ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 135. Woensdag 14 Februari 1917. 2e Jaargang. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WÏLLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATEBDAGS. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WÏLLEMSPLEIN IJmuide&s (Drukkerij Sin- j«wel), in het advertentiebu reau van den heer P. E. C. ROELSE, Kabaalstraat. Te Velseroord bij K. v. Til burg, Willebrord&fi*. 85. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Dood laan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. va© Meurs, Bockhandel. Dringend verzoek am bij verhuizing het oude an het nieuwe adres, niet aan den looper, doch aam ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. D@ Administratie. Yarkensvlsesch. Bekendmaking. Hinderwet. DRASKWET. Tarwebloem. Raad80verzicht. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTlEN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 reg&ls 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Da Burgemeester van Velsen, brengt ter algemeene kennis, dat bij besluit van 3 Februari 1917, no. 5740, van den Minister v. Landbouw, Nc]verheid en Handel, de navolgende maximum-prijzen voor varkens vleesck zijn vastgesteld. Karbonaden 65 ct. p. 1/i K.G. Kluiven 15 ]/2 Rollade 80 1/s 80 7. Ericandau Vette lappan 50 1/3 Doorregen lappen 55 l/s Magere lappen 65 1/i Gehakt 60 V? Versch spek 50 V« Versch doorr. spek 55 V, Gerookt vet spek 55 x/g Gerookt en gezou ten mager spek 60 Vs Reuzel (varkensvet, al dan niet uitge smolten 50 Va Krabbetjes 40 Vs Velsen, 8 Februari 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Burgemeester van Velsen, brengt ter algemeene kennis, dat krachtens besluit van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, d.d. 2 Februari 1917, no. 1099/6 met ingang van 5 Februari 1917 tot nader aankondiging, de navol- volgende goederen tegen ten hoog ste de daarachter vermelde prijzen mogen worden verkoeht. a. Tarwebloem (gebuild inlandsch uitsluitend een soort Grootb. pr. 100 Kg. f 26.25, Kleinh. pr. per Kg. f 0.33 b. Tarwewaterbrood (gebuild) KL handelpr. per K.G. f 0.30. e. Tarwewaterbrood (gebuild) ge bakken onder Rabbinaal toezicht Kleinh.pr. per Kg. f 0.31. d. Bruinbrood (ongebuild) Kleinh, pr. per 400 gram f 0 05. De kleinhandelprijzen zijn inclu sief bezorgloon onder den vastge- stelden groothandelprijs is begrepen f 1.40 per 100 K.G. ten bate van het Centraal Broodkantoor. Velsen, 5 Februari 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat de beslissing op het verzoek van de Maatschappij tot Detailverkoop van Petroleum „De Automaat" te Rotterdam om vergunning tot het oprichten van een inrichting, bestemd tot bewa ring van petroleum en benzine, op het perceel kadastraal bekend ge meente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie M no. 94, door hen is ver d a a g d op grond dat het technisch onderzoek nog niet is geëindigd. Velsen, den 7 Februari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, H. ver LOREN VAN THEMAAT. de Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANllLS. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen breDgen ter open bare kennis, dat op 5 Febr. 1917 bij hen is ingekomen een verzoek schrift van Johannes van Ginneken, van beroep grondwerker, wonende te Velseroord, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in de navolgende loca- liteit: de beneden-gelagkamer van het perceel, plaatseijjk gemerkt E no. 65 en gelegen aan den Kanaal- weg aldaar. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwa ren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, 8 Februari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIELS. De Burgemeester van Velsen, brengt nogmaals ter algemeene kennis, dat bakkers en winkeliers geen bloem mogen verkoopen an ders dan op broodkaarten. Velsen, 8 Februari 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. Vergadering van Vrijdag 9 Febr. 1917. Wij hadden gedacht vele winke liers op de publieke tribune te zullen treffen, om de debatten over de verplichte winkelsluiting te zullen hooren. Er was echter in 't geheel geen belangstelling van 't publiek. Veel is er trouwens over de verplichte sluiting niet