ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 136. Zaterdag 17 Februari 1917. 2e Jaargang Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WiLLEMSPLCIN IJmuidexg (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. f. C. ROELSE, Kapelstraat. Te Velseroord bij K. v. Til burg, Willebrordstr. 85. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodliati L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vao Meurs, Boekhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper, doch aaa. ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Regeerings-Eieren. Maximumprijs gebuild Tarwewa- terbrood. Bekendmaking. Bekendmaking. Yarkensvlesscfi. n «Va Va Tarwebloem. Bekendmaking. KRONIEK. Plaatselijk Nieuws. iJMUIDER COURANT ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en hij de Agenten. RED ACTIE-ADRESWillebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. De Burgemeester van Velsen. brengt ter algemeen e kennis, dat de ingezetenen dezer gemeente aan bet Levensmiddelenbedrijf tusschen 9 uur v.m. en 1 uur n.m. regeerings- eieren kunnen betrekken tegen den prijs van 6 cent per stuk. Velsen, 12 Februari 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Burgemeester van VelseD, brengt ter algemeene kennis, dat bij besluit van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, d.d. 9 Februari 1917, de volgende maximumprijzen zijn vastgesteld: Tarwewaterbrood (gebuild) 12y2 cent per 400 gram. Tarwewaterbrood (gebuild) ge bakken onder Rabbinaal toezicht 13 cent per 400 gram. Velsen, 13 Februari 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Burgemeester van Velsen, brengt ter algemeene kennis, dat winkeliers en handelaren die regee- ringsgoederen verkoopen verplicht zijn, deze artikelen aan ieder in gezetene te leveren. Regeeringsgoederen mogen onder geen voorwaarden aan de ingezete den geweigerd worden. Aan winkeliers en handelaren, die deze bepaling overtreden, wor den geen regeeringsartikelen meer verstrekt. Het publiek wordt aangeraden zich bij eventueele klachten te wenden tot het Levensmiddelenbe drijf, (Raadhuis Velsen). Velsen, 26 Januari 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare ken nis, ter voldoening aan het bepaal de bij art. 8 der Armenwet, dat bij hun besluit van 7 Februari 1917 op de lijst der instellingen van weldadigheid, gevestigd in deze ge meente is geplaatst, volgens de onderscheiding „instelling eener ker kelijke gemeente, vanwege die kerkelijke gemeente geregeld en bestuurd"de diaconie der Gerefor meerde Kerk te Velseroord. Velsen, 10 Februari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, H. ver LOREN VAN THEMAAT. de Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. De Burgemeester van Velsen, brengt ter algemeene kennis, dat bij besluit van 3 Februari 1917, no. 6740, van den Minister v. Landbouw, Nijverheid en Handel, de navolgende maximum-prijzen voor varkens vleeseh zijn vastgesteld. Karbonaden 65 ct. p. 7, K.G. Kluiven 15 7, Rollade 80 7 Fricandau 80 71 Vette lappen 50 Doorregen lappen 55 7a 'Magere lappen 65 7, Gehakt 60 7a Versch spek 50 Versch doorr. spek 55 7a Gerookt vet spek 55 7a Gerookt en gezou ten mager spek 60 7a Reuzel (varkensvet, al dan niet uitge smolten 50 7a Krabbetjes 40 7a Velsen, 8 Februari 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Burgemeester van Velsen, brengt nogmaals ter algemeene kennis, dat bakkers en winkeliers geen bloem mogen verkoopen an ders dan op broodkaarten. Velsen, 8 Februari 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Burgemeester van Velsen, brengt ter algemeene kennis, dat krachtens besluit van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, d.d. 2 Februari 1917, no. 1099/6 met ingang van 5 Februari 1917 tot nader aankondiging, de navol- volgende goederen tegen ten hoog ste de daarachter vermelde prijzen mogen worden verkocht. a. Tarwebloem (gebuild inlandsch uitsluitend een soort Grooth. pr. 100 Kg. f 26.25, Kleinh. pr. per Kg. f 0.33 b. Tarwewaterbrood (gebuild) KI. handelpr. per K.G. f 0.30. c. Tarwewaterbrood (gebuild) ge bakken onder Rabbinaal toezicht Kleinh.pr. per Kg. f 0.S1. d. Bruinbrood (ongebuild) Kleinh pr. per 400 gram f 