1 taillewerksters, rokken werksters Gemeenteraad. DAGMEISJE. H Een interessante oefening. Advertentiën. dagmeisje Woning TE HUUR gevraagd Werkster Timmer- en Metselwer ken en onderhoud van gehouwen. B. Oudshoorn es Th. Dijkstra Kantoor Nette Commensaals privé-z-iken, die uitgebreid zullen worden en tevens de vice consu ati-n bovengenoemd zullen worden over gebracht. Tot opvolger van den heer Reij- gersberg is benoemd de heer Bai- foort, voorheen gezagvoerder bij de groote vaart. Belastingen, Tot rijksklerk 3e klasse ten kantore IJmuiden is met ingaog van 1 April benoemd B. Post, thans particulier klerk ter Inspectie Haarlem, 2e Afdeeling. De tijdelijk ten kantore IJmuiden werkzaam zijnde rijksklerk B. Sie- verts gaat met genoemden datum naar Amsterdam. Zooals hardrijderijen op het ijs steeds worden aangekondigd met de reserve „ijs en weder dienende' zoo zullen wij „wind en regen die nende" morgen, Zondag getuigen kunnen zjjn van een even interes santé als belangwekkende proefne ming in het belang van 's lands defen sie. Dat beteekent dat wind en regen ons moeten dienen door weg te blij ven want indien een orkaan loeit of wanneer de regen bij bakken op ons wordt uitgestort zal de proef neming worden uitgesteld. Toen we als journalist werden uitgenoodigd de proef bij te wonen en ons vast eenige inlichtingen, zooais ge bruikt-dijk te doen is, door de be voegde autoriteit werden ver strekt, hebben we verzocht en gedaan gekregen, daaraan een publiciteit te mogen geven, opdat ook de burgerij, daaromtrent iets te weten kon komen en met meerdere kennis de velschillende verrichtin gen zal kunnen volgen. Men gaf ons de verzekering, dat, waar de prof van het grootste landsbelang is, ook de geheele burgerij zooveel doenlijk in de gelegenheid gesteld zal wor den en daarbij de meeste faciliteiten zullen woiden verleend, het onge wone schouwspel gade te slaan. Omtrent het doel, de wijze en h-t te verwachten nut van d>- proef werd ons welwillend het volgend onder de aanda ht gebracht. Voor de tegenwoordige duikboot staat niets meer en is ook niets me^ r veilig Zoo ook niet ue ingang van onze haven. Ru zijn natuurlijk wel uitgebnide voorzo'g-maatrege len genomen om, indien ons land onverhoeds en onveihoopt in (Ln onzaligen wereldkrijg wordt betrok ken, onze bav-nii gang zoodanig te veisperrnn, dat du kbootmi van me ons in 00'log geraakte landen, n-1 dan met. het g ootste gevaar van opgevangen te worden, onze haven ingang kunnen nadien, doch er moest naar een do ltreffend midd gezocht worden om ook niet onze eigen duikboten het uitgaan en het binnenkomen onmogelijk te maken. Men is er in geslaagd zoo danig middel te vinden, waarvan de doeltreffendheid morgen, Zondag' middag, moet blijken. In de steenen fundeeringen van den Zuid- en van den Noordpier heeft men 2 openingen gemaakt, d.w.z. in ieder steenen hoofd één Natuurlijk is de juiste plaats het strikte geheim van onze marine- autoriteiten. De openingen zijn juist groot genoeg om een onderzeeboot van niet te groote afmeting door te laten, zoodat, mocht de geheime p aats door verraad of op andere wijze aan onzen eventueelen vijand bekend worden, h.