ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 145 Woensdag 21 Maart 1917. 2e Jaargang. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 éts., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentieeontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiBn van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLEIN Sjmuidcu (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. F. C. ROELSE, Kaoaalstraat. Te Velseroord bij H. v. Til burg, WH8@brordstr. SS. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodlasn L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vap Mcurs, Boekhandel. Dringend verzoek tm bij verhuizing het oude •n het nieuwe adres, niet aan den looper, doch aaa ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Velsen, 15 Maart 1917. De Burgemeester, voornoemd, H. ver LOREN VAN THEMAAT. Yeetelling. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat volgens brief, dd. 5 Maart 1917, van den Minister van Landouw, Nijverheid en Han del, ingevolge, art. 9 der Distributie- wet 1916, een ieder, die na te noemen rundveevarkens en schapen in zijn bezit heeft, gehouden is vóór 25 Maart a s. aan den Burgemeester der ge meente, waar het vee zich bevindt, opgave te doen van het aantal: Springstieren, Melk- en kalfkoeien, Mestkoeien en mestossen, Mestkal- veren, Kalveren, geboren m 1917 (met uitzondering der mestkalveren), Jong vee, geboren in 1916, Jong vee, geboren vóór 1916, Fokbeeren en fokzeugen, Biggen beneden zes weken, Loopvarkens en mestvar- kens beneden 50 K.G. getaxeerd slachtgewicht, Mestvarkens boven 50 K.G. getaxeerd slachtgewicht, Heideschapen, Andere schapen, met uitzondering der in 1917 geboren lammeren. Ter toelichting diene het volgende Melk- en kalfkoeien. Hiertoe moeten worden gerekend alle koeien, die voor de melkproductie worden ge houden, nadat zij voor den eersten keer gekalfd hebben. Een koe, die eenigen tijd droog staat vóór het kalven, behoort dus in deze rubriek. Een drachtige vaars behoort tot het afkalven onder jong vee te worden gerekend. Militie. Zitting van den Keuringsraad. De Burgemeester van VelseD maakt bekend, dat de Keuringsraad voor de ingeschrevenen voor de militie lichting 1918, dezer gemeente zitting zal houden te Velseroord in de Bur geravondschool, op de navermelde dagen telkens des voorm. te 9 uur. 29 Maart 1917 voor de Alph. Reg. nos. t. e. m. 45. 30 Maart 1917 voor de Alph, Reg. nos. 46 tot 90. 31 Maart 1917 oor de Alph. Reg. nos. 91 tot 135. 2 April 1917 voor de Alph. Reg. nos. 1361 tot 180. 3 April 1917 voor de Alph. Reg. nos. 181 tot 229. Er bestaat geen gelegenheid tot het aanvragen van herkeuring. De Voorzitter van den Keurings- raad verzamelt tijdens de zitting gegevens omtrent de indeeling. In verband hiermede staat het den ingeschrevene vrij alsdan aan dien Voorzitter mede te deelon, of hij zou wenschen te worden bestemd voor de zeemilitie, voor een bereden korps of voor de administratietroe pen en ook aan welk korps of gar nizoen hij zich anders gaarne zou zien toegewezen. Ook kan de inge schrevene den Voorzitter een schrif telijke verklaring ter hand stellen ten bewijze dat hij voor eenig vak of eenigen arbeid bijzondere geschikt beid bezit. Wie zich opgeeft voor de zeemi litie, kan bovendien opgeven wan neer hij het liefst zou worden inge lijfd, in het tijdvak van 3—5 Sep tember of in het tijdvak van 1012 December 1917. Velsen, 13 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, H. ver LOREN VAN THEMAAT, Mifitiö- Voorkeur omtrent de Inlflvlng. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat de militieplich- tigen der lichting 1918 hun wen schen met betrekking tot de inlijving alsnog vóór 10 Mei e.k. kunnen kenbaar maken bij den Burgemeester der gemeente, waar zij voor de militie zijn ingeschreven. Wie zich opgeeft voor de zeemi litie, kan bovendien opgeven wan neer hij het liefst zou worden ingelijfd, in bet tijdvak van 35 September of in het tijdvak van 10—12 De cember 1917. Velsen, 19 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, H. vee LOREN VAN THEMAAT. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Zij heeft ten doel het oprichten van, het deelnemen in en het ver- leenen van geldelijken steun aan ondernemingen^ welke zich bezig houden met het uitoefenen van den sleepdienst of andere daaraan ver wante bedrijven, het verkrijgen en vervreemden van aandéelen in der gelijke ondernemingen, het exploi- teeren en beheeren, in den uitge- breidsten zin genomen van soortge lijke bedrijven en het overnemen van hare rechten en verplichtingen. wachter aan boord van 's Rijks lichtschip Haaks H. Bakker. VELSEROORD. Deze tijding maakten op de aan wezigen (de heer Gutteling was juist voor 't eerst na eene onge- gesteldheid opgetreden voor een stampvol lokaal) een diepen indruk De heer Gutteling toch is hier 20 jaren werkzaam en in den arbeid ingegroeid. Wat heeft de beer G. al zien veranderen en groeienHier heeft het groote deel zijner levens taak gelegen. Daarom ook vernam men de tijding met verslagenheid. Wij zullen er nu niet meer van zeggen, doch eerstdaags zal wel blijken hoe bemind de heer G. hier is en hoe zijn arbeid gewaardeerd en op hoogen prijs zal worden ge steld. De heer Gutteling deelde mede dat hij op 29 'April a.s. een af scheidswoord hoopt te spreken. Op 13 Mei zal hij tot zijn nieuwen arbeid te Geesteren worden ingeleid. De heer Gutteling sprak het slot woord en sloot de samenkomst, die uitnemend geslaagd is en die afge wisseld werd met het zingen van liederen door het personeel der Zon dagschool en met mandoline-muziek met orgelbegeleiding. VELSEN. die de dorpsomroeper bekend maak te. „Hoort, burgers, hoort" riep bij en alle burgers luisterden opmerk zaam. De burgemeester liet bekend maken, dat dienzeifden middag nog regeeringsaardappelen verkrijgbaar zouden zijn en een paar dagen latei- een bon voor 'brandstof. Nu zouden we smullen den vol genden Zondag, nou f Velen hadden reeds in weken geen aardappelen meer gegeten, dus ze likkebaarden reeds den heelen Zaterdagmiddag en reeds lang vóór de groentenhan- delaar ze ontvangen had, waren er al mandjes en zakjes met de brood kaarten er bij, in den winkel ge deponeerd. Sommigen bleven maar in de omgeviDg van den winkel ronddrentelen. Dan werden ze vast geholpeD, weet je Fr werden wel niet de beloofde 3 K.G. per kaart verstrekt, doch siechts 1 K.G., maar dat was aan één kant wei goed, want als je dan aan zulke lekkere, in lang niet ge proefde aardappelen zat te smullen, dan mocht je je maag eens overladen. Een wijze maatregel, die door de Leidsche autoriteiten na het beleg in 1574, sommigen herinnerden zich dat nog wel uit hun jeugd, toen ze nog Vaderlandsche geschiedenis leerden, ook genomen was. Och wat heeft de Zondagmiddag een teleurstelling gebracht Wie gesmuld heeft, steke zijn vinger op We hebben nu naast groene erw ten, ryst,- gort en havermout van uitstekende qualiteit ook nog heer lijke aardappelen. Wie biedt er geld voor mijn Kilo Geltkkig, dat de arbeiders zulke slechte waar niet behoeven te eten, want ik heb gehoord, dat er nog goede bravo's te verkrijgen zijn voor een prikje. Slechts f16 voor een heel mud, 't is te geef. Ook aan de Besturen der bijzon dere scholen is-in overweging ge geven dit voorbeeld te volgen. De Minister heeft geantwoord daarop niet te willen ingaan. Mdcht de gemeente den prijs der rijst toch op 10 cent bepalen, dan zal de Minister uitsluiting van toela gen uit de Oorlogswinstbelasting overwegen. DRIEHUIS. IJ MUIDER COURANT indien onjuiste opgaven mochten worden gedaanzal worden gehandeld overeenkomstig de bepalingen der Distributiewet 1916. Formulieren voor het doen der opgaven zijn ter gemeente-secretarie verkrijgbaar voor henaan ivie geen formulieren mochten zijn of worden uitgereikt. Mestkoeien. In sommige streken worden de koeien, die gemest wor: den, gedurende den geheelen mesttijd gemolken. Dergelijke koeien moeten als mestkoeien en niet als melk koeien worden beschouwd. Fokzeugen. Onder fokzeugen moe ten alleen gerekend worden gedekte zeugen, zeugen met biggen deze laatste echter onder de biggen te tellen en afgezoogde zeugen, voor zoover men er mede wenscht door te fokken. Indien, een houder van bovenge noemde soorten rundveevarkens of schapen weigerachtig mocht zijn de gevraagde gegevens te verstrekken of Herkeuring. Indeeling bij de zeemilitie of bij een der korpsen van het leger. Liquidatie. In een Vrijdag avond iii hotel Nieuwe Willem Ba- rendsz gehouden vergadering, wel ke uitsluitend