ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 148. Woensdag 2 Mei 1917. 2e Jaargang, B^J dit nummer behoort het offl- ciëelê Baadverlag, 5e zitting 1917. GEMEENTER AADS VERG ADERING De BURGEMEESTER der Ge meente V e 1 s e n maakt bekend, dat eene voortgezette Openbare Vergade ring van den Raad is belegd tegen Donderdag, den 3 Mei 1917 des na middags ten 7 V3 ure, ten Gemeente huize. Velsen, den 19 April 1917. De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. BEKENDMAKING DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis.dat op 23 April 1917 bij hen is ingekomen een verzoek schrift van H. Reitsma van beroep landbouwer—melkslijter, wonende te Velseroord, öm verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrije drank in de navolgende localiteiten den winkel en de beneden voor kamer van het perceel, plaatselijk gemerkt E 62 en gelegen aan de Willebrordstr. aldaar. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders in brengen. Velsen, den 24 April 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Voortgezette Openbare Vergadering Aanv,ullingsagenda 15. Interpellatie van den heer J. E. Sluiters inzake de levensmid delen. 16. Alsvoren van den heer W. ba ron van Tuyll van Serooskerken inzake het niet-goedkeuren van het door G. Bleeker te Velser oord ingediende bouwplan. 17. Alsvoren van den heer F. C. J. Netscher inzake een persgerucht over fraudeleuze handelingen met een partij aardappelen, eigendom der gemeente. 18. Belastingzaken. Raadsoverzicht. Een enorme belangstelling op de publieke tribune. De menschen ston den tot op de trap. Deze belangstelling gold de be handeling van de regeling der be zoldiging van de gemeenteambte naren. Ofschoon de heer Netscher hoopte dat, waar deze zaak in de voorbereiding zoo uitnemend is behandeld (er zijn niet minder dan 25 raadsstukken over gewisseld) de discussies niet in evenredigheid daaraan zouden zijn, is zijn wensch niet uitgekomen. Tot elf uur is er vergaderd en over allerlei gepraat en morgen zetten wij de zaak op denzelfden voet voort. De onderwijzerssalarissen moeten nog behandeld en daarover zal nog wel wat gesproken worden. We verwachten van den heer Brink een amendement, voorstellend een verhooging van het minimum salaris. Althans kunnen zijn woorden bij de algemeene beschouwingen ge sproken, dit doen vermoeden. Wij zullen dus afwachten. Voor morgenavond verwachten wij weder veel belangstelling van de zijde der ingezetenen. De heer Netscher deed nog een poging de vergadering op den dag te doen beleggen, doch de heer Brink was zoo vriendelijk de opmer king te maken, dat men met de Pers geen rekening kan houden. Wij hadden meer sympathie voor de opmerking vaq den heer Brink, dat de ouders te IJmuiden het streven der Turnvereeniging IJmui den wel weer mogen waardeeren, nu de speeltuin weer geopend zal worden. Wij hopen zeer, dat men deze opmerking ter harte neemt. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. A. V., milicien der infanterie, af komstig uit IJmuiden, wegens 2de desertie met vrijwillige terugkeer na 8 maanden en wegens dienst weigering 6 maanden militaire ge vangenisstraf; met ingang op 25 Januari. Ten aanzien van de desertie verklaarde bekl., dat bij was weg geloopen om zijn ouders, die in Goch wonen, te kunnen ondersteunen. Wat betreft de dienstweigering, heeft bekl. zich schuldig gemaakt aan het volgende feit. Op het excer- citie terrein te IJmuiden was een afdeeling zich aan 'het oefenen in het bajonetvechten, onder toezicht van een officier. Bekl., die naar zekere gelegenheid ging, liep dwars door die afdeeling heen, met een brandende sigaret in den mond. De officier riep bekl. en wees hem op het ongeoorloofde van zijn han deling om door een troepteloopen. Bekl. hoorde den luitenant aan in onverschillige houding en hield daar bij de brandende sigaret in den mond. Bekl. erkende dit thans. Voorts bleek, dat hij op den driemaal