ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 145. Zaterdag 21 April 1917. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Dringend verzoek HINDERWET. HINDERWET. KRONIEK. Plaatselijk Nieuws. 2e Jaargang. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SÏNJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en hij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. gIJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ct». Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van bniten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd' het Advertentiebnrean P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEPISPLCÉft IJmuidcu (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. F. C. ROELSE, K&naatetraaL Te Velseroord bij 'K. v. Til burg, WillebrordsÈr. SS. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Docdlusüra L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vno Pleurs, Boekhandel. «m bij verhuizing het oude cn het nieuwe adtes, oïc! aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Burgemeester en Wethouders der öemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van H. L. C. de Hoog en J. Inpijn te IJmuiden om op het perceel, ka dastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie I No. 2215, gelegen in de President Krugerstraat, wjjk C, no. 61, een smederij en plaatwerkerij, tevens ketelmakerij en loodgieterij, te mogen opriehten door hen is toegestaan onder voor waarden. Velsen, den 18 April 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIÏLS. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van D. J. Bais Jr. te IJmuiden om op het perceel, kadastraal bekend Ge meente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie L No. 703, gelegen aan de Kanaalstraat C no. 43 een heete- luchtoven te mogen oprichten in zijn koek- en banketbakkerij door hen is toegestaan. Velsen, den 13 April 1917. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, TH. J. WIJNOLDY DANIËLS. Nieuwe rouw. Pas is de visscherij weer begonnen en dan nog met vele bezwaren, waardoor het groot ste deel der vloot toch nog stil ligt, of opnieuw komt daar een vreeselijke ramp onze plaats in rouw dompe len. Men kent de bijzonderheden van het verongelukken van den stoomtreiler Vischjan, waarvan ook elders in ons blad melding wordt gemaakt. Wat moeten wij er hier over zeggen Want met woorden kunnen wij toch de smart niet benaderen van hen, die een bloedverwant moesten missen. Weemoed en deernis vervult ons hart over het leed, in zoovele gezinnen gebracht. Onze plaats onder vindt wel het wee, de ellende van dezen gruwel ij ken oorlog! Met veel moeite en na veel onder handelingen is de vorige week een overeenkomst met Engeland en Duitschland inzake de verdeeling der visoh tot stand gekomen. Zoo helpen wij deze landen aan voedsel. En daartegenover (men mag dan een goede prijs voor de visch betalen, hoewel de exploitatiekosten thans ook schrikbarend hoog z^ju) onder vinden wij al de ellenden van den vreeseiijken krijg. Dan weer een stoomtreiler, die vreedzaam de vis scherij uitoefent, in den grpnd ge boord, andere schepen, die beschoten worden, en nu weer deze ramp door zoo'n verraderlijke mijn. Wat mo9t het nog worden En wanneer zal het einde zijn Woningnood. In onze gemeente heerscht een schrikbarende woning nood. Dat behoeven wjj niet meer te zeggen. Telkens komt het aan den dag. Nu weer door het adres van den Woningraad. Een ander bericht zeide dat er thans 1400 woningen tekort zijn in onze gemeente. Particuliere bouw is er weinig. Dat is begrijpelijk. Alles is zoo schreeuwend duur. Maar daarom is het te moer onbegrijpelijk als men particulieren, die nog willen bouwen, daarin belemmert. Zoo'n geval is er thans. Een aannemer te VelserSord wil 30 woningen bouweD. Dat beteekent huisvesting voor 30 gezinnen. Na tuurlijk moeten de teekeningen in orde zijn. Dat zijn ze echter. De plannen zijn goedgekeurd. Maar nu wordt de bouw al langen tijd tegen gehouden door een brandgang. Ge noemde aannemer wil langs de door hem te bouwen woningen een brand gang maken van 1 Meter breedte. De gemeente verlangt echter dat voor de aangrenzende terreinen, beboerende aan de Amsterdamsche Ballast Mij., de brandgang ook geprojecteerd wordt. Keurig, deze zorg vooruit.Doch moet de aannemer daar nu op wachten