ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Me. 131. Woensdag 31 Januari 1917 2e Jaargang. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. HINDERWET. HINDERWET. Plaatselijk Nieuws. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., roor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. RIBACTIE-ADRESWillebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tet plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLEIN IJmaiidera (Drukkerij Sin- j«wcl), in het advertentiebu reau van den heer P. F., C» ROELSE, K^^aslstraat. Te Velseroord bij 71. v. Til burg, Willebrordstr. SS. Te Velscn en Wijkeroog bij O. Schermer, Doodlaan L 47, WIJkcroog. Te Santpoort bij P. vei) Mcurs, Bockhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude •n het nieuwe adres, niclaan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van de Naaml. Venn. F. W. Herbold k Co. te IJmuiden om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Vel sen, afdeeling IJmuiden, Sectie M No. 1352, 66D werkplaats tot het vervaardigen van electrotechnische isoleermaterialen, waarin zal worden geplaatst een eleetromotor van 5 P.K. te mogen oprichten door h'-u is toegestaan onder voorwaarden. Velsen, 26 Januari 1917. Burgemeester en Wethouders voor noemd, Da Burgemeester, H. ver LOREN vak THEMAAT. De Secretaris, TH. J. WIJNOLDT DANIËLS. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter open- bae kennis, dat het verzoek van de Naaml. Venn. Kalkzandsteenfabriek en Exploitatie Maatschappij „de Hoogeberg" te Velseroord om op het perceel, kadastraal bekend Ge meente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie M No. 1352 hare inrichting te mogen uitbreiden door het bij plaatsen van een eleetromotor van 5 P. K. tot het drijven van een lintzaag door hen is toegestaan. Velsen, den 26 Jan. 1917. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, H. vbr LOREN van THEMAAT. De Secretaris, TH. J. WIJNOLDY DANIËLS. IJMUIDEN. De laatste eer aan de Duitsche zeelieden. (Vervolg.) Aan het station stond een ge heel met rouwbekleede wagon ge reed voor het vervoer. Ook de wa gen inwendig was geheel met rouw bekleed en drapeeringen van zwarte franje en crêpe, afgewisseld met witte strikken, gaven bet geheel een zeer stemmig karakter. Als de lijkkisten uit de koetsen getild worden klinkt het gebruike lijke salvo van een dubbel peleton infanterie. Nadat de beide fraaie eikenhouten kisten in den rouwwa- gen zijn geplaatst, treedt de Duit sche predikant uit Amsterdam Dr. Wiesener naar voren om in een heldere, goed verstaanbare, zeer treffende rede de nagedachtenis de zer beide helden te eeren. Zij vie len voor Volk, Vaderland en Keizer. Met diepe aandacht werd de toe spraak door de honderden aanwezi gen aangehoord. We zijn thans in de gelegenheid de in de voorste rijen staande officieel® personen te herkennen. We zien o. m. den Duit- sehen gezant bij ons Hof Dr. Rosen met echtgenoote en gevolgKolo nel van der Wall, Commandant der Positie IJmuiden, Kapitein Petter van den Generalen Staf als vertegen woordiger van den Stelling Com mandant t« AmsterdamGraaf Bassemann en Kanzier S. Kremser, vertegenwoordigers van het Duitsche Consulaat-Generaalde Consul Ge neraal van Oostenrljk-Hongarije, Graaf D Kiraly de Szathmarde marineattache bij het Duitsche Ge zantschap Kapitein- ter Zee, von Muller en echtgenootehet dage- lijksch bestuur der gemeente Velsen; vele hooggeplaatste officieren van Land- en Zeemachtde vice-Consul van Zweden en vele anderen, die tot het bijwonen der plechtigheid waren uitgenoodigd. Met het uitspreken der rede is het eerste gedeelte der plechtigheid geëindigd. Te 2 uur verzamelden allen, die aan de eerste plechtigheid hadden deel genomen zich weder op het Willemsplein, thans om Luitenant Hannover, de gesneuvelde matro zen Dierks, Klintworth, Haminer en Hannover en de inmiddels aan zijn wonden overleden matroos Carl Bertram naar hun laatste rustplaats te geleiden. Vooral deze stoet was zeer indrukwekkend. Zes met twee paarden bespannen lijkkoetsen, be dolven onder bloemen en kransen, daarnaast gaande de overlevenden van de V 69, waaronder er nog met de witte hoofddoeken, die kleine wonden verborgen. Wat moet er niet in deze mensehen zijn om gegaan tijdens den langen droeven tocht naar de dooden akker, waar zij hunne kameraden die zij aan hun zijde hadden zien vallen, heen brachten. Nadat alle