De Gunsteling. Uit de Gemeente. FEÜILLETQN, YISSCBLERIJ. Scheepvaart. Uit de Provincie SPORT. SANTPOORT. Nieuw tarief Heden is bij de stoomir<.m een nieuw tari-f inge voerd, waardoor ieizigeis voor Santpoort en Velsen die retour reizen em kleinigheid meer te be talt n hebben. Alle grond wordt bebouwd. Vele alhier braakliggende gronden wor den dit jaar omgespit om er groenten etc. op te telen. Dat dit gedaan wordt, is een gevolg van een door hoogerhand genomen besluit. Veel overlast. - Veel overlast hebben onze ingezetenen van de wagenbewoners, die altijd eenigen tijd nabjj ons dorp gestationneerc zijn dit bleek weder Vrijdagmid dag toen werd het zoontje van den heer Bierman door eenige zigeu nerknapen pardoes in een sloot gegooid, waardoor h-t knaapje tot zijn hais in den modder terecht kwamgelukkig werd het ventje door een voorbijganger uit zijn nete lige positie gered. Paaschvacantie. De Paaseb- vacantie aan de openbare lagere school alhier, zal met het oog op den geringen brandstofvoorraao dezen keer worden vervroegd en reeds beginnen den 24en Maart a.s. om dan één dag na Paschen te eindigen. Mooi voorbeeld. De Oud-mi nister Cremer heeft een voorbee d gegeven, dat navolging verdient door nl. op zijn landgoed „Duin- en Krutdberg" aan al zijne arbeiders een fl nk stuk g'onds at te staan ter bebouwing met aardappelen enz. H. D. Gezondheidscommissie. Versche nen is het Verslag van de Bevin dingen en Handelingen der Gezond heidscommissie voor de gemeente Velsen in 1916. In de Algemeene Beschouwingen wordt gezegd dat de gezondheids toestand ook in het afgeloopen jaar over h^t aigi-mean geen reden tot klagen gaf. Het aantal levend ge borenen bedroeg evenals verleden jaar 29.76 per 1000 zielen, het aantal overledenen 9.61 tegen 't vorig jaar 8.16. Over de laatste jar-n waren de gemiddelde cijfers van geboorte en stefte 32.42 en 9 69 per 1000 ziel n Over 't aft:e- lo"teo jaar was de s erf te in hei algemeen zoowel als dte der zuige hogen geringèr dan de gemiddeldi- sterfte in ce laatste 5 jaar. En zeer belangrijk minder was de sterlte in de laatste 5 jaar dan in de jaren 18991910, hetgeen voor het eerste tijdperkeen gunstig verschil ople- (Herinneringen van een ambtenaar.; naar het Duitsch van H. SüDERMANN. door H. B. (29) Mijn vader verbood mij derge lijke .aardigheden, doch Helene iuis- terde opmerkzaam, dacht en onder zocht verder. Waarlijk, de arme vrouw had moeten vergaan in troostelooze ver latenheid en Kamp mijn vriend Kamp maakte me nu verwijten, tot dank voor mijn hulp. Weg met de vriei dscha,p wilde ik uitroepen, doch voor dit cynisme bleven de mij oen gespaard. Het was zes uur, om half zeven moest ik achter de coulissen staan ik moest me haasten. Toeu ik opstond, om afscheid te nemeoj knikte Helene treurig alsof ze verm< eade, dat hetzaffde ge heim, me ook nu rust noch duur liet. Ik beloofde haar na de voorstel ling op hen te wachten, en spoedde mij heen. Hoe groot was echter mjjn ver wondering toen ik Kamp's deur gesloten vond en vao een buurvrouw de boodschap kreeg, dat hij een half uur geleden was uitgegaan, hij die nauwelijks genezen was, en die nog lang kamerarrest hadWat kan er gebeurd zijn, dat hij op dezen regenachtigen winteravond uitging Hij stelde zich waarlijk met voor niets bloot aan hot gevaar, opnieuw ziek te worden. Misschien vert van 4.29 voor de algemeene en 4.65 voor de kindersterfte. Tegenover de daling van het sterftecijfer wordt gewezen op de belang! ijke toename van het aantal ingezetenen, in het vorig jaar 1696, onder