Van zijn kant is alles in orde. Waarom belet men hem nu voort te gaan? De man heeft zijn materialen klaar liggen. Het geeft werk en brood en uitkomst aan vele gezinnen, die graag een woning willen betrekken. Wij vinden bet onverantwoorde lijk, dat, waar men geen wotiingen onbewoonbaar durft verklaren, hoe wel dit noodzakelijk is, men den bouw van een 30-tal woningen tegen houdt. Voor eenigen tijd is er in den raad al over geklaagd, wij hopen, door opnieuw de aandacht op deze zaak te vestigen, dat men nu betere resultaten zal verkrijgen. Want deze woningen moesten zoo spoedig mogelijk klaar komen. IJMUIDEN. Bij het laatst gehouden exa men voor opzichter van den Rijks- waterstaa' is o.a. geslaagd onze plaatsgenoot de heer P. C. Pieterse. Aanbesteding. Op 2 "Mei zal te Amsterdam worden aanbesteed het onderhouden en herstellen van de Rijksgebouwen der invoerrechten en accijnzen alhier, tot en met 31 December 1919. Belooning. De Bataafseh Pe troleum Maatschappij te 's Graven- hage heeft aan de Directie van den logger Julie alhier FL. 250 doen toekomen ter verdeeling onder de bemanning van den logger voor de redding en liefderijke behandeling van de door die bemanning gered de 13 opvarenden van het petrole- um-tapkschip Hestia, welk stoom schip in den nacht van 30 op 81 Maart j.l. door een Duitsehe duik boot tot zinken werd gebracht en waarbij-^de overige 13 opvarenden omkwamen. Boode Kruis. Het Roode Kruis- vlaggetje, Donderdag door een aan tal jonge dames rondgeboden heeft f 300 bijeengebracht. 1 Zeker een mooi resultaat. Een weinig sierlijker insigne zou allicht de recette nog grroter hebben ge maakt. Het .vlaggetje was wel spre kend maar niet direst uitlokkend tot dragen. Bij het gehouden macbinis- tenexamen op 17, 18 en 19 dezer te Amsterdam zijn geslaagd: Voor machinist, de heeren J. Kat, G. M. G. Hoenson, F. Spreeuw en W. v. d. Raadt. Voor maebinist-stoker de beeren G. C. van Kaam, W. Hartog, en J. Blinderman. -< Motorboot geliaht. De in het Noordzeekanaal gezonken motor boot van den beer W. Verbruggen, is met behulp van lichters boven water gebracht. VELSEROORD. Jongelingsvereeniging. In de plaats van den heer Gutteling is tot voorzitter der Chr. Jong, Ver. alhier benoemd de heer H Klik. Deze is eveneens benoemd tot be stuurslid voor Velseroord in den Ring Kennemerland van het Ned. Jong. Verbond. Bewaarschoolver eening. De Ver- eeniging voor Chr. Bewaarschoolon- derwijs alhier heeft een adres aan den raad gericht met verzoek haar voor een te openen bewaarschool in een der nieuwe lokalen van de Chr. Nat. School een subsidie te wil len verleenen van f500 per jaar. Een Memorie van toelichting met begrooting is bij het adres gevoegd. Diefstal cokes. Als mede-dader aan den diefstal van een wagen met cokes van het terrein aan de gasfabriek is te Haarlem aange houden H. J. H., die naar de Tucht school alhier is gebracht, waaruit hij ontvlucht was. VELSEN. Tentoonstelling. Zooals onze lezers uit een advertentie in ons blad hebben kunnen zien, wordt er Vrijdag en Zaterdag 27 en 28 dezer, vanwege de Vakteekencursus op Wijkeroog een tentoonstelling ge houden van de door de leerlingen gemaakte teekeningen. Waar het voor de eerste maal is, dat men kan zien. wat de leer lingen hebben gepresteerd, zullen zeker velen op een dezer avonden een bezoek aan de tentoonstelling gaan brengen Deze wordt gehouden in het gebouw Concordia, des avonds van 79 uur. De St. Ct. bevat de statuten dar Vereeniging van Kof fiehuis-, Restauranthouders en Slij ters voor Velsen, Beverwijk en omstreken „Ons Belang" gevestigd te Velsen. Haar doel is de behartiging der belangen in het bijzonder der vak belangen, van koffiehuis-, restau ranthouders en slijters, speciaal voor zoover het de belangen betreft der vakgenooten, die gevestigd zijn te Velsen-Beverwijk en in de on middellijk daarbij gelegen gemeen ten. Verbetering. Ons bericht in ons blad van Woensdag, betrt-ff-nde hef slagen voor het examen Steno grafie eischt verbetering. Niet de heer A. Smit slaagde, doch de heer Q. Smit. Dap slaagden genoemde heeren niet voor 30, doch voor 130 woorden per minuut. Aanbesteding. Bij de Dinsdag door den architect Rutger van der Ploeg te Velsen gehouden aanbe steding van een zaadschuur voor den heer O. Schaap in den Noord Spaarndammer polder te Velsen, was de laagste inschrijver C. de Groot te Moerbeek (N.