ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 143. Woensdag 14 Maart 1917. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Dringend verzoek HINDERWET. HINDERWET. HINDERWET. 2e Ja&r^aa^ Administratiebureau en Drukkerij JAC. S1NJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMÜIDEN, Telefoon 153. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 8 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRES: Willebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van bniten de gemeente VELSEN ln dit blad is nitslnltend gerechtigd het Advertentiebnreau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLEIN IJmuiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. E. C. ROELSE, Kanaalstraat. Te Velseroord bij K. v. Til burg, Willebrordstr. 85. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodlaan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vao Meurs, Boekhandel. om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. ftegeerings Kluiven. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat bij de verschillende winkeliers in deze gemeente verkrijgbaar zijn: Regeerings Kluiven, tegen den prijs van 15 cent per 7, Kg. De winkeliers mogen geen hoogere prijzen berekenen, hetzij voor ver pakking, hetzij voor thuis bezorgen, of andere werkzaamheden. Intusschen kan levering in ver pakking of aan huis slechts verlangd worden voorzoover die gebruikelijk was. Evenmin is het geoorloofd aan den verkoop eenige bijzondere voor waarden te verbinden, met name die van het bijkoopen van eenig ander artikel. Klachten, over niet inachtneming van bovenstaande maximum-prijs, gelieve men in te dienen bij het Levensmiddelenbedrijf, (Raadhuis Velsen). Velsen, 8 Maart 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat ter Gemeentese cretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. Visser Hz. te IJmuiden om vergunning tot het oprichten van een taanderij, waar in zal worden geplaatst een electro motor van 2 P.K. op het perceel kadastraal bekend Gemeente Vel sen, afdeeling IJmuiden Sectie L No. 803 gelegen aan de Parallelstraat. Op Vrijdag, den 28 Maart 1917, des namiddags te 3 uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aam herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten, Velsen, 9 Maart 1917. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, H. vbr LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS, Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat de beslissing op het verzoek van de N.V. Centrale Vis- scherij Maatschappij te IJmuiden, om op het perceel kadastraal be kend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie L no. 804, gelegen aan de Middenhavenstraat C no. 42, een smederij te mogen oprichten, waarin zal worden geplaatst een electromotor van 1 P.K. en één van 5 P.K., door hen is verdaagd. Velsen, 9 Maart 1917. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, H. ver LOREN van THEMAAT. De Secretaris, TH. J. WIJNOLDY DANIËLS, BURGEMEESTER en WETHOU DERS der gemeente V eisen bren gen ter openbare kennis dat het verzoek van de N.V. Oceaan-Vis- scherij-Maatschappij te IJmuiden om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmui den Sectie L no. 852 eene smederij en taanderij te mogen oprichten, waarin respectievelijk zal worden geplaatst een electromotor van 5 P.K. en één van V/a P.K. door hen is toegestaan. Velsen, den 9 Maart 1917. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, H. ver LOREN van THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Opgave Bloem en Meel. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat krachtens beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel dd. 7 Maart 1917, de bakkers, koek- en banketbakkers en winkeliers opgave moeten doen van de op 12 Maart 1917 bij hun aan wezige voorraden ongebuild meel en Amerikaansche en Inlandsche bloem. Bovenstaande opgaven worden voor 15 Maart a.s. ingewacht bij het Levensmiddelenbedrijf alhier. Tevens wordt de aandacht van belanghebbenden gevestigd op ar tikel 14 van de Distributiewet 1916. 