toegankelijk was vóór leden der coöperatie Voor waarts en waar ook notaris Dolle man aanwezig was werden naar de St. Ed. bericht, de volgende besluiten aangenomena. tot ont binding van de Coöperatieve Arbei ders Vereeniging „Voorwaarts", ge vestigd te IJmuiden over te gaan b. met de liquidatie en algeheele afwikkeling van de zaken der ver eeniging te belasten het bestuur .der Alg. Arbeiders Coöperatie „De Dageraad" te Amsterdamc. in overeenstemming met het bepaal de bij artikel 17 en artikel 19 der statuten de bezittingen der ver eeniging toe te wijzen aan de Al- gemeene Arbeiders Coöperatie „De Dageraad" te Amsterdam en zulks onder verplichting van „De Dage raad" om alle leden van de „Voor waarts" voor zoover deze hun wensch daartoe voor of op den 23sten van deze maand schriftelijk aan het bestuur van „De Dageraad" te ken nen geven, als lid van deze ver eeniging aan te nemen zonder hef fing van entreegeld, terwijl aan deze personen tegen overgave van hun lidmaatschapsboekje van de „Voorwaarts" in de boeken van „De Dageraad" een gelijk bedrag als storting op hun aandeel zal worden te goed geschreven, als blijkens bedoeld boekje door hen bij de „Voorwaarts" f 10 heeft be dragen, of te zamen met een bij storting in geld f10 bedraagt, zal „De Dageraad" hiervoor een aan deel van f10 in haar Coöperatie uitreiken. Sleepbootexploitatie. De St.-Ct. bevat de statuten der Naamlooze V ennootschap Sleepbootexploitatie Maatschappij „IJmuiden". Krijgsraad. De waarn. audi teur-militair, bij den krijgsraad te 's-Gravenhage mr. B. van Rossum, heeft geëischt tegen A. J., milicien der pantserfort-artillerie, afkomstig uit IJmuiden, wegens het beleedi- gen van en het plegen van een daad van geweld tegen zijn meer dere in rang, 6 maanden militaire gevangenisstraf. Personalia. Bij beschikking van den minister van Marine zijn, met ingang van 1 April benoemda. tot 2de stoker aan boord van het stoom- gastransportvaartuig in het 3de district, de stoker bij 's Rijks kust- verlichting te IJmuiden, H. G. Schoo; b. tot stoker bij 's Rijks kustver- lichting te IJmuiden, de 3de licht- Verplaatst. Benoemd totMa- chinist-Electricien aan de R.E.W. te Hansweert B. P. Burkunk, thans Electricien-Monteur aan de RE.W. te IJmuiden. Benoemd. Benoemd tot stoker aan de R.E.W. te IJmuiden S. Eng: wirda. particulier. Deze benoeming is tijdelijk en voor 1 jaar. Personalia. Na afloop der gods dienstoefening in het Evangelisa tiegebouw alhier, Zondagmorgen werd door den voorganger, de heer J. Gutteling, Evangelist der Neder- landsch Evangelische Protestanten Vereeniging, medegedeeld dat deze door zijn Hoofdbestuur als zoodanig wordt verplaatst naar Geesteren, gem. Borculo. Bazaar. - De bazaar voor de Chr. Nat. School alhier zal worden gehouden op 3 en 4 April en, zoo noodig, ook op 5 April a.s. Ouderavond In het Evangelisatie gebouw werd Zondagavond vanwege de Zóndagsschoolvereeniging een Ouderavond gehouden. De samen komst werd geopend door Ds. Eggink, waarna gesproken werd door Ds. M. G. Blauw van Schoten, die sprak naar aanleiding van het Schrift woord „Zijn bloed kome over ons en onze kinderen". Spreker bedoelde daarmede dat ook de kinderen alleen verlossing kunnen vinden door Jezus bloed. De ouders hebben echter tot taak hun kinderen tot Jezus te brengen. Met groote aandacht werd het ernstig woord van Ds. Blauw gevolgd. Geslaagd. Te 's Gravenhage is geslaagd voor het voorloopig ma chinisten-diploma de heer W. Loen- dersioot van hier. Een blijde boodschap. Dat was Zaterdag j.l. een blijde boodschap, Steenkol'ennood. Wegens ge brek aan brandstoffen worden de volgende week in Velsen alle O L. scholen gesloten, voorloopig voor 17 dagen. Rijst. Het gemeentebestuur heeft op voorstel der Levensmidde len-commissie den Minister van Landbouw verzocht den prijs der rijst op 10 cent per pond te bepalen. Stille omgang. In den nacht van Zaterdag op Zondag is door tal van Roomsch-Katholieken een bede vaartstocht naar Amsterdam onder nomen. Naar schatting werden een 700-tal met de stoompont overge bracht. Crematie. Op Westerveld heeft Maandag onder veel belangstelling de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van Mevr. W. von SaherScheer uit Haarlem.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1