ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 143. Zaterdag 14 April 1917. 2e Jaarnrang. Yerschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Dringend verzoek HINDERWET. Plaatselijk Nieuws. VISSCHERIJ. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. .Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiSn van bniten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WJLLmSPLEIN IJmuiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. F. C. ROELSE, KsuaalstraËt. Te Velseroord bij Mi. v, Til burg, WiI!@brordslr.8S. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Dood laars L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vai> Meurs, Boekhandel. om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat ter Gemeente secretarie ter inzage ligt een verzoet met bijlagen van de Rubberfabriek „Holland" te Velsen om ontslagen te worden van de voorwaarde sub 5e, luidende„(dat) de bij het vul- caniseeren en het dompelen ontstane dampen door afzonderlijke lucht dichte kokers boven den nok van het dak in de buitenlucht worden afgevoerd, nadat zij door een goed werkende condensinrichting zooveel mogelpk zijn verdicht", verbonden aan de bij hun besluit dd. 23 Juni 1916 verleende vergunning tot het oprichten van een gummiwarenfa- briek, gedreven door één electro motor van 3 en één van 5 P.K., en van een bergplaats van 1250 L. benzine of benzol, op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen sectie H no. 3971, gelegen aan den Doodweg L 24a, op grond, dat de naleving van het laatste gedeelte van deze voorwaarde onmogelijk is en ter voorkoming van hinder van ernstigen aard, e.q. het verspreiden van bovengenoemde dampen, on- noodig is. Op Woensdag, den 25 April 1917, des namiddags te 3 uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen, van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zjjn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 11 April 1917. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, H. vbb LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Goede en goedkoops voeding. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat aan het Levensmiddelenbedrijf (Raad huis Velsen) gratis verkrijgbaar worden gesteld, de navolgende door het Centraal Bureau van den Volks bond tegen Drankmisbruik uitge geven brochures. Ie. In de dure tijden. Besparing van brandstoffen. Het nut van de hooikist voor de keuken van het arbeidersgezin. 2e. De voeding in het arbeiders gezin. Nuttige weuken voor de arbeidersvrouw in tijden van schaarschte der Levensmid delen. Se; Tot besparing van gasver bruik. De hooikist, bedoeld in brochure No. 1, is aan het Levensmiddelen- bedrijf te bezichtigen. Velsen, 7 April 1917. De Burgemeester van Velsen, H. VSR LOREN VAN THEMAAT. ftegeerings Kalfsvloesch. De Burgemeester van Velsen, brengt ter algemeene kennis, dat bij de slagers in deze gemeente voor het publiek verkrijgbaar is: Regeerings nuchter kalfsvleesch tegen onderstaande prijzen; Lappen40 cent per pond. Fricandeau.... 45 Velsen, 10 April 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. IJMUIDEN. Voor het redden van dezen En gelsman heeft de Britsche Admira liteit thans een ruime geldelijke belooning gezonden voor den schip per en de opvarenden van den trawie, terwijl aan Dr. de Vries te IJmuiden, die den heer Blurton ge- ruimen tijd tea huize van den den Engelschen Vice-Consul, den heer Reijgersberg behandelde, door de Admiraliteit een groot, fraai be werkt zilveren theeblad met inscrip tie is toegezonden. VELSEN. Er werd geprotesteerd en beweerd, dat in 45 minuten de tram ettelijke malen been en weer kon rijden naar Beverwijk, doch niets mocht baten. De conducteur zei„Meneer heeft het zoo gezegd" en de reizigers kondeD in het holle van den nacht naar hunne huizen wandelen, zoo ongeveer 20 minuten. De waarn. auditeur-militair bij den Krijgsraad te 's Gravenhage mr. B. van Rossum heeft geëischt tegen M. J., milicien der infanterie, afkomstig uit Leiden, wegens 1ste desertie te Velsen, gevolgu door vrij willige, aanmelding, 2 maanden mili taire detentie, met aftrek van de