Webelijksch Marktbericht. Trawl- en Beugviseh. Uit de Gemeente. SPORT. H. F. 0. I-Stormvogels. Zilveren Kruis-Wedstrijd. so il Haring. Uit de Provincie Scheepvaart Uit het Land. YISSCHERIJ. Advertentiën. zestig in getal, leden en belang stellenden, hebben eerst gezien, hoe de spijzen bereid werden in de hooikist en daarna ook geproefd de heer C. G. Dekker kon het in sommige kookaangelegenheden met de lesgeelster niet eens worden, hoewel de vragen door haar uit voerig werden beantwoord. Het is een gezellige avond geweest, want er is gekookt, gesmuld en gelachen. Deze openbare les is gehouden geworden om de aanwezigen te laten zien, hoe in dezen duren tijd eene besparing aan brandstoffen en gas kan plaats hebben, wanneer de hooikist in gebruik genomen wordt. Mevr. J. v. d. Bergh van Eysinga bedankte mej. van Dobben voor den leerrijken avond en sloot de bijeenkomst. In de week van 28 December 1916 tot 4 Januari 1917 waren de aanvoeren en prijzen als volgt Kis ten. Stuks. ggpggBgggeaapBaegBBg ébbéb Aanvoeren. Loonactie. Als gevolg van de loonactie door den Timmerlieden vereeniging „Nil Desperandum"; de Bouwvakarbeiders vereeniging „Uit Strijd Geboren" en de R. K. Tim meriiedenvereeniging „St. Joseph" is met 1 Jan. 1917 de volgende loonregeling aangegaan met de patroonsvereeniging afd. IJmuiden en Yelsen van den Alg. Ned. Aan nemersbond. Het minimum uurloon is voor de timmerlieden vastgesteld op 34 ct, per uur. De maximum arbeidsdag op 10 uur in den zomer (MaartOctober) en 9 uur in den winter. In den zomermaanden, eindigd Zaterdags'de arbeidsdag om 12 uur v.m., in den winter om 4 uurn.m Voor overwerk, nachtarbeid en zondagarbeid zal respectievelijk 2550 en 100% verhooging gelden, Bij ziekte, zal minstfens 4 weken en ten hoogste 8 weken per kalen derjaar bij denzelfden patroon 70% van het loon worden vergoed. Bij verzuim van militie of landweer- inspectie 41/s uur. Bij verzuim voor de uitoefening der kiesbevoegdheid 2 uur. Een en ander is bij collectief contract geregeld loopende tot 1 Januari 1918. VOETBAL. Zondag a. s. zullen de blauw- witten naar het Noorden vertrek ken, om den nog steeds op het programma staanden wedstrijd om het Zilveren Kruis te spelen. „Het elftal van zeelui", zooals de Hel- dersche couranten de Stormvogels betitelen, mag wel zijn besten spel vorm vertoonen, want de verwach tingen zijn te Helder zeer hoog gespannen. Zorgt er dus voor „vogels", dat gij uw goeden naam hoog houdt. Supporters worden in de gele genheid gesteld de reis mede te maken 4 f2.10 de persoon. Min stens 20 deelnemers moeten zich dan echter opgeven, om deze goed- koope reisgelegenheid mogelijk te maken. Aanmelding vóór Zaterdagavond bij den secretaris der vereeniging. Reisgeld direct te voldoen. 137 29 104 72 135 247 2 134 5 22 703 1015 3495 2397 1666 1352 2731 3337 2105 2280 440 16280 306 14 335 2 1046 29 2965 3050 10275 8600 Ton Kantjes. per 50K.G, 7, 50 per stuk 11 K.G. Tarbot Griet Groote Tong Middel Kleine Groote Schol per kist van Middel Zet Kleine Bot Schar Tongschar Rogper Vleet Groote Roode Poon p. kist van 50 K.G Middel Kleine Pieterman Poontjes Groote Schelvisch Middel Kleinmidd Hoog ste prijs li 50 50 50 50 50 50 50 20 stuks stuk per kist van per 50 50 50 50 50 50 50 50 per 50 stuk K.G. per stuk per kist van 9? 50 K.G. jer stuk per kist van 50 K.G. 60 7» 5? uyj V per stuk Kleine Kabeljouw Gullen Leng Heilbot Wijting Koolvisch Makreel Haring Zalm Steur Levende Kabeljouw Leng Heilbot per kist van 50 K.G, Gr. lev. Schelvisch per 15 stuks Md. 25 KI. md. „40 KI. lev. 60 Noordzee Zoutevisch Kabeljouw Leng- 130 - 73 1 90 1 50 0 61 60 51 39 28 19 30 23 21 3- 25- 59- 45- 39- 32- 5 25! 37 1 5 20 26 3 30 Laag ste prijs. 