gezegd. De eenige consequente tegenstander was de heer van Tuyll, die vóór het particulier initiatief was. De andere leden bleken voorstanders, hoewel de heer Vermeulen zeide er maar matigjes voor te gevoelen. Deze was een beslist voorstander van Zondagssluiting en wilde deze dadelijk doorgevoerd hebben. Daar tegen verzetten zich vele leden en o.i. zeer begrijpelijk. De heer Lan- dewe^rd zeide t recht dat het besluit om nu dadelijk tot aigeheele Zon dagssluiting over te gaan veel dieper zou ingrijpen dan de 9-uursluiting. En de heer Sluiters, schoon princi ple el voorstander, sprak een wijs woord, toen bij zeide dat by zich bij de bezwaren, in de Commissie geuit, neergelegd had. De heer van Tuyll was van dezelfde meening en de beer Gerritsen, met de drie andere heeren voors'eller van het amendement-, kon best meegaan met het voorstel van den heer Net- scher om deze zaak in de Commissie voor de winkelsluiting te breDgen. De houding van den heer Ver meulen kwam ons wel wat eigen aardig voor, toen deze beweerde dat het met de zaak zou gaan ad calendas Graecas, d.i. met St. Juttemis klaar zou komen. De heer Netscher laakte deze opmerking dan ook en zeide dat de Commissie voor de Winkelsluiting dit niet had ver diend. Neen, zeker niet. Want terecht is aan de Commissie van alle zijden hulde gebracht voor haren arbeid, en wij sluiten, waar wij de verplichte sluiting in ons blad steeds hebben gesteund, ons daar gaarne bij aan. Het tegenstemmen door den heer Vermeulen bevreemdde ons nogmeer, waar hij gezegd had er toch vóór te gevoelen, al was het dan matig jes. Nu werd het wellicht matigjes tegen Trouwens, 't heele optreden van B. en W. in dezen verwonderde ons. In de vorige raadsvergadering wilde men de verordening reeds behandelen, doch wilden B. en W. den gebruikelijken weg bewandelen door eerst advies te geven. Dat is toen goedgevonden en nu komen B. en W. met de mededeeling aat in hun college geen meerderheid voor een bepaald advies werd ge vonden. Maar de meening van ieder lid afzonderlijk werd ook niet mee gedeeld. Zeer vreemd, en dat bij zulk een belangrijke kwestie. Gelukkig was de raad zoo goed als eenstemmig en kwam de verordening er met vlag en wimpel door. Wjj weten dat het grootste deel der winkeliers in onze gemeente den raad dankbaar zal zijn voor dit besluit. Door de tijdsomstandigheden is de verordening, tegeiyk met de be palingen voor de beperking van gas- en stroomverbruik, alreeds in wer king getreden. Wij vertrouwen dat de Commissie voorde Winkelsluit ng ook inzake de Zoudagssluiting het tot een goed einde zal brengen De heer Netscher had nogal be zwaren bij de aanvragen der voor schotten voor woningbouw. En die bezwaren waren gegrond. Maar de heer Vermeulen wist ze wel niet op te lossen, doch zoo te beant woorden, dat de heer Netscher het met die zienswijze eens was en de voorschotten werden verleend. Lang en breed werd gediscussi eerd over de verordening op de vleesch keuring. En vaak waren de debatten verward. De voorzitter wist aan te toonen, dat men er wel niet alles mee bereikte, doch dat keuriDg noodzakelijk was, wegens de hier herhaaldelijk voorgekomen vergif ti gingsge vallen. En daarom deed de raad wijs de verordening, zooals deze voor hem lag, maar aan te nemen. 't Is een proef en na eenigen tijd kunnen wij de resultaten ^e-rvan weten. Tenslotte kregen wij nog de maat regelen in verband met de ernstige tijdsomstandigheden. Deze werden natuurlijk aangenomen. En als de burgerij er zich niet streng aan houdt, zal het, als in andere plaatsen, nog strenger bepaald moeten worden. De heer Handgraaf kon mededee- len dar de gemeente een partij brandstoffen krijgt, welke op bons verstiekt zal wordeD. Ook al weer, omdat sommigen steeds oorlogswinst wilien maken.Want bij de rond raag werd oik weer gek aagd over de overschrijding der maximum-prijzen, bepaaldelijk ook voor brandstoffen. IJMCJiDEN. Grappenmakers. Bij onze bulle tins voor de ramen van ons bureau lazen de voorbijgangers Zaterdag avond ook het volgende „Door kolengeb ek heeft het ge meentebestuur de straatverlichting opgedragen aan de maan." Diegenen, welke meenden dat wij zoo humoristisch aangelegd waren, hadden het veikeèrd: grappenma