ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN De Lichtbeperking. No. 134. Zaterdag 10 Februari 1917. 2e Jaargang Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Tot plaatsing van advertentiën van bniten de gemeente VELSEN in dit blad is nitslnitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. De Gemeenteraad heeft gisteren, zooals men in ons raadsverslag kan lezen, de voorgestelde maatregelen tot beperking van het verbruik van gas en electrische stroom goedgekeurd. Deze houden in een verordening tot wijziging van de Algemeene Politic-verordening, een verordening regelende de lichtbeperking in winkels en tapperijen. Artikel i bepaalt dat ieder tapper is gehouden te zorgen, dat in- of aan zijn tapperij na zeven uur 's avonds niet meer dan één licht brandt in ieder lokaal tot zijn tapperij behoorende, en geen sterker licht dan van ioo kaarsen. Artikel 2 bepaalt dat ieder winkelier is gehouden te zorgen, dat in- of aan zijn winkel niet meer dan één licht brandt en geen sterker licht dan van ioo kaarsen. Onder licht wordt alleen verstaan electrisch licht en gaslicht. Overtreding kan gestraft worden met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste f 25. Deze verordeningen treden hedenZa- terdag in werking, die op de negenuur winkelsluitng a. Maandag. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLCMSPLE1M IJmuiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. f. C. ROELSE, Kanaalstraat. Te Velseroord bij v. Til burg, Willebrordstr. 85. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodlaam L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vao Incurs, Boekhandel. Dringend verzoek «m bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. BEKENDMAKING. Plaatselijk Nieuws. Roode Kruisafdeeling IJmuiden en de gewonden van de Dultsche Torpedoboot V. 69. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. De Burgemeester brengt ter al gemeene kennis, krachtens be sluit van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, d.d. 2 Februari 1917, no. 10500 afdeeling Handel 1. dat het niet geoorloofd is erwten te verwerken tot spliterwten. 2. dat de bij beschikking d.d. 22 Januari j.l. No. 7610, afdeeling Handel, voor groene erwten vast gestelde maximumprijzen ook zul len gelden voor de aanwezige voor raden spliterwten. Velsen, 5 Februari 1917. De Burgemeester van VelseD, H. ver LOREN VAN THEMAAT. IJMUIDEN. Aangehouden. Wegen het stelen van compositiebuizen zijn door de politie alhier aangehouden T.G. uit Harderwijk en E. S. uit Amsterdam. Weder ontsnapt. De door de politie alhier aangehouden militaire deserteur H. uit Schoonhoven is bij zijn overbrenging nabij Gouda uit den trein ontsnapt en ontvlucht. Vischdiefstal. Twee varens gezellen R. van A. en L. D. v. d. E., hadden tezamen alhier een partij schelvisch gestolen. Tegen den eer sten die al eens meer veroordeeld is, vorderde het O.M. 5 maanden an tegen den tweeden 4 maanden gevangenisstraf. Verduistering. Wegens ver duistering werd T. de R„ matroos alhier, door de Haarlemsclhe recht bank tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Kolengebrek. De Coöp.. wasch-, strijk- en hadinrichting „IJmuiden en Omstreken" is wegens: kolen- schaarsehste genoodzaakt biaar bad inrichting ingaande Maandag 12 Febr. om halfzes 's avonds te sluiitendes Zaterdags om 10 uur. In het Avondblad le blad van Donderdag 25 Jan. j.l. van het Nieuws van den Dag komt een onderhoud voor van een harer ver slaggevers met den heerDr. A. van Seventer, chirurg aan 'het Militair Hospitaal te Amsterdam, waarop we verplicht meenen te zijn zeer kort even terug te moeten komen. Waar de geachte verslaggever den heer van Seventer sprekend intro duceert, mogen we dus het gepubli ceerde onderhoud geheel stellen op rekening van genoemden heer van Seventer. Dit artikel luidt als volgt(cursi veer ing is van ons.) Wij hebben ods gisteravond tot dr. A. van Seventer, chirurg van het militair hospitaal alhier gewend, tot het vernemen van nadere bij zonderheden omtrent het vervoer der gewonden der V 69 van IJmuiden naar