welke meer dan 1200 immi granten. Dat onder deze omstandigheden de zeer onvoldoende volkshuisvesting zich niet heeft gewroken door een hooger sterftecijfer, mag zeker ais een verblijdend verschijnsel wordeD. beschouwd zoo wordt opgemerkt maar de Commissie is er zich van bewust dat dit allerminst mag leiden tot verslapping in het nemeD van maatregelen tot het verbeteren van de veie in hygiënisch opzicht ongunstige toestanden, die er nog in deze gemeente bestaan. In Hoofdstuk III, Verontreiniging van water, bodem en lucht, wordt geklaagd over onvoldoende rioleering in het dorp Velsen, aan den Grooten Hout- of Koningsweg op Wijkeroog, de Kippenbuurt te Jan Gijsenvaart en de Breesaap te IJmuiden. Inzake de Volkshuisvesting wordt gezegd dat de steeds toenemende woningnood in de geheele gemeente, maar vooral in de afdeeling IJmui den, een groot struikelblok blijft bij het nemen van -maatregelen in het belang daarvan, In hoogemate heeft d<- Commissie dit ondervonden Wat inzake verbetering van wonin gen enz. werd gedaan, wordtin het verslag vermeld. In verband met den heerschen- den woningnood ia in het afgeloopen jaar geen enkele woning onbewoon baar verklaaid, hoewel een groot aantal woningen daarvoor in aan merking komen. v Tt-ngevolge van het systematisch woni igonderzoek kon in het vorig jaarverslag al worden bericht, dat aan B. en W. voorlcopig de wonin gen in de afdeeling Velseroord wer den aangewezen, die volgens de meening der Commissie onbewoon baar moeten worden verklaard. B. en W. opperden bezwaren in ver band met den woningnood. De moei lijkheden met B. en W. worden vermeld en toen na afloop van een gestelden termijn B. en W. nog geen beslissing van den Raad had den uitgelokt, achtte de Commissie zich verplicht, nadat krachtens een vroeger genomen besluit een aantal, woningen te Velseroord voor onbe- woonbaaryerklariDg waren aangewe zen, bij Gedeputeerde Staten voor ziening te vragen. Wij lezèn dan dat van de door dat. College aangeboden gelegenheid <>m het standpunt der Commissie nader mondeling toe te lichten gaarne gebruik is gemaakt. Door een drie tal leden, vergezeld van den Secre taris, zijn de argumenten, die volgens de Commissie voor de onbewcon- baarverklaring pleiten, ook in de had hij mjj wel iets te zeggen, en zat hij in mijn kamer op mij te wachten. Ik wilde terug keeren, doch het sloeg zes uur. Het was te laat. Ik moest hem aan zijn lot overlaten. In de garderobe wachtte men reeds op mij. Er moesten verschei dene dames gekapt, geschminkt en gepoederd worden. NauwJijks. had ik den tijd, mevrouw van Nieberg goeden avond te zeggen, die lachend zich er over beklaagde, dat de jonge meisjes vreeselijk druk waren ge weest. Ik nam haar nauwkeurig op. Wat zag ze er gelukkig uit Hare wangen gloeiden alsof ze met hart en ziel in het dwaze spel op ging. Doch plotseling werd het, alsof ze was afgemat, ze zuchtte diep, s oot. de oog' n en liet het lichaam slapjes tegen een stoel leunen maar een oogenblik later was ze alweer vrooijk. Terwijl ik bezig was een foei lelijk ambtenaarsdó.chtertjs tot eeD schoonheid te meamorphoseereri, hoorde ik haar stem aan mijn oor fluisteren Is U bij hem geweest Ik knikte Hoe gaat het met hem En zonder het antwoord af te wachten Zegt. U hem, dat ik hem nog eens moet spreken spoedig - deze week nog fcoodra zijn toestand het toestaat. Maar wilt opnieuw Niet in de orchideeënkas. We moesten een andere plaats.bij U bijvoorbeeld. Wat, U wilt bij mij komen, in mijn woning Ja, waarom niet? Er is toch gegeven