ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No* 144. Zaterdag 17 Maart 1917. 2e Jaargang. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Dringend verzoek HINDERWET. HINDERWET. HINDERWET. HINDERWET. Plaatselijk Nieuws. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMÜIDEN, Telefoon 153. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 8 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te aenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van bniten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMÜIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLCNSPLCIN l]nisaid!€E9 (Drukkerij Sin- jewel), ih het advertentiebu reau van den heer P. F. C. RÖEL5E, KMMis&rast, Te Velseroord bij v. Til burg, Wllkbrordstr. 8S. Te Velsen en Wijkeroög bij D. Schermer, Doodliia L 47, Wijkcfoog. Te Santpoort bij P. vao Pleurs, Boekhandel. om hij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Spreekuur Wethouder van Werken. De Wethouder van Openbare Werken zal zijn gewoon spreekuur a.s. week niet houden op Woens dag, doch op DONDERDAGAVOND, 22 dezer. Velsen, 16 Maart 1917. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat ter Gemeentese cretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken der Firma van Gelder Zonen te Velsen om vergunning tot h&t uitbreiden harer inrichting door het oprichten van een pompgebouw, waarin zul len worden geplaatst 2 ijzeren ketels, bestemd tot het condenseeren van stoom en 3 pompen, gedreven door, 8 electromotoren van 25 P.K. elk, benevens het oprichten van 2 re servoirs op het perceel kadastraal hekend gemeente Velsen, Sectie H. No. 4010. Op Vrijdag, den 28 Maart 1917, des namiddags te 3 pren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de Secretarie, der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tob beroep gerechtigd zgn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden ï.ijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, 9 Maart 1917. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secre taris, Tb. J. WÏ'N OLDY DANIELS. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat' ter Gemeentese cretarie j;er inzage ligt een verzoek met bijlagen van H. C. C. de Hoog en J. Inpijn te IJmuiden om ver gunning tot het oprichten van een smederij en plaatwerkerij, tevens ketelmakerij en loodgieterij op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeüng IJmuiden, Sectie I No. 2215, gelegen in de President Krugerstraat, wijk C No. 61. Op Donderdag, dén 29 Maart 1917, des namiddags te 3 uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek 'in te bréngen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben,' kunnen geduren de drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op da Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. - Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Ósmeentebestuur of ,een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, 15 Maart 1917. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, H. vis LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANlSLS, Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat ter Gemeentese cretarie ter inzage ligt een verzoek, met bijlagen van D. J. Bais Jr. te IJmuiden om vergunning tot het oprichten van een heeteluchtoven in zijne koek- en banketbakkerij op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmui den Sectie I No. 103, gelegen aan de Kanaalstraat Cw 43. Op Vrijdag, den 23 Maart 1917, des namiddags te 3 uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te breDgen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zjj, die bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de Secretarie, der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, 9 Maart 1917. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WYNOLDY DANIËLS. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat ter Gemeentese cretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken der Firma van Gelder Zonen te Velsen om vergunning tot het uitbreiden harer inrichting door het maken van een aanbouw ter vergrooting van bet hoogspanningsgebouw op het perceel kadastraal bekend ge meente Velsen, Sectie H no. 4010. Op Vrijdag, den 23 Maart 1017, des namiddags te 3 uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebl en, kunnen geduren de drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de Secretarie, der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, 9 Maart. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. IJMUIDEN. Van hier vertrok het gezelschap naar de Hembrug ter bezichtiging der munitiewerkplaatsen. De commandant van de stel ling Amsterdam, Generaal Ophorst, bracht Dinsdagavond 1.1. in gezel schap van den Hoofd-aalmoezenier, Pastoor Evers een bezoek aan de R.-K. Mil. Vereeniging te IJmuiden. In een mooi-versierde zaal werd naar de N. H. Ct. bericht, de hoo ge bezoeker ontvangen en begroet. De drie schoollocalen, waarin het het R.-K. Mil. Tehuis gehouden wordt, waren geheel met de leden der R.-K. Mil. Vereeniging o. w. verschillende heeren officieren en onderofficieren, gevuld. Het muziekkorps van het Res. Bat. D, gaf enkele mooie marschen en eenige muzieknummers werden goéd uitgevoerd, o.a. het vierstem mige „Limburg is mijn Vaderland" uit den zangbundel voor het Ned. leger door J. Oostveen. Vervolgens bedankte de Eerw. Directeur d#n Genei aal voor zijn vereerend bezoek en voor al het geen de stelling-commandant en de heer bataljons-commandant steeds voor dit R.