ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN BEKENDMAKING BEKENDMAKING Opgave peulvruchten. No. 416. Zaterdag 24 Maart 1917. 2e Jaargang. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat krachtens beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel dd. 14 Maart, de navol gende prijzen zijn vastgesteld Regeeringsmeel f22.35 per 100 Kg, (Inkoopsprijs Gemeente ingevolge art, 3 Listri- butiewet). f 11.55 per 100 Kg. aan grossiers, f 11.80 i„ „detaillisten (Verkoopsprijs, welke aan de Gemeen te in overweging gegeven wordt.) 1. Regeeringsmeel ter bereiding van Regeerings-bruinbrood of op broodkaart te verstrekken voor het bakkeü van bruinbrood door parti culieren 14 cent per 1 Kg. Maximumprijs ingevolge artikel 2 Distributiewet f 22 35perl00Kg.Groothandelprijs 14 cent per 1 Kg. kleinhandelprijs. Regoeringsbloem uitsluitend op broodkaart te verstrekken: r f 26.35 p. 100 Kg. Groothandelprijs. f0.88 p. 1 Kg. Kleinhandelprijs: Regeeringsbruinbrood uitsluitend op broodkaart te verstrekken 5 «ent per 400 Gram. Tarwe waterbrood gebakken onder rabbinaal toezicht: 18 «ent per 400 Gram. Velssn, 19 Maart 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Burgemeester van Vel3eh brengt nogmaals ter algemeene ken nis, dat krachtens beschikking van den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel het gebruik van peulvruchten als veevoeder is ver boden. Velsen, 19 Maart 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. BEKENDMAKING De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat krachtens beschikking van ;den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel dd. 15 Maart 1917 No. 12669/43 verboden is le. Tarwe en rogge te verwerken als voedermiddelen voor dieren. 2e. Tarwe en rogge onverwerkt ot verwerkt, ongemengd of gemengd met andere stoffen als voedermid delen voor dieren te gebruiken. Velsen, 19 Maart 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat krachtens besluit van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel dd. 15 Maart 1917 No. 12669/43 de landbouwers en handelaren ver plicht zijn opgaaf te doen welke hoeveelheden a. Bruine boonen, b. kleine groene erwten, c. Schokker erwten. d. Kroonerwten, e. Kaapsche groene erwten, zij gedorscht of on gedorscht en voor zoover gedorscht, machinaal of met de hand geschoond, onder zich hebben. Deze voorraden zijn bij dezen ge heel door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel in be slag genomen. De bovenbedoelde erwten en boonen zijn thans Rijkseigendom en vervreemding of gebruik stelt den houder bloot aan eene strafrechter lijke vervolging. Velsen, 19 Maart 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. Vertod tot aflevering en vervoer van Tarwebloem en Tarwemeel. Met ingang van 11 Maart 1917, is' door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de aflevering en vervoer van tarwebloem en tarwemeel verboden, tenzij het ge dekt is door een geleide-biljet afge geven door het Rijks Graanbureau of door het Centraal Broodkantoor. Dit verbod is niet toepasselijk op regeeringsbloem en regeerings meel. Velsen, 19 Maart 1917, De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. Vermalen van Bijst. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat krachtens beschikking van den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel dd. 16 Maart 1917 No. 15882: Het vermalen van rijst zonder schriftelijke machtiging van boven bedoelden Minister is verboden. Velsen, 19 Maart 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. KBONIEK. Men heeft de laatste weken in ons blad kunnen lezen, hoe talrijk de klachten zijn over de uitvoering der Distributiewet in onze gemeente. Klachten over de levensmiddelen, over die er niet zijn en over die wel verkrijgbaar zijn, klachten over brandstoffennood, over slechte ver deeling enz. En last not least klach ten over onvoldoende bekendmaking, wanneer er aardappelen of> brand stoffen verkrijgbaar zijn. Nu wordt er natuurlijk te veel geklaagd. Niet, dat wij een pretti- gen en aangenamen tijd beleven. Maar juist, qmdat wij zulk een moeilijken tijd doormaken, ziin de klachten nu al te veel. Wij leven nog wel in vrede, maar een groot deel van ons volk wil het al te ge makkelijk en meent dat wij ons niets behoeven te ontzeggen. De N. Rott. Ct. schreef voor eenige da gen „Het Nederlandsche volk leeft alsof er geen oorlog is". En terecht drong het blad op be perking aan, vooral bij de meerge- goeden. Wanneer er dus vele klachten zijn, mogen wij niet op alles letten en er gehoor aan geven. Toch er kennen wij, dat er vele grieven zijn. die rechmatig verbittering wekken, temeer omdat het anders kon. B.v. met de'bekendmakingen. De omroepers hier maken goede' zakën. Zij hebben van de gemeente druk werk. Zij hebben den ge meentenaren kond te doen, als er aardappelen of brandstoffen verkrijg baar zijn. Dit nu kon anders. Het is eigenlijk bespottelijk. Men doet hier alsof er geen couranten bestaan. Ons blad verschijnt twee maal per week, doch wordt genegeerd, of er komt 's Woensdagavonds een adver tentie in voor, -dat er den morgen vaD dien dag van 9—12 brandstof- fenbons verkrijgbaar waren geweest. Wanneer de omroeper Dinsdags aanzegt dat er op de broodkaart 1 Kilo aardappelen verkrijgbaar is, komt hij 's Woensdags, dat er nog 1 Kilo'voor ieder is. De voorraad was dus zeker meegevallen. Met de brandstoffen is ook't treu rig gesteld. Er zijn menschen, die nu nog 3 bons bezitten, maar brand stoffen kunnen zij niet bekomen. Andere hebben ze echter dadelijk. Ook inzake een betere verdeeling der brandstoffen waren wel maatregelen te nemen. Nu is het onbillijk, dat de een geregeld brandstoffen heeft en andere met zijn bons in de koude zit. Wij hopen dan ook dat aan de klachten en grieveD aandacht ge schonken zal worden. Wij weten wel, dat men persoonlijk op 't Le vensmiddelenbureau kan klagen, (wij hebben dan ook eenigen tijd gewacht, alvorens er over te schrij ven) doch de klachten kunnen zoo vele worden, dat het goed is ze maar eens in de couranten te zetten. Andere hebben ze echter, dadelijk. Er is blijkbaar veel voorkeur. En ook willekeur. Want sommigen menschen krijgen de boodschap, dat zij wel brandstoffen kunnen krijgen, maar zij moeten ze zelf komen halen. Deze dingen getuigen van een onvoldoende organisatie in onze ge meente. Zien wij naar Beverwijk (of Haar lem, Heemstede enz.,) dan merken wij op dat daar alles voldoende be kend maakt. Door flinke adverten ties maakt men bekend, wat het publiek weten moet. Hier laat dit veel te wenschen over. Plaatselijk Meuws. IJMUIDEN. Een1 definitieve vaststelling zal na overleg met de federatie volgen. VELSEROORD. VELSEN. De heer Clarion was gemeente secretaris van Velsen, van 1873 tot 1889, met een kleine tusschenperiode in 1876, toen hij zich mo-st laten vervangen. Van 18751901 was hij lid van den Raad van Velsen en van 1893 tot 1905 lid der Plaatse lijke Schoolcommissie, burgerij, aan het Landstormkorps Stelling van Amsterdam. Dit geschiedde door den Luitenant- Generaal Nelteson, Inspecteur van den Vrijwilligen Lands orm. Tot het Landhtermkorps behoort o.a. de compagnie Velsen, welke ook aan de plechtigheid deelnam. SANTPOORT. 