ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Kostelooze Inenting. No, 146. Woensdag 25 April 1917 2e Jaargang. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., ▼oor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.rn. - Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gereehtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau IVILLEMSPLEIN IJmuiden (Drukkerij Sin- je wel), in het advertentiebu reau van den heer P. E. C. ROELSE, K^Baalstraat. Te Velseroord bij ffi. v. Til burg, Wltlebrordstr.SS. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodiaiu L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vso Pfccura, Boekhandel. Dringend verzoek •m big verhuizing het oude •n het nieuwe adres, niet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. BQ dit nummer behoort het offl- clëele Raadverlag, 4e zitting 1917. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen tar open bare kennis, dat ter Gemeente- aearetarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. J. Houtkooper te Haarlem eD P. C. Kok te IJmui- den om vergunning tot het oprichten van een fabriek, bestemd tot het eonserveeren, drogen en rooken van visch en vischproducten, waarin zullen worden geplaatst 3 electro- motoren van respectivelyk 2, 20 en» 15 P.K. op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden Sectie L No. 1034, gelegen aan de Zuidzijde van deVisschers- haven. Op Vrijdag, den 4den Mei 1917, des namiddags te 3 uren, zai ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zyn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 20 April 1917. Burgemeester^ en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, H. vbb LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOL DY DANIËLS. Verjaring van Vorderingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen, brengen belang hebbenden in herinnering, dat alle vorderingen ten laste van het Rijk, de provincie en de gemeente, over het dienstjaar 1916 vóór of op den laatsten Juni aanstaande, bij de besturen en de ambtenaren, die het a&ngaat, moeten zyn ingediend. Alle op dien termijn niet-ingediend6 vor deringen worden voor Verjaard en Vernietigd gehouden. Voorts worden belanghebbenden verzocht niet tot den uitersten termijn af te' wachten, maar de in diening der bewysstukken zooveel mogelijk te bespoedigen. Velsen, den 18 April 1917. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, E. via LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, TH. J. WIJNOLDY DANIËLS. te SANTPOORT. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen maken bekend, dat op Vrydag den 27 April a.s., des namiddags te 4 uren, de ge legenheid zal zijn opengesteld tot Kostelooze Inenting en Herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe i/d Openb. School F te Santpoort aanmelden. Voor eene juiste vermelding in de vaccinebewijzen van de n a m e n en geboortedatums der kinde ren, is het gewenscht dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of g e b o o r t e b e w Lj z e n der kinderen. Velsen, den 18 April 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D© Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Geen werken zoo. Morgen vergadert onze Gemeen teraad. Wederom des avonds. In Maart vroeg de heer Netscher waarom niet des middags werd vergaderd. Immers moest iedereen zooveel mogelijk licht besparen. 't Heeft niets gegeven. Opnieuw worden wij genoodzaakt 's avonds te werken. En als de vergadering afgeloopen is, zijn wij nog niet klaar en mogen we nog een paar uur arbeiden. Als tweede punt staat op de agenda de regeling van de bezoldi ging der gemeente-ambtenaren. Wij voorzien dat deze zaak niet in een kwartier beklonken is. Wellicht dus dat de volgende week nog eens vergaderd wordt. En dan is zoo'n vervolgvergadering meest weer een avondzitting. Zou dit nu niet anders kunnen worden? Vooral in dezen tijd? Wij vreezen. Zoo min als 't met de voorbereiding voor de raads zitting anders wordt. Hoe vaak hebben wij al geklaagd, dat de raadsstukken zoo laat kwa men. Thans ook. Zaterdag hadden wij nog geen enkel stuk voor deze zitting ontvangen. Des avonds ont vingen wij 19 raadsstukken tegelyk. Daarbij waren er gedateerd 18, doch ook van 10 April. De toelichting tot de agenda en enkele andere stukken hebben wij tot op heden, Dinsdag, nog niet ontvangen. Het is geen werken zoo. Wan neer zal men dit nu eens gaan beseffen Wij zouden wenschen dat het anders werd. Maar, wederom, wij vreezen,..,.., ONZE