Gemeente Waterleiding van Velsen. 191! Vrijdag 19 Januari 1917, dingen te maken betreffende de aanslagen in de oorlogswinstbelas ting van den aard als de deputatie gevraagd heeft zal wel door ieder, die belang stelt in de zaak, gedeeld worden, aangezien de wet op de oorlogswinstbelasting in haar tegen- woordigen vorm zoodanige onder scheidingen niet kent. Het inwil ligen van het verzoek der deputatie om geheele ontheffing zou een ge vaarlijk precedent geschapen heb ben en o. i. ook later 'een groots Onrechtvaardigheid zijn. Iets anders is of men door aanvulling of wij ziging der wet op de oorlogswinst belasting niet bewerken kan, dat de druk der belasting meer even redig wordt aan den aard der ge maakte winsten en de wijze, waar op ze zijn verkregen, 't Is toch laug nitt hetzelfde, of men slapen de op een donzen bed, of door smokkelen, ot door handel te drij ven ia contrabande goederen, of door chocolade, peultjes, kool, kaas of welken uitvoer ook schatten verdient, liever gezegd wint, of dat men in een eerlijk doch zeer moeilijk, inspannend en levensge vaarlijk bedrijf door bijzondere om standigheden buitengewone „ver diensten" "Smaakt. Er bestaat toch verschil tusschen winsten en ver diensten en zooals men ten op zichte van de reederijen in het scheepvaart- en stoemvisscherijbe drijf kan spreken van buitengewone winsten, hebben de opvarenden der stoomtrawlersbuitengewone oorlogsverdiensten gemaakt. O. i. kau er dus met billijkheid rekening gehouden worden of men sla,pende, etende en drinkende schat rijk wordt en anderen het werk laat doen, of dat men onder dage lij ksch ernstig levensgevaar in een ruw bedrijf aan het einde des jaars een ruim inkomen heeft verworven. We bedoelen, dat zeker niemand er iets onbillijks in zou zien ver schil van percentage te heffen en we meenen, dat bij den aanslag in de oorlogswicstbelasting van deze zeevissckOrliedeD, het gevaar, waarmede de buitengewone ver diensten worden verkregen, een motief kan zijn tot het schikken van deze oorlogswinstmakers in 'een bijzondere klasse of naar een bij- zonder tarief' We zouden de ge heele ontheffing van de schippers van stoomtrawlers van het betalen van oorlogswinstbelasting, inzonder heid over bet jaar 1916 waarin metterdaad hun buitengewoon hooge inkomsten van zeer bijzondere en toevallige omstandigheden, die met het bedrjgf feitelijk niets te maken hadden, afhankelijk zijn geweest zooals we nader zuilen aantoonen ongemotiveerd achten. Voorop stal lende, dat de belasting er wezen moet, wat niemand zal willen ont kennen, moet ze ook. verhaald wor den op hen, die de winsten hebben gemaakt en dat hebben de schippers van stoomtrawlers en ook de an dere opvarenden zeker gedaan. We willen dit met cijfers, ontleend aan officieels gegevens aantoonen. Het aantal stoomtrawlers bedroeg in 1914 bij het uitbreken van den oorlog 150 dus waren er ook 150 schippers, die gemiddeld op 5 pro cent van de besommingen varen. Door die stoomtrawlers werd in 1914 besomd ruim 7 millioen gul den en verdienden de schippers Fl. 350.000.— of gemiddeld per hoofd Fl. 2000.