanden drie 500 vaam winches. V ooral het stoom- visscherijbedrijf te IJmuiden is ten zeerste gebaat bij een goede ma- chineherstelplaats, waardoor repa- ratiön ter plaatse spoedig kunnen plaats hebben en veel tijd gewon nen kan worden, wat vooral in het visscherij bedrijf niet genoeg te waardeeren voordeelen oplevert. VELSEROORD. Overreden Bij het station Alkmaar is Zaterdagavond 8 uur de tijdelijkdaargeplaatsterangeerder J. Koning uit Ymuiden en wonende te Velseroord, door den trein uit de richting van Haarlem gegrepen en overreden. Even te voren had een kameraad hem nog gewaar schuwd dat er een trein aankwam, doch vermoedelijk door onbekendheid met het terrein, week hij den ver keerden kant uit, en werd het slachtoffer van zijn plicht. De ver slagenheid van het personeel na dit treurig ongeval was groot. De ongelukkige, een zeer oppassend man was gehuwd, 41 jaar oud en vader van twee kinderen. Benoeming. Benoemd tot onder wijzeres met verplichte hoofdakte aan O. L. School no. 1 te Caslrieum Mej. H. de Lauwere van hier. VELSEN. Geiten fokken. De St.Ct. bevat de statuten der vereeniging Geiten- fokvereeniging, gevestigd te Wij- keroog, gemeente Velsen. De vereeniging stelt zich ten doel werkzaam te zijn tot bevor dering en verbetering van de geitenfokkerij te Wijkeroog en om streken opdat aldaar een geiten stapel worde verkregen, die uit munt door gezondheid en overvloedig melk levert van goede qualiteit, en opdat het houden van geiten vooral onder de arbeiders meei algemeen worde. Kerkeraad. De heer J. Bos heefc zijn benoeming tot ouderling bij de Ned. Herv. Gemeente alhier aangenomen. Onveilig. Een spoorwegarbeider, die zich des nachts na afloop van den laten dienst van het station Velsen langs den achterweg naar huis begaf, werd aangehouden en om geld gevraagd. De man had zeker nog al een kapitalistisch voorkomen. Het liep op een vecht partij uit, waarbij de aangehoudene een paar geduchte meppen opliep. Toen deze eenigen tijd later met een te hulp geroepen agent op eenigen afstand achter zich den zelfden weg terugging, was er geen spoor van den aanrander meer te ontdekken. Fiets vermist. Een leerling der Rijksnormaalschool, die Maan dagavond zijn rijwiel ter bewaring had gegeven aan Van B., die dat altijd voor de leerlingen doet, kwam tot de onaangename ontdek king, toen bij het 's avonds om 8 uur kwam terughalen, dat het veidwenen was. Een leelijke schade post, daar de fiets zoo goed als nieuw was. WIJKEROOG. Fancy-fair. Zondagmiddag orn twee uur vond in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond, de aan gekondigde opening plaats van den Fancy-fair ten bate van het Jongenspatronaat. Waren, door de aankondigingen op de groote aan plakbiljetten de verwachtingen reeds hoog gespannen, verrassend was de indruk dien we ontvingen toen we het gezellig en overvolle lokaal be traden. Wie zou gedacht hebben dat door het ijverige werken van Pastoor Wijtenburg en de regelingscommis sie zulk een resultaat was verkre gen 't Was inderdaad schitterend en de honderdtallen van prachtige geschenken, waarvan zeer velen uit de vorige parochie van Pastoor Wijtenbujg kwamen, waren wel een bewijs hoez> er Z.Eerw. daar geliefd was en hoe gemakkelijk het hem zal vallen zich hier bemind te maken. De regelingscommissie die Z.Eerw. zoo ijverig terzijde stond, hierbij tevens een bijzonder woord van hulde. Wat nu de regeliDg en rang schikking zelve betreft, deze was werkelijk uitstekend. Het tooneel bleek herschapen te zijn in een Japansche theesalon, waar echte dames uit Japan u met hr-t vrien delijkste gezicht van de wereld verschillende versnaperingen en dranken verschaften. Vandaar uit had men een mooi overzicht op het geheel, waarvan natuurlijk de groote hoeveelheid tentoongestelde prijzen het allereerst de aandacht trok. Dan was er enorme belangstel ling bij het „rad van avontuur", waar een pientere „Jaapie metz'n koek" de zaak allerleukst wist te In de week van 2 December tot 7 December waren de aanvoeren en prijzen als volgt Kis ten. Stuks. Trawl- en Bengviseh. Hoog ste prijs. Laag ste prijs. Aanvoeren. 