Gelaat ONSTERFELUKHEIDSGELOOF. DRIE LEZINGEN HAARLEM. IJmuider e|s Drogisterij Eng. D. en Heerenrijwiel LOSSE NUMMERS VAN zijn elke morgen en elke avond a 5 ets. verkrijgbaar in SINJEWEL'S BOEKHANDEL. Eijne en soliede LEDERWAREN. Grootste keuze Damestaschjes, Portemonnaies, Sigarenkokers, Brieftassclien, enz. Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Advertentiën. DIENSTBODE Over bovenstaand ondei werp zal Ds. J. Ph. EGGINK in het Gebouw voor Christelijke houden en wel op Maandagen 12 Februari, 26 Eebr. en 12 Maart, telkens 'savonds 8 uur. fin de goedkoopste tot de fijnste soorten. DAGELIJKS ZICHTZEHDINGEN franco naar IJmuiden en Omstreken. KANAALSTRAAT 58 WIT 15 cent per doos. ROSE 121/* cent per doos. Groote sorteering Tandborstels. schoten op de Derika loste, die I Haven- en Transportarbeidersver- gedeeltelijk langs, gedeeltelijk over de Derika gingen. Het laatste schot ging over de brug, nam de conopasinrichting mede en zou zeer zeker, iudien het slechts een voet lager geweest was, de drie zich op de brug bevindende mannen ge troffen en gedood hebben. Inmiddels was de duikboot genaderd en werd de bemanning van de Derika toe geschreeuwd, ten spoedigste het schip te verlaten, want dat dit tot zinken gebracht zou worden. In allerijl namen de 11 opvaren den van de Derika in de scheeps boot plaats, had de schipper de schf-ep^papieien bij zich genomen en weid naar de duikboot geroeid Bij den oudeiz> ëar gekomen gelastte de com i and ant, dat 9 man bij hem aan boord zouden komen. Bij de 2 achtergebleven namen in do scheepsboot plaats 1 officier en 2 mat ozen van de duikboot, die op een koperen plaat gemerkt was A. O. 42. De schipper van de Deiika overhandigde den duikboot commandant de scheepspapieren verzucht dringend die in te zien doch zonder aan dat verzoek te voldoen, werden aan de twee Hol landsche zeelieden "twee bommen toegestoken en den Duitscho officier gelast, daarmede de Derika tot zin ken te doen brengen. Toen gevraagd werd, waarom de Derika vernietigd moest worden, werd geantwoord dat. men daai niet mocht visschen. Het bescheid van den schipper, dat hem daarvan niets bekend was, were beantwoord met de opmerking Dobt niets ter zake, het schip moet zinken. Ook een beduiding van den officier uit de scheepsboot, dat de Ler.ka reeds 9 dagen in zee was dus met de nieuwe bepalingen niet bekend kon zijn bracht geen verande^ ring in den wil van den duikboot commandant. Het Nederiandsche Stoom vn-scbersvaai tuig moest tot zinken gebracht worden bleef het bevel. De K.W. 73 keerde onmiddelijk naar Umuiden terug en bracht de bemanning van de Deiika Vrijdag namiddag alhier aan Men acht dit feit te IJmuiden daaiorn ernstig,omdat, ondanks de m< ndeiinge mededeeiing en de medegeb'achte scheepspapieren, die den bu kbi otcon mandant de over tuiging mc esten schenken, dat de Derika vóór 1 Februari van IJmui den vertrokken was, de ccmman dant er op bleef staan het RVder- laidsrhe vaartuig tot zinken te brengen. Vau de bemanning van wie wij deze bijzondei heden vernamen, wa ren ei keien nog zeer order den in druk van het gebeurde. Voorzitter de Burgemeester. Aiwezig de heeren de Boer (met kenni geving) en Polderman. Ingekomen zijn een medt-deeling van den com missaris der Koningin dat tot bui tengewoon gemeenteveldwachter is benoemd H. G. Brakke, vertegen woordiger der Vereeniging voor fa cultatieve lijkverbranding. Ter beantwoording van de door den heer van der Steen in de laatst gehouden raadsvergadering gestelde vraag, deelen B. en W. mede dat onder de adressen welker inhoud in gemeenteblad 213 van 1916 is opgenomen de volgende namen zijn vermeld: Verbond „Pa trimonium". A. Kramer, voorzitter A. Verschoor, secretaris. Afd. IJmuiden v. d. Chr. Fabrieks-, eeniging „Toenadering", H. J. Spuls voorzitter. J. de Boer, secretaris; P. van 't Padje, Voorzitter Ned. R. K. Volksbond, afd. Velsen; A. Olgers, Secretaris Ned. R. K. Volksbond, afd. Velseroord; Th. v. d. Meij, voorzitter Ned. R. K. Volksbond, afd. IJmuiden. B. en VV, deelen voorts den Ge meenteraad mede, dat bij de stuk ken ter kennisneming vau de leden is gevoegd het leerplan van de avondschool voor vakonderwijs te, IJmuiden, aan het bestuur welker school bij raadsbesluit van 18 Ja nuari j.l. een subsidie is verleend van f 500. Van het bestuur der Christelijk Nationale Schoolvereeniging is een verzoek ingekomen om pl.m. 50 oude schoolbanken te mogen koopen voor f 6 per stuk. Daar meer dan voldoende reserve banken