De Gunsteling. FEUILLETON. VISSCHERIJ. Scheepvaart, De 30 geïnterneerd. De Duit- sche duikt >oot U 30, die bij de Zeeuwsche kust in ons gebied verdwaalde, is op baar reis tel in- terneenng te Alkmaar, Maandag middag hier langs gekomen. Velen kwamen de U-boot bekijken. Aan boord bevond zich ook nog een Dmtsche zeeofficier. De duikboot was met 1 kanon bewapend. Krijgsraad. De waarn. audi teur-militair bij den Krijgsraad t 's Gravetthage mr. B. van Rossum heeft geëischt tegen: A. J. B., mi licien der infanterie, afkomstig uit IJmuiden, wegens dienstweigering, 4 weken militaire gevangenisstraf. Levensmiddelenvoor siening Vrijdagavond j.l. heefteen openbare vergadering in de Cycloop plaats gehad, uitgeschreven door de Fede ratie Velsen van de S. D. A. P.d IJmuider Bestuurdersbond en de Arbeiders Coöperatie „Voorwaarts' Als spreker zou optreden de heer Edo Fimmen, secretaris van het N. V. V. met het onderwerp: „Wat door onze beweging ten behoeve van de levensmiddelenvoorziening is gedaan en nog gedaan wordt. In de desbetreff nde aankondiging was reeds aangekondigd dat het een „belangrijke" vergadering zou zijn. Ook stond de naam van den heer A. B. Kleerkooper, lid van de Tweede Kamer, met vette letters onder de advertentie afgedrukt zonder aanduiding wat dit betee- kende, want de heer Kleerkooper werd noch als spreker, nöcb als debater, noch als toehoorder aan geduid. Vermoedelijk us dit dus bedoeld als propagandistisch lok middeltje, dat haar uitwerking dan ook niet gemist heeft. Althans de zaal was dicht bezet. Bij de ope^ ning door den heer Schilling deelde deze mede, dat inplaats van den heer Fimmen, de heet Content van Amsterdam zou spreken en dat de heer Kleerkooper, ofschoon bericht gegeven hebbende niet te kunnen komen toen betrokken de ge zichten toch nog op het nipper tje gekomen was. Toen brak een geducht applaus los. Nadat de heer Schilling gememoreerd had, wat door den raad van Velsen in het algemeen en door zijne partij ge nooten in het bijzonder was ver richt inzake de levensmiddelenvoor ziening dezer gemeente, trad d gemengde zangvereeniging „De Stem des Volks" onder directie van der heer Post uit Haarlem op, om mei gu ed enkele propagandaliederen t zingen. De heer Content schetste uitvoe rig de misère in levensmiddelen- voorziening in den lande. Hij wees op het hooge sterftecijfer te Am sterdam als gevolg van de onder voeding. Met een parodie op de (Herinneringen van een ambtenaar.; naar het Duitsch van H. SüDERMANN. door H. B (28) Wat hielp nu mijn belofte?...,.. Toen we drie dagen later voor 't eerst bij elkaar waren, was zijn eerste vraag; Is er bericht van haar vader gekomen Ik schudde van neen. De brieven, die intusschen gekomen waren, haa ik op mijn schrijftafel neergelegd, het handschrift van den ouden heer was er tot mijD bewustzijn niet bij geweest... Geef mij pen en papier" zei- de hij, „ik mag hem geen oogenbrik meer in ongerustheid laten." Toen ontspon zich een moeilijke strijd tusschen ons, want Martini had mij op het hart gedrukt, dat hij zich niet mocht opwinden, noch eenige geestesarbeid verrichten. Om dezen raad zooveel mogelijk op te volgen, bood ik aan, naar zijn dictaat eenige regels aan den oude te schrijven, maar ook daarop weigerde hij in te gaan. Ik heb mijn eerewoord gege ven, wat ze mij in de broeikas ge zegd heeft, aan niemand ook aan jou niet te vertellen. Wat, ik zou dat niet mogen weten?" vroeg ik verwonderd. Was dat de belooning voor mijn bemoeiingen? Ten slotte bewoog ik hem, met het schrijven van