ZEEVISSCHERIJ. Uit bevoegde Reederskringen ver nemen wy omtrent de sinds 22 April 1.1. te IJmuiden in werking getre den regeling der verdeeling en van den handel in versche zeevisch de navolgende bijzonderheden, welke des te meer belangstelling verdie nen, omdat de regeling reeds nu blijkt zoo bevredigend te werken, dat een soortgelijke ook voor de Zuiderzeevisch door de Commissie van Toezicht wordt beraamd. Deze algemeens tevredenheid zoowel van consument als producent, zoowel van onze Regeerirg als van de beid© Oorlogvoerende partijen over de practische waarde en bruik baarheid eener regeling die zoo groote belangen betreft en van zoo veel beteekenia is voor de duizen- de gezinnen die op onze Noorzeekust van de visscherli bestaan, is een groote voldoening voor het Dage- lijksch Bestuur der Zeevisehvereeni- ging bestaande uit de heeren A. S Groen, Voorzitter, Maarten de Vries, Secretaris, en R de Boer, Penning meester, die tijdens de voorberei ding welke reeds in November 1916 begon, krachtig gesteund werden door den Secretaris der Commissig van Toezicht den heer F. J. II. Schneiders, Administrateur van de Ryks-Visschershaven, en door den Rechtskundigen Adviseur der Ver- eeniging Mr. H. Louis Israels. Ook de overige leden der Commissie van Toezicht evenals de desbetreffende Regeerings Departementen en de af zonderlijke Vereenigingen van Ree- ders, Vischhandelaren enz., hebben hunne medewerking verleend, toen zij overtuigd werden dat op deze wijze alle particuliere belangen en het algemeen belang het best zouden kunnen worden beschermd. De grondslag der Internationale Regeling is gelegd door de bekende overeenkomst, welke in den vorigen zomer door de heeren J. F. Klercq, C. G. Olie en J. Polderman als af gevaardigden der Vereeniging van Feeders van Visschersvaartuigen te IJmuiden, met bijstand van deD Advocaat dier Vereeniging Mr. D. H. Andreae te Londen met de En- gelsche Regeering is gesloten tot opheffing der moeilijkheden, welke de visscherij op de Noordzee door opbrenging harer schepen naar En geland ondervond. Toen de praktijk dier overeen komst aanwees de noodzakelijkheid er eenige wijzigingen in te brengen, slaagde het Bestuur dier Reeders- vereeniging er eveneens iD van de Engelsche Autoriteiten die verande ringen te verkrijgen, welke de uit voering der overeenkomst meerdere waarborgen verschaften en tevens aan de Reedersvereening de gelegen heid gaf ook met de Duitscbe Autoriteiten eene regeling te treffen. Deze laatste is nog voorioopig en zal nog nader uitgewerkt en aan gevuld worden om ons visscherij- bedrijf de zekerheid te verschaffen eener, de omstandigheden in aan merking genomen, ongestoorde uit oefening. Reeds vroeger is daaromtrent het een en ander medegedeeld en weet men dat de beide overeenkomsten beoogen aan de visscherij te ver schaffen zooveel mogelijk veiligheid ter zee en toevoer van steenkolen en visscherij benoodigdheden uit alle Oorlogvoerende landen, waartegen. over deze hun rechtmatig aandeel in de vangst verzekerd kregen, zonder prijsopdrijving en tevens zonder benadeeling der belangen van de Nederlandsche vischeters. Daarvoor moest gezorgd worden, dat die vangst op billijke wijze wordt verdeeld en deze taak werd aan de Zeevischveremiging op gedragen, omdat daardoor de belan gen van alle visschersplaatsen ge- lykelijk tot baar recht konden komen. De door haar vastgestelde rege ling gaat nu uit van het volgend gronddenkbeeld Alles wat door de Nederlandsche Reederijen in de Noordzee gevangen wordt en als versche. zeevisch ter markt komt, wordt als ééoe eenheid beschouwd. Uit die eenheid wordt in de eerste plaats genomen datgene wat noodig is voor Binnen!andsch gebruik. Het overige kan worden uitgevoerd. Die uitvoer geschiedt alleen met uitvoerconsenten, welke door de Rijkscommissie van Toezicht worden verleend tegen betaling van een vast recht per 100 pond, ge lijk voor elke sooit visch en voor elke buifeenlanösche bestemming. De Commissie geeft evemvel deze con senten alleen op vertoon eener -\c- coordbevindirg-van Export, welke de Zeevischvereeniging verstrekt aan alle Reederijen die zich verbonden hebben de bepalingen van de Inter nationale overeenkomsten der Llmui- der Reedcrsvereeniging evenals die van de birnenlandsche regeling nauwgezettezullennaleven Wenscht één der Reederijen zich hiertoe niet te verbinden, dan is zij volkomen vry, maar kan voor de door haar gevangen visch, ook als deze in geconseerveerden toestand is, nim mer het uitvoer consent verkrijgen. Reeds thans zijn echter nagenoeg alle Reederijen toegetreden en zal dienovereenkomstig ook de geheele regeling op de visscbersmarkten te Vlaardingen en te Scheveningen ten spoedigste volled g in werking tre den. Alieeu op de kleinere visschers plaatsen zal men dien omslag kun nen vermijden en het daar aange brachte uitsluitend voor binnen- landsch verbruik bestemmen, tenzij de omzet zich zóódanig uitbreidt, dat ook daar de visschers er belang bij hebben hun afzetgebied tot het Buitenland te kunnen uitstrekken. Teneinde nu te verzekeren dat de Binnenlandsche behoefte volko men bevrediging verkrijgt, zonder dat begeerte naar oorlogswinst hierop storend inwerkt is door de Commissie van Toezicht eene vaste prijslijst der versche zeevisch vastgesteld op de grondslag der productiekosten en van een billijke vergoeding voor dit gevaarlijk bedrijf aan visschers en Reederijen. Tegen de daarop voorkomende prijzen neemt de Regeeringsdistri- butie elkengdag uit den aanvoer in de allereerste plaats alle visoh die zij voor volksvoedsel in Nederland be schikbaar stellen. Zij gebruikt dan bet door haar ontvangen consentrecht om deze visch ver beneden den kostenden prijs aan het volk te kunnen verkoopen zoodat de distri butie van zeevisch aan het Rijk in het geheel niets behoeft te kosten. Na de afneming voor de Regee- ringsdistributie wordt de aanvoer in twee gelijke en gelijksoortige deelen gesplitst, waarvan het eene voor zoover noodig voor den Binnen- landschen Handel is bestemd en bij buitengewone vraag van het Binnen land uit het andere wordt aange vuld. Meestal echter vordert het Binnenlandseh verbruik veel minder dan die helft, zoodat het resteeren- de bij de andere helft kan worden gevoegd. - De toewijzing van de visch aan de geaccrediteerde binnenlandsche handelaren geschiedt in den Rijks- vischafslag door afmijn in g, echter met dien veistande, dat nimmer beneden de vaste prijslijst wordt verkocht. Hierdoor is het mogelijk, dat ieder handelaar tegen redelijken prijs juist datgene krijgt, watzyne clientèle behoeft en daar de door hem boven de vaste prijslijst be taalde toeslag grooter zal zijn naar mate de visch heter verzorgd isen gevoegd wordt bij de besomming van het schip, van welke besom ming de bemanning haar percentage geniet, is in dit afmijnen een prik kel en een belooning gelegen voor de visschers die aan hun vangst de beste zorg besteden. Dit komt dus de geheele vangst en alle verbrui kers ten goede. Nadat het volksvoedsel en het andere Binnenlandseh verbruik vol ledig en ten hunne genoegen zijn voorzien is de overb ijvande visch voor uitvoer beschik naar. Onder toezicht der Zeevischver eeniging wordt nu van de markt genomen 70 pCt. van den geheelen aanvoer van dien dag, of zooveel minder als nog mocht blijken aan wezig te zijn. Die hoeveelheid visch wordt in twee ge ijke en gelijksoor tige partijen gesplitst, waarvan de eene bestemd is voor uitvoer naar de Geallieerden, de andere voor uit voer naar de Centralen. Beide groe pen Oorlogvoerende Mogendheden krygen dus evenveel en volkomen gelijkwaardige visch, terwijl ook de prijzen voor beide gelijk zijn n.l. die der vaste prijslijst, zonder eenige korting, noch bij bereken mg. Wanneer het Binnenlandseh ver bruik minder dan 80% van den geheelen aanvoer vraagt in de eerste week der toepassing was dit cijfer veel hooger, maar bij grooten aanvoer is dit mogelijk dan blijft er na de afneming 70% voor ge lijken uitvoer naar beide groepen nog visch over. Deze wordt op de vrije markt verkocht en is natuur lijk ook voor uitvoer bestemd, daar de Binnenlandsche behoefte reeds geheel bevredigd is. Van de op die viye markt door de geaccrediteerde vischexporteurs te betalen prijzen ontvangen de Reederijen voorioopig alleen de prijzen der vaste pryslyst. Het meerdere wordt in een kas ge stort en aan het einde van elke maand verdeeld over de Reederijen die daar ter plaatse in die maand ter markt zijn gekomen, in even redigheid met de door elk harer in die maand daar gemaakte be sommingen, zoodat deze toeslag, die eigenlijk het eenige is, waarby vaD oorlogstwinst sprake zou kun nen zyn, over alle reederijen naar billijkheid wordt verdeeld met uit sluiting van eike mogelijkheid van kunstgrepen. Gelijk men ziet is deze reeds in November j.l. opgezette regeling geheel gegrond op de denkbeelden, welke zullen voorzitten bij de stichting der Algemeene Export IJ MUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1