ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Verwisselini van Brooiaartn. No. 120. Zaterdag 23 December 1916 2e Jaargang Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 105, Velseróord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer -10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingea 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 1 ij k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van bhiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. EOELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEWSPLÉIM IJmuiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. F. C. ROELSF, Kabaalstraat. Te Velseroord bij Pi. v. Til burg, Wiliebrordstr. 85. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, D ood laan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vao Meurs, Boekhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing heit oude en het nieuwe adres, ui et aan den looper, doch aam ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOU DERS der gemeente Velsen bren gen ter openbare kennis dat het verzoek van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Ijsfabrieken „De Noordpool" te IJmuiden om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden Sectie L No. 194 eene Smederij te mogen oprichten, waarin' zullen worden geplaatst 2 electromotoren van respectievelijk 2 en 8 P. K. door. hen is toegestaan. Velsen, 20 December 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. ver LOREN VAN THEMAAT. I De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. De Burgemeester van Velsen brengt hierbij ter openbare kennis, dat op Zaterdag 30 Dec. a.s. ver wisseling van broodkaarten zal plaats hebben. Elke houder van een broodkaart wordt in zijn eigen belang aange raden, zorg te dragen, dat de inle vering daarvan op de hieronder aangegeven plaats en tijd bij de betrokken Controle-Commissie ge schiedt, om dat die kaart na den daar op vermelden datum niet meer geldig is en daarop dus geen regee- ringsbrood meer mag worden ver strekt. De aandacht van belanghebbenden zij er voorts op gevestigd, dat de inlevering niet door of namens de bakkers mag plaats hebben. Aan degenen die in gebreke blij ven hunne broodkaarten op boven vermelden datum te verwisselen, worden voor de volgende maand gëen nieuwe kaarten afgegev-en. De Contröle-Commissiën zullen, voor zooveel elk betreft, zitting houden te Velsen in het gemeentehuis: des namiddags van 4-4uur te Wigkeroog in het gebouw Con cordia des namiddags van 5 7 uur te Santpoort in het dienstgebouw (voorm. Secretarie) des namiddags van 5—7 uur. te Jan Gigsenvaart ten huize van den heer P. J. Huig, des namiddags van 7 9 uur. te Velseroord in het dienstgebouw (Politiepost), des namiddags van 4—7 uur. te IJmuiden in de voormalige onderwijzerswoning van school A, ingang Willemsplein, des namiddags van 48 uur. Velsen, 20 Dec. 1916. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. Regeerings Eieren. De BURGEMEESTER van Velsen maakt bekend, dat bij de verschil lende winkeliers in deze Gemeente, regeerings-eieren verkrijgbaar zijn, tegen den maximumprijs van 14 cent per stuk. Klachten, over niet in achtneming van bovenvermelden maximumprijs, gelieve men in te dienen bij het Levensmiddelenbedrijf der Gemeente Velsen. Winkeliers, die deze eieren wen- schen te verkoopen kunnen daarvan opgaaf doen aan het Levensmiddelen bedrijf. Velsen, 20 Dec. 1916. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Dezer dagen brachten naar de St. Ed. meldt, 3 stroopers niet min der dan tachtig konijnen aan, waar voor ze anderhalven gulden per stuk verkregen. v Minste inschrijver: M. Daalder, te Bussum, met. zuilenbasalt voor f 105.500, met klinkers v. f 103.000. VELSEROORD. Het bestuur bestaat uit de heeren W! H. Houwen, hoofd der Openbare Lagere School, P. J. de Mooy, A. v. d. Vlerk, A. de Wit, dincteur van het gemeentelijk gasbedrijf, J. J. Pirovano, A. van Tilburg, H. de Vries en J. Bontenbal, bevolkings agent, allen alhier. De Vereeniging zal daags na Kerstmis een winkel openen in het perceel Willebrordstraat 1. Geen termen bestaan