omstandigheden, uitvoerig medegedeeld en door de afgevaar digden van Gedeputeerde Staten blijkbaar met belangstelling verno men. Deze argumenten komen in hoofdzaak hierop neer, dat de door de Commissie aangewezen woningen alle zonder onderscheid tot de aller slechtste woningen behooren; dat de termijn van ontruiming, zoolang de woningnood dit blijft eischen, telkens kan worden verlengddat eigenaars dier woningen, welke voor hen jarenlang een voordeelige geld belegging zijn geweest, eerder zul len komen tot het bouwen van nieuwe woningen, wanneer tot on bewoonbaarverklaring is .besloten dan zoolang dit niet is geschied, hetgeen ten goede komt aan de volkshuisvestingen ten slotte, dat, juist in dezen grooten woningnood, het niet denkbeeldige gevaar bestaat dat deze slechte woningen uitnood voor-eigen gebruik gekocht worden door personen uit den werkmans stand, die daartoe thans door een luttele oorlogswinst in staat zijn, maar wier ftnactieële omstandig heden later allicht van dien aard zijn, dat onbewoonbaarverklaring hunner woningen voor hen een zoo groote schadepost zou opleveren, dat hiermede rekening zou moeten worden gehouden bij het nemen van het besluit, hetgeen dan zeer zeker zou strekken ten nadeele der volkshuisvesting. Zulk een koop nu zou worden verhinderd, indien de woningen thans onbewoonbaar wer den verklaard. Voor zoover aan de Commissie kend is, hebben Gedeputeerde Staten nog geen uitspraak gedaan. Van besmettelijke ziekten deden zich in het afgeloopen jaar 30 ge vallen voor, waarvan 10 ge-vahen van Febris typhoïdea, daarvan 9 te Santpoort, wahrvan de bron der besmetting niet gevonden werd, echter werd op goede gronden met groote waarschijnlijkheid aangeno men dat de verspreiding der smet- 'stof zeer werd bevorderd door de onhygiënische toestanden, vooral in verband met rioleering en drink watervoorziening, die in de Kippen buurt worden aangetroffen. De maat regelen, op advies der Commissie genomen, hadden dan ook de strek king om de uit dien toestand voort vloeiende gevaren zooveel mogelijk te bestrijden. Vermeld wordt wat inzake een ontsmettingsdienst en het tot stand komen eener vleescbkeuring werd gedaan. Mi-degedimd wordt wat de Com missie verder deed inzake Drink watervoorziening, bestrijding der zuigelingensterfte, muggengevaar, het rooken door kinderen, den strijd tegen het tandbedeif enz. Bij het 'verslag zijn als Bijlagen opgenomen Raadgevingen van de geen gevaar bij Ik heb U toch met lief En lachend ging zij heen. Deze woorden gaven de door slag: ik besloot haar te zeggen, dat ik haar niet langer van dienst kon zijn. Een zucht van verlichting ont snapte me. Het was me een pak van het hart. Maar de woorden: „l'k heb U toch niet liefbrachten eenp stem niing te weeg, die groote overeen komst had met een diepe bedroefd heid. Het kunstgenot begon met mijn proloog, die ik zelf zou uitspreken. Onbevangen trad ik naar voren, want plankenkoorts was mij vreemd. Vooraan op den derden rii zaten Helene en mijn vader, de laatste stralend van trots de eerste heime lijk mij toeknikkend. Op den achter grond eene schare, collega's, die iachend de hoofden, bij elkaar staken. Ik hield mijn rede en toen ik intussehen eens opkeek, viel mijn tuk op het gelaat van den gouver neur. Ik huiverde want in het lachje, dat zijn- lippen krulde, lag een hoon, zoo afschuwelijk dat de gedachte in me opkwam„Deze man wenscht niets liever, dan je in het verderf te storten". 