De Gunsteling. FEUILLETON. YISSCHERIJ. rief. ook voor de coiffeurs enz. Olie- en carbidlampen en kaarsen werden opgezocht en zoo wer den de klanten bediend. Na 10 uur was alles weer verholpen. De storm was hier wel de oorzaak maar uit die al blijkt toch wel hoe urgent da aanleg van een nieuwe ondergrondsche geleiding is. Want de storingen zijn tegenwoordig aan de orde van den dag. De treinenloop was ook danig in de war. De treinen waren uren over tijd, zoo kwam b.v. de. laatste snel trein uit de richting Enkhuisen die hier half elf moet aankomen, 's nachts kwart over één binnen. Voor veie reizigers met feet oog op de Kerstvaeantie een onpleizierige dag. Beklaagde beweerde nog nooit gehoord te hebben, dat sommige goederen niet uit de stelling Am sterdam gevoerd mogen worden. President: En dat zegt een vracht rijder. Enfin, je hadt het moeten wetèn. Het O. M. vroeg 10 gulden boete. (Herinneringen van een ambtenaar.) naar het Duitsch van H. SüDERMANN. dpor H. B. (21) Wat nu te beginnen? Spreken moest ik hem in ieder geval. Ik spoedde me naar zijn huis, doch hij was niet thuis. Ook in mjjn eigen woning had niemand naar me gevraagd. Terwijl ik in mijn kamer op en neer liep, dacht ik aan mijn ver loofde, die ik geheel en al vergeten had. Ik keek naar het hotel tegen over me. Haar kamer was donker, maar achter de vitrage gordijnen zag ik een schaduw bewegen. Ik wenkte doch kreeg geeD antwoord. Dat maakte me ongerust. Ik gal mijn hospita inderhaast eenige instruction en snelde naar de over zijde. Mijn vader zat in het café, met drie andere heeren en had een rijtje wijnflesschen voor zich staan. Waar is Helene, vroeg ik. Die hokt op haar kamerze heeft hoofdpijn antwoordde hij en noodigde me uit mede te drin ken. Want vandaag wordt je erfenis vast opgemaakt meende hij. Ik bedankte voor de eer en ging naar de logeerkamer, Helene's deur was gesloten. Ik klopte harder. Helene, Helene, ik ben het, Adolf. Geen antwoord. Ik luis terde scherp, en 't was of ik Des avonds was het voor de groo- j teren. Dat waren er heel wat, want met elkaar telt de school een kleine 500 leerlingen. Nu had de.predikant Ds. Eggink, de leiding, die, na ge bruikelijke opening, eea welkomst woord sprak. De heer L. Broeze behandelde de Kerstgeschiedenis en de Kerstprofetiën en liet de kinde ren antwoorden op veie vragen, wat ze vaardig deden. De heer J. Smit wist met hst verhaal „Was dat niet aardig" de aandacht van groot en klein te boeien, 't Werd uitnemend verteld en de kinderen waren er goed bij. Er werd veel gezongen, lief klonken de mooie liederen der kinderen; dan was er zang van het personeel der Zon dagsschool en de organist droeg veel tot de feestelijke stemming bij, door menig Kerstlied aan te heffen. De kinderen kregen versnaperingen en cadeau's en genoten veei van den praebtigen kerstboom met zijn bonderden lichtjes vooral deden zij dat toen al de eiectrische lichten werden uitgeschakeld, toen deed de boom het sprookjesachtig 'mooi in de donkere kerk. Ondanks dat de kerk meer dan stampvol was, werd de orde geen oogenbiik ver stoord. Te 9 uur werd dit mooie en welgeslaagd feest door Ds. Eggink gesloten, waarbij deze woorden van dank richtte tot de kerkvoogdij, organist enz. WIJKEROOG. Het verslag van deu penning meester, de heer D. Blok, vermeldde aan ontvangsten f 411.965, aan uitgaven f381.105, zoodat een batig saldo was van f 80 86. De verslagen werden goedgekeurd Bij de bestuursverkiezing werden 79 stemmen uitgebracht. Herkozen onderdrukt zuchten hoorde. Ik