— In 1915 bij een aaptal van 145 stoomtrawlers werd het dubbele be somd, dus ook het dubbele verdiend, gemiddeld dus f 4700.In 1916 zullen de besommingen der trawlers rond 29 millioen bedragen en de totaal inkomsten der schippers f 1.450.000. of gemiddeld per hoofd f 10.000. Deze verdiensten loopen nochtans beduidend' uiteen, naar gelang van type schip, meer dere of mindere vangst en meerder of minder uit de vaart zijn van den trawler door opbrengen, repa ratie of anderszins; Er zijn zeker schippers, die niet de helft van het gemiddelde hebben verdiend, doch er zijn er meer, die het dubbele en meer dan het dubbele hebben ge maakt inkomsten alzoo van twin tig duizend en meer gulden per jaar. Dit zijn de zeer fortuinlijken geweest. Fortuinlijk zijn in één op zicht deze allen geweest, omdat ze er het hachje niet bij ingescho ten hebben. Een twaalftal stoomtrawlers met alle opvarenden zijn gebleven, zon der dat eenig spoor is gevonden waar en op welke wijze ze zijn om gekomen, doch allen zijn zeker slachtoffers van den oorlogstoestand geworden en van lederen uitgaan- den stoomtrawler wordt de vrees gekoesterd, dat hij het lot van een der twaalf za^ deelen. Waren de inkomsten dan ook niet buitenge woon geweest, zeer zeker zou de Ymnider scoomtrawiervloot een groot gedeelte van het jaar opge legd geweest'zijn, zooals thans na iédere ramp van een of meer schepen sleqhts enkele dagen het geval ge weest is, Billijk zal men het hee- ten, dat de schippers die zulke in komsten hebben gemaakt ais boven genoemd sijn, in de oorlogswinst belasting worden aangeslagen, maar is 't ook billijk hen over een kam te scheren met andere oorlogswinst- makers, wien het geld met schoppen in den schoot is geworpen, zooals bijv. ter plaatste eeuige reederijen, die door den simpelen verkoop en nog wel onderhandsch, van hunne schepen tonnen gouds in een bands slag wonnen? De aanslagen der schippers en machinisten der stoomtrawlers in de oorlogswinst bekisting geiden tot heden voor 1914 en 1915, doch oorlogswinst, d.w.z. toevallige winst tengevolge van den oorlogstoestand werd feitelijk eerst in 1916 gemaakt, wat blijkt uit de opbrengsten der trawlers, die onder dezelfde omstan digheden en bij een nog verminderd aantal schepen over 1916 meer dan het dubbele van 1915 bedragen n.l. 29 millioen in 1916 tegen 14 millioen in 1915. Dit enorme verschil is een toevallig gevolg van de o vei een komst tusschen de JJmuider reeders en de Engelsehe regeering gesloten om te voorkomen, dat alle aange voerde visch in hoofdzaak maar Duitschland zou* gaan. De opkoopers voor de Engelsche export betaalden- zoodanige buitensporige prijzen voor de visch, dat de besommingen der schepen ongekende afmetingen aan namen en ofschoon de reeders van die besommingen een zeer belangrijk percentage aan .de Engelsche expor teurs moesten terug betalen, werd aan de opvarenden der trawlers het loon uitgekeerd naar de bruto hooge besommingen en waren er schippers, die daardoor weekroizen maaktem van vijftienhonderd tot4wee duizenu gulden an procenten. Het niet betalen van oorlogswinstbelasting van deze zeer toevallige inkomsten zou een grove onbillijkheid zijn tegenover anderen. Dit wordt zelfs door het meerendeel der schippers erkend, ofschoon zij in doorsnee wat men noemt, als de dood voor de f'iseus zijn. We meenen dan ook, dat d© aanslagen in de oorlogswinst belasting dur schippers van stoom trawlers, mzondeiheid oVer 1916, aliezins biilijk en rechtvaardig ge noemd moet worden, doch dat het te schikken in een bijzondere klasse of aanslag naar een verminderd tarief door de regeéring zeker niet botweg geweigerd zal worden, wan neer