Amsterdam. Dr. v. S., die de leiding heeft gehad, zoowel van het transport'als van de verpleging der gewonden te IJmuiden, was zoo wel willend ons het volgende mede te deelen Toen Dinsdagmiddag de stelling arts kolonel dr. Halbertsma en ik in IJmuiden aankwamen, vonden wij in het Roodfekruishospitaal aldaar de oppervlakkig verbonden gewonden, die voor een deel zich nog in hun natte kleeren bevonden, verdoofd van het doorgestane leed, liggen. Wij hadden de beschikking over twee verpleegsters uit het militairhospi taal en één uit ziekenhuis aan de Prinsengracht, die als meest erva rene de leiding had. Later zond de opperbevelhebber nog drie ervaren Roodekruiszusters ter versterking van ons personeel. Gelukkig was er geen noodzaak nu gebruik te maken van de voor treffelijk ingerichte kisten met operatie-materieel, die door kolonel Halbertsma in het Wittekruishos- pitaal steeds in gereedheid worden gehouden, voor het geval er in IJmuiden urgente operaties gedaan moeten worden. Nadat wij alles geregeld hadden 0waarbij de positie arts Dr. Coenen zijn medewerking verleendehebben icij van'half vijf 's middags tot des avonds acht uur eiken patient af zon- derlijk onderzocht, gereinigd, hem van zijn natte kleeren ontdaan en het verloopige verband door een definitief voorvangen. Toen wij daarmede gereed waren, moest het transport, dat gisteren (Woensdag) zou plaats hebben, voorbereid worden. De opperbevel hebber had een deel van den nieuwen Roodekruistrein gezonden, die reeds Dinsdagavond aankwam en geran geerd werd tot een plaats zoo dicht mogelijk bij het hospitaal. Een detachement matrozen werd door luitenant ter zee E. J. Langelaan beschikbaar gesteld voor het trans port der gewonden. Alle autoriteiten, zoowel van de marine als van de H. S. M. werkten met de grootst mogelijke toewijding mee om dit menschlievend werk zoo goed mo gelijk te laten slagen. Nadat gistermorgen de dooden door mij geschouwd warenbegon het transport der zwaargewonden. Een hunner was den vorigen avond bezweken, een ander moesten wij als ernstig gewond achterlaten. Onder leiding der luitenants ter zee Tierens en Langelaan werden de gewonden door matrozen langs een door infanterie afgezetten weg van het hospitaal naar den Roodekruis trein gedragen op dezelfde brancards als waarop het vervoer in den trein zou plaats hebben. In de uitmuntend verwarmde en aan de allerhoogste eischen beantwoordende wagens van den trein werden de gewonden neergezet. De Duitsche officieren die bij net vervoer tegenwoordig waren, dankten ons met innige warmte voer onze zorgen en waren vol bewondering over de inrichting van den trein. Deze werd aan den trein die om 1 uur 5 IJmuiden verlaat, vastge haakt. Een sneltrein mocht niet gebruikt worden, omdat de tram wagens slechts een snelheid van 55 K.M. per uur mogen bereiken. Roodekruisdames, twee zusters en twee militaire studenten dienden als geleiders. De reis ging geheel naar wensch en door de zachte cadans van den trein geraakten de gewonden alleDgs in slaap. De inrichting van den trein was inder daad voortreffelijk. Al het noodige was aanwezig, tot «hampagne en cognac toe en men kan geen woorden van lof genoeg vinden voor de inrichting van deze rijdende hospi talen. Aan het Centraal Station te Am sterdam wachtte kolonc1 dr. Hal bertsma den trein op en maakte de reis naar het Weesper Poort station mee. Daar waren ter ontvangst de gisteren reeds genoemde personen aanwezig. De patiënten werden op de brancards uit den trein gelicht en op andere brancards overgelegd die in de auto's werden geplaatst. Jammer dat ook nu de gewonden Diet op dezelfde brancards konden blijven liggen; die echter, waarop het vervoer in den trein plaats had zijn te breed voor de auto's en daarom was het overbrengen op andere brancards noodig. Zoo werden de gewonden naar het militair hospitaal alhier vervoerd. Daar waren de ziekenzalen vooruit in gereedheid gebracht door de goede zorgen van den chef van het hos pitaal, dr. Huygens en ook hierover waren de Duitsche autoriteiten vol lofde Duitsche consul-generaal kwam namens zijn regeering