lijken waren uitge dragen hief de Duitsche Zangver- eeniging „Frieden" Getang 41 van Kloss uit haar gezangenbundel aan. Eerst zacht, daarna zwellend klinkt de schoone mannenzang en adem loos luistert het in dichte drom men staand publiek en de honder den genoodigden en belangstellenden toe. „Da Unter ist Frieden im dunkeln Haus. Was kümmert das Toben den Schlafer mehr." Nau welijks zijn de laatste klanken ver storven, als de stoet zich in be weging stelt. Eindeloos lang lijkt ze. De rouwkoetsen hebben alle kran sen geen plaats kunnen bieden. In groot en getale worden ze door de Duitsche matrozen achter de koet sen aangedragen. De reusachtige palmtakken steken hoog boven de rijtuigen uit. Alles gaat in uitste kende ordede uitgebreid© politie en Militaire maatregelen zijn doel treffend geweest. Op het kerkhof wordt niemand zonder bijzonder toegangsbewijs toegelaten, doch ondanks de sner pende OostenwiDd verdringen zich de meDschen bij den ingang en rond de doodenakker. Eén groote groeve zal de zes Duitsche slachtoffers van den zee strijd opnemen. Het laatst wordt daarin neergelaten - het stoffelijk overschot van Luitenant Hannover, omdat de mogelijkheid bestaat, dat deze nog naar Duitschland vervoerd zal worden. Weer klinken de militaire salvo's, tijdens het neerlaten der kisten speelde de militaire kapel weder de treurmuziek van Chopin en als de laatste der zes onder diepe aandacht van het publiek aan den schoot der aard© is toe vertrouwd klinkt weder het heerlijk „Ueber den Sternec" van Abt, 't welk een emotio doet trillen door de aangedane menigte. Als het door de lucht garuischt heeft: „Tod mtide herzen zur ewigen Ruh" treedt Pfarrer Dr. Wieseoer naar voren en leest een tekst uit den bijbel voor, nadat de Voorzitter der Zangvereemging Damens de leden een laatste groet aan de ge sneuvelde kameraden heeft gebracht. Daarop neemt de Duitsche gezant Dr. von Rosen het woord om in hartelijke woorden allen dank te betuigen voor hetgeen zij hebben gedaan, om aan deze slachtoffers van den oorlog ter zee zooveel en zoo groote eer te betoonen, inzon derheid de Nederlandsche Marine en het Nederlandsche leger werd warmen dank gebracht voor de buitengewone wijze, waarop eer aan zijne betreurde landgenooten was bewezen. Spreker wilde op deze plaats getuigenis afleggen van zpne groote waardeering voor het vele goede, dat de Nederlanders overhebben voor hen, die in Duitsch land lijden tengevolge van den oorlog, waarbij met dankbaarheid herinnerd werd aan de Nederland- sche Ambulance in Duitschland en de Roode Kruis Ambulance, die onmiddellijk ter beschikking was gesteld voor het vervoer der zwaargewonden naar Amsterdam. Hiermede was deze aangrijpende plechtigheid afgeloopen. Het aantal kransen, bloemstukken en palmen vormde een reusachtige pyramide op het gezamenlijk graf van deze zes strijders, als tijdelijke getuige nis, hoe met de slachtoffers van dezen waanzinnigen, menschont- eerenden slachting die men oorlog noemt, wordt medegeleefd. Dr. von Rosen, de Duitsche Ge zant en gevolg, brachten daarop nog een bezoek aan de V 69, daarbij geleid door den Commandant van de torpedoboot, Kapitein Böhm. Verder bet bestuur opgedragen oin zieh in verbinding te stellen met de readers om bet uitvaren der trawlers te regelen en te zorgen dat ieder op zijn plaats teiug komt. Nader werd medegedeeld dat in geen geval voor Woensdag a.s. zal worden uitgevaren, om ieder op varende in de gelegenheid te stellen zich van zijn plaats te verzekeren. VELSEROORD. De voorzitter deed in zijn ope ningswoord uitkomen, dat de tijds omstandigheden en helaas ook de gunstige toestand onder de opva renden der visachervioot en als vanzelf ook van anderen, een zeer ongustige uitwerking oefenen op den vereenigingsarbeid. Een twee tal vereenigingen moest worden ontbonden, terwijl een vroeger zoo groote vereeniging als de afdeeliDg der Nederlandsche Vereeniging te IJmuiden zoo goed als dood is. De spreker hoopte dat de andere ver eenigingen krachtig den strijd zou den blijven voeren tegen de drink gewoonten en het drankmisbru k. omdat dit straks bij de mobilisatie en vrede zoo noodig zal blijken. De jaarverslagen van den secre taris, den heer Oderkerk, en van den penningmeester, den heer Huy- ser, gaven geen aanleiding tot bij zondere opmerkingen. Was er het vorig jaar een saldo van ruim 1130, thans bedroeg dit I 7 en was er, naar de voorzitter mededeelde, eigenlijk een tekort. In de Commissie tot nazien der rekening werden benoemd de hee- ren C, Rem te Wijkeroog en A. Eikelenboom te Santpoort. De bestuursverkiezing had tot uitslag, dat de voorzitter, de heer G. Voet alhier, en de penningmees ter, de heer J. R. Huyser, te IJmui- deD, werden herkozen. Beiden ver klaarden de herbenoeming voorloopig te aanvaarden. De avond werd verder gevuld met voordrachten van de heeren Dries en Van der Plas, den heei Dries en mejufïronw Zegel en van den heer Tonny Grogoire, muziek leeraar te Velsen, voorheen pianist der hofopera te Dresden, die de aanwe zigen op eenige stukken voor pia no vergastte. Met een woord van dank voor al deze medewerking werd de ver gadering door den voorzitter ge sloten. BrandstoffennseèL, Het gebrek aan brandstoffen is hier zoo groot, dat Zaterdag de kinderen der Chr. School vrijaf kregen, daar er geen brandstoffen waren. Daarom kon Zondag ook geen Zondagsschool worden gehouden. VELSEN. Uitvoering U. 0. T. Zaterdag avond gaf de Utreehtsehe Oncler- wijzers-Tooneelvereeniging jeene uit voering in Hotel „De Prir»" ten bate van instellingen van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers. Opgevoerd werd „De Roof der Sa- bijnsche Maagden", blijspel in 4 bij drijven uit het Duitseh van F. en P. von Schönthan.j J De geschiedenis komt in 't kort hierop neer Professor Gollwitz krijgt tijdens de afwezigheid van zijne vrouw, die om gezondheidsredenen naar «ene badplaats is, bezoek van den toone«ldirecteur Striese. In 't gesprek verneemt d# laatste, dat de profes sor een klassiek treurspel geschreven heeft, getiteld „De Roof der Sabijn- sche Maagden" en wil het direct lezen. Na lezing is hij in extase en verklaart zich onmiddellijk bereid het op te voeren en wel reeds over 8 dagen als première in des profes sors stad van inwoning. De professor is echter niet zoo direct bereid, terecht de eritiek van zijne beminnelijke wederhelft vree- zende. Eindelijk zwicht hij voor Striese's redeneeringen en besluit zijne vrouw te verzoeken nog een 14 dagen weg te blijven. De tooneeldirecteur is overgeluk kig en schenkt den professor een portret van zijne vrouw in hare creatie„La belle Héiène". Op 't onverwachtst komen echter vrouw en dochter terug, vinden Papa niet thuis en ontdekken tevens den nog onverstuurden brief en 't portret van „La belle Héiène" Tableau Hiermede eindigt het 1ste bedrijf. In de volgende bedrijven komen nog meer verwikkelingen tot stand, vooral in verband met de roman tische ideeën van 's professors oud ste dochter, Marianne, die almaar wil, dat haar man, een arts, die steeds de deugd in j persoon schijnt te zijn geweest, van zijne „Don Juan avonturen" uit zijn studenten tijd zal verhalen. Eindelijk komt de belangrijke avond van de opvoering en na heel veel moeite weten de professor en zijn schoonzoon, gehol pen door de jongste dochter des huizes, Paula, een allerliefst bak- vischje van een 17-tal lentes, het huis te verlaten om getuige te zijn van 's professors „Schlager". Helaaszeer spoedig zien we Gollwitz, zijn schoonzoon, zijne dochter en zijne dienstbode, Rosa, verslagen terugkeeren. Het stuk is gevallen Ook Striese verschijnt en verhaalt door welk eene kleinigheid 't stuk gevallen is. Den volgenden morgen wil de professor op reis gaan om zich wat te verstrooien na zijn droevige nederlaag. Zijne IJMUIDER COURANT Waschinriehting. Naar het Predikbeurtenblad verneemt laat het Diaconessenhuis te Haarlem met in gang van 1 Maart a.s. 3000 stuk» per week wasschen in de Coöp. Waschinriehting alhier. Be staking %n hei Stoomvtsschery- btdrigf geëindigd. In de vergade ring van Schippers en Machinisten der Stoom visscherij vaartuigen te IJmuiden, gehouden op Zaterdag 27 Januari 1917 in het gobouw Cycloop te IJmuiden, werd besloten tot opheffing der staking tegen de Oorlogswinstbelasting en werd het bestuur van den Algem. Nederl Zeemansbond opgedragen de verdere noodige stappen te doen tot verkrij ging van vrijstelling van die belasting in de overtuiging dat (deze stappen een gunstig resultaat zullen hebben. Brankweer Comité. Vrijdag avond heeft het Centraal Drankweer Comité in de gemeente Velsen zijn jaarvergadering gehouden indezaal Flora alhier. Behalve een negental comité-leden was een aantal leden van de aangesloten vereenigingen tegenwoordig.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1