De Gunsteling. EiUnten WASMACHINE, Twee Burgerwoonhuizea, 5 Burger Woonhuizen verkeerd zullen worden begrepen en uitgelegd. En in onderwijszaken behoort het publiek belangstellend te zijn en wordt het dat ook meer en meer, als natuurlijk gevolg van de omstandigheid, dat aan goed onderwijs steeds grcoter waarde wordt gehecht. In theorie zijn de eischen gesteld aan het onderwijs op alle scholen gelijk, maar wie zal durven volhou den, dat het in de practijk ook zoo is? Allen, die met de opleiding voor examens bekend zijn, weten, welk eene zenuwinspannende taak het is, de leerlingen zoo ver te bren gen, dat ze aan de steeds hooger wordende eischen kunnen voldoen. Er is een zeker idealisme voor noo- dig, om jaar in jaar uit geschikt te blijven en zich zelf steeds geschik ter te maken, die taak naar behoo- ren te vervullen. En dat idealisme blijft alleen behouden, wanneer men voor zijn werk waardeering onder vindt, in de eerste plaats van de autoriteiten, dus van de leden van den Raad, die over de meeste zaken het onderwijs betreffende hebben te besluiten en dus krachtig kunnen medewerken het goed te maken. Te betreuren is het daarom, wan neer om politieke of soms om nog lager motieven dingen worden ge zegd, of besluiten worden genomen, die het onderwijs schaden en de taak der onderw^zcrs verzwaren. School A heeft in IJmuiden eene andere en zwaarder taak dan de scholen voor gewoon lager onderwijs Het is niet mogelijk met het gewone aantal schooluren te voldoen aan de eischen, die reeds aan de gewone schoolvakken worden gesteld, waar bij dan nog gevoegd worden Fransch, Duitsch, Engelsch, Wiskunde, Alge meens geschiedenis en Handelsken nis. Het aantal lesuren moet dan ook aan eene M.U.L.O. school voor de 8 hoogste klassen worden uit gebreid. In h9t tegenwoordige leer plan is dat gebeurd met drie uren per weak, eiken morgen met een half uur. Toch blijkt meer en meer de noodzakelijkheid er nog enkele aan toe te voegen. Alle oudeis wenschen de leerlingen op te leiden voor de M U.L 0. dip oma's, voor zeevaartscholen en kweekscholen en allerlei andere inrichtingen. Slagen ze niet, dan zoeken velen veeleer de schuld bij de school, dan bij de candidaten. Verscheidene M.U.L.O.- scholen hebben dan ook het getal lesuren voor de hoogste klassen met 6 vermeerderd, eiken dag met een uur. De noodzakelijke wijziging moet daarvoor worden aangebracht in het leerplan op initiatief van het Hoofd der School, die dan echter weer meer van de toewijding en krachten van het personeel moet vragen. Konden nu de grootere lasten gelijkmatig over het geheele personeel worden verdeeld, dan zou FEUILLETON. Herinneringen van een-ambtenaar,) naar het Duitsch van H. SüDERMANN. door H. B. (35) Ik spande al mijn krachten in „Maak je niet ongerust mijn kind, de inhoud van dén brief betreft niet mij, maar een vriend, wien iets heel onaangenaams is ovei komen. Laat mij den brief lezen", zeide zij. Dat kan niet mijn kind, ant woordde ik, ik heb mijn woord ge geven je weet anders had ik je reeds alles verteld. Gauw kleed je aan, ik moet me haasten, misschien kan ik nog iets doen. Zwijgend nam zij hoed en mantel. Ik zag wel in, dat ik haar diep gekwetst had, maar hoe kon ik nu kalm met haar spreken Radeloos liep ik de kamer op en neer. Als in een droom hoorde ik nog de stem van Heiene, die me vioeg haar naar huis te brengen. Ik nam afscheid van haar& Wat we tot elkaar zeiden, ik weet hst niet. Doch de buitenlucht bracht me eenigzins tot bezinning. Waarom ben je eigenlijk zoo verschrikt?" vroeg ik me af. Was er iets anders-te wachten? Had je, na de woorden die de gouverneur zeide toen je heenging, niet alles moeten inzien De politiecommissaris gold als het bezwaar niet zoo groot zijn. Dit is echter niet mogelijk en alleen zij, die in de M.