0.05. D« kleinhandelprijzen zijn inclu sief bezorgloon onder den vastge- stelden groothandelprys is begrepen f 1.40 per 100 K.G. tan bate van het Centraal Broodkantoor. Velsen, 5 Februari 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. Langen tijd giog het leven hier nog zijn gewonen gacg, waarmede wij bedoelen dat verschillende maat regelen, welke door andere gemeen ten in ons land reeds lang waren genomen, hier nog niet behoefden te worden toegepast. De straatver lichting brandde nog steeds onbe perkt, de laatste tijd zelfs tot 2 uur 's nachts inplaats van, zooals voor heen, tot middernacht. Van gasbe sparing was bij ons geen sprake, want van kolengebrek hadden wij geen last, daar Haarlem onze leverancier is. Bij gebrek aan petro leum kon het gasbedrijf vele nieuwe aansluitingen boeken, met dit gevolg dat in Januari van dit jaar bijkans 60.000 M3 meer gas werd afgeleverd dan in dezelfde maand van het vorige jaar. En nu is opeens dit alles gekomen. Het was te voorzien. De kolennood is zoo nijpend, dat de Regeering ingrijpen moest. Thans is ook in onze gemeente de besparing van licht- en stroomverbruik ingevoerd, terwijl de verplichte winkelsluiting dadelijk in werking getreden is. Wij zullen ons natuurlijk aan dit alles streng hebbeD te houden. De Burgemeester heeft het in de raads vergadering gezegd dat van bet gemeentebestuur in dezen geen welwillendheid is te verwachten. Wij wekken de ingezetenen dan ook op om mede te werken, dat de getroffen maatregelen de gewenschte resultaten zullen doen zien. Want niet alleen de winkeliers kunnen en moeten helpen, doch ook ieder burger. Is het voor een winkelier vaak moeilijk zijn bedrijf bij één lichtpunt uit te oefenen, het is begrijpelijk dat deze korzelig wordt als hij in groote huizen verschillende kamers en de vestibule hel verlicht ziet. Men is reeds bij ons gekomen om hiertegen te protesteeren, met het verzoek of wij daarop wilden wijzen. En wij doen het met in stemming. Laat ieder zich nu beper ken, opdatnietnoodeloosweer nieuwe strafbepalingen moeten worden ge maakt. Op andere plaatsen heeft men het branden van gas of electrisch licht in gangen en vestibules reeds verboden. Nogmaals, ieder moet zich afvragen wat hij kan doen om tot het algemeen belang mede te werken. Echter zijn wij verheugd dat de straatverlichting des avonds weder eenigen tijd ontstoken wordt, 't Was hier zonder een enkel lichtpunt te gevaarlijk op sommige punten. Vooral de straatweg van de stoom- pont naar Beverwijk mocht steeds wel eenige verlichting hebben, zoo ook de weg van Velseroord naar IJmuiden. En er zijn meer plaatsen in onze gemeente waar een lichtpunt noodzakelijk is. Noodig is ook dat men zich aan dezen toestand weet aan te passen. De industrieën zullen volgens Ministerieël besluit ook 25 procent minder kolen moeten gebruiken. Nu zou 't een ramp zijn, indien daardoor op verschillende fabrieken een aantal arbeiders ontslagen wordt. Laat men trachten de werktijden in te korten en desnoods door inkrim ping der schafturen de productie op peil houden. Echter zullen verschil lende industrieën hier moeten gaan inkrimpen, in verband met het niet uitvaren der Visschersvloot. 't Zijn sombere dagen, die we beleven. Zou er nog een tijd van crisis voor onze gemeente aanbreken Laten wij hopen dat de visschers vloot weer spoedig zee zal kunnen kiezen. Ook op ander gebied zal men moeten trachten zich aan te passen. Indién mogelijk moet het vereni gingsleven enz. zijn gewonen gang kunnen blijven gaan. Want het is toch al te gek dat, zooals men in dit blad kan lezen, een propaganda- avond eener Onthoudersvereeniging niet kon doorgaan, emdat het bal niet kon worden gehouden. Dit kon toch wel gemist? Ook in dit opdicht moet men in deze dagen zich weten te beperken. IJMUIDEN. Een gewichtig personaadje. Vraag naar hem bij aankomst te IJmuiden en het kleinste kind zal U terecht brengen. En geen won der. Sedert geruimen tijd bekleedt hij op één na de hoogste plaats in onze gemobiliseerde positie, want hij staat het dichtst bij den positie commandant. Evenals zijn onmid- dellijxe chef is hij in hart en nieren militair, dweept met de uniform, en ofschoon hij het civiel niet direct