voorloopige hechtenis. De kas laat den bodem zien en dat mag niet. Dit hebben eenige weidenkenden ingezien en ze heb ben met elkaar middelen beraamd om den bodem met een zilver als 't kan met een goudlaag te be dekken. Te dien einde zal a.s. Maartdag 16 April in Hotel „De Prins" eene soort van liefdadigheidsuitvoering gegeven wordeD, waarvoor met kaarten geloopen wordt, maar wie tot nog toe verzuimd heeft er een paar te nemen, behoeft niet weg te blijven, want aan de zaal zijn ze ook nog wel verkrijgbaar. Ook is het niet de bedoeling uit sluitend bewoners van Velsen en Wijkeroog uit te noodigen, neen, de Vereeniging is er een voor de g^heele gemeente, dus iedere be zoeker uit alle afdeeliDgen der ge meente zal welkom zijn. En geen der bezoekers zal er later berouw 'van hebben er heen gegaan te zijn, want er zal voor gezorgd worden, dat er voor ieder wat êêls te ge nieten valt. Een strijkorkest voor de muziekliefhebbers, eenige num mers der Zangvereeniging „Zang Veredelt" en optreden eener soliste, voor de beminnaars van den zang, terwijl de bekende Heer Van Beek, die al meermalen in „De Prins" uitstekend voldaan heeft, voor wat voordrachten ter afwisseling zal zorgen, 't Zou dan ook nog niet volstrekt onmogelijk zijn, dat er nog een pakkend nummertje op het pro gramma kwam, maar, dat kon nog wel op bezwaren stuiten, dat was, wat men noemt „nog met geheel voor mekaar". WIJKEROOG. Wij kennen een paar schilders, die in voor hen twijfelachtige ge vallen advies van een deskundige vragen en het gratis krijgen. DRIEHUIS. De Nederlandsche ,Zeemansver- eeniging Voiharding, afdeeling IJmui den, heeft zich tot den minister van financiën gewend met een verzoek om ontheffing van de aan slagen in de Oorlogswinstbelasting voor die weduwen van zeevisschers- lieden, wier echtgenooten in de Oorlogswinstbelasting zijn aange slagen en sedert dien door eenig ODgeval met bun schepen ter zee zijn omgekomen. Nadat de heer van Rooij, secre taris van de afcleeling, een onder houd met -minister Treub te dier zake had gehad, vernamen we, dat de minister zeer symphatiek stond tegenover het verzoek, doch geen toezegging kon doen. Intusschen zegde de minister toe, dat de ten uitvoerlegging van de reeds uitge reikte dwangbevelen zou worden opgeschort en tot een beslissing geen nieuwe dwangbeve en aan weduwen van omgekomen zeevis- 9«berslieden zullen worden uitge reikt. De schipper C. van der Duin deelde mede dat bij zich, den Hen Maart om half 12, op de thuisreis bevond. Gelood werd 15 vm. met zandgrond. Het vuurschip werd niet gezien. Er werd gekoerst Z. t. W. V, W. aan stuurboordzijde. Er werd volle kraeht geloopen. Om kwart over 2 uur 's nachts stond de log op 34. Toen liep het vaartuig ook vast. Er hadden 3 matrozen op wacht gestaan, die order hadden den schip per te wekken, als het water ver kleurde. De schipper dacht met dien koers in IJmuiden aan te komen. Om 4 uur kwam de Y.M. 116 weer vlot, door hieuwen op 't anker. Het ongeval wordt door den schip per geweten aan het kompas of aan den stroom. In deze zaak werden nog een paar matrozen gehoord. De Raad zal later uitspraak doen. Zij, die aan deze examens wen- schen deel te nemen, moeten zich daartoe vóór 21 dezer schriftelijk wenden tot den voorzitter der com missie. Zie voorts de St.ct. No. 83. IJMUIDER COURANT Distributienet. De winkelier R. K. alhier, beschuldigd van over treding der Distributiewet, werd door de Haarlemsche rechtbank vrij gesproken. Belooning. Zooals men zich herinneren zal werd den dag na den zeeslag bij Jutland door den stoomtrawler Bertha IJ.M. 122 te IJmuiden aangebracht een aantal Duitsche overlevenden van hét Duitsche oorlogschip Emden en be vond zich onder hen de gewonde Engelsche Semi-arts G. Blurton van het Engelsche oorlogschip Tippe- rary, die in de boot van de Duit- schers uit zee was opgenomen. Lijk opgehaald. Vrijdagmorgen is in het Noordzeekanaal drijvend gevonden het lijk v|an W. Z. uit de Paul Krugerstraat alhier. De man, die aan toevallen leed, had den avond te voren zjjne woning ver laten. „Quo Vadis". Naar men ons meldt was de belangstelling voor