Ü L.O. klassen werk zaam zijn, moeten er mee worden belast. Nu zegt de Heer Netscher, dat het Hoofd der School over de Onder wijzers kan beschikken van 's mor gens 8 tot 's middags 5 uur, doch dat is slechts schijn. Het getal lesuren bedraagt op de gewone scholen 26 voor de jongens en 29 voor de meisjes (de meerdere uren voor het handwerkonderwijs) en geen Hoofd eener school zal er over den ken, dit getal uren te vermeerderen. De protesten zouden zeker en terecht niet uitblijven. Hoe gemakkelijk zou het autoriteiten ook niet vallen, dit aantal nog uit te breiden door de uren, waarover beschikt kan worden, b.v. te stellen van 's mor gens 7 tot 's avonds 7. Het voorstel van den Heer de Boer, om eene extra belooning toe te kennen aan die leerkrachten, aan wie onderwijs buiten de gewone schooluren is opgedragen, werd dan m.i. ook niet alleen gedaan uit billijkheids-overwegingen, doch aan neming zou tevens leiden tot eene verbetering van het onderwijs. Hoe de beer Brink kon zeggen niet voor zulke „snertvoorstellen" te willen stemmen, is mij onbegrijpelijk. De ouders onzer leerlingen mogen de appreciatie voor ons werk van hun vertegenwoordigers in den Raad wel eens kennen en vergelijken. Toen de salaris-commissie afge vaardigden van de verschillende takken van dienst heeft gehoord, heb ik aangeboden, de belangen van mijn personeel te bepleiten, om daarmede tegelijkertijd de belangen van het .enderwijs te dienen. De commissie heeft mij niet kunnen ontvangenmijn collega's der scho len voor gewoon lager onderwijs hadden immers één hunner afge vaardigd. Die zou de zaken voor School A ook wel in orde maken. Het is mijne vaste overtuiging, dat niet alle negen tegenstemmers van het voorstel de Boer begrepen zullen hebben, dat ze door hun stem het feitelijk onmogelijk maken aan het Hoofd der School, om in de richting van meerdere uren 't onder wijs in de hoogste klassen aan eene M.U.L.O.-school te verbeteren, dat ze eens onbillijkheid in de salaris- regeling der onderwijze! s hebben bestendigd, terwijl het toch voor de gemeente zulk eene geri age ver meerdering van uitgaven betee- kende. Wac mij evenwel hoopvol voor de toekomst stemt, is de omstan digheid, dat het voorstel de Boer, dat het vorig jaar slechts een paar stemmen kon verwerven, thans slechts met de kleinste meerderheid een doelmatig werktuig, hij had zich geen oogenblik kunnen be denken, den opdracht uit te voeren. Daardoor werd het me ook duide lijk waatoa hij mijn ontslag bezigde, en waarom hij me 24 uur bedenk tijd had gegeven. Want 24 uur had de politie het recht, een gearres teerde vast te houdendan moest hij of vrijgelaten of aan 't gerecht overgeleverd worden, Kamp's beleedigingen waren vol doende de aanklacht te rechtvaar digen maar ze waren zonder ge tuigen uitgesproken, en konden dus ontkend worden. Maar, waarop zou de huiszoeking berusten, die de be zwarende geschriften in handen der politie had gebracht Misschien onder voorwendselen, de oorzaken te vinden van Kamp's bedreigingen Zoo moest het wel zijn. Maar wat waren het aan voor geschriften?, vroeg ik me verder af. Kamp was te veel verdiept in z'n wetenschap, om tijd te vinden, zijn revolutionaire ideeën op