ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN BENZINE. No. 144. Woensdag 18 April 191T. 2e Jaargang. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEÏN IJMUIDEN, Telefoon 153. Yerschijpt WOENSDAGS en ZATEKDAGS. ABONNEMENTSPRIJS: 60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en hij de Agenten. REDACTIE-ADRES Willebrordstraat 105,Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10' ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. x Tot plaatsing van advertentiSn van buiten de gemeente YELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd hei Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLON IJmuidcia (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. T. C. ROELSE, Ksas&afcrtraat. Te Velseroord bij H.v. Til burg, Willfbroidsir. 85. Te Veisen en Wijkeroog bij D. Schermer, Dood laan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vsso Pleurt, Boekhandel. Dringend verzoek em bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, islet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEÏN 11, op te geven. De Administratie. Bekendmaking. De Burgemeester van Velsen, brengt ter algemeens kennis, dat onderstaande artikeleö niet duurder mogen worden verkocht, dan tegen de daarachter vermelde prjjzen Tapte melk 5 ct. p. Liter Karne melk 5 ct. p. Liter Gort Karnemelk- schepap 9 ct. p. Liter Gort Karnemelk- schepap 10 ct. p. Literflesch. De melkslijters, die zich niet aan bovenstaande prijzen houden, wor den van ontvangst van den toeslag op de melk uitgesloten, Velsen, 15 April 1917. De Burgemeester van Velsen, H. VER LOREN VAN TBEMAAT. - 28.- 100 Bekendmaking. De Burgemeester van Velsen, maakt bekend, dat volgens mis sive van het veevoederbureau voor Noord-Holland te A'dam, voor granen en veevoederartikelen, die in de maand April worden toegewezen, door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de volgende prijzen zijn vastgesteld, waartegen ze door de regeering aan Handela ren en Organisaties zullen worden afgeleverd Mais f 17.25 p. 100 Kg. Voerhaver - 20.100 Boonen Amerikaansche Lijnkoeken - 200.„1000 basis onbepaalde merken van La- platazaad geslagen; bepaalde mer ken en soorten ook schilfers naar de gewone verhouding. Gerstafval, voor zoover geleverd door het Comité van Graanhande laren te R'dam f 17.25 per 100 Kg. Al deze artikelen te leveren vrij- boord opslagplaats der Regeering. Lijnmeel f 21.71 p. 100 Kg. inclusief baal, bruto v. netto af fabriek Samengestelde koeken f 19.72 p. 100 Kg. per 100 Kg netto af fabriek zon der verpakking. Reinigingsproducten, afkomstig uit de buitenlandsche granen' f 18.50 per 100 Kg., inclusief baal «netto gewicht, af fabriek. Deze producten kunnen desge- gewenscht in kooperszakken wor den geleverd, waarvoor f 0.75 per 100 Kg. reductie wordt gegeven. Velsen, 13 April 1917. De Burgemeester van Velsen, H. VBR LOREN VAN THEMAAT. De Burgemeester van Velsen, brengt ter algemeene kennins, dat krachtens beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel dd. 3 April 1917, No. 30007 het navolgende is bepaald le. Het is verboden benzine te vervoeren, te verkoopen of af te leveren, tenzij - door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del daartoe vergunning is verleend. 2e. De voorwaarden, onder wel ke vergunning zal worden verleend, zullen nader worden vastgesteld. Velsen, 11 April 1917. De Burgemeester van Velsen, H. VER LOREN VAN THEMAAT. ftegeerings Eieren. De Burgemeester van Velsen, brengt ter algemeene kennis, dat op vertoon van de enveloppe van den broodkaart, voor ieder ingezetene dezer gemeente: 5 Regeeringseieren verkrijgbaar zijn, bij het Levensmiddelenbedrijf, te Velsen, tegen den prijs van 7 cent per stuk. Velsen, 4 April 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. VERBETERING van de KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis: dat van heden af tot .,en met den 21sten April a.s. voor een ieder op de secreiarie der ge meente ter inzage nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kos ten, verkrijgbaar zijn gesteld de verzoeken om verbetering van de vastgestelde kiezerslijstmet de bij gevoegde bewijsstukken, op 11 en 14 dezer ingediend door Jac. Zuurbier, op grond, dat in strijd met de wet op die lgst niet voorkomenQ Na gel, C. Koopman, G. P. Beer, A. J. A. van Beurden, H. Burger, R. H. P. Fischer, P. Meijer, W. Rumping, J. Schavemaker, W. Schi lemans, J. Hergarden, H. Schoone, J. Snee- kes, A. Veenboer en L. Wilgenburg. Een ieder is tot tegenspraak van de verzoeken bevoegd. De tegenspraak moet schriftelijk (op ongezegeld papier) en uiterlijk den 23sten April a.s. aan het Ge meentebestuur worden ingediend. Velsen, 14 April 1917. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WYNOLDY DANIËLS. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Wit, leerlinge school A, hoofd de heer Hellinga, alhier. Waar voor de 24 plaatsen er 145 candidaten waren, zeker een felici tatie waard. En zeker ook een mooi rusultaat voor het onderwijs, dat aan onze Mulo-school gegeven wordt. De ZeerEerw. Adviseur, Pastoor Smeele gaf zelf een verslag van de Spaarkas, met bare verrassend gun stige resultaten. Sedert 20 Februari 1916 was op de schoolkaarten in gelegd f 380.99, en slechts terugbe taald f 10.32. Op de kas der Spaarbank in het geheel was sedert genoemde datum f2228.62 ingelegd en f555.14Vs te rugbetaald. De oelegging dezer gel den, welke met de meeste voor zichtigheid ter hand genomen was, bleek nog een tamelijk voordeel te hebben afgeworpen, zoodat werke- Ijjk hier een succes voor den Volks bond te boeken valt, en de Spaar kas niet genoeg kan worden aanbe volen, bij allen, die nog niet het groote nut van sparen beseffen- Het financieel verslag van den Bont zelve, werd door de vergade ring''goedgekeurd, en besloten werd een tweede-penningmeester te be noemen, waarbij de keuze viel op den heer A. Kocks, die deze be noeming aannam. Propaganda, bloei van vak ver eenigen, uitbreiding van den werk kring van den Bond, rijker opbloei van het Katholiek leven der Bonds leden, inniger samenwerking, dit alles viel een ruime bespreking ten deel, én voorgesteld werd voortaan stipt periodiek te vergaderen, zoo wel door den Bond als door de vak- vereenigingen, en de besturen on derling. Besloten is het a.s. Rerum-Nova rumfeest plechtig te vieren met een algemeene H. Communie der Bondsleden, en voor den dag n.l. 6 Mei a.s. een feestredenaar ter al gemeene vergadering te nooden. Het initiatief werd genomen tot stichting van een Vaandel-comité, dat naar aller wenschen op succes moge wijzen binnen eenige dagen. Verder zullen maatregelen genomen worden door een juiste grensschei ding, ter bepaling, welke Parochie bewoners tot den Volksbond te Vel seroord en welke tot' dien van IJmui den zullen behooren. Bij de rondvraag werd met alle klemde aandacht en den ijver en de toewijding der leden gevraagd voor wering van de aiet-Katholieke pers onder onze Katholieken, en vooral moet er krachtig en voort durend propaganda gemaakt worden voor de Nieuwe Haarlemsche Cou rant, die desnoods van deur tot deur bij onze geloofsgenooten moeten worden binnengeworpen. Veel, waarlijk te veel om hier opgenoemd te worden weid nog besproken, geregeld en afgedaan. Voor de Processie naar Heilo gaven zich velen der aanwezigen op, en wij verwachten voor dit schoonè doel nog een zeer ruime deelname, waarvoor men zich kan opgeven bij bet bestuur. Dengenen, die bij deze jaarver gadering door afwezigheid schitter den, zouden we willen vragenWaar blijft gij, als uwe belangen op het spel staan? Dat deze vraag geen ijdele klank is, zoudt gij hebben kunnen vernemen op deze verga dering, waar zoo duidelijk bleek, welke gevaren in IJmuiden de Ha ven- en Transportarbeiders bedrei gen, en hoe uwe vijanden het toe leggen op uwe uitsluiting, en de terzijdestelling der Christelijke vak lieden beoogen en reeds beweiken. VELSEROORD. VELSEN. Het tweede nummertje was het afscheid van een vader, die zijn zoon naar zijn garnizoen bracht. Dit teeder afscheid oogstte veel applaus, vooral door de krokodillen tranen van den zoon Teunis. Daar de spreker nog niet gekomen was, werd het woord genomen door het Hoofdbestuurslid Willems, vroe-' ger voorzitter der afd. Velsen. Deze drong er vooral op aan, dat ieder zijn best zou doen de Vereeniging tot bloei te brengen om steviger te staan in den strijd, die ook na het tot stand komen van den vrede, heel hevig en moeilijk zou worden, om te behouden wat reeds verkregen is. Men bereide zich voor tot het betalen eenep hoogere contributie. Vervolgens droeg de heer Scb* ffer eenige coupletten voor, welker in houd de aanwezigen beroerden, daar zij op de oorlogsellende betrekking hadden. Een daverend applaus oogstte het Duo met hun oorlogs-A. B. C., waarvan tal van exemplaren tegen 10 cents in de zaal verkocht werden. Hierna sprak de heer Visser den aanwezigen toe, waarin hij het Bestuur der afdeedng feliciteerde met den bloei, waarin de afdeeling verkeerde. Dit was een heuglijk feit, omdathet