schrok, plotseling werd me al mijne zonden duidelijk. Doch wat kon ik doen, om mij met haar te verzoe nen, 'hier, Waar elk luidgesproken woord door anderen werd gehoord Een oogenbiik probeerde ik het nog toen gevoelde ik woede en ver twijfeling. Ik ging, om ze in de wijn te verdrinken. Het kan half tien geweest zijn, toen mijn vader de wensch te kennen gaf naar bed te gaan. Ik trachtte vergeefs mijn verloofde te bereiken en slenterde toen de straat op. De wijn had me wat opgewon den, en mijn gedrukte stemming gedeeltelijk verdreven. Ik begon het avontuur duidelijk te overzien. Voor alles viel het mij op, dat de angst, die mij bij het zien van den gouverneur beving/voor 'tgrootste deel overbodig was geweest. Want was er logischer denkbaar, dan dat de directeur van den botanischen tuin er de voorkeur aangaf persoon lijk de voorname bezoekerb de schat ten te toonen Kon ik, die hem kende, niet zelf daartoe hebben aan gespoord. Naar 't scheen, wist de gouverneur niet het minst van de vroegere betrekkingen tusscben Kamp en zijn eehtgenoote, en hoe wel hij een politek tegenstander van hem was, kon hij toch niets tegen een vluchtige ontmoeting hebben. Als ik mijn gelaat op het kritieke oogenbiik zoodanig' in be dwang had gehad, dat ik hem onbe vangen had aangezien, dan had ik hem zelfs wel kunnen vertellen, met wie zjjn eehtgenoote daarbin nen was. Het was zeker bet beste geweest, maar hoe zou 't afgeloopen zijn, werden de voorzitter, P. van Wil ligen, met 78, de le penningmees ter, D. Blok, met 74 en de 2e sec retaris, D. Pel, met 73 stemmen. Allen aanvaardden de herbenoeming. De avond werd verder gezellig doorgebracht. Voordrachten en sa menspraken werd-n gehouden en afgevaardigden van andere organi saties brachten gelukwenschen over. 't Was een mooie avond. De vereeniging heeft een alzijdig succes mogen oogsten. Ten eerste, eea stampvolle zaal, zoodat er zelfs nog moesten worden afgewezen en ten tweede een uiterst aandachtig publiek, wat zeker wel z'n oorzaak vindt in het goede spel, dat werd gegeven. In 'c bizonder noemen wij Mej. Overtegen in de rol van Antje, den heer A. Schweitser als Dirk, den heer Dries als Lord en de jonge- juffr. A. Rem als Tineke, die de resp. rollen uitstekend vertolkten. Als blijspelletje werd gegeven „Eindelijk" waardoor de lachlust nogal eens werd of gewekt en waarin den heer De Jong en mej. Van Leeuwen—Burger, als dokter Möhr en eehtgenoote zeker wehhet groot ste aandeel hadden. Een gezellig bal sloofe dezen mooien propaganda-avond. Door de goede medewerking van den hotelhouder, den heer J. Kuiper, werden gedurende de uitvoering in als hij mij verzocht had buiten te blijven, en zelf in het voorhuis ge gaan was om hun gesprek af te luisteren? Ten slotte was het toch nog goed geweest dat ik geen tegen woordigheid van geest had gehad. Maar waarom had de gouverneur vlak voor de d,eur zijn voornemen laten varen? En dat trots de arg waan, die zonder twijfel, in hem ontwaakt was. In ieder geval moest ik Kamp nog heden spreken. Ik keek naar mijn kamers, alles was donker. Hij zat dus niet mijn thuiskomst af te wachten. Boven dien zou mijn hospita in dat geval terstond een boodschap naar mij gestuurd hebben. Dus ging ik naar, zijn huis. De huisdeur stond nog open" doch niemand antwoordde toen ik belde. Het avondblad dat uit de brievenbus hing zeide me dat hij sinds dien nog niet thuis geweest. Waar mocht hij toch we zen, hij, die anders bijna altijd thuis te vinden was? Ik ging dus maar naar de club, die ik tengevolge van het