papier te brengen. Was het misschien het notulen-boek, dat hij als secretaris der club na de vergaderingen mee naar huis placht te nemen? Waar lijk dan stond het er leelijk voor. Want wie de bloeddorstige ritus las van de lezingen, die vrij krach tig van uiting waren, zou nooit denken, dat hier vreedzame jonge lui hun discussies hielden, zonder ooit tot daden over te gaan. Ze zouden voor verraders worden aan gezien. En ik mét henl •Want ook mijn naam werd meer malen genoemd. In mijn laatste voordracht had ik zelfs het idéé der internationale werd verworpen. T. HELLINGA, 'Hoofd van School A voor M.U.L.O. Zit- en Slaapkamer, Ongemeub. KAMERS Beneden^ of Bovenwoning. PENSION Te Koop Sleepboot- Kusttrawler, stalen Motor-Sleepboot TE KOOP HJINGEBODEB 1 Motorboot 30 P.K, Lengte van het schip 27.50 M. Breedte 4.36. Diepte 1.65 M. groot 90 Ton. 2 jaar oud. Ze gebruikt ruwe olie. Koopsom f 14000. Adres: G. Th. van LEUSDEN te Vreeswijk. Drie Woonhuizen Ruime Woonhuizen Rentenierswoning Dat beteekent, antwoordde degeen, die het dichtst by zat, de vroegere burgemeester en de meest radicale onder ons. Dat betee kent dat we geen anti-revolutionnnair in ons midden dulden. Ik uitte een kreet en wilde hem aanvliegen, doch de vele oogen om mij heen brachten me tot inkeer. - zult me genoegdoening ge ven, mijnheer, siste ik. Hij haalde de schouders op. Wat? en de anderen dul den, riep ik uit, naar de zwijgende clubgenooten starend, dat deze heer me beleedigt U bant hem niet uit uw midden? Wat is er gebeurd? Zijt gij waanzinnig geworden, of ben ik het? Wilt U zich misschien met deze ellendeling homogeen ver klaren. Allen zwegen. Het antwoord was duidelijk genoeg. Mijn angst werd steeds groeter, hulpeloos staarde ik ze een voor een aan. Het was toch niet mogelijk I Mijn blik bleef op Martini rusten, die een heel eind van me verwijderd was. Ik ging achter zijn stoel staan en zeide over zijn schouder. Van u verlang ik uitleg, Mar tini 1 Ik ken U als een helder hoofd. Ik kom juist van uw huis. Ik wou u om hulp vragen, opdat Kamp uit het politiebureau in het ziekenhuis gebracht wordt. Een hoonend laGhje vloog over hunne gezichten. Dat bracht me geheel in de war: (Wordt vervolgd.) Geachte Redactie. Vergunt U mij s.v.p. een plaatsje in Uw blad voor het volgende. De Barbiers en Kappers te IJmui den hebben besloten hun zaken des Zondags niet meer te openen. Dit nu is, zoo althans zegt ieder wel denkend mensch, zeer natuurlijk, en het kan hoogstens verwondering baren, dat niet reeds lang tot Zon dagssluiting is overgegaan, daar het een bedrijf is, waarvan wel niemand de noodzakelijkheid zal kunnen aan- toonen, dat op Zondag open zijn ge- wenscht is. Het verwonderde mij dan ook. niet weinig, een schrijven van den Bar bieis- en KappersboDd te hebben ontvangen, gericht aan d n Centr. Bond van Transport- en Havenar beiders, waarin onze medewerking wordt verzocht voor dit goede doel Zonder nu nog in da gelegenheid te zijn geweest, de leden van onze organisatie naar hun meening te hooren, geloof ik toch in den geest der leden niet alleen te spreken, maar ia die van alle organisatie menschen, wanneer ik beweer, dat de Kappers en Barbiers bij voorbaat verzekerd kunnen zijn van alle ge organiseerde arbeiders. Daarom hoop ik dan ook dat de Barbiers- en Kap- porsbond niet alleen onze, maar al le organisaties hare medewerking hebben verzocht. Laten wij b.v. de patroons geheel buiten beschouwing, dan zijn de ge- organiseerde arbeiders reeds ver plicht