202 Tarbot per 50 K.G. 126 - 47 35 Griet 57 50 70 36 2263 Groote Tong per stuk 1 65 1 13 4334 Middel 108 0 53 2542 Kleine 0 53 015 102 Groote Schol per kist van 30 K.G. 60 45 114 Middel 30 50 30 381 Zet n 30 42 30 537 Kleine 55 55 30 23 - 6 Bot v 5) 30 540 Schar 30 20 2 60 4 Tongschar 5> ij 30 68 60 1100 Rog per 20 stuks 17 5 200 Vleet per stuk 2 67 0 44 Groote Roode Poon p. kist van 30 K.G. Middel 51 >5 30 Kleine 55 5 5 30 66 Pieterman Poontjes 55 57 30 17- 11 404 Groote Schelvisch 55 57 ""*0 5» 55 41 630 Middel 57 77 30 48 35 3509 Kleinroidd. 55 5 50 5, 40 22 4597 Kleine 55 57 °0 36 16 8638 Kabeljouw per stuk 8 2 20 1059 Gullenper kist van 30 K.G. 44 21 190 Leng per stuk 4 50 1 25 21 Heilbot 17 2 60 1566 Wijting per kist van 30 K.G. 32 7 50 232 Koolvisch per stuk 4 50 1 Makreel per kist van 30 K.G. Haring 55 5 5 30 Zalm per stuk Steur iy n Levende Kabeljouw Gul it Horsmakreel per kist van 30 K.G. Ton Noordzee Zonteyiscli. Kabeljouw 0 Leng Kantjes. Haring. p.Kaatje p.Kantje 2 Volle Haring 29 720 Steur 140 23 IJlle Maatjes 6 Makreel 110 80 de scheidingslijnen van de bou\t blokken I en II te] trekken als de aangegeven wijze. Gedurende de week van 30 November tot en met 6 Dec. kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen 74 stoomtrawlers, 1 stoom-, 4 zeilhaiingloggers, 202 Kustvisschers. De besommingen dier vaartuigen waren: 1 stoomtrawler van 1484; 3 van 20 tot 2500; 2 van 25 tot 30001 van 34353 van 35 tot 40004 van 45 tot 5000 5 van 50 tot 55008 van 55 tot 60008 van 60 tot 65004 van 65 tot 70005 van 70 tot 7500 5 van 75 tot 8000 7 van 80 tot 8500 2 van 85 tot 90007 van 90 tot 95003 van 95 tot 100002 van 10 tot 11000; 2 van 11 tot 12000; 1 van 13969; 1 van 15229; 1 stoomharing'Ogger 17518,; zeilharingioggers van 1828 tot 12837 terwijl de kustv'sschers te zamen f 14361.25 besomden. De aanvoer bestond uit 819505 K.G. trawlervisch en 996 kantjes drijfaetvisch. De opbrengst bedroeg f 566.525.61 V2. vermaken. Een electriseermachine, schiettent, poppenloterij, eiectrische vischtent, ballengooien, waarzeg-ter, onderaardsche lift niet te vergeten, een „orchest", alles lokte uit tot gepaste ontspanning en het geven van een klein offertje in den vorm van een entreeprijsje. Een ieder gaf dan ook gaarne en mocht dit verslagje er toe mee werken dat meerderen daarheen gaan om het goede doel te steuneD, voorzeker zullen zij dit doen in de opgei uimde stemming en met het grootste genoeeen. En dat er zeer velen zullen komen, wij twijfelen er allerminst aan. Ten overvloede zij nog medege deeld, dat de Faacyfair Donderdag en Zondag a.s. wederom geopend is van 2—kwart voor 7 en van kwart voor 810 uur. Zondagavond a.s. zal het bekende dubbel kwartet Onder Ons" verschillende nummers N.H.Ct. n zingen SANTPOORT. Lesing. Donderdagavond hield Ds. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga in de bewaarschool van Mevrouw Wüste zijne tweede lezing, uitgaande van de Commissie van godsdienstige lezingen en behandelde het onderwerp Betrekkelijke waar de en tekortkomingen van het Materialisme". Personalia. Hier is de vorige week op 82-jarige leeftijd overleden de heer A. Schneider, voorheen lan gen tijd lid van den Kerkeiaadder Ned. Herv. Gemeente alhier. Regeeringsaardappelen en visch. De aanvoer van regeeringsaardap pelen is hier in den laatsten tijd weer lang niet toereikend, waardoor de winkeliers veelal,, neen" moeten verkoopen en consumenten verplicht zijn duurdere aardappelen in te koopen. Dat zulks voorde dorpe lingen en de bewoners van de Jan Gijzenvaart onvoordeeliger is, be hoeft geen nader betoog. Ook de regeeringsviseh aanvoer Iaat naar de St. Ed. meldt, veel te wenschen. De aangewezen winkelier voor dezen verkcop vertelde ons, dat hij in geen dag of tien regee ringsviseh had aangekregen. Wel was het voor hem telkens te Velsen briefjes inleveren voor de verlangde