-H.) voor f4170.de hoogste was f5450.--. De begrooting b droeg f4200. De bekleeding en bedekking van gegolfde asbest-cementplaten van de machine-fabriek te Amsterdam zijn in dezen prijs niet begrepen. B.K. Kiesvereeniging. Dinsdag had er eene vergadering plaats van deze vereeniging waar naar de N.H.Ct. bericht, als spreker optrad de heer Gallee, onderwijzer aan de R.K. bijzondere school te Beverwijk met het onderwerpherziening art. 192 der Grondwet, betreffende de financieele gelijkstelling van bijzon der en openbaar onderwijs. Na door vele citaten van liberale, vrijzinnigeen socialistische zijdeen voor mannen op het gebied van openbaar onderwijs te hebben aan getoond, dat neutraliteit onzin en onmogelijk is, gaf spreker door cijfers eu getallen zeer nauwkeurig- aan hoe zeer het bijzonder onderwijs by het openbaar onderwijs werd achter gesteld, vooral daar, waar het be trof het opleiden van onderwijzers, het bouwen van scholen, het toe kennen van gemeentesubsidie, het toekennen van verhoogde rijkssub sidie, het verstrekken van leermid delen, het onderhouden van school gebouwen, etc. etc. Zeer duidelijk deed spreker uitkomen, dat de ka tholieken eerstens door hun belas- tingpcnningen verplicht werden de onkosten van het openbaar onder wijs te helpen betalen om daarna de benoodigde onkosten voor bijzonder onderwijs geheel voor eigen reke ning te bekostigen. In eene schoone en zeer indruk wekkende peroratie spoorde hij de aanwezige kiezers aan om in 1918,, pal te staan voor hunne beginselen teneinde de Tweede Kamer weder rechts te doen worden en daardoor de schoolstrijd te doen beëindigen. Op de hierna gehouden huishou delijke vergadering gaf de heer J. H. Langendijk als afgevaardigde een zeor correct verslag der laatst ge houden vergadering der R.K. Centr. Kiesvereeniging te Beverwijk en werü met bjjna algemeene stemmen besloten om de gemeenteraadsver kiezingen dezen zomer op haar ge wone beloop te laten doorgaan. Benoemingen. Met ingang van 1 Juni 1917 zijn aan de Rijks normaalschool te Velsen benoemd de beeren H. Q. B. Biijdensiijn te Hontenisse, J. Mouw te 's Graven- hage en M. A. van Heuven te Haar lem. Wegens opheffing hunner betrek king is eervol ontsiag verleend tegen 1 Juni aan de heeren H. Kingma Jzn. Jan van der Vies, K. Smit en P. M. Vader. Broodkaartmgeknoei. Meh schrijft van hier aan „het Vo^k": Als bewijs, hoe- geknoeid is met de broodkaarten, vermelden wij, dat bii de uitreiking direct aan de verbruiker, dus niet meer via de leveranciers, bijna 6000 kaarten minder noodig bleken te zijn, dan de eerste maal waren uitgereikt. Dit beteekent voor de gemeente «en besparing van 1/10 deel van den toeslag op bijna 17000 Kilo brood. SANTPOORT. De ooievaar gekomen. Niettegen staande bét zachte voorjaarsweder op 'zich laat wachten, heeft de ooievaar dezer dagen zijn hooge nestelplaats in het dorp ingenbmen Aanbesteding. Op 4 Mei zal worden aanbesteed het bijbouwen van een serre en veranda aan het gebouw Nieuw-Meerenbeig Personalia. Volgens het pro gramma van de leergangen te geven door de Internationale school voor wijsbegeerte te Amersfoort, van 18 Juni tot 29 September a.s. zullen o.a. de volgende lezingen gehouden wordenover „Hellenis me en Christendom" en over „Het materialisme en zijn beteekenis" door Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga en over „Logica" door Mevr. Dr. J. v. d. Bergh van Eysinga- Eiias alhier. Moderne Theologen. Te Am sterdam is deze week de 52e alge meene vergadering van Moderne Theologen gehouden onder voorzit terschap van Dr. G. A. v. d. Bergh v"an Eysinga alhier, die na een openingsrede te hebben gehouden sprak over „De volheid des tijds voorheen eu thans". Zom de lente eindelijk komen Maandag zagen we eenige zwaluwen op de telegraaflijnen zitten hij wacht post 6 aan de spoorbaan. Zou dit nu werkelijk beteekeneu, dat de lente in aantocht is of moeten we ons houden aan het spreekwoord een zwaluw maakt de lente niet? Vrouwenkiesrecht. Maandag avond vergaderdein de bewaarschool, van Mevr. Wüste de afdeeling Sant poort en Omstreken van lid Nederl. bond voor Vrouwenkiesrecht. In deze bijeenkomst werd de beschrij vingsbrief van de itlgem. Vergade ring, die 28 en 29 April e.k. te IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1