1. Hij, die aan een schriftelijke vorderiDg, als bedoeld bij artikel 9, opzettelijk niet voldoet, of die op zoodanige opzettelijk een onjuiste opgave doet, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste tien duizend gulden. 2. Indien het niet-voldoen aan de vordering of het doen van een onjuiste opgave aan schuld is te wijten, wordt hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste zes duizend gulden oprelegd. 3. De goederen, met betrekking tot welke het fait is gepleegd kun nen, voor zoover zij den schuldige toebehooren, met hunne verpakking, worden verbeurd verklaard. Velsen, 9 Maart 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ter LOREN VAN THEMAAT. KRONIEK. Door de tijdsomstandigheden en door andere oorzaken moeten wij de Kroniek wel eens overslaan. Soms vragen ook andere belangrijke zaken onze aandacht, die nu juist niet in een Kroniek kunnen worden onder gebracht, b.v. de opening onzer Waterleiding, waaraan wij drie ar tikelen wijdden. 't Belangrijkste bericht, dat ons Zaterdag bereikte, was het besluit tot de hervatting der Visscherij. Ook al onderschatten wij de gevaren niet, aan de uitoefening daarvan verbonden, toch is het een besluit, dat overal voldoening zal geven. Zóó had de toesta d niet lang meer kunnen duren. Alles voelt dadelijk de nweerslag van het stilliggen onzer visscbersvloot. De fabrieken en verschillende bedrijven, de middenstand enz. En dan vooral de gezinnen der opvaren den zelf. Nu zijn er wel, die nog een spaarduitje hebben te verteren, maar voor de meesten zal dit wel niet het geval zijn. 't Viel ons op, dat aan de Rijkspostspaarbank te IJmuiden in de 4 weken van Fe bruari f20.000 meer is uitbetaald dan ingelegd. Hopen wij dat de schepen de Visscherij ongehinderd zullen kun nen uitoefenen in het afgebakende gebied, opdat wij niet opnieuw menschenlevens zullen moeten be treuren of de vloot wederom moet worden stilgelegd. De dankbetuiging van de Keizer lijke Duitsche regeering en de Marine, voor de uitnemende maatregelen van ons gemeentebestuur bij de begrafenis van de overledenen der V 69 en de goede ontvangst van dezen bodem is ten volle verdiend en heeft ons toch aangenaam verrast. Wij hopen niet, dat men gaat denken aan pro-Duitsche gevoelens of anders anti-Engelsche. Dit heeft er niets mede te maken. Ons gemeentebe stuur is altijd hoffelijk opgetreden, ook tegen Ëngelsche gewonden, ook bij de begrafenis 't vorig jaar van den verongelukten Franschen vliege nier. Maar de erkenning van dit hoffe lijk optreden en het zenden van een dankbetuiging en van een ruime gift heeft ons goed gedaan. Ieder, die de maatregelen van orde en de eer, aan de Duitsche slachtoffers van den oorlog bewezen, beeft gade geslagen, kan niet anders dan ons gemeentebestuur daarvoor prijzen. Doch het is aangenaam de erken ning daarvan van de belanghebbende regeering zelve te vernemen. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. HET PLEIT BESLECHT. Op erven, aan elkander grenzende, waren ze geboren, de beide jonge stie ren. Ze groeiden voorspoedig op en 't bleek alras, dat 't een paar flinke, krachtige exemplaren van een vol bloed ras waren. Hun domeinen grensden aan elkander en slechts door een hek gescheiden zag-n zij ieder hun evenbeeld dagelijks in kracht en elegance toenemen. Wel neusden ze bij elkaar schuurden ze de horensdan fonkelden de oogen van nauwbedwongen strijd lust. Dan voelden ze instinctmatig dat ze wel dichte buren, doch eigen lijk geboren kampstrijders waren en dat een ontmoeting op leven en dood slechts een kwestie van tijd en omstandigheden was. Ieder voor zich had zoowei op eigen als vreemde erven blijken gegeven van onver- winlijkheid en als de een over de schutting getuige was van een over winning des anderen, dan loeide 't in den borst van den ongemeten tegenstander en knarste 't tusschen de kiezea. Dan laaide een vuriir begeeren op naar een strijd met den buurman, die toch eigenlijk geen kwaad op zijn geweten had, doch wiens joDge, forsche kracht, zicht baar in de zich steeds meer stalende spieren, een feilen jalouzie verwekte, vermengd met een stil besef van nog sterker, nog taaier te zijn. Beiden waren schitterend kampioen op eigen eif. Al hun tegen standers hadden zij afgemaakt