| toch niet anders dan met zijn kleinste duikbooten, zal kunnen probeeren, door de ge heime ingangen, in onze°haven door te dringen, wat zij in geval van oorlog natuurlijk onmiddellijk zul len beproeven om onze siuisingan gen te forceeren, waardoor onze geheele defensie, op inundatie ge baseerd, zou te niet gedaan worden. Zondagmiddag te 8 uur zullen met een aantal onderzeebooten de proeven genomen worden, om door de gemaakte openingen onze haven te verlaten en weder binnen te komen, jzonder \an de gewone havenmond gebruik te maken. Torpedobooten vóór de havenin gang gelegd, zullen de denkbeeldige versperring voorstellen, terwijl ten overvloede een zware ketting, waar aan een staal-draadnet van pier tot pier onder water gespannen wordt om iederen duikbootcommandant de lust of de moogiijkheid te ont nemen op andere wijze, dan door de geh> ime ingangen, de haven in- of uit te gaan. Aangezien de -doorgangen in de «teenen hoofden berekend zijn op te lengte, breedte en capaciteiten an de in ons eigen land gebouwde duikbooten, doch niet op die der aangekochte, geïnterneerde Duitsche onderzeeërs, zullen aan de oefening deelnemen 2 onzer duikbooten en 2 aangekochte onderzeebooten. Daar uit den aard de scheepvaart gedu rende d8 proef gestremd zal zijD, zal de geheele oefening niet langer dan één uur mogen duren en vóór of uiterlijk 4 uur moeten zijn af ge loopen, en is de aanvasg op 3 uur precies vastgesteld. De duikbooten zullen om eventueele ongevallen te vooikomen op één rij binnen de pieren gelegd worden bij den Zuid pier een Nederlandsche en een Duit sche en evenzoo bij den Noordpier Dan zullen eerst de Nederland sche booten, die het uiterst gelegc zullen worden, duiken om buiten de pieren hoven water te komen en daarna de aangekochte. Indien 't ook met deze gelukt door de ge beime openingen naar buiten te komen, zal de proef om weder bin nen de haven te komen in omge keerde volgorde plaats hebban. Veel hoog geplaatste marineofficieren zuilen de oefening bijwonen, ter wijl de mogelijkheid niet is uitge SiOten dat ook van vorstelijke zijde persoonlijke- belangstelling met deze voor onze verdediging zoo beiang- langrijke proef zal worden betoond Bij eenigszins gunstig weer zal het publiek op beide pieren worden loegelaten, dich sleepbooten, vlet ten en andere vaartuigen zullen op minstens 500 Meter afstand van de duikbooten gehouden worden. Des avonds zal, indien de film beschikbaar is, in de tooneeizaai van Hotel de Willem Barendz, Ka naalstraat alhier, in verband met dezen proef, een voorstelling plaats hebben van de bekende Leger- en Viool film, waarvoor aan het ge bouw vanaf vijf uur des avonds, tot een beperkt getal, in geen geval meer dan 203, gratis plaatsbewijzen /.ijn te bekomen. Tot deze voorstel iing zullen personen beneden 16 jaar geen toegang hebben. VELSEN. Een ontrouwe dienstbode. Wee- nend en snikkend trad een 18-jarige dienstbode, L. J. v. Br. uit Velsen, het beklaagdenbankje binnen, die naar H D. meldt, be schuldigd was in den tijd dat zij als noodhuipdienstbode bij den heer 8. Davidson te Beverwijk, op ver- scnihende tijdsdppen zich eènig^ lappen goed en kledingstukken te tiebüen toegeëudigd en daarna, toen bij den heer Casseres diende, een tafelkleed, een weikmandje enz. te hebben ontvreemd. Naar bleek ver tegenwoordigde het bij don heer Davidson gf-stolene een waarde van f60 Het O.M. memoreerde dat oekl nog nimmer met de rechters ken nis had gemaakt. Het had aanvan kelijk er aan gedacht om tegen de bekl. een voorwaardelijke gevan- vangenisstraf te eischen, maar d -ar naar zijne meening de herhaalde misdrijven op een diefachtigen aard vau de bekl. wijzen, was het van dat voornemen teruggekomen. Het vorderde nu 3 weken gevangenisstaf. Wapenwet. De Haarlemsche kantoni eonter veroordeelde A. J. O. alhier, wegens overtreding der wa penwet tot f6 bf 6 dagen. Rechtbank. De Haarle'msch° rechtbank veroordeelde R. v. d. M w rkman alhier, wegens diefstai tot 4 maanden gevangenisstraf. 