16 jaar heeft hij, ijverig en nauw- gezet ambtenaar, ons druk kantoor beheerd, en door zijr welwillend en bescheiden optreden, de alge meene genegenheid van het publiek verworven Dat hij nog lang voor onze plaats? behouden moge worden zal wel aller wensch zijn. In deze bijeenkomst bracht de heer Bontebal verslag uit over de laatst algemeene vergadering. Ook kteeg het bestuur machtiging, om, zoo noodig, een hypothecaire leening aan te gaan. Van het Witte Kruisgebouw woei Donderdag de driekleur. Het gebouw werd des middags geop> ud. Veie genoodigden waren daartoe in het met planten' en bloemen versierde zaaltje bijeen. Daar was hetgïhee- ie bestuur der afdeeling, alsmede het eerelid de heer Wijnoldy Da- niëls en echtgenoote, de secretaris van het Hoofdbestuur, Dr. Stielen, afgevaardigden van het Roode Kruis en van de gezondheidscommissie, wethouder Vermeulen, het raadslid Handgraaf. Prof. v. W alsem, de doktoren uit de verschillende af deelingen der gemeente, de, wijk zusters, eenige dames, die door hun ne milde bjjdragen krachtig hadden IJMUIDER COURANT De „Dageraad". In eene ver gadering van leden der nieuw op gerichte coöperatie „De Dageraad" werden naar de St.-Ed. meldt, de heeren W. Blom en D. F. G. Schil ling gekozen in den ledenraad. Op het Willemsplein zal eene groote winkel worden geopend, welke opening zal worden voorafgegaan door een feestavond voor leden en introducées. De lichtbeperking. Een over treding tegen de verordening tot lichtbeperking heeft den caféhouder De G. voor bet hekje gebracht. Hij bad in strijd met bedoelde veror dening op zekeren avond -3 lichten in plaats van één in zijn café ge brand. Daar er verzachtende om standigheden waren aan te voeren, eischte het O. M, slechts f2 boete subsihair 2 dagen hechtenis. De verkiezingen. In eene ver gadering van de afdeeling der S. D. A. P. werden op de lijst van candidaten voor de a s. gemeente raadsverkiezingen geplaatst de hee ren W. Blom, commies bij 's Rijks belastingen alhier en J. Dalmeijer, handelsagent tn Santpoort. Veroordeeld. Door de Haarlem- sche rechtbank werd J. K., visscher alhier, wegens diefstal tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld. jRijwieldiefstal. R. v. d. M. een 21-jirig los werkman alhier, was beklaagd ten nadeele van J. Zegel te Velseroord uit een schuur een rijwiel te hebben ontvreemd. Bekl. die voor de politie had bekend, ontkende nu. Bet O. M. requireerde tegen hem 5 maanden gevangenis straf. Roode Kruis. Het Comité voor IJmuiden van het Ned. Roode Kruis heeft besloten in haar gebouw een kamer in te richten voor het doen van operatiën in dringende gevallen. De daaraan verbonden kosten hoopt men te kunnen bestrijden uit vrij willige bijdragen en contributiën. Ofschoon het bestuur nog slechts een gering aantal der'rondgezonden kaarten, waarbij tot toetreding als donateur of lid werd uitgenoodigd, heeft terug ontvangen, hopen We toch,, dat binnenkort een zeer groot aantalkaarten zal wordeD ingezon den. Het geringe bedrag behoeft daarvoor geen beletsel, te zijn. Kom aan, belangstellenden, nu eens niet laksch zijn en steunt dit goede doel. Amerikaansche schipbreukelingen. De stroomtrawler Java V.L. 164 heeft hier Donderdagavond aange bracht 13 schipbreukelingen, waar onder den gezagvoerder" van het Amerikaansche Stoomsch. Heaidton, welk stoomschip op reis van Philadelphia naar Rotterdam met een lading petroleum, Woensdag avond op de Noordzee door een duikboot met 2 torpedoschoten in brand, geschoten en tot zinken is gebracht. De torpedeering heeft volgens gegist bestek plaats gehad 25 mijl Oostnoordoost van het Ter schellinge lichtschip, wat zou zijn in of op den grens van het door En geland versperde gebied. Van de 41 man equipage zijn 20 menschen, door het omslaan van een scheeps- boot omgekomen. Eén tweede boot is nabij Vlieland aangetroffen met 8 opvarenden, waarvan 1 door ont bering was gestorven, en een ander zwaar gewond was. Zeer waarschijn lijk zijn bij de 20 omgekomenen ook. 1 Hollander en