of in het zand doen bijten. Hun ongeëvenaarde kracht kon niet ge broken worden. Waren zij niet zulke nabije buren geweest, lun over winningsvreugd zou onverdeeld ge weest zijn. Thans ontbrak aan beider geluk. Als ze elkander zagen, dan snoven en loeiden ze dan woelden ze den grond onder de zware hoeven dan jeukten de schoften dan trilden de horens en intuitief vodden ze, dat de behaalde over winningen slechts bekroond konden worden, door een overwinning van den één op den anderdoor een nederlaag van één der onverwinlij- ken. Edoch, de kamprechters hadden nu eenmaal besloten, dat eenstri.d op leven en dood tusschen deze niet mocht plaats hebben. Maar de natuur ging boven de leer. Hun strijdlust was niet langer in te toornen. De uitdaging viel. Niet op leven en dood zou de strijd gaan. De ontmoeting zou „vriendschap pelijk" zijn, d.w.z., ze wilden, ze moesten weten, wie de sterkste was, zonder elkander af te maken. Op beider erf zou een strijd plaats hebben, en overwinnaar zou zijn, bij, die in beide of een der beide wedkampen zijn buurman zon leggen. De eerste strijd bleef onbeslist. Geen van beiden had zich de meer dere kunnen toonen. Ofschoon de kamp „vriendschappelijk" was, had den ze gevochten met al de kracht, al de woede al de taaiheid, al de ener gie, waarover zij beschikten. Als kracht te kort schoot, werd list ge bruikt, doch ook in dat opzicht gaven zij elkaD der niets toe. Hoederoode vlaggen ook werden gezwaaid, hoe luid 8D knjschenddest> mmen dertoe- schouwers de beide doodsvijanden ook aanmoedigden, zij konden elkan der niet overwinnen. Wel kwamen ze geen van beiden ongeschonden uit den strijd. Zij haddt-n elkander „vriendschappelijk" ieder twee op stoppers verkocht, die geweldig aan kwamen, maar meerderheid van den een boven den ander b eek niet. Een tweede strijd moest gestreden worden. Een premie had de strijdlust zoo mogelijk nog aangewakkerd en Zondag j.l. had de tweede worste ling om het me< sterschap plaats. Ook nu bleef de strijd lang onbeslist en reeds meenden partijen en toeschou wers, dat ook nu weder zou blijken, dat ze e kander niet zouden kunnen vellen, toen de Westelijke buur, zijn erfvijand een geweldigen kop stoot toebracht, die den tegenstander als met een mokerslag velde. Wel trachtte de Oostelijke buur zich nog op te heffen,doch dit mocht hem, ondanks zijn nog meer verv oede kracht en meer verbeten woede niet gelukken. Te WLStelijke buur had zijn vijand met één slag geveld. Stormvogels heeft Y. S. V. ge slagen. Het pleit is beslecht. Voor hoelang? J. IJMUIDER COURANT Mishandeling. W. R. een zee man, had alhier, toen hij een glaasje te veel ophad z'n schipper, die hem vroeg om een paar bokkings, die bij voor hem in bewaring had, een groote scheepskom met koffie naar 't hoofd gesmeten. De seRpperhad als een gevolg daarvan zich eenige dagen onder de behandeling van een geneesheer moeten stellen. Het 0. M. vond de mishandeling van vrij ernstigen aard en eisehte tegen den bekl. 3 weken gevangenisstraf. Diefstal J. v. L. een dienst bode alhier, had bij een familie hier ter plaatse, waar ze slechts 2 dagen in dienst was geweest, een paar glacé handschoenen weggenomen. Het O. M. vorderde tegen de niet-versche- nen beklaagde, die, naar Z.Ed.A. deed opmerken, verdacht wordt zich aan verschillende diefstallen te heb ben schuldig gemaakt, f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Opgericht. Alhier is opgericht een afdeeling van de Nederlandsche Barbiers- en Kapperspatroonsbond. Het voorloopig bestuur wordt ge vormd door de heeren Th. Bruijn- zeels, voorzitter, Job. de Laat, se cretaris en Van Riessen, penning meester. Statuten. De St.-Ct. behelst de veranderde statuten der N. V. Goederenvervoer IJmuidenAm- sterdam „Voorwaarts". Blijkens deze is thans het maatschappelijk kapi taal f 40.000, verdeeld in 40 aan- aeelen, elk groot f 1000, in welk kapitaal wordt deelgenomen voor 16 aandeelen, die geheel volgestort zijn. Benoemd zijn tot dircteur de heer Jr. A. A. Staal, te Amster dam, en tot commissarissen de heer C. Glas, te IJmuiden en mej. W. A. M. Staal te Amsterdam.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1