't Was als of ik duizelig werd, ik stotterde en haperde. Arme jongen, hoorde ik in de eerste rijen fluisteren, hij is zoo ver legen Toen spande ik mijn laatste krach ten in en las zonder accenten op één toon het vers ten einde. Achter de coulissen wachtte me vrouw van Nieberg mij op. Gezondheidscommissie aan Moeders en Een ernstige wenk aan de Ouders en Verzorgers van kinderen, ter behartiging aanbevolen door de Gezondheidscommissie, Onderwijzers en Schoolartsen. Voorts de rekening en verant- .wöording over 1915 en de raming der ontvangsten en uitgaven over 1916. Verhoekte en aangekochte schepen. De Vlaardingsche zeillogger Neeltje Eendrina Vl. 155, is aangekocht door de Visscherij Mij. „Stanfries" alhier en komt in de vaart onder den naam Stanfries, Y.M. 351. De Stoomvisscherij Mij. „Mercu- rius" alhier heefc de Stoomtreiler Betsy, T.M. 75 aan deN.V. Visscherij Mij. „Meteor" alhier verkocht. De onlangs bij Maasluis gestrande en thans te Amsterdam in het dok liggende stoomtreiler Zaanstroom V is gekocht door de hier opgerichte Visscherij Mij. „Maasstroom" en zal voortaan heeten Maasstroom I, Y.M. 193. Door de heeren A. Stam en Ant. Zwaan alhier aangekochte Rijn sleepboot Rosa Augusta uit Dordrecht wordt omgebouwd tot stoomtreiler en komt als zoodanig in de vaart onder den naam Adriana, Y.M 345 'Nieuwe schepen. Te nieuwe stoomtreiler Maria -Alida, Y.M 186, voor de Scheepsespl Mij. „De Ma- rezaten" bij Gebrs. Boot te Leider dorp gebouwd, is voor de eerste reis naar de visscherij vertrokken. Èachines en ketel werden gele verd door de N.V. Industriëele Maat schappij „Heja" alhier. Voor "den heer M. B. Osendarp is op de werf „Concordia" te Am sterdam een stalen haringlogger te water gelaten. De motor zal eveneens door d^ze werf worden geleverd. Be Derika. De Raad voor de scheep vaart heeft uitspraak gedaan be treffende het tot zinken brengen van den si.oomtreiler Derika YM. 265. De Raad is van oordeel, dat de Derika is gezonken tengevolge van opzettelijk door opvarenden van een Duitsche duikboot teweeggebrachte ontploffingen aan boord van het schip. Vast staat, dat de Derika op 31 Januari -te 1.45 n.m. van IJmuiden is vertrokken en dat de afkondiging, dat alle verkeer ter zee in bepaalde geqieden .zonder meer met alle wa penen zal worden bestreden, óp 1 Februari heeft plaats gehad. De schipper was dus onbekend met het gevaar dat hem dreigde, wanneer hij zich buiten de in die afkondi ging aangegeven grenzen zou bevin Houd U goed, beste vriend, fluisterde zij, anders valt de heele voorstelling in duigen. Er valt, nog meer in duigen, zeide ik mijn toekomst mijn geluk. Verschrikt zag zij mij aan, ze wilde iets antwoorden, doch op dit oogenblik trad een kellner op haar toe en overhandigde haar een ge sloten couvert.. Ik verliet haar want ik moest me voor mijn rol haastig aanklëeden. Toen ik wat later uit de kleedkamer terugkeerde, leek het mij, of ik in de diepe duisternis achter de cou lissen mevrouw van Nieberg op den grond zag liggen, terwijl een man nen-gestalte over haar was gebogen, die trachtte haar op te richten. Ik wilde er heen gaan, om het naderbij te zien, doch het scherm ging op het was te laat. 4 Als in een bange droom zeide ik de van buiten geleerde woorden op. Toen ik eindelijk...eindelijk ach ter de coulissen kon terugkeerer was de verschijning verdwenen. Had ik een visioen gezien Begon mijn verhit brein mij te kwellen De vrouw van den gouverneur ja, waar was ze gebleven? Achter de coulisen in de wacht kamer --nergens een spoor van haar. Ik vroeg den jongen meisjes, die hoogrood waren van het blanketsel en van de opwinding