De Gunsteling. Scheepvaart EERSTE KAMER. Bouw schutsluis IJmuiden, verbetering Noordzeekanaal. Blijkens het efpdverslag der Com missie van Rapporteurs over de ontwerpen van wet betreffende den bouw van een schutsluis o.a. te IJmuiden en verbetering van het Noordzeekanaal en onteigening voor den bouw voor een schutsluis te IJmuiden, verheugden zich vele leden, ook met het oog op de steeds duurder wordende onteigening, dat dit wetsontwerp eindelijk is inge diend, nadat daarop in deze Kamer meermalen was aangedrongen. Niettegenstaande de hooge kosten die met het voorgenomen werk ge moeid zijn, juichen zij de plannen toe, omdat het naar hunne meening hier geldt een algemeen belang, Deze leden spraken voorts het ver trouwen uit, dat de minister alles zal doen om' 't werk zoo spoedig mogelijk te doen uitvoeren. Eenige leden betreurden het, dat niet is vastgehouden aan het oor spronkelijk# plan om van de ge meente Amsterdam een bijdrage van 337s pCt. inde kosten te vragen, welke bijdrage nu, verminderd is .tot 277s pCt. CJit de Gemeente. Tegen een juffrouw uit Velseroord, F. P. geheeten, die een harer kinderen, een echte ondeugende jongen, niet naar school weet te krijgen, werd gevorderd f 1 boete of 1 dag hech tenis. FEUILLETON. (Herinneringen van een ambtenaar.) naar het Duitsch van H. SüDERMANN. door H. B. O, waarom moest ze nu die oude kwestie aanroeren Maar als de vreemde het go9d meent Zij zuchtte, zij scheen weinig te vreden met zijn terughoudendheid. Ik geef toe, mevrouw, ging hij verder, dat we ons in een eigenaar dige positie bevinden, die voor ons beiden zeer pijnlijk is, maar we zul len elkaarhelpen, daarover heen te komen, nietwaar? Wat mij be treft, ik heb me er doorgeworsteld, uit mijn ziel is alle wrok verdwe nen Snel hief zij het hoofd op, en keek hem onderzoekend aan. Toen hij de zijne neersloeg, scheen er een trekje van bevrediging over haar gelaat te glijden. U behoeft dus voor mij niet bevreesd te zjjn, voegde hij er aar zelend aan toe. Ik vrees niets, fluisterde ze. En nu vi aag ik u, als de vriend van uwen vader, wat zal ik hem berichten. Schrijf U hem, dat U mij ge sproken hebt, en dat ikik.... ge lukkig ben. f Zij zeide het op denzelfden schu wen toon, als waarop, ze hem vroeg of hij boos op haar was. Zijn bo- venmenschelijke kalmte kwelde haar blijkbaar. Wekelijksch Marktbericht. In de week van 14 December tot 21 December waren de aanvoeren en prijzen als volgt 144 246 862 18 289 1 42 355 909 3563 1980 1307 1826 7689 13252 8185 2560 284 13757 97 3 238 Ton Trawl- en Beugvlsch. Tarbot Griet Groote Tong Middel Kleine Groote Schol Middel Zet Kleine Bot Schar Tongschar Rog Vleet per 50K.G, 50 per stuk j) per kist van 30 K.G. 30 30 30 30 30 30 per 20 stuks per stuk Groote Roode Poon p. kist van 30 K.G. Middel 30 Kleine 30 Pieterman Poontjes 30 Groote Schelvisch 50 Middel 50 Kleinmidd. 50 Kleine 50 Kabeljouw per stuk Gullen.per kist van 30 K.G. Lengper stuk Heilbot Wijting per kist van 30 K.G. Koolvisch per stuk Makreel per kist van 30 K.G. Haring 30 Zalmper stuk Steur Levende Kabeljouw Gul Horsmakreel per kist van 30 K.G. Gr. lev. Schelvisch per 15 stuks Md. 25 KL md. „40 KI. lev. 60 Noordzee Zoutevisch Kabeljouw Leng 125 - 55 75 33 1 75 1 15 1 15 0 57 0 58 0 16 63 50 59 48 42 30 25 7 50 23 12 21 4 10 77 20 4 4 08 1 Haring. 46 33 12 47 6 50 2 67 35 4 40 38 23 1 80 6 1 05 Volle Haring Steur IJlle Maatjes Makreel Gedurende de week van 14 tot en met 20 December kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen47 Stoomtrawlers, 1 motorbeuger, 18 kustvisschers. De - besommingen dier vaartuigen waren als volgt 1 stoomtrawler van 2105.1 van 2676.3 van 45 tot 5000,- 2 van 50 tot 5500.1 vani>779.3 van 65 tot 7000.7 van 70 tot 7500.2 van 75 tot^OOO.2 van 80 tot 8500.4 van 85 tot 9000.