een aantal geboren Amerikanen. Naar de ge redden ons mededeelden, is bet schip zonder onderzoek en zonder waarschuwing getorpedeerd. Het schip, was ongewapend en voerde zoowel bij den dag als bij den avond duidelijk de naam en de plaats van herkomst. Naam noch nummer of nationaliteit van de duikboot is opgenomen kunnen worden. De op varenden behoorden tot verschillende nationaliteiten. Rechtbank. De Haarlem? che rechtbank veroordeelde J. de W., koopman alhier, wegens diefstal tor, een week gevangenisstraf. Burgeravondschool. In het ge bouw der Burgeravondschool'heeft a.s. Dinsdagavond de uitreiking der diploma's plaats aan de leerlingen, die de school gaan verlaten. Feestavond. Zondagavond zal de Soc. Dem. Vrouwenclub alhier in Flora een feestavond houden, waar toe de IJmuider Zangvereeniging „De Volksstem" hare medewerking zal verleen en. Spoorwegpersoneel. Voor het' Spoor- en Tramwegpersoneel hoopt Zaterdagavond 31 dezer in Flora als spreker op te treden de heer A. B, Kleerekooper, Lid der Tweede Kamer. A. D. G. Clarion f Te Haarlem is op 72-jarigen leeftijd overleden de heer A. D. C. Clarion, oud-secreta ris en ontvanger van de gemeente Velsen. Kantongerecht. De Kanton rechte! te Haarlem veroordeelde de volgende alhier wonende perso nen G. J. R., tot f 8 of 3 dagen, wegens het stappen in een in bewe ging zijDden trein; S.v.d.W. tot f2 of 2 dagen, wegens het in een hoo- gere klasse stappen dan het plaats bewijs aangeeftP. C. K. tot f 4 of 4 dagen, wegens het niet verschijnen als getuige; M. S. tot f 6 of 6 dagen wegens het verkoopen van sterken drank aan een kind beneden 16jaar H. v. B. tot f 15 of 15 dagen we gens het loopen op verboden grond. Landstorm. In het Stadion te Amsterdam bad "Woensdagmid dag de plechtige uitreiking plaats van een vaandel, aangeboden door een comité uit de Amsterdamsche Scheepvaart. Het stoomschip Eendracht der firma van Gelder Zonen, dat geregeld papier naar Lon den en Rouaan bracht, doch nu eenigen tijd heeft stilgelegen, is Donderdagmorgen met een lading gloeilampen, welke bet alhier heeft ingenomen, naar Gothenburg ver trokken. Vandaar zal h«-t schip een ladiDg lioutstof naar hier brengen. Benoeming. Tot schrijfster ter gemeente-secretarie alhier is be noemd Mej. M. Aarse te Haarlem. Jubileum. 1 April a s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat onze brie vengaarder de heer J. Stapel bij de post in betrekking kwam. Witte Kruis. Woensdagavond vergaderde de afdeeling Velsen van 'bet Witte Kruis in de „Wijman" alhier. In deze bijeenkomst werd het jaarverslag van den secretaris den heer J. Bontebal te Velseroord goedgekeurd, zoomede het finan- cieël overzicht van den penning- - meester den heer A. de Wit te Velseroord. De commissie tot het nazien der ïekeoingen bracht bij monde van den heer H. J. v. Run- nard verslag uit over haar onderzoek. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd benoemd de heer A. de Wit en tot plaatsvervanger de heer Jan van der Lijn te Sant poort. Den afgevaardigden werd op dracht gegeven om op de algemeene vergadering te bepleiten de moge lijkheid te openen om voor groote afdeelingen als Velsen ,e<-n commer- cieëla boekhouding te kunnen in voeren, opdat daardoor meer tot haar recht kwam, wat zoo'n afdeeling is en wat ze bezit. De voorzitter de heer P. Vermeulen van Velsen bracht in herinnering, dat Donder dagmiddag half drie het nieuwe wijkgebouw alhier offichël geopend werd, echter, door beperkte plaats ruimte kon het aantal genoodigden niet groot zijn, in de volgende week zal echter bij nadere bekendmaking aangekondigd yvorden, wanneer het gebouw voor iedereen te 'bezich tigen is. Opening Witte-Kruisgebouw.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1