12l/ijaar Dijkgraaf. Voor den heer W. baron van Tuyll van Se- rooskerken te Velsen, was het Don- ierdag een belangrijke, gedenk waardige dag. Hij vieidezijn 12% jarige jubilé als dijkgraaf van den polder de Velserbroek. Dat dit feit met onopgemerkt zou voorbijgaan, was te verwachten daar de heer Van Tuyii zich veel moeite heeft gegeven voor de verbetering der bemaling van den polder, waarvoor in 1914'16 tot stand kwam de stichting van het machinegebouw met bronsmotor encentrifugaaipomp en machinistwoning. Hij was het, die nadat verscbil- ende besturen niet verder dan tot plannen-maken kwameil, de koe bij de horens vatte en de gewenschte verbetering doorvoerde. Het polderbestuur had daarom besioten den hr. v. Tuyll te huldigen. De heemraden en de secretaris- penningmeester haalden hem per rijtuig van zijn woning af en reden met hem naar het poldergebouw, waar de jubilaris in de feestelijk versierde ontvangkamer door de hoofdingelanden werd ontvangen. De heemraad, heer P. A. Koelemij sprak hier den heer v. Tuyll op recht hartelijke wJ,ze toe en wees op hetgeen de jubilaris als dijkgraaf in het belang van den polder had gedaan. Namens het polderbestuur bood hij den heer v. Tuyll een tweetal zilveren schrijftafel- attributen, keu rig versierd met een vriendelijke inscriptie en teekeningen van ma chinegebouw en machine woning, aan. Het geschenk ging vergezeld van een oorkonde op perkament, welke de aanwezigen onderteekenden. Baron v. Tuyll was door de har telijke ontvangst ten zeerste verrast. VELSEROORD. Bazaar. Zooals wij reeds meld den zal de bazaar ten bate dei Chr. Nat. School alhier gehouden worden op 3 en 4 en zoonoodigopö April, telkens vanaf des middags 2 uur Da heer J. Brederveld, voorganger der Geref. gemeente alhier zal op Woensdagmiddag te 3 u. en 's avonds te 8 uur een voordracht in verzen houden over: „IJmuiden en Velser- oord en de Mobilisatie, ter gedach tenis". Vergadering van Woensdag 28 Mrt. 1937. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heeren Vooren, Schil ling, van Tuyll, Polderman, de Boer, Gerritsen en Wamsteeker, waarvan de heeren van Tuyll en Wamsteeker met kennisgeving. Deze vergadering was belegd op verzoek van de raadsleden Schilling, Landeweerd, Brink enWamsteeker om een interpellatie te houden om trent de in te voeren veranderingen op onderwijsgebied te IJmuiden. De heer Landeweerd voerde het woord en wenschte het verzoek tot aanvraag dezer spoedeischende vergadering te motiveeren. Allereerst i-prak hij er zijn bevreemding over uit dat de nieuwe regeling te IJmui den, gevolg van een raadsbesluit van April 1915, niet aan den raad is voorgelegd geworden. Zelfs is niet eens het oordeel der Plaatselijke Schoolcommissie gevraagd en de raadsleden moesten de regeling uit n couiantenartikel vernemen. Ook bet onderwijzend personeel is er niet mede gemoeid en er is geen school vergadering over gehouden. Spreker citeert uit dit artikel en zegt dat 5 onderwijzers aan school A zullen komen onder een Hoofd en zeven andere aan dezelfde school onder een ander Hoofd. Waarom de geheele school B niet naar C en C naar A overgebracht? Waarom geen oordeel van bevoegden als School commissie en z. gevraagd? De Voorzitter zegt het artikel tn de locale bladen niet gelezen te hebben. Waar de verandering zou moeten plaats vinden in de Paaschvacantie, thans of het volgend jaar meenden B. en W. het nu te moeten doen. School A gaat nu naar B en C blijft in 't zelfde gebouw. Men moest nu vlug handelen, daar anders de kans op Rijkssubsidie verkeken zou zijn. Met de Hoofden der scholen is overleg gepleegd. Er was geen gelegenheid meer het ad vies der