45 36 1 10 0 55 0 09 41 30 4 20 18 5 0 5' 80 7- 27 27 24 18 16 39- 30 28- 17 50 1 90 13- 1 86 5- 7 50 0 97 7 2 10 16 16 11 10 20 p. Kantje p. Kantje Volle Haring Steur IJlle Maatjes Makreel Gedurende de week van 28 December 1916 tot en met 3 Januari 1917 kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen: 43 stoomtrawlers, 18 stoornbeugers, 1 motorbeuger, 32 kustvisschers, De besommingen dier vaartuigen waren: 1 stoomtrawler van 2579.- 1 van 3010.3 van 40 tot 4500.3 van 50 tot 5500.5 van 55 tot 6000.3 van 60 tot 6500.— 6 van 65 tot 7000.— 2 van 70 tot 7500.— 3 van 75 tot 8000.— 2 van 85 tot 9000.— 1 van 9256.— 3 van 95 tot 10000.— 5 van 10 tot 11000.— 1 van 13685.— 2 van 14 tot 15000.— 1 van 15321.— 1 van 16603.— stoornbeugers van 2570.tot 5588.1 motorbeuger van 617. terwijl de kustvisschers te zamen f3881.75 besomden. Aangevoerd werd 597740 K.G. trawl- en 114309 K.G. beugviseh. De opbrengst bedroeg f 420.353.45. De schutsluis te IJmuiden. De Eerste Kamer heeft de wetsont werpen in zake den bouw van een schutsluis te IJmuiden en verbete ring van het Noordzeekanaal en in zake de daarvoor noedige onteige ning, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Veisen. Aangekomen 4 Jan.: Eendrachtst. Amsterdam, ledig. Ver. Koninkl. Nederl. Papierfabr. Van Gelder Zonen. Op de gehou den inschrijving van de Vereenigde Koninklijke Nederlandsche Papierfa brieken v. Gelder Zonen op f600.000 preferentie en f 1.400.000 gewone aandeelen, werd zoodanig ingeschre ven, dat op de groote posten der vrije inschrijving circa 30 pCt. kan worden toegewezen en de kleine inschrijvingen ten volle worden toegewezen. Huisvredebreuk. Een treurig huiselijk tooneel speelde zich naar H. Dbl. meldt, in de maand Sep tember te Schoten af. Toen daar P. W. Sn. thuiskwam, vond hij H. C. Br., van Ymuiden, in zijne woning, die, ondanks eene herhaalde waarschuwing niet wilde heengaan. Beklaagde beweerde, dat er twist tusschen het echtpaar was, en dat de vrouw van Sn. hem had ver zocht te blijven. Beklaagde had zich nu wegens ruis vredebreuk te verantwoorden. Hij nam ter rechtzitting eene bru tale houding aan en zeide zelfs, een der getuigen van meineed te verdenkenHet bleek, dat toen Br. niet aan het bevel van Sn., om heen te gaan had voidaan, tusschen beiden eene worsteling was ontstaan en dat daarbij Sn. door Br. bij de keel was gegrepen. Een buurman van Sn. was hem daarop ter hulp gekomen. Tegen den onwelkomen bezoeker vorderde het 0. M. 14 dagen ge vangenisstraf. in voorkomende gevallen als nood signalen moeten worden gebruikt Vlootuitbreiding. Door den heer R. de Boer te IJmuiden is onder hands aangekocht de motorboot Posterijen, welke met passagiers en post voer tusschen Wieringen en EwijksluL. Het vaartuig zal nu vertimmerd worden om geschikt te zijn voor de visscherij en dan als motor trawler in de vaart worden gebracht. Oorspronkelijk voer dit scheepje van uit Ostende reeds onder Bel gische vlag voorvisscherijdoeleinden. V. Ct. Belangrijke kennisgeving. „De Inspecteur voor de Scheepvaart in het 4e district bericht hiermede aan Reeders en Schippers van vis- schersvaartuigen dat van af heden, op alle schepen de geëischte 2 roode bollantaarns en 2 zwarte ballen of figuren aanwezig moe ten zijn. Verder geeft hij kennis, dat zich voortaan aan boord van alle vis- schersvaartuigen 6 vuurpijlen met toebehooren moeten bevinden, die Loggers. Van de tiawlende loggers kwam aan den afslag de Maeslant Sluis M. A. 42 met f517.