vijandig is, toch gaat hij het bij zijn dagelijkschen rondgang gewoonlijk met de grootst mogelijke negatie voorbij. Ofschoon van huis uit tot de zeemacht beboorende, heeft hij tijdens zijn verblijf te IJmuiden groote belangstelling aan den dag gelegd voor de landmacht en er gaan weinig dagen voorbij, dat hij geen inspectie houdt over het reserve bataljon D, dat zjjn bijzondere voor keur heeft. Zijn aankomst te IJmuiden was glorieus. Niet minder dan Hr. Ms. kranige oorlogsbodem „Kortenaer" bracht hem in zijn nieuwe stelling, doch daar werd hem een zeer on aangename verrassing bereid, zooals er helaas dagelijks bij land- en zee macht voorkomen. In stede van een promotie, bleek zijn overplaat sing inderdaad een degradatie. In- plaats van op Hr. Ms. „Kortenaer" de lakens uit te deelen, waar ieder voor hem uit deu weg ging, kreeg hij Hr. Ms. Oorlogsbodem „Ever" tot kwartier, waar bij thans ieder een drilt en in den weg loopt, die hem voor de voeten durfc te komen. Ofschoon wat in zich zelf gekeerd sedert de Minister van Marine hem die poets bakte, blijft de voorliefde voor de militaire zeemacht in zijn gemoed, onbluschbaar en inplaats van zich gepikeerd te voelen toen de trotsche „Noord-Brabant" vlak voor zijn deur, d. w. z. voor zijn schip hem de oogen kwam uitsteken, was hij eeu van de eersten, die de loopplank mede opging om den Commandant collegiaal te begroeten, namens zijn onmiddellijken chef, den Positiecommandant. Dit achtte hij blijkbaar zijn plicht, „zijn dienst". En toen hij het blank geschrobde dek van den oorlogsbodem, die nog grooter is, dan welke hij verlaten moest, batreden had, maakten allen plaats voor hem en bet „officier aan boord", dat luide weeiklonk, toen hij met eenige officieren aan boord trad, begroette hij niet alleen met het stijve militaire saluut, maar maakte voor de aangetreden bemanning een lichte buiging. Naast vele goede eigenschappen beeft- hij natuurlijk, als iedere grootheid, zijn eigenaardigheden, en „les défants de ses qualités". Zoo heeft hij een ingekankerden afkeer van honden, en als bij instinct, deze van hem, want weiDigen kunnen hem passee- ren, zonder hem aan te bassen of te trachten hem in de magere kuiten te bijten. Want ofschoon hij er zeer welgedaan uitziet, zelfs een aardig buikje heeft, loopt hij als vele dik- kerts op spillebeentjes. Een ondeugd van hem is, dat hij zoo weinig proper op zijn lijf is. Hij ziet er nooit uit, om wat men noemt: „door een ringetje te halen". Dit wordt hem dan ook door ieder, die hem kent, en wie kent hem niet, kwalijk genomendoch daar is hij ongevoelig voor, helaas. Van de Duitsche torpedoboot V 69, had hij intuitief een afkeer. H(j meed haar zooveel mogelijk; verwaardigde zich niet een bezoek aan boord te brengen en we ver moeden, dat hij eenige angst koester de, dat men hem op de een of andere slinksche wijze aan boord zou zien te lokken en kon 't zijn, stiekem te verdonkeremanen. Hr. Ms. „Kortenaer" blijft zijn uitverkoren schip en toen deze oorlogsbodem onlangs wegens ijsgang te Nieuwediep alhier ligging kwam nemen, kon slechts bevel van hooger- hand beletten, dat hij weder aan boord van zyn geliefkoosd vaartuig stapte. Gedurende die dagen was hij feitelijk een gevangene aan boord van de „Ever". Dinsdagmorgen maakte de be manning van de „Noord-Brabant" een militaire wandeling en zonder af te vragen of hij daarmede ook insubordinatie pleegde, of zich aan plichtverzuim schuldig maakte, door zijn schip zonder permissie te ver laten, nauwelijks hadden de tonen van den marinier-pijpen zijn oor gestreeld, of hij stelde zich achter de muziek aan het hoofd van da troep en maakte de geheele militaire wandeling mede. Bij de terugkomst was hij nog zoo flink als een hoen tje, ofschoon de manschappen van de „Noord-Brabant" blijken van vermoeienis gaven en hij was weder een der eersten aan boord, tegen den steilen loopplank op, om rapport te brengen aan den Commandant. Ieder had er schik in. Ja. 't is een aardig beest „de bok van de „Ever". Arbeiderscoöperatie Voonoaarts. Naar de St. Ed. verneemt bestaan er plannen om de hier gevestigde arbeiderscoöperatie „Voorwaarts te

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1