ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No, 163. Woensdag 23 Mei 1917. 2e Jaargang Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS: 60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRES: Willebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIflN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 1—5 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiön uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiön van bniten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WJLLEMSPLEIN IJmuiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. E. C. ROELSE, Kanaalstraat. Te Velseroord bij ?S. v. Til burg, Willebrordstr. 85. cn bij v. Hou wel logen, Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodlaan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vao Ptcurs, Boekhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. GEMEENTER AADSVERG ADERING De BURGEMEESTER der Ge meente Velsen maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Raad is belegd tegen Vrydag, den 25 Mei 1917 des na middags ten 1V, ure, ten Gemeente huize. Velsen, den 19 Mei 1917. De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Sort. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat van de Vereeniging van Gortpellers het navolgende schrijven is ont vangen; Het is een onmiskenbaar feit, dat ongezwavelde Gort, die blauw is, verre te prefereeren is in smaak en in het gebruik, boven gezwavelde Gort, die er mooi wit uitziet. Zeer ten onrechte verlangt het publiek toch nog meestal de witte gezwavelde Gort; onkunde met het artikel is hiervan de eenige oorzaak. De Vereeniging van Gortpellers stelt zich tot taak de deugdzaamste Gort voor het gebruik te leveren en zendt dus by voorkeur ongezwa velde Gort. Voor een juist begrip voor de beoordeeling van bet artikel meenen wy bovenstaande onder het oog te moeten brengen. Velsen, 18 Mei 1917. De Burgemeester van Velsen, H. vsb LOREN VAN THEMAAT. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van de Rubberfabriek „Holland" te Vel sen om ontslagen te .worden van de voorwaarde sub 5e, luidende: (dat) de by het vulcaniseeren en het dompelen ontstane dampen door afzonderlyke luchtdichte kokers boven den nok van het dak in de buitenlucht worden afgevoerd, na dat zij door een goed werkende condensinrichting zooveel mogelijk zyn verdicht", verbonden aan de bij hun besluit d.d. 23 Juni 1916 verleende vergunning lot het oprich ten van [een gummiwarenfabriek, gedreven door één electro-motor van 3 en één van 5 P.K., en van een bergplaats van 1250 L. benzine of benzol, op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie H no. 3971, gelegen aan den Doodweg L 24a, door hen is toegestaan. Velsen, den 19 Mei 1917. Burgemeester en Wethouders voor noemd, de Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Tm. J. WIJNOLDY DAN1ËLS. Burgerlijken Stand. BUREAU-UREN op den tweeden Pinksterdag (28 Mei 1917.) De Ambtenaar van c|en Burger lijken Stand jn de gemeente Vel sen maakt bekend, dat op 28 Mei a.s. (Tweede Pinksterdag) het Bu reau van den Burgeilijken Stand op verzoek van belanghebbenden tothet doen van overltydensaanglften zal worden geopend tusschen 91/, en 10 uur voormiddags, indien de verzoeker aantoont, dat met de te verrichten werkzaamheden niet tot den volgenden dag kan worden ge wacht. Velsen, 22 Mei 1917. De Ambtenaar/van den Burgerlijken Stand voornoemd, E. W. de BOER. Openbare Vergadering AGENDA: 1. Ingekomen stukken en mede deelingen. 2. Crediet verandering paarden stal en inrichting kantoorge bouw, reinigings- en ontsmet- tingsdienst. 3. Idem bouw van een pakhuis voor het tijdelyk levensmid- delenbedrijf. 3a. Idem tijdelijke inrichting kan toor vleescbkeuringsdienst, 4. Aankoop van het huis „Nieuw- land" met schuur en erf. 5. Aangaan van een geldleening. 6. Bepaling dienstjaren le op zichter bouw- en woningtoe zicht voor berekening perio dieke verhoogingen. 7. Verlenging aanstelling vaneen tijdelijken opzichter bij bouw en woningtoezicht. 8. Idem tydelijke opzichters bij openbare werken en nadere regeling bezoldiging van een dezer ambtenaren. 9. Vaststelling rekening en ver antwoording kamer van koop handel en fabrieken over 1916. 10. Wijziging der verordening op de waterlevering. 11. Benoeming van een schoolarts voor de afdeelingen Velsen, Wijkeroog en Velseroord en een vaccinateur voor de afdee- ling Wijkeroog. 12. Belastingzaken. OPHELDERING. De Gids vraagt ons om ophelde ring. In ons artikel „Een onfatsoenlij ke Courant" hadden wij geschreven „Een onfatsoenlijke courant. En dat in onze geweenteWelk is dat blad Is het een der gratis advertentiebladen, dat, bij de ad vertenties, er een chronique scan daleus# op na houdt?" Over dezen zin nu vraagt De Gids ons om opheldering. Wel schrijft de Redactie dat het verre van baar is ook maar een oogenblik te ver moeden dat wij - aan haar zouden hebben gedacht, toen dit moois door ons neergeschreven werd. De Gids heeft daaromtrent een gerust ge rust geweten. Maar, schrijft de Re dactie, de vraag mag gesteld, of wy het recht hebben in het algemeen een beschuldiging uit te spreken aan het adres van een plaatselijk blad, zoiider den naam van dat blad te noemen? Wjj begrijpen er niets van. Want wy hebben in "t geheel geen be schuldiging uitgesproken. Wij heb ben een aanloopje genomen om ons artikel te beginnen. ?en onfatsoeniyke courant in onze gemeente. Welk is dat blad Is het een gratis advertentieblad, dat er enz. Neen, lezer, het is de IJmuider Courant, officieel orgaan voor de gemeente Velsen Zoo schreven wij, Wy hebben toch niet beweerd dat er een gratis advertentieblad is in onze gemeente, dat er een chro nique scandaleuse op na houdt? De Redactie van De Gids had toch beter moeten lezen. Als zy zegt een gerust geweten hieromtrent te hebben, waarom zich deze vraag dan zoo aan te trekken? Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Het ouderlijk huis ontloopen. Een veertienjarig meisje, G. de N. ge naamd, was dezer dagen het ouderlijk huis te Amsterdam ontloopen om zich naar een te Beverwijk ge detacheerd 24-jarig militair, waar mede zij „verkeering" had, te be geven. Daar het meisj9 echter niet naar huis terugkeerde, wekte dit naar de St.-Ed.,meldt, bij hare ouders argwaan op, zoodat de politie met het geval in kennis werd gesteld. Het gevolg der nasporingen van de politie was, dat de jonge dame in gezelschap van den militair werd gevonden. Het meisje is aan de inmiddels overgekomen familie terug gegeven, die de „verliefde" jonge dame natuurlijk dadelijk mede naar hiis nam. Geslaagd. Voor de akte Lager Onderwys is te Haarlem geslaagd Mej. F. M. Dekker van hier. Overtreding van de Distribuiiewet. A. A. M. M. een winkelier alhier was beschuldigd zyn winkelbediende boter tegen een hoogeren dan den door den Minister van Landbouw enz. vastgestelden prijs te hebben doen verkoopen. Beklaagde was niet verschenen. