SPORT. Uit het Uand. Gemeenteraad. YISSCHERU. KERSTVOETBAL Om hei Zilver» Kruis. beroofd en wier hoeve verwoes was, wist toch diep mede te voelen voor anderen. Mooi deed zij dit uitkomen in de warmte van baar stem. De kleinere rollen waren ook aan goede handen toevertrouwd. Na de slotapotheose, waarin Mephiste, juichend over alle ver woesting, overwonnen werd door den komenden Vredesengel en waarbij alle medespelenden bij de vierkleur het Transvaalsche VolkS' lied zongen, barstte een geestdriftig applaus los, dat langen tijd aanbield Wel een bewijs dat het stukje bi het talrijke publiek insloeg. Wat te begrijpen is in dezen tijd, nu w zei ven de vreeselijkste aller oorlogen beleven. Tot slot ging het blijspel „I Huisknecht van Dokter Chinine waarin de heer C. van Buren als Hendrik, de boerenjongen, die zich voor huisknecht verhuurde, in zijn kracht was. Koste ijk is er om zijn echte humor gelachen. T. A. V. E. N. U. heeft een mooien avond gegeven en den regisseur de heer Th. de Vries, komt lof toe voor zijn leiding. Ook de aankieeding was keurig verzorgd. VELSEN. Telefoon. Het is thans definitief vastgesteld dat men van uit Bever wijk met Velsen en IJmuiden en omgekeerd locale telefoongesprekken kan blijven voeren. De nieuw aangesloten abonné's mogen, naar Kennemerland meldt ingaande 1 Januari a.s. ook met Velsen en IJmuiden spreken zonder bijbetaling. De actie indertijd gehouden heeft dus het gewenschte resultaat opge leverd. SANTPOORT. Beor kolendamp. Bij de dames Traan, wonende m het postkantoor alhier, die kennissen uit Beverwijk over hadden, ontwikkelde zich kolen damp in de huiskamer,* waardoor naar de N.H.Ct. bericht, de aanwe zigen bedwelmd dreigden te worden. Drie konden zich tijdig naar buiten begeven, doch 2 dames verloren het bewustzijnde toestand van de een is ernstig. Dr. de Groot heeft direct hulp verleend. Waar nu ie alöjieureus Door de weigering van B. en W. op het adres van de geheel-onthoudersver eeniging Santpoort om het gym nastieklokaal te mogen gebruixen voor een slöjdcursus voor jongens, dreigt naar de St. Ed. meldt, dit aangenaam en nuttig bezig zijn voor een aantal jongelui in duigen te vallen. Verleden jaar kon deze cursus doorgaan in het lokaaltje boven de stal op „Zorgvrij", toen welwillend door mevr. H. de Clercq-Teding van Berkhout daarvoor afgestaaD. Omtrent de weigering vertelde men ons het volgendede weige ring van B. en W. moet op eene vergissing berusten, daar bij den eigenaar van bet bewuste lokaal van wien B. en W. het huurden, geen bezwaar bestond, dat het voor dien cursus aan de geheel- onthoudersvereeniging in gebruik werd gegeven, terwijl B. en W. hunne weigering gronden op het feit, dat de eigenaar er bezwaar in zoude hebben. Be jacht. Zaterdag is op het landgoed „Duin en Kruidberg" gejaagd meldt de St. Ed. Een paar honderd konijnen, een vijftigtal faizanten en eenige snippen lieten bij deze jachpaitij het leven. Des morgens hadden de heeren jagers gunstig weer des middags werd het slecht, zoodat de jacht moest worden opgegeven. Aan groot gevaar ontsnapt. Za terdagavond ontkwamen de gezusters T. aan een groot gevaar, ontstaan door een defect aan de vulkachel. Het geval deed zich aldus voor: Er was bezoek. De Kolendamp werd niet bespeurd. Een der zusters voelde zich onwel, verwijderde zich en geraakte in de keuken in be wusteloozen toestand. De tweede ging het evenzoo. Degenen, die op visite waren, gingen kijken waar ze bleven, en vonden beiden in dien toestand. Door het onmiddelij'k openen van deuren en vensters werden ze door den toevoer van versche lucht nog bijtijds gered. Overweg. Tot meerdere veilig heid is aan den overweg van de spoorlijn op den Brederoschenweg thans aan het sein „De trein komt" l's avonds verlicht) eene tweede waarschuwing bevestigd, bestaande in een daaraan verbonden plaat bij wijze van vlag met het op schrift; „Halt". Staatspensioneering. De afd. Santpo ir van den Bond voor Staats pensionneering gaf Zondagavond voor de leden en belangstellenden in het hotel „De Wijman" eene Tooneeluitvoering waarbij met suc ces en tot groot genoegen der op- gekomenen werden opgevoerd. 1. „Uitgesloten", bekroond too- neelschets in 4 bedrijven door C. W. van Rijsewijk. 2. „De huisbaas". 3. „Een pikant avontuur". De zaal was stampvol. Acht nieuwe ieden traden toe. Na afloop was er bal. i IJMUIDEN. Militair deserteur geknipt. De militaire deserteur D van het garni zoen te Gorkum die onder een valschen naam op een stoomtrawler voer, is door de politie aangehouden. Reclame tegen oorlogswinst. Dinsdag zijn een groot aantal schippers en machinisten van stoom trawlers naar den Haag getogen om bij den Minister van Financiën te reclameeren tegen de aanslagen in de Rijksinkomsten belasting en de oorlogswinstbelasting. Na afloop der audiëntie zou in den Haag een vergadering plaats hebben. ,duurde tQtdat men weer op straat Patrimonium. Vrijdag herdacht stond, dus bijna een uur. de afdeeling IJmuiden van het Ned. en mag zij een rente in rekening brengen van 2 pCt. boven het wisseldisconto van de Ned. Bank, met een minimum van 5 pCt. De minister geeft voorts in zijn nota een opgave van de salarissen van de havenbeambten bij de vis- schershaven te IJmuiden. Bezwaren tegen Oorlogswinstbe lasting. Gisteren togen 130 schip pers en machinisten der stoom visschersvaartuigen van IJmuiden naar Den Haag om een Commissie van de Algemeene Nederlandsche Zeemansbond te begeleiden, welke naar het Ministerie van Financiën ging, om te pleiten voor ontheffing van de zeelieden van de visschers vaartuigen van Ooru gswinst-Belas- ting. De Commissie werd ontvangen door den Heer Hoofddirecteur der Directe belastingen enz. aan het Departement van Financien. Het. onderhoud duurde ongeveer drievierde uur en word daarna in optocht opgetrokken naar Mille Colonnes in de Boekhoiststraat waar werd vergaderd en door de Commissie, bestaande uit de H. H. L. Kelder, J. v. Oldernarkt, C. v Duy ven voorde, C. Zwarten K. Labree verslag uitgebracht, bij monde van den Heer Kelder. Deze deelde mede, dat men bet departement was binnen gegaan, het onderhoud plaats vond, en dit W erklieden ver bond Patrimonium haar 10-jarig bestaan in „Irene' De voorzitter, de heer J. v. d. Steen, opende het samenzjjü op gebruikelijke wijze, riep de aanwe zigen het welkom toe en herinner de aan Patrimonium's oprichting en werk. Verschillende heeren voerden ra den loop van den avond het woord. We noemen de heer Beenhakker van Velseroord, mede-oprichter der afdeeling en haar eerste voorzitter en de heer A. de Koning Sr., de eenige in de vergadering, die al die 10 jaar lid was geweest Beiden herinnerden aan den 15en Decem ber 1906. Het bestuurslid A. Kramer ver gastte de aanwezigen op een dicht stuk, door hem zelf vervaardigd. De heer T. v. Popta sprak in hoofd zaak over Patr's roeping ookjn den komenden tijd, terwijl tenslotte de heer J. Feitsma, als oud-secretaris, eenige zaken door Patr. verricht, naar voren bracht en de afdeeling wees op haar voorbeelden Kater en ds. Talma. De avond, die zeer gezellig was, waartoe inzonderheid het muziek korps „Wilhelmina" veel had bijge dragen, werd hierna met dankzeg ging gesloten. Saatsvisechershavenbedrijf. In een nota naar aanleiding van het Verslag nopens het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden voor 1917 zegt de minister van waterstaat, dat tegen de handelingen van reeders en kooplieden als in het verslag be doeld wellicht zou kunnen worden opgetreden op grond van de bepa- ingen der „Distributiewet 1916". Positieve toezegging had men natuurlijk niet gekregen, mede hierom niet, omdat geen verwach tingen mochten worden verwekt die misschien niet verwezenlijkt zouden worden. De totaal ind uk was echter dat deze gang niet onvruchtbaar was en het resultaat bemoedigend. Gepleit was voor totale onthef fing van de zeelieden van de Oor logswinst-Belasting op grond van verschillend feiten. Er was op ge wezen dat de zeevisschers een be- drjgf uitoefenen onder zulke ongun stige oms andigheden, dat'er du - danige gevaren moeten worden getrotseerd dat alleen de meerdere verdiensten de menschen kan be wegen het toch" nog te wagen, dat het huishouden van de visschers der stoomtrawlers dubbeld gevoerd wordt, dat de uitrusting verbazend duur is, dat het bedrijf reeds zoo veel offers heeft gf-eischt, dat men zich ook daarom slechts nog waag de om der wille der groote verdien sten en dat de kans groot was dat indien het rijk buiten d© toch reeds hooge belastingen ook nog deze belasting zouden heffen, de men schen voor bet restant heel een voudig het leven niet meer gaan minstens vier duizend gulden be dragen, wat zeker een beduidend bedrag is voor dit. soort vaartuigen en bij een eerste proef. Te meer daar dit vaartuig de gevangen visch tien .levend in de buns kan aanvoe ren, zooats de stoom- en zeilbeugers, wegens het ontbreken van buns, doch uitsluitend in ijs verpakt. De bemanning vaart evenals op andere beugvisschersvaartuigen op procenten. We vernemen, dat de heer Visser ook zijn andere mo- torloggers voor de beugvisscherij in gereedheid zal laten brengen. Dit bedrijf schijnt beduidend loonender te zijn dan het trawlervisschen met loggers. Gemeenteraden. Minister Cort van der Linden heeft door de over neming van amendementen van de heeren Albarda en Van-Berensteyn de voorloopige kieswet in de addit-io- neele artikelen der grondwetsher ziening zoodanig gewijzigd, dat de leden van den gemeenteraad voor taan niet meer zes jaar, doch slechts vier jaar zitting zullen hebben en bovendien gelijktijdig zullen aftreden op den derden Dinsdag van Sep tem her. De gemeenten boven 20.000 in woners zullen voor de verkiezing van gemeenteraden in kieskringen worden verdeeld. De Kamer heeft zich met deze nieuwe bepaling zonder stemming vereenigd. Vergadering van Vrijdag 15 Dec 1916 (Vervolg), orde komen de benoe Aan de min gen. De benoeming van een onder wijzer aan school E ka:a niet door gaan, wijl no. 1 der voordracht zich teruggetrokken heeft en het Hoofd, der School een nieuwe voor dracht wenscht. De heer de Boer stelt vóór de commissies van bijstand voor de waterleiding en het gasbedrijf te vereenigen tot één commissie van 5 leden. Goedgevonden. Tot lid van het Roomsch Kath Burgerlijk Armbestuur wordt her benoemd de heer P. Keet, tot leden van het schaalarmbestuur de heeren J. Melgerd en H. Mulder; tot lid der commissie van toezicht op de burgeravondschool de heer J. K. G. Möller; tot leden der commissie van plaatselijk schooltoezicht L Jansen, M. W. Baronnesse van Tuyll van Serooskerken en G. G, Olie, tot lid van het bestuur van het gemeentelijk werkloozenfonds de heer J. E. Sluiters; tot leden wagen met heel de gevolgen wel- óer commissie van bijstand in het ke dat voor duizenden andere ar- beheer der openbare werken de beiders kan hebben. De toezegging was gegeven dat binnen enkele dagen bericht van den Minister kon worden tegemoet gezien. De troep forsche robuste zeelie den ondervond van het Haagsche publiek heel wat belangstelling. Je in het verslag aanbevolen mid delen behooren echter z. i. geen toepassing te vinden. Van de bankinstellingen, welke zijn uitgenoodigd op te geven, op welke voorwaarden zij bereid zou den zijn ten behoeve van den vischafslag te IJmuiden krediet' te verstrekken, bleek de aanbie ding van de Haarlemsche Bank vereeniging firma Teding Berkhout en De Clerq te zamen met de Hol andsche Crediet en Deposito Bank, die zich op 1 Januari a. s. met „de Haarlemsche Bankvereeniging" zullen combineeren, voor het rijk de meest voordeelige. Omtrent de met haar te treffen regeling wordt nog onderhandeld, op dezen grond slag, dat als provisie aan de Maat schappij zal worden toegekend l1/, pCt. over de eerste 5 'milioen gul den van den jaarlijkschen omzet, 1 pCt. over de tweede 5 millioeD en Yss PCt. over het bedrag, waar mee de jaarlijksche omzet de 10 millioen overschrijdt, terwijl de rente, welke door de bank voor de door haar verstrekte gelden in rekening zal mogen worden ge bracht, gelijk is aan het wisseldis conto van de Ned. Bank. Volgens de bestaande regeling ontvangt de bankvereeniging een provisie van 2% over de bestede koopsommen Mijnen. Te IJmuiden binnen gekomen stoomtrawlers rapportee ren 5 0 en mijnen op 20' O. L. en 3 0 O. L. 55 op 0 7' N. B. en 55 0 46 N. B. Binnengesleept. Zondagmorgen is de stoomtrawler Hasekamp alhier met ingezakte vuren binnengesleept door den stoomtrawler Clyvia. Een nimwe tak van zeevisscherij. De reeder J. Visser Hzn. te IJ mui- den beeft voor de eerste maal be proefd zijn motorloggers na het beëindigen der haringvibscherij op andere wjjze dandetrawlervisscherij aan het bedrijf dienstbaar temaken' en heeft zijn motorlogger Hendrik IJ. M. 209 voor de beugvisscherij laten inrichten, dat is visschen met het drijfnet, zooals die visscberij wordt uitgeoefend door de stoom» en zeilbeugers. Het meerendeel der haringloggers wordt na de haring teelt opgelegd en een klein gedeelte voor de traw ervisscherij ingericht. Genoemde reeder heeft met die gewoonte gebroken en kan op een voorloopig goed succes bogen. Na een reis van 10 dagen is de motor- logger Zondag te IJmuiden binnen gekomen met een vangst van ruim 80 kisten schelviseh benevens een partij andere vischsoorten als kabel jauw, leng enz. De besomming zal tiij een normale markt dan ook heeren P. J. Huyg, J. E. Sluiters J. P. Handgraaf, W. Landeweerd en A. -J. Gerritsen. De heer Landeweerd bedankt in zijn plaats wordt gekozen de heer R. Brink; tot leden der commissie van bijstand in het be heer en de exploitatie der gemeente lijke waterleiding en van het gas bedrijf de heeren van Tuyll, Huyg. Sluiters, Landeweerd en Schilling, tot leden der commissie van bij stand voor de financiën de heeren Netscher, Brink, Vooren en Hand- graaf, tot leden der reclame-com missie inzake vergunningsrecht de heeren Brink, Huyg en Netscher, tot plaatsvervangende leden de heeren Uytendaal en Wamsteeker, tot leden der commissiën voor de voor- en najaarsschouw over de wateren voor het zuidelijk gedeelte de heeren Huyg en Sluiters, voor het middeldeel de heeren van Tuyll, Brink, Uytendaal en van der Steen, voor het noordelijk deel de heeren Hoogland en Wamsteeker, rot vaecinateurs voor Santpoort: A. de Groot Lz., voor Velsen en Velser oord: H. Heslinga, voor Wijkeroog Dr. P. E. Bos en voor IJmuiden: Dr. F. H. Veldman. Tenslotte worden benoemd Voor zitters der stembureaux kieswet en hunne plaatsvervangers, idem kamer van koophandel en fabrieken, idem kamer van arbeid voor de bloem bollenteelt. Bij de rondvraag vraagt de heer Handgraaf een lantaarn te plaatsen bij de nieuw gebouwde woningen van het gesticht Meerenberg. De heer Uytendaal bepleit de wenschelijkheid der afschaffing van den nachtarbeid in het bakkers bedrijf, weike zaak ook iB den Haarlemschen raad is ter sprake georacht. De heer van Tuyll vraagt of de gemeentegebouwen wel goed onderhonden worden. Op het dak van een der gebouwen zag spreker gras groeien. De heer Ver meulen antwoordt dat dit een bewijs is dat het gebouw waterdicht was. De Voorzitter wenscht de leden een prettige kentmis en jaars wisseling. De heer Vermeulen zegt evea een korten terugblik te willen geven. Wij hebben weer een vol jaar oorlog achter den rug en ondanks dat hebben wij niet te klagen. Maar er is ook niet één gemeente, die zoovele klappen heett gehad als de onze. Niet alleen wat het verlies aan schepen betreft, dat is nog niat het ergste. Maar erger is dat zoovele menschenlevens zijn verloren gegaan. Dit droeve feit wil spreker hier herdenken. Daarom hoopt spreker dat onder Gods gunst de vrede spoedig moge terugkearen, al zal het dan ook zijn dat de financieële resultaten voor onze gemeente zeker minder zullen worden, dit zal men er gaarne voor willen lijden. De raad betuigt zijn instemming met deze woorden. Hierna gaat de raad in comité- generaal ter behandeling van be lastingzaken. VOETBAL. Naar aanleiding van den wed strijd B. M. T.-Stormvogels schrift „de Sportkroniek": „B. M. T. dat in het begin van dit seizoen een gelijk spel wist te forceeren tegen de Stormvogels te Tmuiden, werd nu thuis geslagen met liefst 3—0. De gasten ware» geweldig op dreef en „speelden" af en toe met d© B. M. T'ers, met genoemde cijfers te verliezen van een elftal als dat van Stormvogels, is voor een derde kasser geen schande. Men zal zich herinneren hoeveel werk H. B. S. verleden jaar had om van deze heeren voor den Beker te winnen." Voorzeker een zeer gunstig oordeel 1 2en Kerstdag vertrekt het Storm vogels-elftal naar het hooge Noorden, om te Helder mei H. F. C. „Helder" te strijden om het Zilveren Krui#. Zooals de lezers zich nog wél herinneren zullen werd deze prach tige wisseiprijs door de H. H. Offi- - cieran in de Positie Ymuiden aan geboden aau de vereeniging Storm vogels, die hem dankbaar aanvaarde. Winnaar van het kruis is het elftal, dat het 3-maal achtereen of 5- maal in bet geheel wint. Juist eigenaardig is het, dat de tegenpartij ook - eene vereeniging uit een garnizoensplaats is. Te Heider bestaat voor deze strijd zeer groote belangstelling, daar „Stormvogels" daar ter plaatee zeer populair is. Het Stormvogela- bestuur organiseert voor de»en wedstrijd eene goedkoope reisgele genheid, zoodat wij mogen veron derstellen, dat het Stormvogels elftal met een zeer groot aantal supporters in den Helder zal ver schijnen. Kegelen. De kegelclub „Velsen" zal tusschen Kersttijd en Nieuwjaar deelnemen aan het te Alkmaar te houden concours waarschijnlijk met drie ^vijftallen. Gymnastiek. Naar one van be trouwbare zijde medegeeld is, wordt te Velsen—Wijkeroog een gymna stiekvereniging opgericht waarvoor verscheidene oudere heeren zich als werkend lid hebben aangemeld, t Schijnt, dat deze tot de overtui ging gekomen zijn, dat er voor eiken ieeftijd een serie nuttige li chaamsoefeningen bestaat, wat door deskundigen beweerd is. Post- en Telegraatkantoor te IJMUIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzen ders onbekend zjjn. Terugontvangen in de le helft der maand December 1916. BRIEVEN BINNENLAND. 1. Mej. Toos Hamels, Amersfoort. Techn. Boot-Motoren Bureau Stephen, Amsterdam. J. Verweij, Amsterdam. Vledder, Velseroord. BRIEFKAARTEN BINNENLAND. Mej. M. den Boogert, 6. Mej. Hindertje, Oude Pekel*. Mej. Jorritsma, Amsterdam.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2