-K. Mil. Tehuis hadden gedaan. Daarna sprak de Generaal enkele kernachtige woorden van hulde en dank aan den ZeerEerw. Heer Pas toor en den Eerw. Directeur en sprak den wensch uit, dat de ge- mobiliseerden door een trouw be zoek het gemis van hun huiselijk leven minder zouden gevoelen. Beklaagde meende, dat de vor dering niet ontvaDkelijK kon wor den verklaard, omdat de directeur der N.V. aansprakelijk moet wor den gesteld én niet de president commissaris, die slechts een con- troleerende functie heeft. Beklaagde verklaarde dat in bet tijdvak, waarin de overtreding ge pleegd is, twee directeuren, de heeren Delfgou en Kapteijn aan de N.V. verbonden zijn geweest. De gemeente-opzichter S. te IJmui den deelde mede, dat er verschillende directeuren geweest zijn. Het was niet mogelijk, onder hen een aan sprakelijk hoofd te vinden. HetO.M. meende, dat de feiten uitwezen, dat bekl. niet als hoofd vau het bedrijf kon worden aangemerkt en vorderde vrijspraak. Beklaagden hadden een paar va ten gezouten schelvisch uit het pakhuis van de maatschappij ge haald, die te zamen een waarde van f200 hadden. Het O.M. requi- reerde tegen ieder der beklaagden met het' oog op den ernst van het feit, vier maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hech tenis. Bij de behandeling van de zaak bleek, dat de beklaagden, allen va rensgezellen, in vier 5 weken, hadden verdiend bedragen die af wisselen van f 400f 600 Het O.M. aquireerde tegen de laatste drie bekl. f10 boete of 10 dagen hech tenis ieder en tegen den eer- si en, een 15jarigen jongen, f10 boetë of 14 dagen tuchthuisschool. Woensdagavond had in het- Ge bouw voor Christelijke Belangen te IJmuiden bovengenoemde propagan- da-avond plaats. Welwillend Werd daarbij de zeer gewaardeerde mede werking verleend door de Christe lijke zangvereaniging „Looft den Heer" aan wier optreden mede zeker de groote opkomst t© danken was. Ais sprekers traden op de heeren F. P. Vermeulen, voorzitter van de vereeniging voor bijzonder onderwijs en Ds. Creutzberg. De heer Vermeulen gaf een be langwekkend, historisch overzicht va,n het ODtstaan en de ontwikke ling van het Christelijk Onderwijs in de gemeente Velsen. Spreker herinnerde aan de totstandkoming van de Christelijke School te Vel seroord in een tijd, dat bij de gra ving van het Noordzeekanaal van Holland op z'n smalst, aldaar een zeer ruwe bevolking was gehuis vest, Het waren in het bijzonder de heeren Hovij, de Neufvilie e.a. die zich het lot dezer bevolking aantrokken, die leefde in keeten en danshuizen. Eerst 9 jaar later toen zich in het tegenwoordige IJmuiden een bevolking had geves tigd bleek de tijd gèkomen om ook daar een inrichting van onder wijs te stichten, 't Was slechts aan een ongelukkig toeval te wijten, dat niet reeds toen te IJmuiden een Christelijke School werd gesticht, doch een openbare school en 't heeft daarna nog ruim 20 jaar geduurd eer de Christelijke School te IJmui den kon worden gebouwd. Spreker IJ MUIDER COURANT „De Noordpool". De „Sts. Crt." bevat de Koo. bewilliging op de gewijzigde statuten van de N. V.- Mij. tot exploitatie van Ijsfabrieken „De Noordpool" gevestigd alhier. Hoog bezoek. Woensdag heeft onze plaats bezoek gehad van de leden van het Comité Indië Weer baar, waaronder, zooals men weet, zich enkele Indische prinsen bevin den. De Noordzeesluizen werden be zichtigd en met de sleepboot Billiton werd een tocht door de buitenhaven gemaakt, waar de hooge bezoekers getuige ware Van het binnenkomen van eenige onderzeeërs. Generaal Ophorst te IJmuiden. Misbruik van vertrouwen Naar de „Hbld."-berichtgever te IJmuiden verneemt, worden de reederijen alhier in den laatsten tijd over stroomd met aanvragen van steun comué's in ons land om informaties betreffende personen, die zich tot bedoelde comité's om steun wend den en zeevarende van beroep zijn. Er schijnt door sommigen een schro melijk misbruik van vert ouwen te worden gemaakt, want wij boor den namen noemen van personen, die zich om steun hadden aang - meld en die in het afgeloopen jaar ruim in de verdiensten waren en soms van f 2000 tot over de f 2500 aan afrekening ontvingen. Eén was er zelfs, die de som van f 4000 naderde. Geen verlof. Voor de Haar- lemsche Rechtbank had zich te verantwoorden mr. Th. G. D. v. S., advocaat te Amsterdam ter zake, dat in de fabriek der N. V. Exploi tatie Maatschappij voor Chemische Industrie van welke hij President Commissaris is, een inrichting tot het bereiden van zeep was geves tigd, ofschoon B. en W. van Velsen de fabriek was gevestigd in de Kanaalstraat te IJmuiden - geen verlof had gegeven tot bet verwer ken der producten voor de zeep- bereiding. Baldadig. Tegen een jODgen, die te IJmuiden uit louter baldadig heid een revolver had afgeschoten met het gevolg, dat een ruit werd stukgeschoten, vroeg mr. Van Lier f 10 boete of 10 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het vuurwapen. Yischdiefstal. Twee jonge man nen, varensgezellen uit IJmuiden. H S. en J. K. hadden zich voor de Haarlemsche rechtbank te ver- antwooieen ter zake van diefstal van visch ten nadeele van de En- gelsche visch-export maatschappij alhier. Sen bombardement. Een vier- tal jongelui, J. B. B., A. van Z., P. N. V. en J. K., waren op den 7rn November te IJmuiden te za men uit geweest, hadden naar H„ Dbl. meldt, hier en daar in een café aangelegd en waren daarna uit louter baldadigheid met stee- nen de ruiten van net gebouw van de Rijksvischhal -gaan bombardee ren. Gevolg was dat niet minder dan 22 ruiten braken, ieder ter waarde van f070. Propaganda avond voor de scholen der Hervormde Gemeente.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1