avontuur in verscheidene weken niet bezocht had Ik werd met vreugde ontvan gen en ieder vroeg mij hoe Dr. Kamp het maakte. Hij is dus niet hier? Neen. Ook niet hier geweest. Sinds langen tijd niet. Ik wilde weggaan, doch men dwong mij te blijven. Wij dachten reeds, dat uw gunste]ingscbap u trotsch had ge maakt, plaagde iemand, Dus ook hier was het fatale woord doorgedrongen, dat me tot nu toe slechts zorg en ergenis de zaal geen alcoholische dranken geschonken. Wanneer het publiek een volgende keer ook hun sigaartje eens een paar uur vergeet, dan krijgen we nog eenmaal volmaakt gezellige avonden. SANTPOORT. Dan zal hst goed zsjn als ook de toevoeging Meefanberg achter Santpoort op het Statiën der Holi. Spoor verdwijnt. Met nieuwsgierigheid zagen laatst de bewoners aan den Ha- geiiagorweg de opmetingen van dien weg aan ze weten dat de raad een erediet heeft toegestaan voor bet maken van een plan tot bestrating eu rioleèring ea nu vragen zij zich af, of die opmetingen hiermede in verband kunnen gebracht worden. Zou het voor hun werkelijk een begin zijn om van de modderpoel bevrijd te worden vraagt de St. Ed. DRIEHUIS. De Raad voor de Scheepvaart zette do vorige week het, onderzoek voort naar de stranding op 11 November in de Eierlanasch® gronden, van den stoomtrawler „Margaretha" IJM 23, van da Visscherij-Maat- schappij „De Marezaten" te IJmui- dee, schipper J. Gravemaker. De schipper verklaart dien dag storm te hebben gehad. De wind was O.Z.O. Een torpedoboöt heeft het gestrande schip weggesleept. gebracht had. Ik kleurde, maakte me 6oos en het eind van het lied was, dat we omstreeks middernacht met champagne de verzoening dronken. Nu begon ik echter vermoeid te worden, want de vorige nacht had ik btjna in 't geheel niet geslapen. Met moeite wist ik weg te komen, en giug naar huis. Mijn beénen konden me slechts nauwlijks meer dragen. Het eerste dat mij opviel, toen ik het licht ontstak was een brief van mevrouw van Nieberg. Zelfs de heerlijke geur van het briefje kon mijn stemming niet opbeuren. De brief bevatte slechts een regel Ik moet u heden tot eiken prijs nog zien. HedenDat mankeerde er nog maar aan. Ik keek op mijn horlo ge. 't Was bij eenen. Men moet geen onmogelijke dingen doen, dacht ik, en maakte toebereidselen om naar bed te gaan. Maar mijn slaperigheid was ge heel en al verdwenen. De eene regel was voldoende geweest, om me opnieuw in den toestand van zenuwachtigheid te brengen, die ik door het genot van de wijn voor enkele uren kwijt was geweest. Zou er iets gebeurd zijn? Had haar man misschien alles-gehoord „Je moet tenminste weten, of ze niet op je wacht" mompelde ik, zette mijn hoed weer op en ging weer op weg. De vensters der eerste verdieping van het huis van den gouverneur waren geheel donker. Slechts een nachtlampje scheen achter de witte f Da schipper voer op gegist bastek en gekoerst werd op het Haaks- vuqrschip, met een vaart van 6 7 mijl. De Raad zal ook in deze zaak nader uitspraak doen. w©oif d© Zaterdagmorgen vergaderden de zeelieden, welke in de oorlogswinst belasting zijn aangeslagen in Hotel Nummer Een alhier. Vrijwel alle binnen zijnde schippers eu machi nisten waren op deze vergadering aanwezig, benevens meerdere andere opvarenden, die eveneens in den oorlogswinstbelasting zijn aange slagen. Van den Minister van Finan cien was een schrijven ontvangen van den volgenden inhoud „In verband met de bespreking, „dia door U is gehoeden met den „Hoofddirecteur der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen „bfr mijn Departement, heb ik eer „U mede te deelen, dat ik bezwaar „moet maken om het initiatief te „nemen tot eene wijziging der Wet „op de Oorlogswinstbeiasting 1916, „waardoor de personen die in een „bepaald bedrijf werkzaam zijn, „van die belasting worden vrijge steld. w. g, „De Minister van Finan cies enz." Als is dan dit antwoord niet een beslist afwijzend, dan toch is het dusdanig onbevredigend dat men vooralsnog in afwachting van wat nog zal gebeuren nietwenscht uit te varen. Wel blijft de kans dus bestaan, dat wanneer een ander dau de Minister een voorstel in dient tot wetswijziging, dat de Minister zich niet tegen aanneming zal verzetten, en zullen in die richting dus stappen gedaan moeten worden. Woensdag na de Kerstdagen zal in Tivoli met andere opvaren den worden vergaderd over deze aangelegenheid. Naar aanleiding van dit besluit, dat weder een ernstige en o. i. varoordeelenswaardige stagnatie in bet visscherjjbedrijf kan veroorza ken, merken we het volgende op. De duur van het onderhoud tus- schen den Heer Hoofddirecteur der Directe belastingen en 'genoemde deputatie bewijst, dat men da noodige aandacht heeft geschonken aan de bezwaren der schippers en machinisten tegen hunne aanslagen in de oorlogswinstbelasting. De meening van het Haagsche Corres pondentiebureau, uitgesproken na het onderhoud tusschen genoemden hoofdambtenaar en den Minister van Financiën, dat het Departe ment zich op het standpunt stelt, dat de wet niet toelaat onderschei- gordijnen te branden, doch even later scheen het me de weerkaat sing van het licht der straatlantaarns te zijn. Wel een keerof tien liep ik voor het huis op en neei, trachtend mijn ergernis door halfluid gevoerde monologen te onderdrukken. Wat moest ik hier eigenlijk doen? Was het niet onzinnig daar heen en weer t'e dwalen alsof ze in staat zou zon, van boven af met mij te beraadslagen, zooals een dienstmeisje met haar soldaat? Waarom was ik niet gaan slapen, temeer daar ik zoo dringend be hoefte aan rust had En als Helefie vannacht misschien waakte, om te zien wanneer ik thuiskwam, wat zou ik haar dan morgen kunnen zeggen Vloekend wilde ik me var wij deren, toen ik boven me zacht een venster hoorde bewegen, het zelfde waarachter ik het lichtschijn sel had opgemerkt. Verschrikt bleef ik staan en keek naar boven. Br was niets te zien, s echts de ven stervleugel bewoog lichteljjk heen en weer. Hij kon evengoed door den wind zijn opgegaan. Weer wachtte ik een oogenbiik, niets bewoog zich. Ik ging aan den anderen kant der straat staan, om het venster beter te kunnen zien. Het gordijn hing als te voren, geen schaduw was te zien, zelfs scheen het licht gedoofd te zijn. Opnieuw wilde ik teruggaan Toen ik nog eens omkeek zag ik iets donkers, niet grooter dan een - mannenvuist langzaam langs den muur naar beneden zakken. (Wordt vervolgd). - Sluitwerken. - Met bet oog op de nieuwe sluiswerken worden de terreinen langs de kanaalhoovden door den Rijks Waterstaat opge meten. Deze opmetingen strekken zich aan de noordzijde zelfs uit tot dicht bij den spoorwegovergang op den Koningsweg. Vlekziekte. Vrijdagavond de gemeentelijke ontsmettingsdienst een varken verbrand van den heer P. Scholten bij Rooswijk. Het dier was aan de vlekziekte gestor ven. Verboden uitvoer. Een vracht rijder van hier was vervolgd wegens verboden uitvoer uit de stelling Amsterdam. Bauw- en Woningver ordening. Tot opzichter voor de uitvoering der nieuwe Bouw- en Woningver ordening is benoemd de heer E. J. Polderman te