zeer zeker is, dat er nog een moeilijke tijd voor den arbeider zal aanbreken, ook al zou de vrede gauw gesleten worden. Sterke kassen zullen beslist nood zakelijk zijn in de naaste toekomst. Laat ook ieder lid als propagandist optreden om de nog niet gr orga niseerden tot aansluiting op te wekken. Tevens deelde hij mede, dat en kele vrouwen te Wijkeroog het plan opgevat hebben om ook de vrouwen te vereenigen. Er zal daartoe in den loop dezer week er-ne vergadering in Café Bloemoord beleed worden. Hierna trad de beer Westerhoven op met eenige coupletten getiteld hm! hmwaarmee bij zooveel bijval oogstte, dat hij terug komen moest. Vervolg-ns trad het Duo nog op met een paar alleraardigste moppen, die de lachspieren genucht in be weging brachten. De heer Scheffer droeg daarna alleen nog een paar geestige stukjes voor, waarin stot teraars een rol speelden waarmee hij ook veel applaus verwierf. Op deze wijze kwam het klokje van tienen verkondigen, dat aan de feestelijke bijeenkomst een einde gemaakt moest worden, 't Was jammer, dat de spreker, de heer A. de Vries van Zaandam niet ge komen was, maar het Bestuur heeft evengoed zijn doel, den leden een gezeliigen avond te bereiden, bereikt. Van ,de rijksautoriteiten was al leen de Districtsschoolopziener, de heer Sterck aanw zig, van de ge meentelijke, de Burgemeester, vier gemeenteraadsleden, de heereD Net- scher, baron van Tuyll, Landeweerd en Handgraaf, de gemeente-secre taris en de heer Mejjer, tot voor kort waarnemend gemeente-archi tect en de heer Verzijlbberg, op zichter. Verder waren de Directeur met diens echtgenootp en alle leer krachten aanwezig, terwijl tevens geen der leerlingen ontbrak. De Burgemeester hield een toe spraak tot den Districtsschoolopzie ner, waarin hjj namens de gemeen te bet gebouw met meuoileering aan het rgk overdroeg, hopende dat daardoor de bloei der inrichting be vorderd zou worden. De Districtsschoolopziener dankte het gemeentebestuur voor het scboone cadeau en wees op bet groote belang dezer verandering, vooral voor de leerlingen, die tot IJMUIDER COURANT Personalia. Tot de Rijkskweek school voor Onderwij zeressen te Apel doorn is toegelaten Mej. Francina I Op het drietal. Ds. H. W. Creutzberg alhier komt voor op het drietal bjj de Ned. Herv. Gemeente te Leiden. R.-K, Volksbond. Zondag 1.1. had in de Zusterschool alhier de jaarvergadering plaats van den R.-K. Volksbond, waarop naar het verslag in de N. Haarl. Ct. meldt, de lus ten en lasten van die vereeniging in alle schakeeriDgen werden ver beeld, en voorgeschilderd. Coöperatie. De St. Ct. vermeldt de oprichting der Roomsch-Katho lieke Coöperatieve Vereeniging tot aan- en verkoop en het produceeren van verbruiksaitikelen Vakvereeni- gingsciröf eratie Velseroord, te Vel seroord. De vereeniging stelt zich ten doel hare leden levensmiddelen en verbruiksartikelen van uitsteken de kwaliteit en tegen billijken prijs te verschaffen, de contante betaling te bevorderen en verder door ver spreiding en toenassing der coöpe ratie de maatschappelijke belangen harer leden te behartigen, overeen komstig de Katholieke beginselen Fabrieksarbeiders. Zondagavond hield de afdeeling Velsen van de Nederlandsche Vereeniging van fa brieksarbeiders in Hotel „DePrins" te Wijkeroog hare derde feestelijk*- jaarvergadering. In de uitnoodiging had het Bestuur den wensch uit gesproken, dat de leden vooral hunne vrouwen zouden meenemen en daar aan had men trouw voldaan. Er was een goede opkomst, zoowel van dames als vanheeren. De Voorz., de heer Ruig, riep den aanwezigen een woord van welkom toe, waariu hij er op wees, dat het wel geen tijd van feestvieren was, met het oog op den oorlogstoestand, maar er aan herinnerde, dat het Ned. Vak verbond met 30.000 leden vooruit gegaan was, dan vond hij hierin toch wel reden, om ons eenigszins feestelijk gestemd te gevoelen. Ook heette hg den gasten van IJmuiden welkom. Daar de spreker nog niet gekomen was, werd er door het Duo Scheffer en Westerhoven een nummertje gegeven: „De Smokke laars", waarin op allerleukste wijze verteld werd, hoe vele artikelen de grenzen overgingen. Benoeming. Benoemd tot ge neesheer aan het Velsens Zieken fonds, afdeeling Wykeroog, Dr. Barendsen te Bergéijk in Noord Brabant. Byksnormaalschool. Maandagmid dag heeft de ïnw-ymng van de nieuwe Rijksdagnormaalschool plaats gehad. Door de leerlingen was het gebouw, in het bijzonder de gym nastiekzaal heel aardig versierd

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1