her haalden last van den officier om de sigaret weg te werpen en de houding aan te nemen, had geant woord „dat doe ik niet, ik zal eerst de sigaret op rooken". Eerbied voor de dooden. Onze plaats geniet laten we zeggen de twijfelachtige eer dat er veel lijken worden aangebracht, zooals vele berichten, den laatsten tijd in de diverse dagbladen ver schenen, bevestigen. Slachtoffers van de woedende zeeelementen, die in het scheepvaart en visscherijbe drijf regelmatig ten offer vallen aan orkanen, strandingen, overstroomin gen en andere rampen en in de laatste jaren vooral aan den oorlog ter zee. We hebben er de laatste tijden velen zien aanbrengen, jon gen en ouden hoog en laag in rang bij de scheepvaart of bij de marine. Ook veel gewonden daarvoor wordt door de Roode Kruisinrichting ge zorgd en voor onbekende on gewonde zeelieden draagt het Witte Kruis zorg. De bemoeiingen voor de dood aangebrachte zeelieden voor de lijken zijn opgedragen aan de politieambtenaren en beambten. Wat doet en waar blijft de politie met die lijken, totdat de identiteit is vastgesteld en gemeenlijk vervoer naar elders plaats heeft of bij het niet vaststellen der indentiteit de teraardebestelling kan plaats hebben, terwijl het ook meermalen gebeurt, dat ook na het vaststellen van de identiteit het lijk te IJmuiden aan den schoot der aarde wordt toe vertrouwd. Waar vertoeft zoo lang het overschot van hen of hem, die toch aan velen dierbaar is. Bij gebreke aan iedere behoor lijke bewaarplaats alhier worden ze overgebracht naar een zoogenaamd „barenhuisje" op de Algemeene begraafplaats alhier. Dit „baren huisje" een schuurtje, om er geen andere naam aan te geven, des avonds zonder eenigé verlichting, is een bergplaats van kerkhofge reedschappen. Daar worden de lijken op den steenen vloer of ook wel als het dag is, naast het huisje op een grasgazon onderzocht, gereinigd, geschouwd en „afgelegd". In die schuur kunnen de wettige of ver meende bloedverwanten zich verge wissen of de doode hun geliefde betrekking is, ja, dan neen. Dit is treurig en voor de familiebetrek kingen van den overledene weerzin wekkend. Het kan nochtans niet anders, want de zeer voorname havenplaats IJmuiden is niet in het bezit van een lijkenhuisje van zelfs de'meest, bescheiden inrichting. O.i. bestaat aan zoodanig huisje dan ook dringend behoefte, opdat men de dooden met een weinig meer eerbied zal kunnen behandelen en de familiebetrekkingen ia eep eenigszins fatsoenlijke omgeving kan ontvangen en te woord staan. De Commissaris van politie alhier, die mede reeds lang de behoefte aan zoodanige inrichting gevoelt en uit den aard zijner betrekking de teleurstelling en dikwijls de ergenis van bloedverwanten of bui- tenlandsche autoriteiten, die de doo den kwamen schouwen, heeft gezien en gedeeld, is er naar we vernemen na vele bemoeiingen in geslaagd de beschikking te krijgen over een stuk grond nabjj de Algemeene begraafplaats voor den bouw van een lijkenhuisje. Slechts ontbreekt voor den bouw nog alleen een be trekkelijk gering bedrag aan geld, daar de inrichting natuurlijk slechts een eenvoudige, doch nette behoeft te zijn. We twijfelen er volstrekt niét aan of, indien bij onze vele en groote scheepvaart- en visscherij maatschappijen en belanghebbenden bij de behartiging der belangen van ze-lieden en hunne familiên in den lande, bovengeschetsten toestand ter kennis komt, in minder dan geen tijd het kleine, voor den bouw be- noodigde fonds, bijeengebracht zal zijn. Mocht opwekking daartoe nog noodig zijn, dan doen we 't bij dezen met vollen aandrang uit „eerbied voor de dooden", slachtoffers van de zee en van den krijg. Waartoe de O.-W.