er, naar de meening van den Minister, ook voor een tweeden predikant te Ymuiden een traktement te ver- leenen. Hij is jyan oordeel, dat waar dit gedeelte der gemeente te Ymuiden onmiddellijk aan Velser oord grenst, zonder bezwaar een rege ling kan worden getroffen, ten ge volge waarvan de nieuwe predikant te Velseroord zijn ambtgenoot te Ymuiden in zijn herderlijk werk zal kunnen bijstaan. VELSEN. SANTPOORT. DRIEHUIS. YXSSCHERIJ. Het doel van de vennootschap is de uitoefening van de zeevisscherij in haren vollen omgang, het ver koopen van de opbrengst daarvan het varen van koopvaardijgoederen alsmede het sleepen van schepen en het verleenen van bijstand aan in nood verkeerende vaartuigen, en voorts al datgene wat met een en ander in onmiddellijk verbaDd staat, met dien verstande evenwel dat de vennootschap nooit meer dan één visschersvaartuig te gelijk in eigendom mag hebben. Verder de statuten der Visscherij- Maatschappij Victoria" te Ymuiden, gemeente Velsen. Het doel van de vennootschap is de uitoefening van de zeevissGhefij in haren vollen omvaug het ver koopen van de opbrengst daarvan, het varen van koopvaardijgoederen, alsmede het sleepen van schepen en het verleenen van bijstand aan in nood verkeerende vaartuigen en voorts al datgeen wat met een en ander in onmiddellijk verband staat, met dien verstande evenwel, dat de vennootschap nooit meer dan één visschervaartuig te gelijk in eigendom mag hebben. Eindelijk de Visscherij-Maatschap pij „Amaila" te Ymuiden, gemeente Velsen. Het doel van de vennootschap is de uitoefening van de zeevis- scherij in baren vollen omvang het verkoopen van de opbrengst daar van, het varen van koopvaardij goederen, alsmede het sleepen van schepen en het verleenen van bij stand aan in nood verkeerende vaartuigen en voorts al datgene wat met een en ander in onmid dellijk verband staat, met dien ver stande evenwel, dat de vennoot schap nooit meer dan één vis schersvaartuig te gelijk in eigendom mag hebben. In de Maandagavond gehouden druk bezochte ledenvergadering der Chr. Matrozenvereeniging afd. Sche- veningen, van den Chr. Zeemans bond, zijn met algemeene stem men eenige besluiten genomen. Tot heden ontving de organisa tie nog geen antwoord van de reederij inzake het verzoek om eenige verbeteringen in den mon sterrol aan te brengen. Daarente gen liet de reederij verluiden, dat de treilvisscherij niet uitgeoefend wordt, wijl hec noodzakelijk is, dat eerst de monsterrol voor de haring visscherij in orde komt. Ter ophef fing van dit bezwaar werd beslo ten aan de reederij te berichten, dat de organisatie zich tegen aan monstering niet verzetten zal, mits alleen voor treilvisschers, terwijl de schepeling zich verplicht met hetzelfde schip ter haringvisscherij uit te varen op dë nader vast te stellen monsterrol. Op deze wijze komt er gelegen heid over de nieuwe monsterrol te onderhandelen en is da reederij er zeker van, dat de matrozen ook aan de haringvisscherij met het zelfde schip deelnemen. In de tweede plaats werd beslo ten, dat een matroos slechts de plaats van een ander zal innemen, op voorwaarde, dat de te ontvange* fooi niet zal afgehouden worden van de gaga van zijn voorganger, behoudens in gevallen van desertie of dergelijk gerechtvaardigd ont slag. Voorts zal aan de reederij een coneept-proviandlijst aangeboden worden, omdat algemeen de over tuiging heersebt, dat de voeding aan boord der Scheveningsche sche pen minder is dan op die vaD andera plaatsen. Een belangrijke wijziging in dezo proviandlij st is, dat de reeders zal worden verzocht, voortaan geen sterke drank aan de bemanning mee te geven 60 a 80 liter jene ver per jaarmaar het geldbe drag hiervan aan de schepelingen uit te keeren- De voorzitter en de secretaris spraken hun groote blijdschap erover uit, dat dit besluit niet genomen werd op sterken aandrang van het bestuur, dat tegenstand vreesde, indien het zoover ging maar dat het voorstel uit den boezem der vergadering opkwam en onmidda- lijk met groot enthousiasme door allen werd overgenomen. Besloten werd aan de organisatie een vasten rechtskundigen adviseur te verbinden om eventueele recht zaken te behandelen. Medegedeeld werd nog, dat on danks de aanzienlijke contributie- verhooging en de oprichting van een werkloozenkas, nu reeds even wel leden uit zichzelf de contribu tie betaald hebben, als het vorige jaar aangeslotsn waren, terwijl bij na f 400 aan vrijwillige bijdragen werd ontvangen. Tan slotte meldden zich een 50 leden aan om door huisbezoek de niet-georganiseerden tot aansluiting op te wekken. In zijn Memorie van Antwoord op het afdeelingsverslag der Twee de Kamer Over de begrooting van zijn departement voor 1917 zegt de minister vaD Buitenlandsche Zaken dat hij al het mogelijke doet om belemmeringen, welke de vis- schersvloot ondervindt, uit den weg te ruimen en verwijst te dien op zichte naar het dezer dagen ver schijnend Oranjeboek. Sedert eeni- gen tijd is van belemmering der vis- scherij in het algemeen geen sprake meer en doen zich slechts op zich zelf staande gevallen voor, waarin visschersschepen moeilijkheden van de zijde der oorlogvoerenden onder vinden. De minister laat nimmer na in die gevallen de vereisehte stappen bij de betrokken regeering te doen. r iJMUIDER COURANT Een lóonend bedrijf. In dezen tijd van hooge .vleeschprijzen is het ko- nijnenstroopen een zeer loonend be drijf geworden. Nieuwe predikantsplaats. Door het Kiescollege der Ned. Herv. Ge meente alhier is voor de nieuwe, tweede predikantsplaats toezegging van beroep gedaan aan Ds. M. J. A. de Vrijer te Odijk (U.) Rechtbank. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde M. Sm., werkzaam alhier, wegens diefstal tot 1 maand gevangenisstraf. Aanbesteding. Door het Prov. Bestuur van Noord-Holland is Don derdag te Haarlem aanbesteedhet maken van eene aanlegplaats met opritten aan de zuidzijde van het Noordzeekanaal te IJmuiden. Ra ming f 76.000. Jachtwet. De Kantonrechter te Haarlem veroordeelde H.O.B.T. S. en L. B. allen alhier wegens over treding der Jachtwet respectievelijk tot f 10 of dagen, t .2 of 2 dagen en f 2 of 2 dagen. Coöperatie. Alhier is opgericht de Coöperatieve Verbruiksvereeni- ging „Velseroord". Reeds zijn een 90-tal deelnemende leden toege treden. Predikantsplaats - In zijn Memorie van Antwoord deelt de Minister van Financiën mede, dat hij ter men heeft gevonden, alsnog bij art. 60 een bedrag van f 800 aan te vragen als salaris voor een tweeden predikant te Velsen (voor den dienst te Velseroord). Verlichting. Donderdagavond was het weer misère met de straat verlichting. Na 10 uur was hijkans de geheele plaats in duister ge huld. Gemeenteverslag. Wij moeten hierbij een fout herstellen. Over het gedrukte gemeenteverslag hebben wij opgemerkt dat daarin een domme fout was blijven staan, n.l. betref fende de opgaven der bewaarscholen, Nu hadden wij de lijntjes tusschen de verschillende opgaven over 't hoofd gezien en ook de opgave der soort scholen telkens daarboven. De fout lag dus niet aan de samen stellers, doch meer aan den vorm der opgave, die, nsar wij vernamen, zoo door het Rijk voorgeschreven wordt. Een nieuwe verordening. Dat er tegenwoordig maar niet het eene bal en het andere bal na kan ge geven worden bemerken wel onze vereenigingeu, die gewoon zijn hunne uitvoeringen met een bal te beslui ten meldt de St. Ed. De nieuwe verordening luidt, dat een vereeni ging om de andere uitvoering met een bal na den avond der uitvoe ring mag besluiten. Dat &eze nieuwe maatregel ook in het financieel na deel der zaalhouders is, laat zich gemakkelijk begrijpen. Crematorium. Woensdag heeft op Westerveld alhier de erematie van het stoffelijk overschot eener Haagsche dame plaats gehad. Naamloose vennootschappen. - De Staatscourant van Woensdag bevat de statuten van de naamlooze ven nootschap Visscherij-Maatschappij „Gloria"' te Ymuiden, gemeente Velsen. Christelijke Matrozenvereeniging. Belemmering van de visscherjg. Een mign gevischt. De stoom- drifter Albert Comelis heeft nabij Terschelling een mijn in het net gevischt, die hij ontploffing eender vischborden en het daaraan ver bonden net heeft stukgeslagen.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 1