— besomming. Een oordeelkundig schipper! - De Raad voor de Scheepvaart deed onderzoek naar de oorzaak van het vastraken op 30 Nov. op de Ter- schellingergronden van den stoom trawler „Mini" YM 105, van de Centrale Visscherij-Maatschappij te Ymuiden. Het eerst werd gehoord schipper P. van Duyn, wien werd medege deeld dat het onderzoek ook zal loopen over de vraag of het ongeval aan een daad of aan een nalatig heid te wijten is. De schipper verklaarde, dat de „Mini" den 21sten Nov. ter visch- vangst naar de Noordzee vertrok en den 23sten op de vischgronden arriveerde. Er kon dien dag geen bestek genomen worden wegens gemis aan zon. De schipper moest hierna ter zitting zijn bestek in de kaart af zetten. Hij deed dit geheel verkeerd. Na een korte poos in geneime zit ting vergaderd te hebben, deelde de voorzittter, mr. Cnoop Koop- mans, hem mede, dat nu het on derzoek bovendien zal loopen over de vraag of de schipper wel be kwaam is. De schipper verklaarde hierna, dat hij den 28sten Nov. van de vischgronden naar huis wilde terug- keeren. Op de thuisreis heeft hij nooit gelood. Het nut daarvan zag hij niet in. Het journaal werd niet door een stuurman mede onder teekend. De koers werd niet op de kaart gezet. De voorraad kolen was spoedig op. Daarom werd besloten den wal in te sturen. Het was toen dik van mist. Ook nu werd niet gelood De „Mini" liep vast op den 30en Nov. en bleef 5)6 minuten zitten Toen het land van Terschelling in zicht kwam, werd het anker uitge worpen. Per roeiboot werd de ba ven van Terschelling bereikt. De log deugde nietze was reeds tweemaal gerepareerd. Als matroos heefc de schipper reeds een schip in den grond gevaren. Zonshoogte kon hij wel nemen, maar niet af lez^n. Bestek op een looding afzetten kon hij niet. De machinist J. van Baren deelde mede, dat hij den schipper gewaarschuwd heeft om terug te gaan, daar de kolen opraakten. Do „Mini" kreeg door het vastloopen eenige schade. De matroos M. J. v. d. Toorn heeft alléén de wacht gehad. Het gebeurde meermalen, dat een man de wacht liep. Bij het vastloopen mistte het niet. De koers was toen Z.O. t. Z. Gedurende een half uur bleet de „Mini" vastzitten. De matroos J. Pelster had daar vóór de wacht. Op 't moment van het vastloopen was 't heiïg. De Inspecteur voor de scheep vaart, de heer. Leffers, achtte dezen onbekwamen schipper een gevaar voor zichzelf, een gevaar voor de opvarenden en een gevaar voor hen, die op zee varen. Zoo iemand moet zijn vak leeren, of niet meer varen. Het onderzoek werd hierna ge sloten. Uirspraak zal later volgen Met man en muis vergaanHier na werden behandeld het vermoe delijk met man en muis vergaan van de stoomtrawlers „Nicolaas" YM 166 en „Zaanstroom III", YM 188, respect, van de Zeevisscherij- Mij. „Nicolaas" te Ymuiden en Zaanstroom" te Zaandijk. De voorzitter deed dienaangaan de eenige mededeelingen, waaruit bleek, dat beide schepen als ver oren beschouwd worden. Uitspraak in beide zaken volgt later. HET STOOMTK.AWLEltBEDHIJF. Na in ons nummer van Donder dag 28 December uitvoerig onze meening over de oorlogswinstbelas- ting voor zeevisschers te hebben kenbaar gemaakt zijn ook in andere bladen over de stagnatie in het stoom visscherij bedrijf enkele mee ningen verkondigd, meeningen, die we niet geheel onopgemerkt willen laten voor onze lezers. Zoo lan ceert o. a. het toonaangevende groote dagblad „Het Algemeen Handelsblad een tweetal artikelen, waarvan het één den indruk maakt, door een „specialen" ver slaggever te zijn geschreven, die hier op e' n goeden dag eens kwam neuzen, om daarna zijn kennis van een dag of een uur over het inge wikkelde stoomvisscherijbedrijf in een laten we maar zeggen gemoede- jk praatje, aan zijn- lezers voor te zetten. Het ander maakt den indruk uit de pen gevloeid te zijn van een bureaucratisch, aristocra tisch thuis-redacteur, wien op een goeden middag, toen hij zich op een fijn vischdineetje dacht te ver gasten, het heerlijk zeebanket moest derven en deswege begon te schrijven van „die schandelijke staking, waartegen de staat door wettelijke dwangmaatregelen stel ling behoort te nemen". En in ziin verbolgenheid geeft hij het middel aan de hand „Civielen dienstplicht, zooals in „de oorlogvoerende