-koorts al niet leidt VELSEROORD. Des morgens sprak de heer Gut teling een afscheidswoord te Velsen. De ruime kerk was stampvol. Tot tekst was gekozen,Hebr. 13: 7 en 8. Na de preek richtte de heer Gut teling zich tot Ds. Eggink, met wien hij steeds mocht samenwerken, daarna tot kerkeraad en kerkvoog dij en in 't bijzonder tot den heer en Mevrouw jhr. Boreel van Hoge landen en Mevr. Baronesse van Tuyll van Serooskerken, die zoo veel voor Velseroord hebben gedaan. Ook herdacht de heer Gutteling Dr. A. J. de Sopper, de vorige predikant, die verhinderd was tegenwoordig te zijn. Ds. Eggink sprak als tolk der geheele gemeente den scheidenden leeraar toe. Ook voor Velsen heeft de heer G. veel gedaan, meer dan 100 maal mocht hij in de kerk optreden. OP zijn verzoek zong de gemeente hem toe Psalm 121: 4: De heer W. Maas van Amster dam sprak als collega van den heer Gutteling en wees er op hoe diens arbeid te Velseroord gezegend is, waar nu een predikant zijn opvol ger zal zijn. Des avonds had in het Evange lisatiegebouw alhier een meer intiem afscheid plaats van den kring alhier. Het gebouw was overvol en velen konden geen plaats machtig worden. De heer Gutteling sprjak thans het laatste woord tot zijn gemeen teleden. Een woord van bemoedi ging en opwekking om getrouw te zijn. Na dit woord is gebleken hoé veel liefde de heer Gutteling en de zijnen hier werd toegedragen. De eerste der sprekers was de heer Joh. v. d. Pijl, oud-bestuurder der Evangelisatie, die zeide niet te kun nen zeggen hoe smartelijk het heen gaan de Velseroorders treft. Na mens de gemeente werd de heer G. en zijn gezin alle goeds toege- wenscht in Geesteren, terwijl een souvenir werd aangeboden in den vorm van een gouden ankerhorloge met inscriptie, vergezeld van een album met de namen der gevers. Aan Mej. GutteliDg werd, een etui met 12 zilveren lepels aangeboden. Op verzoek van den heer v. d. Pijl zong de gemeente daarop Psalm 37:3. Tweede spreker was de heer Tj. Doevendaus, ouderling der Ned. Herv. Gem. te IJmuiden. Deze deed uit komen hoeveel banden worden los gemaakt en hoe smartelijk dit treft. Maar er is een groote troost: dat Jezus blijft. Op zijn verzoek zong de gemeente-Psalm 121:4. Ds. Eggink deed nu in een uitvoe rige toespraak nog eens hooren wat de heer G. voor Velseroord is ge weest. Hoe weinig benijdenswaar dig leek de arbeid, toen die voor 20 jaar moest worden begonnen. En wat is er nu veel veranderd. Niet alleen de heer Gutteling zelf, doch ook zijn echtgenoote en kinderen hebben medegearbeid in allerlei Vereenigingswerk enz. Er is nie mand te Velseroord, die over uw heengaan verblijd is, wij zullen U nooit vergeten en als 't kan den arbeid in uwen geest voortzetten. Mevr. Jhr. Mr. Boreel van Hoge- landen sprak nu een hartelijk woord, ook in opdracht van haren echtge noot, die door ongesteldheid verhin derd was aanwezig te zijn. Zij was dankbaar dat God de heer Gatteling te Velseroprd tot zoo rijken zegen had gesteld. Op haar verzoek werd Gezang 194 1 aangeheven. De heer Gutteling dankte geroerd voor zoovele blijken van liefde. Tenslotte werd Psalm 72 11 gezon gen en verliet de groote schare diep onder den indruk het gebouw. Velen bleven nog om den heer G, en de zijnen voor 't laatst de hand te drukken. Van vele Vereenigingen en Cor poraties mocht de heer G. nog blij ken van waardeering ontvangen, o.a. van den kerkeraad en kerkvoog dij te Velsen ontving h(j een kris tallen inkstel met zilveren dop, waarop een inscriptie, vergezeld van een fraaie oorkonde, waarop het Evangeliesatiegebouw met woonhuis en het gemeentelijk en kerkelijk wapen. Voorts van Meisjes- Jonge- lingsvereeniging enz. 