Schoolcommissie te vragen. De heer Brink vindt dat de voorzitter orakeltaal sp-eekt. De Voorzitter zegt de zaak dan nog wel eens uiteen te willen zetten. De neer Brink vindt het beter dat schooi C naar A overgebracht wordt Dan kon heel het onderwijzend per soneel medegaan. De Voorzitter zegt dat de heer Klap dan zou moeten verhuizen. De heer Brink zegt dat dit mis schien wei de voornaamste reden is, dat de heer Klap anders zou moeten verhuizen. Doch met de kinderen wordt maar gesold. Op de pokkenbriefjes staan geregeld namen van verschillende Hoofden. Spreker acht het onverklaarbaar dat het oordeel van het onderwijzend per soneel niet is gevraagd. De heer Netscher wijst er op dat men zich aan een vormkwestie vastklemt. Twee jaren hebben B. en W. tijd gehad om het «raadsbesluit van 1915 uit te voeren, doch nu was er geen tijd om dé Schoolcom missie te hooren. Spreker neemt aan dat bij de Hoofden geen persoonlijke overwe gingen hebben voorgezeten, n.l. dat zij niet tegen eene verhuizing van hun gezin opgezien zouden hebben. Voor de leerlingen is de zaak het belangrijkst. Achten interpellanten het tijdstip der verandering niet gunstig, spreker daarentegen wel, omdat na de va cantia de pieuwe leerlingen komen Zelf getuigen B. en W. dat zij de verandering niet ten volle kunnen toejuichen. Een teere zaak is natuurlijk de subsidie-kwestie. Spreker meent echter dat het hier een rechts-inter- pretatie geldt. Spreker gelooft niet dat de subsidie verloren zal gaan en hoopt daarom dat men alsnog tot verplaatsing der scholen in haar geheel zal overgaan. De Voorzitter zegt door dit voorstel verrast te zijn. Immers zou dan het zevende leerjaar naar een andere school overgebracht moeten worden. De heer Vermeulen zegt dat de bedoeling was om school C naar A en B naar C over te brengen. Spreker begrijpt niet dat men zoo'n bezwaar heeft tegen de verwisseling der leerkrachten, dit gebeurt her haaldelijk, want bij verhooging krijgen de leerlingen steeds weer andere onderwijzers. Het beste is de school op het Willemsplein vol te hebben. Waar hier niet meer gebouwd kan worden is dus geen verandering meer te vreezen. De heer Netscher zegt dat wanneer men de scholen in hun geheel verplaatst er in beide nog lokalen over zullen zijn. De Voorzitter zegt dat bij raadsbesluit is bepaald dat het ze vende leerjaar bij den heer ten Napel zou zijn. De heer Brink zegt dat dit be paald is omdat deze school er 't geschikst voor was. De heer Netscher gelooft dat er al meer verwarring komt. Spreker weet meer van 't onderwijs af dan de voorzitter (deze zal spreken openhartigheid zeker niet kwalijk nemen). Hij vindt de zaak heel eenvoudig. De school van den heer Klap zoowel als die van den heer ten Napel moeten meer naar 't Westen. De Voorzitter weet wel dat de heer Netscher meer verstand beeft van 't onderwijs danspreken Maar dit weet spreker wel dat als normaal geldt een school met 12 klassen, n.l. 6 klassen met 6 paralel- klassen. De heer Netscher zegt dat we wel beter naar huis konden gaan inplaats van door te praten. Echter wil spreker een voorstel doen; n.l. om de school van den heer Klap naar het Willemsplein en die van den heer ten Napel naai de school van den heer Klap over te brengen. De Voorzitter zegt dat de overbrenging reeds heefc plaats ge had. En het zevende leerjaar zou dan naar de school van den heer Klap verplaatst moeten worden. De heer Netscher: Dat kunnen we over een paar jaar wel eens beslissen. De Voorzitter: Dat gaat niet. Als men consequent is, moet ook het zevende leerjaar overgaan. De heer Vermeu len zou willen dat men heden