—3 van 90 tot 9500.3 van 95 tot 10.000.4 van 10 tot 11.000.2 van 11 [tot 12.000.2 van 12 tot 13.000. 1 van 18.157.4 van 14 tot 15.000.— 1 van 15.689.1 van 19.974.1 motorbeuger van 3378.— terwijl de Kustvisschers 22265.95 besomden. Aangevoerd werd 710.275 K.G. trawl- en 5070 K.G. beugvisch. De opbrengst bedroeg f 458.757.30. Vergeving, mevrouw, ant woordde hij, dat is het antwoord dat gij mij geeft, en niet uwen ouden, zorgzamen vader. Kwelt U mij niet, zeide zij en boog zich even onder de ran- kenweelde en sloot de oogen, alsof zij vermoeid was. Ik die al het mogelrke gedaan had, dat men mij zou vergeten, ging op de teenen steeds meer naar den achtergrond, terwijl ik deed, alsof ik met veel graagte de geur der bloemen opsnoof. Toen hoorde ik zijn stem eenige oogenblikken. Rustig en troostend sprak hij tot haar, zeide, hoe haar trots thans minder op zijn plaats was, dan ooit tevoren, en dat ze eraan moest denken, dat ze een steun had en niet wanhopig worden, om haar vaders wil, doch ook voor hem zelf en voor haar. Het was een eigenaardig gezicht, hoe de trotsche gevierde vrouw van de wereld die alle mannen aan haar hand kon leiden, zich door dezen stille geleerde liet De- handelen als een kind. En eigenaar diger nog was de vaderlijke rol, die hij, dien zij zoo buitengewoon liefhad, speelde. Een vermetel spel, voorwaar, als ook maar een schaduw van een zelfzuchtige gedachte zijn brein verduisterde NeeD, daaraan dacht hij in 't geheel niet, maar hoe mooi, hoe edel zijn wil ook was, wie weet, hoeveel zelf oedrog, daarbij was?! Bij haar was het niet veel anders. Om der wille van haren vader had ze in deze samenkomst toegestemd, slechts om zijnentwil stond zij hier, maar hoe gauw had ze zich er voor gekleed en hoe mooi had ze zich voor haar geliefde opgemaakt. Het scheen bijna alsof haar geweten een voorwendsel had gezocht, alsof de oude vader slechts een tusschenpersoon was, om haar tot hare vroegere verloofde te bren gen. Was ik niet onverstandig geweest, niet in te zien, welke moeilijke toestanden daaruit moesten ontstaan Een kwellende onrust maakte zich van me meester, het liefst had ik de vrouw van den gouverneur vlug meegenomen, fen haar verboden nog eensom te zien, El nu weende zij. Diepe stilte heerschte rondom. In het sombere, heete vertrek was niets te hooren dan het eentonig getik der water druppels, die op den grond neer vielen. Voordurend streek een warme luchtstroom bezwangerd door allerlei geuren, langs mij heen, en ik ge voelde hoe mij n leden slapper werden. Nu sprak hij weer tot'haar Ik werd steeds meer pngerust. Het leek mij, alsof ik in de verte de bel van den tuin had hooren weerklinken. Wij hadden niemand om ons bij onraad te waarschuwen. Als men ons eens verraste! Langzaam opende ik de deur en ging in het voorportaal, doch ook hier beviel het mij niet en hot duurde da6 ook niet lang of ik ging geheel buiten het gebouw. De koude Decemberwind streek mij om de ooren. Ik had zoo ongeveer een kwar tiertje heen en weergeloopen, of het scheen me toe, dat ik zachte, vlugge stappen door de laan hoorde komen. Deze manier van loopen, die on willekeurig aan die van een kat herinnerde, had alleen de gouverneur, jk keerde mij om en hg stond voor mij. SPORT. VOETBAL. De blauwitten vertrekken Zondag naar Amsterdam om aldaar tegen Hortus I, hun belangrijkste Compe titiewedstrijd te 'spelen. Weten zi het tot een overwinning of een gelijk spel te brengen, dan is het kampioenschap binnen en de uit slag van de nog te spelen Compe titiewedstrijd Heemstede-Storm vo gels heeft hierop dan geen invloed meer. Wist