openlijk dank betuigen voor de uitnemende wijze waarop het transport had plaats gehad en voor de inrichting van de zaal waar de gewonden thans ontvangen werden. Onder hen bevinden zich zeer ernstige patiënten die langen tijd geneeskundige be handeling zullen behoeven. Aanvankelijk waren de gewonden zeer weiDig spraakzaam en zeiden niets dan ,,Ich weiss nichts", doch langzamerhand kwamen er allerlei gruwelijke bijzonderheden over het zeegevecht los. Omtrent de strate gische bijzonderheden mocht dr. v. Seventer ons natuurlijk niets mede- deelen, maar als een van de ont zettende details vertelde hij ons, hoe gedurende de gansche vaart van het gevechtsteoneel naar IJmuiden sommige gewonden onverzorgd op het dek waren blijven liggen". Dr. van Seventer alzoo gevraagd naar bijzonderheden omtrent het vervoer der gewonden van IJmuiden naar Amsterdam heeft van die ge legenheid geprofiteerd om zich op weinig vleiende wijze over de ver zorging der gewonden in ons Roode Kruis-hospitaal uit te spreken een wijze, die door dien interviewer niet kon worden weersproken. Door omstandigheden buiten onzen wil konden we niet eerder op be doelde mededeeling terug komen en we zouden zulks dan ook nagelaten hebben, als met de behandeling der gewonde zeelieden van de Duitsche torpedoboot V 69 een herhaling van zoodanig geval ware uitgesloten. Dit is echter allerminst het geval; integendeel, iederen dag staat ons een dergelijke, wellicht veel ernstiger catastrophe te wachten, die opnieuw de Roode- kruisvereeniging in het geweer zal roepen. Juist daarom willen we eenige der mededeelingen van den heer Van Seventer nader belichten om de leden van de Roodekruis- afdeeling te IJmuiden op te wekken, te blijven weldoen, zonder om te zien. Voor ieder toch, die de be handeling te IJmuiden der 10 on verwacht aangebrachte zwaarge wonde zeelieden, waaronder zóó levensgevaarlijk gewond, dat twe# kort daarop aan de bekomen ver wondingen zijn bezweken, hebben medegemaakt of van den beginne af hebben kunnen volgen, doch in het bijzonder voor de leden van de Roodekruisafdeeling IJmuiden zijn de mededeelingen van Dr. Van Seventer zoo in-grievend, dat alleen buitengewone toewijding de vrij willige leden en niet het minst het onverdroten werkzaam bestuur zal kunnen bewegen in voorkomend» gevallen weder nacht en dag op den bres te staan om gewonde zeelieden van iedere nationaliteit liefderijk en met al de lust en de kennis, waarover zij beschikken, hulp te verleenen. Dr. Van Seventer dan ontziet zich niet alleen een blaam te werpen op de leden, helpsters der Roodekruisafdeeling IJmuiden, die geheel belangloos en vrijwillig hun liefdewerk verrichten, doch ook op de op het eerste sein ter hulp gesnelde burger- en militaire artsen, door te spreken van oppervlakkig verbonden gewonden. Dat Dr. Van Seventer in zijn mededeelingen voor zich opeischt de leiding der verpleging der ge wonden te IJmuideD, moge hij voor zich zelf en zijn medewerkers en helpsters, die hij nochthans niet schijnt mede te tellen, verantwoor den, doch te betreuren is *t, dat hij zich niet ontziet door onjuiste en onware voorstelling der feiten zich een aureool van voortreffelijk heid om de slapen te binden en *t te doen voorkomen, als zoude *t. slechts aan zijn brjtijdsche aanwe zigheid, zijn optreden en zijn be handeling te danken zijn dat de gewonde zeelieden te IJmuiden zoo'n uitnemende verzorging hebben gehad, waarvoor zij in woord en geschrift den leden en het bestuur van de Roodekruisafdeeling IJmviden en den burger- en militaire artsen aldaar zoo innige en ondubbelzinnige blijken van dankbaarheid hebben betoond. Zoo is 't 0. m. ODjuist, dat Dr. Van Seventer de doodschouw heeft verricht van de gesneuvelde offi cieren en manschappen van de V 69, wat minder ter zake doet. Doch onwaar is 't, en deze aantij ging klemt te zeer, dat Dr. Van Seventer de zwaargewonden opper vlakkig verbonden heeft gevonden; eveneens is 't onwaar, dat een deel der zwaargewonden in hun natte kleeren te bed gelegd zijn en even

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1