daartoe strekkende voorsteilen gedaan worden. Het stilleggen der vloot bij afwijzing der vraag om algeheele ontheffing zal door ieder, die met de IJmuider toestanden in het stoomvisschejij bed rijf van nabij bekend zijn, dan ook tenzeerste gelaakt worden en zou zeker den schijn krijgen van een weeldestaking of\an terrorisme. Uit de Provincie MeereBberg is spreekwoordelijk door het geheele land. Natuurlijk zal de naam Meerenberg spreek woordelijk blijven, maar de patiënten gaan dan niet naar Meerenberg, maar naar een inrichting met een anderen naam. Voor hen wordt een groot struikelblok weggenomen. Alle menschen, die op een of andere wijze met krankzinnigen in aan raking komen, pleiten voor de naamsverandering: de directeur, de geneesheeren van het gesticht, het gestichtsbestuur, alle medici en ieder die door droeve noodzakelijk heid met het gesticht kenais maakt. Gewezen wordt op den histbri schen naam van Meerenberg. Een der leden had om die reden steeds bezwaar tegen naamsverandering, maar hij hecht er niet meer aan, nu met de traditie al gebrqken werd, doordat de geheele bestuurs inrichting veranderd is. De traditie mag geen maatregel tegenhouden, de een werkelijk belang van dui zenden menschen betreft. Het lid van Gedeputeerde Staten is tegen naamsverandering. Hij vraagt wat het praktisch gevolg zal zijn. De menschen gaan immers toch naar Meerenberg en de naam zal blijven leven, zooals in de bekende uitdrukking de naam Moo- kerhei voortleeft sinds honderden jaren. Van andere zijde wordt daartegen aangevoerd, dat het voor da patiën ten en hun familie toch anders staat,' omdat bij het weglaten van dien naam de eersten niet langer heeten te gaan naar Meerenberg, ook al zou de naam blijven voort leven in ds omgeving van het gesticht. Daar de quaesfcie van de naams verandering mogelijk ia andere Commissies ter sprake gebracht wordt, wordt er van afgezien een anderen naam aan te geven. Ge wezen wordt op het wenschelijke, dat èn de naam Meerenberg én de naam Duinenbosch verdwijnen en alleen de' plaats genoemu wordt waar een provinciale inrichting is. Deze gedachte vond zeer veel in stemming. Uit het Land. Voer diploma B. minimum snel heid 80 woorden, pep minuut de dames M. C. Kaper te IJmuiden, A. P. Teengs sir M. Groeneveld te Nijmegen en G. Nieuwenhuis te Hees bij Nijmegen. Voor diploma MachinesehrijveD, minimum snelheid 80 woerden per minuut de damesG. L. E. Glaser, G. J. H. de Jong, M. C. van Yssel- dijk, S. M. Riese, P. A. Brosi, J. v. d. Veen, W. Janse, H. D. Remmé, J. de Beer en C. M. Bremer en de heeren H. B. Berretty, J. L. Rijnen berg, F. Wffdeboer en H. ter Metz te Haarlem, de heeren G. D. Hou wen en H. J. v. d. Laan te Velsen, mejuffrouw N. Zwaai te Ymuiden, de dames M. H. J. Verbruggen, J. W. Kimpel, C. Kempen, M. H. A. Kimpel en M. C. Moreiisse te 's Hertogenbosch en mejuffrouw P, J. Jaus te Oss, mejuffrouw E. M. Pruis en de heeren C. H. Clerx, L. M. Ezelin, W. C. Quack, J. Th. van Workum en V. Berger te Nijmegen en J. van Daalen te Hees bij Nijmegen. Niet opgekomen 2 candidaten. Afgewezen 1 voor diploma A, 5 voor diploma B en 2 voor diploma machineschrijven. Sport. uwe verrichtingen terug zien. In 4 jaar tijd van Is klas N. H. V. B. tot 2e kl. N. V. B. te brengen, is zeker een kranige prestatie. STORMVOGELS I BE QUICK I (Zutfen oostelijke le klas.) Door afkeuring van bet Heider- terrein