in voorraad zijn, stellen B. en W. voor om op het aanbod in te gaan. Goedgekeurd. De heer N etscher heeft ver zocht eenige vragen te mogen stel len over de in de gemeente heer- schende brandstoffennood en over te treffen maatregelen inzake licht- besparing. De Voorzitter vraagt of de heer Netscher goedvindt deze zaak straks te bespreken, daar zij aan de orde komt. De;ze antwoordt be vestigend. Aan de orde komen de verzoeken om voorschot voor woningbouw. De heer Netscher zegt niet te behoeven te verzekeren dat hij een voorstander is van woningbouw door vereenigingeo. Echter gelooft spreker dat het niet aangaat thans deze voorschotten te verleenen, omdat niemand er aan zal denken thans een groot aantal wonin gen te gaan zetten, daar er gebrek is aan allerlei materialen Een deskundige heeft spreker ver zekerd dat het krankzinnigenwerk zou zijn nu met den bouw te gaan beginnen, daar het werk wellicht telkens stopgezet zal moeten wor- deu, wegens gebrek aan materiaal. Daardoor lijden de te bouwen wo ningen natuurlijk groote schade. Spreker vindt het niets erg deze aanvragen eenigen tijd aan te hou den, temeer waar de prijzen der materialen vooi dezen bouw nog naar de vroeger geldende zijn bere kend. Zeker zijn ze nu minstens wel 50 a 60 procent gestegen. Spre ker zou daarom wil en voorsteil' n de bedoelde Vereenigingen te ver zoeken hun begrooling te herzien en te berekenen wat de huizen naai de thans geldende materiaalprijz'-n zullen kosten. Voorts wil spieker nog een op merkjng maktn van localen aard De woningnood is niet alleen hier groot, doch ook in de omliggende gemeenten Bloemendaal houdt sy stematisch de woningbouw tegen, in Beverwijk is ook groot gebrek aan arbeiderswoningen. Nu zon 't kun nen voorkomen dat de te bouwen woningen bezet werden door gezin nen uit andere plaatsen en de in gezetenen onzer gemeente van het bewonen van goede woningen vei stoken zouden blijven. Spreker zou daarom in de statuten willen bepalen, dat de woningen alleen verhuurd mogen worden aan perso nen, die op 't oogenblik, dat wij eri besluit nemen, in onze gemeen te woonachtig waren. De heer Schilling zegt de eerste opmerkingen van den heer Netscher niet voldoende te hebben bekeken, om ze te beoordeelen. De door den heer Netscher voorgestelde vobrwaarde ondersteunt spreker ech ter wil hij uitzonderen die menschen, welke in onze gemeente werken en die verlangen in onze gemeente te wonen. De heer V ermeulen onderschrijft de laatste opmerking. Uit het rap port over den Woningnood weet men dat tal van menschen, hier werkzaam, in ander© plaatsen wo nen. Van Bloemendaal behoeft men niets te vreezen, de Woningbouw- ereeniging te Santpoort heeft leden, welke allereerst de woningen zullen betrekken. In elk geval zouden B. en W. geen bepaling als door den heer Netscher bedoeld, willen vast- eggen. De eerste bezwaren van den heer Netscher moet spreker van A. Z. onderschrijven. Echter, wanneer we de zaak uitstellen, zullen we op de dan geldende prijzen aan kun nen De prijzen der begrooting zijn die van voor de mobilisatie en daarop alleen kan men aan. Spreker stelt voor de aanvragen toe te staan als in de stukken en af te wachteD hoe 't rijk de zaak zou regelen. De heer v an T u y 11 vraagt of de huurprijzen dan hooger zullen worden. De heer V ermeulen hoopt van niet. Spreker hoopt dat de regee- riug zoo zal bijspringen, dat de huurprijzen niet hooger zullen wor den. De heer Netscher is het bij nader inzien met de opmerkingen van den heer Vermeulen eens. De Raad besiuit in principe tot het verleenen van voorschotten in gevolge de bepalingen der Woning wet voor den bouw van woningen uitsluitend op door de gemeente in eifpacht uit te geven gronden. Vervolgens wordt besloten aan te vragen en te aanvaarden uit 's Rijks kas een voorschot van f 284 650 ten behoeve van de Al- gemeene Coöperatieve Arbeiders- woningbouwvereeniging" te Velsen voor woningbouw te IJmuiden en om dit, daarna aan do Vereeniging te verstrekken, 2aan te vragen en te aan vaarden uit 's Rijks kas een voor schot van f 835 374 ten behoeve van de R. K. Woningbouwvereeni- gin - genaamd „Woningbouwvereeni- ging" voor woningbouw te Velser oord en Jan Gij sen vaart, en om dit daarna aan de Vereeniging te ver strekken, Bij het voorstel tot vaststelling der verordening voor vervroegde winkelsluiting deelen B. en W. mede dat ten opzichte vau dit punt in hun college geen meerder heid voor een bepaald advies werd gevonden. De heer Netscher brengthulde aan de Commissie, welke deze zaak heeft behandeld. Als er eene com missie hulde verdient, dan deze volkomen. De Commissie heeft niet te veel gevraagd, men zou zelfs nog verder kunnen gaan, sommige winkels zouden nog veel vroeger kunnen sluiten, b.v. 7 uur. Maar spreker acht het goed dadelijk niet te veel te eischen, later kan wel een her ziening plaats hebben. De heer Gerritsen brengt ook hulde aan de Commissie voor den betoonden ijver. Spreker weet dat zich in den boezem der Commissie, ook de wensch uitte naar Zondags sluiting. 