den brief te rantsoeneeriDg deelde hij vele voorbeelden van enorme prijsstijging mede; van koffie, van stroop, van vet, van kleeren en schoenwerk, ja wat al niet. Hoe het streven van het N. A. G. erop gericht was voor vele slechte waren betere te krijgen, om dan mede te deelen, dat de vergaderende corporatie maatregelen hadden genomen tegen prijsopdrijving; voor verstrekking van roggebrood; voor uitvoerverbod van vee; voor beschikbaarstelling van levensmiddelenvoor de vleesch- voorziening; tegen de duurte, enz., alles verduidelijkt met voorbeelden. Toen kregen we het genoegen den heer Kleerkooper te hooren, die zich naast den heer Duys, den roem van een geweldig redenaar veroverd heeft. Een roem, die niemand dergenen, die hem Vrijdag avond gehoord hebben, hem zal ontzeggen. In een rede, die als een waterval over onze hoofden werd uitgestort en die, wilden we haar slechts verkort opnemen wel twee IJmuider Couranten zou beslaan, gaf de begaafde spreker ons een beeld van de verschrikkingen van den tegenwoordigen tijd, zoowel in als buiten ons land. M<--t bioscopi- sche snelheid] doorleefden we de dure jaren van 1910 en 1911; de tegenkanting der gemeentebesturei om leidend op te treden en hoe thans niets zonder overheidsbe moering geschiedt: de oorzaken en gevolgen daarvande druk dei- oorlogvoerende pkrtijende dubbele greep om Neerlandsch hals van entente en centralen; de kunst matige prijsstijgingen voor den oorlog; de moidwillige vernietiging van krentenplantages; de koffie trusts; de graanvernieling; de huur- opdrijving; het beeld, dat arbeiders ais circusdieren eerst na de voor stelling gevoed worden; de vernie tiging ter zee door de Duitscbers )e pogingen om de levensmiddelen- voorziening te regelen vóór de duurt' toeslagen; de oorlogswinstmakers de opeenhooping van geld; het heeld van den arbeider, die altijd leeft met de lippen aan den rand van het water; het werken der armbesturen; de aandrang tot verhooging van het 80 millioen ontwerpde stakingen der machi nisten en der zeeliedende strijd der syndicalisten en der modernen m de vakbeweging, enz. Ademloos werd de zeer goed gedocumenteerde en voor velen zeker leet rijke rede aangehoord. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt, 't Was- reed s laat geworden en zoo'n volks tribuun te weerstaan is niet ieder in de schoenen gestoken. Nadat de Stem des Volks nog eenige strr liederen had gezongen, werd de aeds door ons gemelde motie zonder stemming aangenomen. wachten, tot Martini hem had toe gestaan het bed te verlaten. Drie dagen later vond ik hem in een leunstoel zitten, met een massa papieren voor zich uit. Mijn ziekte heeft groot onheil aangericht, zei hij, mij een brief overreikend waarvan het handschrift me onbekend was. Ik las: Zeer geëerde Heer! De toestand van den heer Rem- man, die zich onder mijn behandw ring bevindt is in korten tijd be denkelijk verergerd, Ik heb redenen aan te nemen dat de zorg voor zijn dochter daaraan niet geheel vreemd is Zooals ik uit zijn woorden op maakte, verwacht hij van u daar over tijding die tot nu toe uitge bleven is. Zijn dochter schreef hem, dat U zelf ziek waart. Daardoor werd hij wantrouwig en meende geen ver trouwen in U te moeten stellen, daar hij vermoedde, dat U beideD in het complot betrokken is en het er op aanlegt hem in het onzekere te laten. Het is niet mo-ilijk, in te zien, dat deze conclusie er een van verwarde hersenen is, doch ik ver zoek u, daar het op leven en dood gaat, zoo spoedig Uw toestand het toelaat de gewenschte tijding te zenden, die in ieder geval troostend moet zijn! En deze brief is acht dagen oud", zeide hij, mij verwijtend aan ziend. Dat is leelijker, maar wat kan ik er aan doen?" antwoordde ik. Je had den brief moeten openen" "Was ik daartoe gemachtigd?" Je was overal toe gemachtigd." Hoe? Dat zeg je mij, terwijl VELSEROORD. Kiesvereeniging. Alhier is een Chiistelijk-Historisehe Kiesvereeni üing opgericht, aanvankelijk rmri 17 leden. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren J. Nijhout, A. Leutz en G. W. Jimminte. Deze zullen de functies onderling ver doelen. Besloten werd tot aansluiting bij de Christelijke-Historische Unie. Kattenmepper. J. de W. te Veiserooru, die naar 't O. M. ver klaarde, den niet zeer fraaien bij naam van „de kattenmepper" heeft stond terecht wegens diefstal van een kat. Daar 't niet de eerste keer is, dat bekl. dit heeft gedaan, re- quireerde het O. M. tegen hem 2 weken gevangenisstraf, VELSEN. Een stormloop op peulvruchten. Hoewel op de broodkaarten te lezen staat dat in de zesde week peulvruchten verkrijgbaar zouden zijn, verbreidde zich het gerucht, dat ze reeds in de vijfde week ver strekt konden worden. De winkels werden bestormd en in een .minimum van tijd was de voorraad uitgeput. Wie van deze onverwachte gebeurtenis niet op de hoogte was, vischte achter het net en vertrouwende op de mededeeling op zijne broodkaart wachtte hij on •ezorgd op het aanbreken der zesde week. Natuurlijk verkeeren dezul ken, die nu hoorden, dat alles op was, in groote ongerustheid. Zal er nu voor hen in de zesde week niets zijn? Was het niet beter geweest iu dat geval, dat de voorraad toch tot den aangegeven tijd bewaard was gebleven? Rijksnormaalschool. Voor de toelatingsexamens rot de Rijksdag normaallessen te Velsen hebben zich aangemeld 33 candidaten, n.l. 9 manlijke en 24 vrouwelijke. Het schriftelijk gedeelte zal ge houden worden Maandag 26 Mrt. a.s .Duurtetoeslag, Naar we ver nemen zal de minimum duurtetoe slag voor Rijkspersoneel bedragen f'80 per jaar. Het maximum bedrag blijft vastgesteld op f 120. In onze gemeente zullen er heel wat personen van profiteeren, daar nr verscheidene Waterstaatsbeamb ten zijn. SANTPOORT. Witte Kruisgebouw. De ope ning van het nieuwe wijkgebouw van het Witte Kruis is thans defi- uitief op 22 Maart a.s. vastgesteld. Verbetering. Niet Mrj. Hun riinck, doch Mej. J. M. Munninck al hier is geslaagd voor het examen nuttige handwerken. je me drie dagen geleden geen die iaat wilde toevertrouwen?" Ja, waarom liet je me toen niet schrijven?" Je kunt het nu zelfs nog niet antwoordde ik, op de hanepooten wijzend, die hij op het papier had gezet. Ik moest me geweld aandoen, mijn ergernis te verbergen. Als de oude man nu stierf, dan zou men in mij de schuldigen zien. En het ergste was, dat men dit niet gt-heel ten onrechtte deed, want had ik hem tijding gezonden van de ziekte van mijn vriend, dan zouden de woorden zijner dochter bevestigd zijn en hij zou niet meer getwijfeld hebben Maar wat ging mij ten slotte dien man aan. Ik wist niets anders van hem, als ik uit de brieven was te weten gekomen. Ik zou zelfs aan zijn bestaan ge twijfeld hebben, als ik niet de let ters van zijn bevende hand had gelezen. Genoeg er van, zeide ik tot mezelf, nadat ik een halven dag door deze gedachte gekweld was, je hebt met te veel levende men- «chen te doen, dan dat je je met dezen schaduw van een man zou bezighouden." HOOFDSTUK XVII. Het was de Zondag vóór Kerst mis, toen de voorstelling, die de vrouw van den gouverneur