de bioscopische voorstelling van het meesterwerk van Sienkewicz „Quo Vadis" Maandag j.L zoo groot, dat zeer velen geen plaats konden be komen en terug gewezen moesten worden. De Directie der bioscoop onderneming heeft daarom besloten ieder in de gelegenheid te stollen met deze uiterst boeiende film ken nis te maken en zullen Zaterdag, Zondag en Maandag nogmaals voor stellingen van deze wondere film plaaj.s hebben. Wie Keizer Nero en zijn geweldigen lijd in beeld willen zieD, verzuime niet een der voor stellingen te gaan bijwonen. Wij berinneren ons nog levendig den spannenden indruk, die j een der voorstellingen op ons gemaakt heefc.' Door den kolennood. De reizi gers voor Beverwijk van de stoom tram, die aldaar te 11 uur 8 n.m. moet aakomen, deden naar de St. Ed. meldt, Maandagavond een eigen aardige ervaring op, De tram kwam te ongeveer 11.15 aan bij de remise te Velsen, vanwaar in 3 minuten wordt gereden naar BeverwijkSta tion, het eindpunt van dezen rit. Bij aankomst aan de remise kwam de conducteur den reizigers zeggen, dat tot 12 uur zou moeten gewacht worden op kruising met den van Alkmaar komenden tramtrein en het dus aanbeveling verdiende maar naar Beverwijk te loopen. VacantieKolonies. Er zullen er met Veel zijn, die de Vereeniging Centraal genootschap voor Kinder herstellingsoorden en vacantiekolo- nies nog ni'et bij name kennen, maar we kunnen helaas niet zeg gen, dat er niet veel zullen zijn, die er nog geen lid van zijn. En 't is toch zoo'n nuttige Vereeniging, ze doet zooveel goed. Ze zou uog veel meer goed doen, als het maar niet aan de noodige contanten ont brak. Normaalschool. Maandag 16 April a.s., des middags om 2 uur zal het nieuwe gebouw voor de Rijksdagnormaalschool in gebruik genomen worden. Eigendomvan ieder. Hoe w^nig men toch het eigendom van aDderen respecteert, kan men ten dui'delrjkste zien aan den Stations we- Daar is indertijd een hek ge- platst waar behalve ijzerd aad (zonder prikkels) nog vlechtwerk, zoogenaamd kippengaas was aan gebracht. Van dit laatste zijn hier en daar nog een paar kleine stuk jes blijven zitten, terwijl de draden op sommige plaatsen ook verdwe nen zijn. Nieuwe zaak. Wijkeroog is eene mooie zaak rijker gewerden. De heer Meyer heeft, tegenover de Burgermester Weertsstraat eene brood-, koek- en banketbakkerij ge opend. Jammer is het, dat de voor gevel nu ontsierd wordt door een paar grove fouten. Vroeger zouden er niet zooveel menschen erg in gehad hebben, maar na het invoe ren der leerplichtwet, nu ieder lezen kan, nu ergert ieder zich er aan, dat de koppelteekens achter de woorden brood en koek ontbreken, terwijl erger nog, de letter n van banket geneel verkeerd is. Zij staat in spiegelschrift geschreven. Crematies. Op Wester veld heeft Dinsdag de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van een Haagsche ingezetene en Donderdag van dat van den Civ. Ing. C. C. van 't Groenewout, Dis trict-Inspecteur der Spoorwegdien sten, op 55-jarigen leeftijd te Rot terdam overleden. De Oorlogswinstbeldsting en Wedu wen van Visscherslieden te IJmui den. Men meldt ons Uitbreiding. De alhier thuis- behoorende sleepboot Antoon Cor- nelis is na eene plaats gehad heb bende vertimmering ingericht tot stoomtrawlnr en zal nu de kust- visscherij gaan uitoefenen. Het vaartuig is in het register inge schreven onder het nummer IJM. 361. De Tres Frates. Bij de Directie van den stoomtrawler Tres Frates is telegrafisch bericht omvangen van den Consul-Generaal te Kopen hagen, dat. waarschijnlijk 12 of 13 dezer aan de bemanning een pas zou worden uitgereikt voor dé thuis reis over Duitschland. De Meadows. De Raad voor de Scheepvaart deed onderzoek naar het stranden van den stoomtrawler „Meadows" Y.M. 116 op 12 Maart op de Noorder Haaksgronden. Ree- derij is de Mg. „Navis". Ewamens. De Centrale Commis sie voor de visscherij-examens, be doeld in het Kon. besluit van 3 Mei 1910 (St.-bld. No. 131), zal, aan vangende 1 Mei, zitting houden te 's-Gravenhage. De nieuwe Vischverdeeling. - Sedert eenige .dagen is de nieuwe over-

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1