ging de kersttoer der vogels niet door. Door een gelukkige schik king wist het stormvogels-bestuur bovengenoemde le klasser hier te krijgen. Men heeft van eeu prachtige wedstrijd genoten. De vogels teilen 2 en Be Quick 1 invaller, 't Begin is voor stormvogels en dadelijk is te zien, dat zij hun beste spelvorm te pakken hebben. De voorhoede combineert keurig en binnen enkele minuten opent Ook de score met een prachtschot. Be Quick wordt geneal overdon derd en als het spel dan ook 14 minuten oud is, is de stand reeds 30 voor st., dank 2 prachtgoals van Jan. Dan volgt eene inzinking en B. Q. profiteert hiervan door de stand op 3—2 te brengen. Na de rust is stormvogels weer aan het woord. Het geheele elftal sluit als een bus en 't publiek is opgetogen over het prachtig spel. Jan scoort zijn derde goal en de stand is 42. Nog is het- niet ge noeg. Saalk breekt door alles heen, en maakt het vijftal vol. Met deze stand komt het eind. Een woord van hulde voor uw schitterend spel blauw witten. Be Quick gaf een goede paitij voetbal te zien doch viel „qua ge heel" tegen. De oosteiijke sport- broeders waren echter vol lof over het spel hunner tegenpartij. De wedstrij d Kinheim ISchoten I, hebben de gasten na een spannen- den strijd m8t 10 gewonnen. Den tweeden Zondag is de wed strijd Kinheim II Sparticus I, Amsterdam door de gasten afge- telegrafeerd. Den derden Zondag heeft Kinheim III tegen W. S. V. raet 32 gewonnen. De medaillewédstrijd va* Kin heim 1 tegen Amstel I (2e klasse N.V.B.) hebben de gasten met 42 gewonnen. Advertentie». VOETBAL. Stormvogels Xêmpioon Niet verder dan een gelijk spel konden de blauwwitt-m het Zondag brengen, 't Was eclter voldoende om het kampioenschap in de wacht te slepen. De spelkwaliteit stond geheel den wedstrijd op een laag peil, hetwelk te wijten was aan het slechte terrein en het meer dan forsche spel der tegenpartij, waar door de stormvogels-voorhoede zich niet ten volle durfde geven. Eerst na de rust nam stormvogels door een kogel van Jan de leiding en 4 minuten voor het einde wist Hortüs nog gelijk te maken. Zoo heeft dus de eerste 2e klasser iu deze gemeente zijn intrede gedaan. Hartelijk geluk- gewenseht Stormvogels met uw succesMet voldoening kunt gjj op NOTARIS W. A. DÓLLEMAN IJMUIDEN^ zal op nam. 2 uur precies in Hotel „Nom- mer Een" te IJmuiden in publieke veiling brengen dein uitmuntenden staat verkeerende STALEN ZEIL- LOGGEKS JULIE'5 Y.M. 210 „ALBERT5' Y.M. 211 benevens den STOOMBEUGER „ETTY" Y.M. 22 Alle met staand en loopend want, volledigen inventaris en compleete h a r i n g v 1 e t e n, de ETTY tevens met compleet tr.aw 1 v i schtu i g. Bij den makelaar J. T. CONSTAND- SE te IAmuiden en voornoemden Notaris zijn nadere inlichtingen om trent de veiling te bekomen en zullen, van een nader op te geven datum af, notities der veiling ver krijgbaar zijn. Helen overleed zacht en kal» in den ouderdom van ruim 93 jaar*den Heer KLAAS TOS, geptnsionneerd Zeeloods. Wed. van NAANTJE LAP. Uit aller naam, CORNELIS VOS. IJmuiden, 26 Dec. 1916. Carolinastraat No. 11. Dankbetuiging. Voor de vele bewijzen van deel- nemirg ontvangen bij het overlijden van onze lieve dochter Namens de Familie, J. TROOST. IJmuiden, 27 Dec. 1916. JONG ff, VROUW VRAAGT werkhuizen of kantoor lokalen schoon te houden. Adres: bureau van dit blad. Z. Z. ¥issach®s*%laawsn. Br. M. 