't Spijt spreker dat uitSautpoort een adres tegen het voorgestelde amendement kwam. Spreker verdedigt het voorgestelde amendement. Voor IJmuiden is met het oog op de schepen eene uit zonderingsbepaling noodig. De heer Netscher zegt dat het geen platonische liefde is, als hij zegt dat hij, a is 't dan ook om andere motieven dan de voorstellers, van harte iedere poging om te komen tot Zondsgssluiting, toejuicht. Maar nu moet men rekening houden met de werkelijkheid. Veel winkels kunnen gerust op Zoüdag sluiten. Spreker begrijpt b.v. niet dat een kleermaker daartegen is. Deze en barbiers en kruideniers kunnen ge rust sluiten. Onze gemeente is echer eigenaardig samengesteld. IJmuiden en Santpoort lokken op Zondag vele bezoekers en dit pu bliek moet dan gelegenheid hebben iets te koopen. Spreker somt ver schillende zaken op, die voor open blijven in aanmerking zouden komen. Spreker zou willen dat de Commis sie voor de winkelsluiting een ont werp voor de Zondagssluiting zou willen samenstellen en dan met de geopperde bezwaren rekening hield. De heer Brink is het met den heer Netscher eens. Spreker ver wondert zich er over dat de voor stellers met het amendement zijn gekomen, waar de Commissie dezè zaak ook heeft behandeld. De heer Van Tuyll zal zijn stem niet aan de verordening kun nen geven, daar hij de zaak wil overlaten aaD het particulier initia tief. Voor IJmuiden met de schepen en ook voor Santpoort, waar vele menschen 's avonds laat thuis ko men, zal de sluiting bezwaarlijk zijn. Spreker is in principe voor de Zondagssluiting, maar niet zooals de heeren 't voorstellen. Er zijn winke liers die van 't voorstel niets wisten. Spreker wil dat de gemeen tenaren zich daarover uitspreken. Daarom is hij voor 't voorstel Net scher om deze zaak naar de Com missie om advies te zenden. (Wordt vervolgd.) VELSEN. Er is nog een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar, voor eene le zing a 20 cent, voor de drie lezin gen tezamen 50 cent. De lezingen worden gehouden op Maandag 12 Februari, 26 Februari en 12 Maart. Voor zoo spoedig mogelijk gevraagd een nette voor dag en nacht. Gr. wasch bui tenshuis, loon f8.per week. Mevr. MAARLEVELD, Visseringstraat 13. TE KOOP GEVRAAGD in goeden staat. Br.'Onder lett. D aan den van dit blad te Velsen. agent de en handen worden door koude ruw en schraal. Waseh U met Purelaeep Per «tuk 60 ct. 3 stuks f 1.70 Bij Apothekers en Drogisten. Belangen te Yelsen Aan de zaal is een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar a f 020 per lezing. - - Voor de drie lezingen f 0.50. tegenover het Postkantoor. Neemt proef met de zoo gunstig beoordeelde D O L O tandpasta van den tandarts Friederich te Arnhem. AANBEVELEND, SMIT Personenweegschaal. Kinderweegschalen te huur. Tood de scheepsboot bij de Deiika was teruggekeerd werden de Hoilandsche zeelieden geprest de bommen te plaatsen in het achten schip en in de machinekamer. Nadat door de Duitschers uit de schippers hut een doos met likeurglaasjes en eenige stukken zeep waren mede genomen werd de Derika in haast verlaten, die kort na de explosie der bommen zonk. Ook was visch van het schip medegenomen, doch zuiks was eerst vei zocht. Toen men weder hij de duikboot was terug gekeerd, moesten de 11 opvarenden van de Derica weder in de scheeps boot plaats nemen en werd deze door de duikboot naar de diebtsbij zijnde zeiliogger, de M. A. de Ruyter K W 78 gesleept en aan boord van deD logger overgegeven, Vergadering van Vrijdag 8 Februad 1917 Lezingen. Zooals uit een adver tentie in dit nummer blijkt zal Ds. J. Ph. Eggink alhier in het gebouw voor Christelijke Belangen een drie tal lezingen houden over „Onsterfe- lijkheidsgeloof" zeker een belang rijk en interresant onderwerp, waar naar velen zullen komen luisteren. DE TELEGRAAF L. Holzhaus VADEMECUM MONDWATER, ODOL MONDWATER, diverse ODOL PASTA's in TUBEN.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 6