vischsoort, doch van de visch bleef hij verstoken; dat briefjes inleveren te Velsen gaat meestal gepaard met een trammetje pakken, waardoor hij in de laatste week een dikken gul den onkosten had en geen visch. DRIEHUIS. Ladelichter. Vrijdagmiddag heeft iemand de winkellade gelicht bij de Wed. Gerritsen te Driehuis zen. Bij het vervolgen wist de dader over de juist gesloten spoorbrug te ontsnappen en 's avonds had men zijn spoor nog niet terugge vonden. Ingerekend. Het is de politie toch nog gelukt den ladelichter te arresteeren. Het bleek oen inwoner van Beverwijk te zijn. Voor de» Raad. Bouw School H. Met het oog op de doelmatige bebouwing van de ten behoeve van den touw der openbare lagere school H te Vel seroord samengevoegde bouwblok ken, dienen de scheidingslijnen anders te worden getrokken dan zij volgens de bepalingen van art. 10 der verordening zijn. Een dichtere bebouwing zal daardoor niet moge lijk zijn. B. en W. stellen den raad voor Leerkrachten School A. Aat school A geven twee tijdelijke onderwijzeressen onderwijs in d twee eerste klassen, die elk Ei leerlingen tellen. Daar het zich laa: aanzien dat geen vermindering vai het getal leerlingen van school is te verwachten, stellen B. en' voor het personeel van school! met twee vaste leerkrachten i te breiden. Risico- Vereeniging. B. en li stellen voor om ingaande 1 Januai 1917 zich aan te sluiten bij onderlinge risico-vereeniging vat Nederlandsche gemeenten, we vereeniging ten doel heeft door aangesloten gemeenten onderlini te doen dragen het risico dat vot die gemeenten voortvloeit uit i Ongevallen wet 1901. Geldelijke beheer van wegen. Ai den raad wordt een verordenin aangeboden op het geldelijk belies over de onder directie van Burg meester en Wethouders staand wegen. Overplaatsing. Het hoofd va school B, de heer G. ten h vraagt overplaatsing naar de niem te bouwen school H. Gezoudheiè redenen nopen hem tot dit verzoek daar de reisjes naar de Burgei avondschool hem soms wel w zwaar vallen. B. en W. hebben tegen de ii williging van het verzoek geer' bezwaar en stellen den raad voci den heer Ten Napel over t.e plaatsei naar school H, met ingang vai een nader door den raad te len dag. van dan Gemeenteraad van Velsen Vrijdag 15 Dec. 1916 des namiddij I1/, uur ten gemeentehuize. Agenda. 1. Ingekomen stukken en mede deelingen. 2. Uitbreiding getal vaste leei krachten aan school A 3. Ingebruikgeviug lokaal va school G. voor gymnastiek® der wijs. 4. Aansluiting bij de Onderlini Risico-vereenigmg van landsche gemeenten. 5. Eigen verzekering der paarde van den reinigingsdienst. 6. Vastsstelling scheidingslijne: van bouwblokken in verbal met stichting van school H. 7. Regeling omtrent den inbrec van gronden in het Grondbedrijf 8. Vaststelling verordening opto geldelijk beheer over de onde directie van Burgemeester ei Wethouders staande wegen. 9. Vaststelling der rekening vai het gemeentelijk werkloozei fonds over 1915. 10. Crediet uitvoering regeliii melkverstrekking aan kindem en zieken. 11Adressen a. van G. D. Boerlage inzake bouwen in afwijking van rooilijn voor den Stationswej b. van G. ten Napel, hoofd school B om overplaatsing naï de te bouwen school H. c. van de afdeeling Santpoort vai „Volksonderwijs" om gebruik van een schoollokaal. d. van de N. V. „Thornlust" ti exploitatie van bouw terminal om vergunning voor het a: leggen van een weg. 12. Benoeming van: a. een onderwijzer aan school b. een lid van het Roomsch Katte liek Burgerlijk Armbestuur. c. Twee leden van het Schaal armbestuur. d. een lid der Commissie Toezicht op de Burgeravoni school. e. drie leden der Commissie Plaatselijk schooltoezicht. f. een lid van het bestuur vffl het gemeentelijk Werkloozei' fonds. 'g. vijf leden der Commissie vu bijstand in het beheer Openbare Werken. h. vijf leden der commissie vai bijstand in het beheer en exploitatie der gemeentelijk waterleiding. i. drie leden der gascommissie.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2