nog geen besluit nam. Morgen vergaderen B. en W. Laten deze de zaak nog eens onder de oogen zien. De heer Landeweerd zegt dat men toch niet aan een vroeger genomen besluit gehouden is. Spre kers grief is dat, waar men 2 jaar gelegenheid heeft gehad om de zaak in orde te brengen, thans alles met een sneltreinvaart je is geschied. De heer Vermeulen acht het ge wenscht dat overleg plaats heeft. De Voorzitter zegt dat een genomen raadsbesluit is uitgevoerd. De heer Vermeulen zegt dat B. en W. geen overleg konden plegen, dus dat ieder lid van 't college voor zich zelf spreekt. Spreker voelt 't meest om te gaan in de richting van 't voorstel Netscher en gelooft dat aan de bezwaren wel tegemoet kan worden gekomen. De Voorzitter: Wij moeten deze regeling handhaven, anders verliezen we de subsidie. De heer Netscher vraagt thans tot stemming over te gaan. Aldus geschiedt. Het voorstel van den heer Net scher wordt met 8 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Ver meulen en Handgraaf. De Voorzitter houdt de rond vraag. De heer Sluiters vraagt of de gasdruk niet anders geregeld kan worden. De Voorzitter verzoekt deze vraag Dinsdag te willen herhalen. De heer Sluiters vraagt waarom geen gort en rijst verkrijgbaar is, waar toch voorraad daarvan is. De heer Handgraaf zegt dat deze maand erwten en boonen ge distribueerd ziju en dat de rijst en gort tot de volgende maand worden bewaard. De heer Netscher zegt dat de gasdruk op de vastgestelde uren .zoo is, dat het licht bijkans heel niet brandt. Hoe komt dit? De heer Handgraaf zegt dat er meer bezuinigd moet worden. Bo vendien zeggen de gebruikers zelf dat bij lagen druk het gebruik nog duurder is dan gewoon. Hierop wordt de vergadering ge sloten. Meden overleed, na een langdurig doch geduldig lijden, onze geliefde Echt-genoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Aaltje Zoutendijk, eerder weduwe van C. Lof, in den ouderdom van 54 jaar. J. "Voet, Punnerend. F. Voet, u M. Voet-Efjk h 1). Kat, N. Amstel. G. Kat-Voet, G. Voet, Velseroord. S. Voet en verloofde, Vel seroord. J. Voet, Furmerend. L. Voet-Kersloot en Klein kinderen, Furmerend. Furmerend, 2S Maart 1917. De ondergeteekende neemt hierbij de vrijheid zjjn oprechten dank te betuigen aan allen, die er hunne medewerking toe verleende zijn 121/, jarig jubilé als dijk graaf van den Polder „De Velserbroek", tot een voor hem onvergetelijken dag te maken, en wel in het bijzonder aan heeren Hoofd-Ingelanden, het dagelijksch bestuur, ambtenaren en beambten van genoemde Polder. W. van Tuyll van Serooskerken. Ondertrouwd: P1ETER DE VRIES met METTJE HELJES. N.TeSa, 29 Maart '17- Gevraagd in klein gezin een nst niet beneden de 15 jaar. Adr. bur. v. d. blad. Mevrouw Heslinga, Stationsweg 5, Velsen, vraagt met 1 Mei een flink Gevraagd een nette in de omtrek van Santpoort, Velsen of Beverwijk, huurprijs f250 a f350. Pr. br. lett. E E bureau van dit blad. Op het Costuum Atelier van de fa. Wed. W. STOUTENBEEK te Beverwijk kunnen geplaatst worden tegen hoog loon. Huis, bovenhuis of gedeelte woning voor klein net burgergezin, liefst in IJmuiden. Brieven met opgave van huurprijsjno. 341 bureau van dit blad. Er biedt zich aan een nette jonge werk ster voor halve dagen. Br. no, 342 bur. v. d. bl Ondergeteekenden bevelen zich beleefd aan voor alle voorkomende Aanbevelend, W illebrordstraat 1544 - Velseroord. gevraagd door Jongmensch leeft. 17 jaar, bekend met vischhandel bedrijf en de Duit sche taal. Br. no. 343 bur. van dit blad. gevraagd. Adres te bevr. adv. bur, Roelse.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2