landen Duitsch- „land en Engeland voor die bur- „gers, die, zoo als hij zegt, uit „geldbejag de voedselvoorziening „(men denke hierbij aan het fijne „tongetje, dat nog dartel in de „Noordzee zwom, in p aats van in „'smans maag langzaam te verteren) „van ons land kwaadwillig stop „zetten". „Zij wordt" dat is'de "staking „verontschuldigd door het be- drijfsgevaar" zegt dan deze jour nalist, maar 't blijkt niet of dit zijn meening is,dan wel of hij het ais een verontschuldiging der schip pers voorstelt. De redactie van de Nieuwe Haarlemsche Couaant noemt deze actie in het visscherij bedrijf „onver antwoordelijk" en vergelijkt haar met de bekende spoorwegstaking van 1903. We zullen geen plaatsruimte ver spillen met aan te toonen, dat ze er niets mede gemeend beeft. Ook de Zabernsche dwangmaatregelen van den Handelsbladjournalist zul len we laten voor hetgeen ze zijn, doch in één opzicht staan we aan de zijde dezer volksvoorlichters, dat we 'deze motiveering voor het stil leggen van het bedrijf veroordeelen hoewel op andere gronden. Wij meenen de schippers der stoom trawlers beter te kennen, dan dat wij ook maar één oogenblik gedacht hebben, dat zij door „het onthouden van volksvoedsel, de regeering willen dwingen, hen van Oorlogs winstbelasting te ontheffen." WTij zien in het genoemde motief slechts een voorwendsel en een poging om de juiste beweegredenen om tijdelijk niet uit te varen te verbergenwant zonder dat souden alle andere opvarenden der stoom- trawlersivaaronder er zeker een groot aantal zijn, die gaarne de schippersplaatsen zouden innemen en die niet zijn aangeslagen in de Oor logswinstbelasting zich niet zoo mirnichts dir nichts" solidair heb ben verklaard, om een zeer winst gevend bedrijf stop te zetten, terwille vvn de schippers, tegenover tvie zij voorheen altijd stelling hebben geno men, juist om hun grootere verdiensten. Dit verschijnsel achten we voor de toekomst in het visscherij bedrijf van veel grooter belang en gewicht, van deze tijdelijke stagnatie, die, indien we ons niet te zeer vergis sen van niet langen duur zal blij ken te zijn en opgeheven zal wor den, ook al worden de schippers niet geheel ontheven van betaling van Oorlogswinstbelasting, juist omdat betaling van O. W. belasting door enkelen niet het grondmotief kan zijn voor een stopzetten van een bedrijf, waar tienmaal zooveel belanghebbenden aan verbonden zijn die „Oorlogswinstbelasting" slechts bij name kennen of hebben hooren noemen. Hoe komt 't dan dat het stoomtrawlerbedrijf zoo zonder eeni ge actie of reactie zelfs van reeders- zijde niet, kon worden stilgelegd. We hópen dat in een volgend nummer aan te toonen. De Heer en Mevrouw DóLLEMAN brengen hartelijk dank aan allen, van wie zij bij de wisseling des jaars gelukwenschen mochten ont vangen en betuigen hun wederkeerig hunne beste wenschen voor het nieuwe jaar. Met wederzijasche gelukwensch betuigt ondergeteekende zijn har- telijken dank voor de vele bewijzen van sympathie bij den aanvang van het nieuwe jaar ondervonden. R. DE BOER. IJmuiden, Kerkstraat 7. De Heer en Mevr. J. F. KLERCQ De Vijver zeggen dank voor de ontvangen gelukwenschen en bieden wederkeerig hun beste wenschen aan. Mr. Dr. H. vee LOREN VAN THEM A AT, Burgemeester van Vel- sen, brengt met wederkeerigen heil- wensch hartelijk dank aan allen, die met de jaarswisseling hem en zijn gezin gelukwenschten. De Heer en Mevrouw C. GUST. OLIE Fzn.—Loeffler betuigen met wederkeerigen heilweh. hunnen dank voor de vele gelukwenschen, die zij bij de jaarswisseling ontvingen. Voor Uw blijk van deelneming ondervonden bij het overlijden van onzen lieven man en vader betuigen wij onzen oprechten dank. Uit aller naam, Wed. C. VAN VREDE-Conijn. IJmuiden, December 1936.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2