kers hadden dit bulletin buiten op het raam geplakt. Een welkom geschenk. De heer M. G. van Praag alhier heeft aan ver schillende ingezetenen, die daarvoor in aanmerking kwamen, een wollen deken uitgereikt. Dat zulk een ge schenk velen zeer welkom zal zijn geweest, laat zich begrijpen. Prijs gewonnen. Bij de de vorige week te Beverwijk op de Ringsloot gehouden hardrijderij voor arresleden werd de derde prijs ge wonnen door den heer IJ. Goed hart alhier met het paard „Grada", Berijder was de heer O. Schaap te Velsen. Vriendenkring. Ieder mensch is een geboren komediant, al zijn we allen geen tooneelspelers. Ahe tooneelspelers zijn geen acteurs, artisten of kunstenaars, doch ieder kan een rol goed spelen, als deze voor hem geschikt is. En nu is 't daarom opmerkelijk, dat van de duizenden komedianten in het dage- lijksche leven slechts weinigen d- planken betreden en van hen nog veel minder de rol vinden, die juist zij goed zouden kunnen uitbeelden. Let maar eeDS op Lindner, uit Ma- thilde, het tooneelspel door Vrien denkring voor het vot tlicht gebracht. Zou je den man niet uit bakeren gestuurd hebben, als je hem in an dere rollen zag en speelde hij dezen rol van oude, getrouwe huisknecht niet voortreff lijk. Nog een beetje minder gebogen en zijn medespe. Iers beter aanziende, zou niemand 't hem verbeteren. Waarom niet? Omdat hij voor dat sooit rollen geknipt schijnt en voor andere ab soluut nirtt deugt. Neem Willibald, maak hem twee voet grooter. Zet hem een g uibaldi op en hul hem in een wijde mantel en ge hebt een prachtige masqué, een Don Ceazar, een Lazar, o, een eer- en kinderroover voor zes of meer bedrijven, maar van een gent leman, een zoon van den rijksten koopman had hij net zooveel weg als mijn kat van een doedelzak. Neem Tannenhof; wat een pracht van een O.W.'er, die zijn dochter met een: „Vooruit met de geit" aan een rijke nul wil verslingeren, maar van de allures van een han- delskonmg geen flauw benul heeft. Neem Berthold Arnau, de schilder, die een pracht van een automatisch tooneeibeld isdie een miliioen zou durven verwedden om zijn ge- z ebt, zijn gebaar uit de plooi te brengen, maar vreemd en wars is van aLe gemoedsuiung. Neem, maar laten we 't hier bij laten, voor onze stelling, dat ieder een rol goed kan spelen, als de rol voor hem of haar geschikt en gepast is. Vrtendei kring is tot het tooneel spel teiuggekeerd en heeft daar zeer verstandig aan gedaan. Mathi de of „Het V rouwenhart" ligt binnen haar bevatting en baar bereik en ze heeft menigeen een traan in het oog doen wellen. Bijzonderlijk het ge voelvol spel van Mathilde heeft tot het welsiagen dezer uitvoering veel bijgedragen, doch ook Lindner, die de juiste toon wist te treffen. Een enkele opmerking over de regie mogen we ods niet onthouden. In het nederig vertrek van de arme jonggehuwden vonden we het fraaie achterdoek uit het eerste bedrijf terug, mitsgaders de sierlijke elec- trische kroon uit het salon van den zeer rijken Tannenhof. Overigens hebben we met groot genoegen gezieD, dat het décor voor het tooneel zeer belangrijk verrijkt is. Wat nog van de grootmoeder te zeggen. Ik ben blij, dat ik er geen zoo hob. De vertolking was niet slechtdoch de rol is ook niet dankbaar. De Kunstkring zorgde voor goede en prettige muziek tus- schen de bedrijven. Wat zouden de babbelaars en babbelaarsters missen, aan die muziek, die ze zoo heerlijk de gelegenheid geeft, da tong te vieren, en wat bederven za heerlijk het genoegen van hen en haar, die aandacht aan de goede krachten van den Kunstkring schen ken willen. Kunstavond. Daartoe van vele zijden aangezocht zullen de jonge dames Jannie Kruger, Leerlinge Zang aan het eerste part. Conservatorium eu Frouwe Boomgaard, Leerlinge piano van het Conservatorium al daar op nader te bepalen datum, vermoedelijk 21 dezer een concert geven in de Cycloop alhier. Zij heb ben zich daarbij de medewerking verzekerd van Mej. Kobilynska, violiste aan de Berlijnsche Hoch- schule en van den heer Sombroek LeerliDg Cellist aan het le Part, Conservatorium te Amsterdam. Slechts bij genoegzame deelname kan deze Kunstavond gege\ en wor den en we twijfelen er dan ook

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1