Haarlem. Kerstfeestviering. Dinsdag, den 2en Kerstdag, hebben de kinderen der Zondagsschool te Velsen, Wij- keroog en Velseroord hun Kerst feest gevierd in de Ned. Herv. Kerk alhier. Des middags eerst de kleinen. De kerk was hierbij reeds geheel bezet. De heer Gutteliug, Evangelist te Velseroord, had de leiding. Deze vertelde de kerstgeschiedenis, terwijl Mej. M. Sluiters de kleinen wist te boeien met een verbaal. Chr. FabrieksarbeiderOp den avond van den len Kerstdag heeft de afddeeling van -den Chr. Fa- brieks- Haven- en Transportarbei ders Bond alhier in de Chr%chool haar tweede jaarfeest gevierd. Na dat een vers van Psalm 68 gezongen was, heeft de voorzitter de heer P. van Willigen, een openings- en welkomstwoord gesproken. De se cretaris, de heer Schoen, bracht het jaarverslag uit. Telde de afdeeiing bij oprichting 12 en het vorig jaar 58 leden, thans bedraagt dit aan tal 84. Door vertrek moesten 7 leden worden afgeschreven. Met dankbaarheid werd er aan herinnerd dat verkorting van arbeidstijd ver kregen was, n.l. dat des Zaterdags nachts tot 12 uur behoeft gewerkt te wtfrden, waardoor dus de alge- heele Zondagsrust is iDg9voerd. Getuigd werd ook van den bloei van den Bond, die 't vorig jaar 742 leden 'telde en thans, door de samensmelting met de Haven- en Transportarbeiders en den flmken groei, 1800. Het licht. Zaterdagavond heeft het eiectrische licht ons weer eens in den steek gelaten. Pas Zondag middag om 12 uur was de stoornis opgeheven. Hadden we maar een ondergrondsche geleiding, dan zou den we niet bij eiken storm in hst donker behoeven te zitten. Verkeerd besteed. Den Isten Kerstdag bracht het dienstmeisje een kaartje binnen, dat baar door iemand, die op antwoord wachtte, overhandigd was. Hierop lazen wij Aangeboden door een werkloozen bouwvakarbeider. Prijs naar goed vinden. Toen we zelve naar de deur gingen om deze zaak te on derzoeken, kwam de. jen ever walm ons .reeds te gemoet' en zagen we, dat de man ia kerwiflijken staat verkeerde. Zouddn er nu nog menseden zijn, die aan zoo iemand wat geven Drankbestrijding. Zondag 24 Dec. gaf de Goh. Onih. Tooneelver. „Oefening kweekt kermis", onderafd. van dan Algem. Ned. Gab. Ontfa. Bond, eene uitvoering in hotel „De Prins". Opgevoerd werd „Vrij", be kroond tooneelstuk van IJ. C. Schuitmaker. Een' propagandastuk bij uitnemendheid, waarin zoo dag helder wordt aangetoond, dat de knappe fatsoenlijke matige man, de zwakkeling zoovele malen .naar den afgrond brengt. Taalcursus. De cursus in de Fransche Taal, uitgaande van de1 Vereen. „Volksonderwijs", zal den 8 Januari onder leiding van dén heei J. de Vries, onderwijzer alhier met ruim 20 leerlingen een aanvang nemen en gehouden worden das Woensdags- en Zaterdagsmiddags in een der lokalen der O. L. School Naamsverandering. Provin ciale Staten van Noord Holland heb ben besloten het gesticht voor krank zinnigen niet .meer-zal heeten „Mee- renberg" doch het gesticht (voor Geesteszieken) te Santpoort. Voorbereidende maatregelen. Crematorium Vorige week had op Wester veld alhier de crematie plaats van het stoffelijk overschot van Mr. M. J. Mijer, oud-president van de Wees- en Boedelkamer in Ned.- Indië, op 6 3-jarigen leeftijd te 's-Gravenhage overleden. Crematorium. Op Westerveld heeft heden de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van het lid van Gedeputeerde Staten van Fries land K. P. W. Besuijen, op 37-jarige leeftijd te Leeuwarden overleden. De sfrand,wg van de Margaretha

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2