over hun op treden dat terstond zou beginnen. Ik vroeg den man aan het gor dijn naast wie ze eerst gestaan had, toen ze met mij sprak ze was door niemand gezien. In de kleedkamer misschien. Ik klopte aan de deur. Een heftig tumult was het antwoord. den. Niettegenstaande in meerge melde afkondiging is medegedeeld, dat voorzergen zijn getroffen om neutrale schepen, welke op 1 Fe bruari op weg aijn, gedurende een gepasten termijn te ontzien, heeft de commandant van de duikboot, hoewel hem door de scheepspapie ren bewezen was, dat de Derika op 31 Jan. uit IJmuiden vertrokken was op het protest van den schipper geen acht geslagen, doch het schip ver nietigd. Hoewel in geen verband staande met de oorzaak van de scheepsramp, zal het, naar 's Raad meening, aan beveling verdienen, zoo de schippers van visschersvaartuigen bekend wor den gemaakt met enkele der seinen uit het Internationaal Seinboek, welke in verband met de oorlog voering ter zee, gebruikt kunnen worden. Door aan de seinen gevolg te geven zal het gevaar voor beschie ting verminderd kunnen worden. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week werden door de Noordzeesluizen alhier geschut 14 stoomschepen of een gelijk aantal als in de voorafgaande week name lijk 4 schepen minder uit see, doch 4 schepen meer naar zee. Distnetsbond van Patronaten. In de gehouden vergadering van Eerw. Directeuren en afgevaardigden der Patronaatscommissies uit Assen- delft, Beverwijk, Velseroord, Wijk aan Zee, Wijkeroog en IJmuiden i« de Districtsbond van Patronaten de finitief opgericht en zijn tot bestuurs leden gekozen de Eerw. heer van Mierlo, pater Alexander te'Velser oord en de heeren J. Drieman te IJmuiden en M. II. Beekelaar ta Beverwijk. Schermen Bij de scherm wedstrij den in de zaal van Van Humbeek te Amsterdam werd in de Personeele wedstrijd op sabel voor onderop- eieren en minderen de 2e prijs behaald door sergeant A. J,Baken de 4e prijs door soldaat Steenhuis beiden uit de positie IJmuiden. VOETBAL. Kinheim. Kinheim I heeft Zondag tegen Wilhelmina Vooruit van Amsterdam gelijk gespeeld. Er is geen enkel puntje "gemaakt. Kinheim II heeft tegen D. O A. met 1 tegen 3 verloren. Seriewedatrijden Kinheim. Zaterdagavond j.l. had de loting plaats voor de serie wedstrijden van Is mevrouw van Nieberg daar riep ik. Hij kijkt door het sleutelgat, schertste iemand. Gaat heen, riep een ander. Maar dames, ik wil weten... Neen, neen, neen, ze is er niet, riep men angstig in koor. Ik snelde naar den gang, die naar de logeerkamers leidde. Alles was stil, geen mensch te zien. Het was, alsof ik ergens hoorde zuchten, dat, door den wand en de deuren gedempt, nauwelijks waar neembaar was. Ik luisterde met ingehouden adem Het scheen uit een der vertrekken te komen, die op den gang uitkwa men. Het klonk heel zacht, en er sprak een groote droefheid uit, een overmaat van smart en toorn lag in deze krampachtige half-gesmoor- de klanken. Was zij hef Maar hoe kwam ze hierheen? Waar was de man gebleven, die ik eerst bij haar had gezien? 't Deed er niet toe... ik moest naar het tooneel 'terug. Toen na tien minuten van onver draaglijke kwelling het scherm viel,, was ze nog steeds niet te voorschijn gekomen. Ik sloop op de teenen naar de deur, waarachter ik het zuchten vernomen had, en luisterde aan het sleutelgat. Iets al een moeilijke, zware adem haling was waarneembaar. Ik klopte. Geen antwoord. Toen opende ik zonder verder nadenken, de deur. Waarachtig zij was het! Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2