in het leven had geroepen, in scene gezet zou worden. Ik was de ziel van alles, ik had prologen gedicht, de coraties geschilderd, ouvertures ge componeerd, tableaux vivants opge steld, Ik mimeerde, zong, schminkte, Boven de maximumprijzen. Tegen een Beverwijksche groen- tenhandelaar, die zijn waar boven de gestelde regeeringsprijzen alhier verkocht, werd procesverbaal opge maakt en zijn waar werd in beslag genomen. Voortsetting van he1, kgebovw. Aan den kerkbouw, die vele weken door vorst en andere bui tengewone omstandigheden heeft stilgestaan, is Maandag weder be gonnen. Onjuist. Men meldt, dat het bericht van Politiken, als zou de Duitsche duikboot, welke de Noor- sche bark Thor II tot zinken bracht, een Nederlandsche stoomtreiler heb ben aangehouden met een Engelsche prijsbemanning aan boord, onjuist is. Bij navraag ter bevoegde plaatse blijkt, dat niet een Nederlandsche stoomtreiler een Engelsche prijsbe manning aan boord heeft gehad. Engeland en onze visscherij. In het begin der vorige week liepen ver schillende zeiltrawlers, welke ge woonlijk te IJmuiden binnenkomen om te markten de haven van Scheve ningen binnen, om aldaar de vangsten te verkoopen. Wijl dit in strijd is met de indertijd tusschen de reederijen en de Britsche regeering afgesloten contract, kregen de betreffende ren ders thans eene waarschuwing dat de schepen te IJmuiden moeteD markten. Alleen op die voorwaar de werd namelijk destijds een toe stemming tot het ongestoord uit oefenen van het visscherij bedrijf verleend. Algemeène Visscherij Mij. In de jaarlij ksche algemeene vergadering van de Algemeene Visscherij Maat schappij te IJmuiden, werden de balans en de winst- en verliesreke- kening over 1916 goedgekeurd en het dividend op de gewone aandeelen bepaald op 100 (v. j. 50) pet., waar van in October 1916 bereids 30 pet. ad interim werd uitgekeerd. De voorzitter van den raad van com missarissen, de heer mr. dr. W. P. J. Bok, werd als commissaris her kozen. Haring. De vereeniging van Harmghandelaren te Vlaardingen, wendt bij de regeeriag pogingen aan om haring te doen invoeren als voedsel in het leger en in de inter- neeringskampen. Nieuwe Schepen. Op de werf Concordia te Amsterdam werd met goed gevolg de vorige week te water gelaten een stalen motorlogger voor kapte, ik moest de hoorn blazen, de maan door de avondwolken dragen, als hond huilen, als donder rommelen, kortom ik moest alles doen, wat voor een gunsteling mo gelijk was. Mijn collega's waren begonnen, mij om mijn ijver te bespotten Waarlijk, als ze hadden vermoed, welk een opwindend schouwspel zich achter de coulissen afspeelde, zouden ze me eer bewonderd hebben Juist was ik des avonds druk bezig de laatste voorbereidingen te maken, toen ik een brief van mijn vader kreeg. Hij had Helene bewogen voorwaar met groote moeite morgen getuige van mijn triomfen te zijn en hij zou te- een den middag met haar in „Het Gouden Hoofd" aankomen. Hij voegde er de dringende vermaning aan toe, deze keer door dubbele har telijkheid goed te maken, wat ik het arme kind verschuldigd was. Nog steeds was ze bleek en treurig als een verlatene, hoewel ze de laatste weken brieven genoeg van mij ont vangen had. Ja waarlijk, ik had zooveel mo gelijk getracht, de scheur, die in onze verbintenis gekomen was, heel te maken. Zij verlangde een open lijke verklaring van mij. Ze wilde weten, wie de menschen waren, waarom ik mijn vader en bruid bedroog en verwaarloosde. Als je me niet wilt verwijten", zoo schreef ze, „dat ik me in de 10 jaren van vriendschap je ver trouwen niet waard getoond heb, verlos me dan van den angst, die ik om jou en mijnentwille lijd, want ik vre^s nare dingen voor de toe komst." rekening van de reederij M. B. Osen- darp te IJmuiden. Het schip meet 27 X 6-60 X 3-05 meter en is uitgerust met 2 cylin der ruwolie Concordia motor 4 tact systeem. Direct is begonnen met het leg gen van de kielbalk voor een soort gelijk vaartuig. Mij. „Trio" St.