't Langdurig verblijf der ramilie Gutteling zal lang in veler hart blijven voortleven, 't gezin was een voorbeeld voor ieder en bij alle ingezetenen zonder onderscheid hoog geacht. Zondag 13 Mei hoopt de heer Gutteling tot den arbeid in zijn nieuwe standplaats Geesteren te worden ingeleid door Ds. C. R.van Lelyveld uit Utrecht, waarna de heer G. des middags zijn intreewoord zal spreken. Na een openingswoord 'van den heer van der Linden, verkreeg de feestredenaar, de heer A. de Vries van Zaandam, het woord, die een propaganda-rede hield, welke luide werd toegejuicht. Het zangkoor De Volkstem ver leende hare medewerking en de Tooneelclub voerde het kluchtspel „Roode Sander" van Justus van Maunk op. De vennootschap heeft ten doel het maken'van en handel drijven in ijs en al hetgeen verder met de -xpioitatie eener ijsfabriek en het handel drijven in ijs in verband staat, een en ander in den ruim- sten zin genomen. VELSEN. Een uur later stond de tram nog zoo en vertrok de ondertussehen van Haarlem gekomen tram weder naar deze stad terug. WIJKEROOG. Op de laatste vergadering der Commissie was besproken de vraag of men het weik der leerlingen reeds zou tentoonstellen, daar nog pas 5 maanden, vanaf November, is gewerkt. De qualiteit en quantiteit van het werk was-echter zoo, dat de Commissie het aandurfde. Spreker meende dat de leerlingen een pluimpje hebben verdiend. 1JMUIDER COURANT van den Gemeenteraad van Velsen op Donderdag 3 Mei 1917 des namiddags 71/» uur ten gemeentehuize. Vergadering van Donderdag 26 April 1917 Geslaagd. De heer R. de Wijn Jr., alhier behaalde te 's-Gravenhage het diploma voor derde stuurman bij de groote stoomvaart, Krijgsraad. De waarn. audi teur-militair bij den Krijgsraad te 's-Gravenhage heeft geëischt tegen Straf voor mensehlisvendheidzet het Hbld. boven het volgende be richt: Zooals we meldden, was door den stoomtrawler „Camelia" Dinsdag een seheepsboot met lijken opgepikt, terwjjl een derde inzittende dood of levend er uit viel. Na scheeps raad keerde de schipper naar IJmui den terug om den dooden een waardiger rustplaats te' geven dan in volle zee. De reederij, die sehade beliep door het kolenverbruik over den afstand van 180 mijlen en door het gemis aan vangst, is, naar onze berichtgever alhier'verneemt, daar over zoo ontstemd, dat zij de geheele bemanning van den trawler op staan- den voet ontsloeg. Naar hare mee ning had men den dooden beter een zeemansbegrafenis kunnen geven om daardoor tijd te winnen voor de vischvangst. Benoemd. Benoemd totElectr. aan de R. E. W. alhier J. A. Lank- haar thans Mach. Magazijnknecht aldaar. Afscheid J. Gutteling. Het was Zondag voor de leden der Ned. Herv. Gemeente alhier een bijzondere dag. En niet minder was het dit voor den heer J. Gutteling, die als Evangelist der Nederlandsch Evan gelische Protestanten Vereeniging niet minder dan 20 jaren hier ge arbeid heeft. Zondag toch was de dag van afscheid voor den heer Gutteling aangebroken, wegens zijne verplaatsing naar Geesteren, gem. Borculo. De Heer zal steeds gadeslaan! 1 Mei viering. De afdeeling der S.D.A.P. alhier heeft Zondagavond reeds het 1 Mei-feest gevierd in de zaal Flora, die flink bezet was. Collecte. De collecte voor de Ned. Evang. Prot. Vereeniging, Zon dag bij het afscheid van den heer Gutteling te Velsen en alhier ge houden, heeft f25 opgebracht. Ijsfabriek. De St. Ct. vermeldt dö oprichting der naamlooze ven nootschap Ijsfabriek „Kennemer- land", te Velsen, (Velseroord.) 65-jarige Echtvereeniging. Op 11 Mei as. hopen de beer en mej. Kaandorp-Komen te Wijkeroog hun 55jarige Echtvereeniging te her denken. Rechtbank. De Haarlem sche rechtbank veroordeelde J. S. aihier, wegens wederspaunigheid tot f10 boete of 10 dagen. Tramontsporing. - Maandagavond te 8 uur kwam de stoomtram van de pont afrijden, toen even verder de tram bij een wissel ontspoorde. Een der personenwagenskwamdwars over de weg te staan. Vakteekencursus. In het gebouw Concordia is Vrijdagavond de eerste tentoonstelling van werkstukkeü, vervaardigd door de leerlingen van den Vakteekencursus te Wijkeroog, geopend. Dit geschiedde door den Voorzitter der Commissie, de heer J. Kleefstra, die de aanwezigen welkom heette, in 't bjjzonder den heer Hoogland, een der raadsleden, die het initiatief namen tot de op richting van dezen cursus. Spreker dankte voor dit bewijs van belang stelling in het werk der Commissie-

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1