hunne medewerking te ver- ieenen om te zorgen dat het bedien denpersoneel des Zondags niet meer behoeft te werken. De bedienden ontvangen hierdoor natuurlijk geen cent minder! Mijns inziens nu is het niet vol doende, wanr.eer georganiseerde arbeiders hun des Zondags sluiten de barbier niet veriaten, doch waar er misschien één of meer scheersa- lons des Zondags hunne zaken wel mochten openen, daar is het een plicht van georganiseerden, zich niet te laten scheren, ook op ande re dagen niet, daar zoo iemand niets anders is als een onderkruiper. Dankend voor de plaatsruimte, SCHILLING. IJmuiden, 10 Mei 1917. Advertentiën. üaoie Geldbelegging, wetgeving geopperd, en de hevigste socialistische theorieën opgezet Dreigende onheilswolken pakten zich samen. Naast mijn oneervol ontslag, misschien de gevangenis' Arme ouders. Arme Helena! Vooruit, vooruit! riep de angst mij toe, doe wat, onderneem wat, misschien ben je nog te red: di-n. Ik snelde dus naar Kamp's woning, om te zien, of ik bevesti- tigiDg der tjjding kon krijgen. Ze had maar al te waar gesproken. Aan de trap stand een groepje buurvrouwen angstig mer elkaar te fluisteren. Ze ontweken me schuwmisschien hielden ze me voor een rechercheur. Alleen Kamp's naaste buurvrouw, die ik dikwijls naar hem gevraagd had, herkende me, en vertelde jammerend, wat er gebeurd was. Drie politieagenten waren naar boven gegaan en een half uur later waren ze met hem weggegaan. Zoo'n goeie man? En zoo solideEn zoo bleek zag hij eruit. Die kan toch onmogelijk al gezond zijn, nadat hij wekenlang doodziek geweest is. En, dat hij onschuldig is als een pasgeboren kind, dat ziet men hem toch van verre aan. Onder het praten had ik. een voortreffelijk idéé gekregen. Als ik eens naar Martini ging, om door zijn komst a's arts zocht te bewer ken dat Kamp als reconvalescent, zoo niet vrijgelaten, dan toch in het ziekenhuis gebracht werd. Daar was de bewaking minder gestreng, en als men zich goed verstond met den ziekenoppasser, zou 't misschien gelukken, een geheime verbinding met hem te bewerkstelligen. Een kwartier later stond ik bij GETROUWD FRANS KRUGER en JOHANNA HELENA TURKENBURG bij volmacht, die mede namens zijn familie hunne hartelyken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. IJmuiden, 10 Mei 1917. Cornelia Harteveldt Flinke DIENSTBODE een net DAGMEISJE Huishoudster. Bouwk* OPZICHTER Kost en Inwoning gevr. Zit-Slaapkamer TE HUUR. Zit- en Slaapkamer Martini's deur, doch ik vond hem niet thuis. De dokter is voor ean half uur door een looper in het clublokaal gerGepen, zeide zijn huishoudster. Zonder twijfel begon de inhech tenisneming van Kamp en de vondst van het 'notulenboek reeds nu zijn gevolgen te doen gelden. Ik nam een rijtuig en reed naar het lokaal, waar onze club haar samenkomst hield. De zaal die voor ons gereserveerd was, bevond zich naast het lokaal, waar het gewone publiek zich ophield. De deur die ermee in verbinding stond lag dicht naast de hoofdingang, zoodat men bij het binnentreden van ons heiligdom slechts even langs het doorgaans met slechte sigarenrook gevulde lokaal behoefde. Zoo wilde ik ook de drukke cha os voorbij gaan, doch ik schrikte terug door de woorden: „Door de politie gesloten", die op een wit bordje op de deur hingen. Mijn oogen dwaalden door de zaal, Was er ook iemand die mij over deze daad inlichtingen kon geven? Daar zag ik in de verte mijn clubgenooten aan twee lange tafels zitten. Hunnen blikken richt ten zich op mij, doch toen