-Ct. bevat de akten van oprichting van de Visscherij- en Vrachtvaart Mij. „Trio", te IJmuiden. Kap. f 50 000, aand. van f 500, waar van 20 geplaatst en volgest. Dir. J. F. v. Leeuwen. Trawlloggers. Van de IJmuider loggers, die aan de trawlvisseherij deelnemen, kwa men sedert de vorige opgave binnen IJM 242 met f 554 76 - 271 284 516 en - 306 - 1337 besomming. Nieuwe stoomtrawler. Van de werf J. J. Bodewes te Pannerden, is te water gelaten de stoomtrawler „Emiiie", gebouwd voor rekening van de N. V. Expl. Mij. „De Oceaan ster". Scheepvaartbeweging. In de af- geloopen week werden door de Noordzeesluizen alhier geschut 14 stoomschepen of 2 schepen minder dan in de voorafgaande week, na melijk een gelijk aantal uit zee en 2 schepen minder naar zee. Noordzee. Lichtschepen „Doggersbank Zuid" en „Doggersbank Noord" zullen voor zien zijn van eene inrichting voor Draadlooze Telegraphie. Op de uitgelegde lichtschepen „Doggers bank Zuid" en „Doggersbank Noord" zal een inrichting voor draadlooze telegraphie aan boord zijn. De op- roepseinen voor genoemde lichtsche pen zijn resp. P. C. R. en P. C. F. Schepen, voorzien van eene in richting voor draadlooze telegraphie, welke meenen zich op zoodanigen afstand van een der lichtscehpen „Doggersbank Zuid" of „Doggers- oank Noord" te bevinden, dat zij hoewel het lichtschip of het licht ervan niet ziende, de mistseinen van het lichtschip zouden kunnen hooren en behoefte gevoelen zich aan dat lichtschip te verkennen, kunnnn tusschen 8 u. V.M. en 10 u. 20 m. N.M.. (M. T. Amsterdam) gedurende de eerste 20 minuten elk uur langs- radiotelegraphischen weg het lichtschip verzoeken zijn mistsignalen te werk te stellen, zul lende na ontvangst van zulk een verzoek het lichtschip gedurende Ik v-an mijn kant bezwoer haar, dat ze vertrouwen in mij kon hebben, zwoer haar bij onze eerste kus en onze laatste adem, die wij hopenlijk op hetzelfde tijdstip zouden uitblazen Deze laatste zin had haar ontroerd en ze beloofde mij, geduld te heb ben. Het was me toch eenigszins angstig te moede, toen ik den vol genden middag in „Het Gouden Hoofd" zat en hen wachtte. Het begon reeds donker te worden, toen hun rijtuig voor het hotel stil hield. Helene zonk weenend in mijn armen. Ik heb veel voor je geleden," fluisterde zij. Ik kuste haar, ik streek door heur haar, ik smeekte haar om vergif fenis Intusschen stond mijn vader op den achtergrond en wreef zich mees muilend de handen. Daarop gingen we aan tafel, pra ten en lachten. O, hoe gelukkig zou ik nu kunnen zijn," dacht ik, „als ik mij door de glimlach van mijn bescherm ster niet had laten betooveren." Weg met alle gunstelingschap, riep ik, mijn' glas opheffend. Weg er mee" riep mijn vader luid, en stootte in zijn overtuiging zijn glas zoo krachtig tegen het mijne dat het in scherven viel. Helene keek mij zwijgend aan, daarna zag ze een oogenbhk somber voor zich uit. O, had ik maar nooit een voorwendsel gezocht, mij uit hare nabijheid te verwijderen! Weg met de kunst! Weg met de toekomst," riep ik. Wordt Vervolgd.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2