Stormvogels hier de Am sterdammers met 31 te kloppen op eigen terrein is Hortus een zeer gevaarlijke tegenstander. Daarom „vogels" met vuur gespeeld, van de eerste tot de laatste minuut Het kampioenschap en 2e klasse schap staat op het spel. Vertoon een zelfde spel als in den Haag en uw succes is verze> kerd. Met zeer groote belangstelling zullen uwe verrichtingen gadege slagen worden en met spanning zal luier ter -plaatse Zondagavond de uitslag verwacht worden. Een groot aantal supporters zal u zeker vergezellen, om u aan te moedigen in deze belangrijke strijd Het vertrek van het elftal, dat naar wij vernemen, op den links buiten na, volledig zal zijn, is bepaald op 11,32. Veel succes „Stormvogels". GENEESMIDDELEN. Wij-wijzen onze lezers op de in dit nummer voorkomende annonce over de als deugdelijk bekend staande geneesmiddelen der Phar- maceutische Fabriek A, Mijnhardt, Zeist. Adv. Ingezonden. Vergun mij een kleine plaats ruimte in uw veel gelezen blad, bij voorbaat mijn vriendelijken dank. Toevallig kreeg ik de IJmuider Courant van 11 December 1916 in mijn bezit, die mij is toegezonden Daarin lees ik dat de Heeri. Hop man 25 jaar Loods is; het is van zelf een heele tijd, maar mijnheer de Redacteur, hoe veel Loodsen zijn er al niet geweest, die dat zelfde voorrecht hebben gehadffen waarvan in het geheel geen melding is ge maakt, als b.v. nog eens van den Heer L. Hopman zijn vader. Wel ben ik het eens, dat er voor de minste spoorbeambte wel degelijk werk van wordt gemaakt. Ja, zelfs een heel feest. Dit riigt aan het Loodswezen zelf, er is nooit iets Mijn beenen weigerden hun dienst, 't was of ik zou neervallen. Maar toen bij mij met argwaan aankeek, raapte ik mijn laatste beetje moed bij elkaar, groette hem gedwongen en glimlachte zoo goed mogelijk. U hier en alleen, mijnheer Bunger? Ik' wilde iets -zeggen, doch ik kon niet. Waar is mijn vrouw? Mevrouw isheeft mij Hij liet me staan, en liep op de deur van de orchideeënkas af. Ik wilde hem volgen, hem de weg versperren, maar mijn voeten waren als verlamd. Op dit oogenblik ging de deur open en mevrouw van Nieberg stond op de drempel. Zij had haar voile neergedaan, ik kon niet zien met welk gebaar zij naar hem toekwam, noch de woorden verstaan, die zij tot hem sprak. Als hij er nu eens op stond ook de orchideeënkas te bezichtigen? 'recies, hij loopt naar de deur, hij gaat naar binnenMaar wat is dat? komt ze er niet tegen op? Neen, rustig volgt ze hem in het voorportaal Twee minuten gaan om die mij een eeuwigheid toeschijnen. Dan komen ze samen weer naar ruiten. Hoe jammer, hoor ik hem zeggen. Zij antwoordt iets, dat ik niet •kon verstaan. Nu mijnheer, u ziet er nog steeds uit, als het goede geweten in eigen persoon, wendde hij zich met een spottend lachje tot mij. Ja, hoe is het met de hoofd pijn, mijnheer Bunger, vroeg ze voor een Loods gedaan, als elkander scheef aankijken, en dat begint al als ze leerling zijn,.dan loopen zij met een boekje in hun zak, waar in staat: dan gaat *die er uit, en dan die. Dus nu is de Heer L. Hop man zelf ook al 25 jaar bij het Loodswezen, dus zijn tijd schiet ook al op, tenminste als het zoo mocht blijven, als men de diensttijd heeft er uit, maak [ruimte voor de jongelieden. Niet dat ikvietsopden Heer L. Hopman tegen heb, ik hoop ook dat hij voor zijn 26 jaar een Medalje krijgt, of ,van den een of andere vorst, als er een te IJmuiden binnen mocht komen. En nu, mijnheer de Redacteur, ik hoop dat ik niet te veel van u verlang. Hoogachtend, C. M. In Uw raadsoverzicht van de vergadering van 15 dezer en voor komende in Uw blad van 20 Dec. komt ook het volgende voor De heeren Netscher en Lande weerd konden 't met elkaar niet eens