ik hen aankeek wenden zij de hoofden af Niemand kwam op me toe, mij tot de beraadslagingen uit te noo- digen. Dat scheen me vreemd, doch ik sloeg er geen acht op. Eerst toen hij mijn nadering nismand mijn groet beantwoordde, of zelfs notitie van mij nam, begon een vreeselijk vermoeden in mij op te komen. Wat beteekent dat, mijnhee- ren? stamelde ik. Ze was doodsbleek geworden, maar zeide geen woord meer. Ondergeteekende brengt langs dezen weg zijn dank aan den WelEd' Heer Ph. A. Risch voor de leerzame lessen, waar door ik in staat was mijn voorloopig Di ploma als Machinist te behalen. Breesaap, 10 Mei. W. J. LUBBERS. G ejv r a a g d voor officiersgezin gemeub. dienstbodevertrek en keuken. Br. met prijsopgaaf onder lett. R 177 adv, bureau P. F. C. Roelse. gevraagd. Zoo spoedig mogelijk 2 onge meubileerde KAMERS met gebruik van keuken of vrije keuken of geheel vrije Br. fr. R 176, adv. bur. P. F. C. Roelse. met vrij KAMERTJE gezocht te IJmuiden Br. R 174, Boekhandel Roelse. verbeterde VELO, met wringer, bij G. J. Wagenaar, Willebrordstraat 88, Velseroord Een in uitstekende staat verkeerende SLEEPBOOT welke de visscherij al geruimen tijd uit- oëfend en altijd goede besommingen maakt te koop aangeboden voor f 40000.— Brieven ond. no. 370, bureau v.d. blad. Voor directe levering te koop: een lang 15, breed 3.50 en hol 1.90 M. met 45 P.K. ruw oliemotor. Br. fr. R. 175, adv. bur. P. F. C. Roelse Uit de hand te koop in de Adrianastraat 24 en 26. Te bevr. Job de Groot, Prins Hendrikstraat 6. TE KOOP aan de Kanaalstraat C 104, 106 en 108 te IJmuiden. Afzonderlijk en gecombineerd. Te bevragen. Kanaalstraat 65 alhier. TE'KOOP: 6 kamers, keuken, serre en kelder. Brieven onder R 170 a.h. adv. Bureau P. F. C. ROELSE. te Heiloo te koop, gelegen aan den Rijksstraatweg tegenover de Coulster, op een der schoonste punten van het dorp, bevattende drie groote kamers, serre, ruime keuken en rkelder, groote zolders met vier slaapplaatsen, alle voorzien van electrisch licht. Groote moestuin, geheel beplant. Alles ter grootte van 730 Ms. Koopsom f 4400 vrij op naam. Te zien en te bevragen by L. A. Hart man, Rijksstraatweg 18b, Heiloo. TE KOOP een zoo goed als nieuw blok van in de onmiddeiyke nabijheid van Bever- wyk. Te bevragen by den WelEd. Heer N. P. J. ROMMEL, Gem. Ontvanger te Beverwyk. '53 Den 25sten Mei a.s. hopen onze geliefde Ouders g§( iÜ Pieter Pronk en (SM hunne 25-jarige Echtvereeni- *83 ging te herdenken. j|8 Dat zy nog lang gespaard rno- dg? gen blyven, is de wensch hun- ner dankbare kinderen ®P Johannes Pronk gjÊ aga T. Pronk—van Henten. SM .g Velseroord, Mei 1917. gevraagd, v.g.g.v. Loon f 120.— en f 26.— waschgeld by G. VAN VOOLEN, Spaarne 25, Haarlem. Voor direct gevraagd of flinke "WERKSTER, hoog loon. Aan bieding Mevr. de Jong, Koningstraat 2, Biedt zich aan een nette R.K. Burger dochter, als Leeftyd 29 jaar. Brieven R 171, Adv. Bureau P. P. C. Roelse. biedt zich aan voor een hem passende £s$tf»@kikinfg, ook genegen voor fabriek. Brieven no, 371 bureau van dit blad. door jonge man, liefst met gebruik van vrpe kamer en in de gemeente Velsen tegen 1 Juni a.s. Brieven te zenden aan J. H. Th. KROES, Muurhuizen 65, Amers foort. met voüedig pension gevraagd door dame. Br. onder no. 369, bur. v.d. blad. 1 Juni a.s, gemeubileerde of voor 2 Heeren gemeenschappelijke Zit- en afzonderlyke Slaapkamer. Desgew. met ontbijt en Koffiedrinken. Adres te bevr. Boekh. Roelse.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2