0. boekh. C. J. SNOOIJ. *gd voor zoo Ta huur gew spoedig mogelijk Kamer ec Slaapkamer met gebruik van keuken. Sr. no. 288 bureiu van dit blad. Het Bestuur v^pzoekt inzending van alle vor deringen over 1916 vóór 31 December a.s. HET BESTUUR. De Burgemeester van Velaen brengt hierbij ter openbare kennis, dat op Zaterdag 30 Dec. a.s. ver wisseling van broodkaarten zal plaats hebben. Elke houder van een broodkaart wordt in zijn eigen belang aange raden, zorg te dragen, dat de inle vering daarvan op de hieronder aangegeven plaats en tijd by de betrokken Contrftle-Commissie ge schiedt, om dat die kaart na den daar op vermelden datum niet meer geldig is en daarop dus geen regee- ringsbrood meer mag worden ver strekt. De aandaGhtvan belanghebbenden zy er voorts op gevestigd, dat "de inlevering niet door of namens de bakkerswaag plaats hebben. Aan degenen die in gebreke blij ven hunne broodkaarten op boven vermelden datum te verwisselen, worden voor de volgende maand geen nieuwe kaarten afgegeven. De Contröle-Commissiën zullen, voor zooveel elk betreft, zitting houden te Velsen in het gemeentehuis: des namiddags van 4 4VS uur te Wijker oog in het gebouw Con cordia des nam. van 4V2 6V9 uur. te Sanipoort in het dienstgebouw (voorm. Secretarie) des namiddags van 57 uur. te Jan Giysenvaart ten huize van den heer P. J. Huig, des namiddags van 7-9 uur. te Velseroord in het dienstgebouw (Politiepost), des namiddags van 4—7 uur. te IJmuiden in de voormalige onderwijzerswoning van school A, ingang Willemsplein, des namiddags van 4—8 uur. Velsen, 20 Dec. 1916. De Burgemeester van Velsen, H. ves LOREN VAN THEMAAT. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat binnen enkele dagen een aanvang gemaakt wordt met het plaatsen der watermeters. Tot plaatsing kan niet worden overgegaan, alvorens binnenleiding en meterput gereed zijn DE DIRECTÈUR, Meerenberg. In het verslag der commissie uit de Prov. Staten inzake wijziging van de reglementen van Meerenberg en Duinenbosch, leest men inzake de gedachtenwis- seling over den naam „Meerenberg". Vele leden meenen dat het wen- schelijk is den naam Meerenberg te doen verdwijnen in het belang van de patiënten en hun familie, voor wie de spreekwoordelijke naam Meerenberg een voortdurende on aangenaamheid is. Het zou goed zijn deze reglementsherziening, die een belangrijke verbetering brengt in de positie van het personeel, te doen aanvangen met een goeden maatregel in het belang van de patiënten. Stenografie I. Pitman. Bij de te Amsterdam en Nijmegen van wege de Holl. Fed. v. Sten. Leer. Syst. I. Pitman gehouden examens slaagden diploma A. minium snel- help 42 woorden per minuut de dames T. Feesstra te Amsterdam, H. H. Plevier te Bloemendaal, A. Zahn en C. H. Perelaar te Nijme gen, Th. C. Nieraad te Hees hij Nijmegen, Th. M. Bodeaux te Bem- mel en de heeren W. Kieyo te Neerbosch en C. J. P. JM. vanHaa- ren te Grave. Kinheim. Op den lsten Zon-* dag is de wedstrijd tusschen Kin heim en Haarlem IV niet gehouden, wegens niet opkomen van Haar lem IV. W. S'. V. W. S. V. is Zondag middag op haar eigen terrein bij Hotel De Prins door Stormvogels IV met 3—2 geklopt en den 2den Kerstdag op fut Kinheim veld door Kinheim lil met dezelfde cijfers. v.ILA'5 Y.M. 309 „SIDNEY" Y.M. 49 Wilhelmina Elisabeth betuigen wii onzen hartelijken dank.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 3