worden, toen de eerste zeide dat hij toch de rechte zienswijze had gehad inzake de totstandko ming van den cursus in de Fransche taal te Santpoort. Wij voor ons hebben altijd 't standpunt van den heer Netscher gedeeld en kunnen daarom best begrijpen dat deze over dezen gang van zaken eenige vol doening, heeft. Gaarne zou ondergeteekende eens van U vernemen op - welke motie ven U het standpunt van den heer Netscher deelt. Ik mocht deze nooit ia Uw blad lezen. Zijn mij deze bekend, wellicht dat ik U overtuigen kan, dat de heer Netscher voor een heel, heel klein gedeelte maar gelijk heeft in deze onderwijs zienswijze. Dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, J. van der LIJN. Het lust ons niet deze oude zaak nog eens op te rakelen. Vroeger is dit in de Stads Editie reeds geschied. Toen hebben wij het standpunt van den heer Netscher verdedigd. In elk geval, wij zijn blijde dat de cursus nu tot stand gekomen is. Uit de Provincie. In een talrijk bezochte vergade ring van het algemeen bestuur, welke ook door eenige genoodigden werd bijgewoond, is een crediet toegestaan foor een in 1917 te hou den „Tentoonstelling Noord-Hol land". Een bestuurs-commissie heeft de voorbereiding dezer tentoonstel ling op zich genomen en eenige vlug invallend. MijD cavellier kan de geur der bloemen niet ver dragen, en daarom liet ik hem naar buiten gaan zei ze lachend tot haar echtgenoot. Zwakke zenuwen hebben die jongelui van tegenwoordig schertste hij, doch zijn loerende blik zeide nqij, dat het niet mijn zenuwkracht was, waaraan hij twijfelde. Ik ging nog een eindsweegs met het echtpaar mede, toen nam ik afscheid. Toen mevrouw Agnes mij de hand reikte, trof mij haar bijzonder angstige, veelbeteekenende bik, alsof zij mij iets dringends te zeggen had. Lang keek ik haar na, en peinsde erover, wat het toch wel kon geweest zijn. Toen keerde ik terug naar den botanischen tuin om Kamp de noodige opheldering te vragen, want hoe die zich uit de netelige positie had weten te redden, was me nog steeds een raadsel. Doch de portier liet me niet meer binnen. De tuin' wordt tegen donker gesloten, ik heb de opdracht voor niemand een uitzon dering te maken. Maar ik moet dokter Kamp. De dokter is reeds lang ver trokken. Is hij hier langs gekomen? Hij komt hier zelden of nooit voorbij, antwoordde de man, hij gaat steeds de door woning van den directeur, langer dan tot vier uur blijft hij nooit. Goeden middag. En hij sloeg de deur voor mijn neus dicht. (Wordt vervolgd). Arbeidswet. Wegens overtre ding der Arbeidswet werden door den kantonrechter te Haarlem ver- oordeeld R. de B., M. B. O. en J. K. allen alhier, respectievelijk tot 15 maal f 3 of 15 maal 3 dagen, 9 maal f 5 of 9 maal 5 dagen en 2 maal 2 of 2 maal 2 dagen. Woningwet P. D. alhier werd wegens overtreding der Woningwet tot f 4 of 4 dagen veroordeeld. Overtreding van de leerplichtwet. Voor het Haarlemsche Kantongerecht werden behandeld een paar over tredingen van de leerplichtwet. Tegen mej. A. v. C. te IJmuiden werd deswege geëischt f 6 boete of 6 dagen hechtenis. Raadsverkiezingen. De afdeeling SantpoortBloemendaal der S. D, A. P. (zoo meldt Het Volk) stelde als candidaten op de groslijst voor den gemeenteraad van Velsen in 1917, de heeren J. A. Dalmeijer, W. Landeweerd en W. F. Visser. (20) Kis ten. Stuks. Aanroeren. 202 36 Kantjes. 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 Hoog ste prijs. Laag ste prijs. 11 11 11 11 11 11 20- 62 52 p.Kantje 11 43 22 12 2 p.Kantje Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie, Mijnheer de Redacteur. Geachte Redactie. redactie. Een tentoonstelling Noord-Holland"

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2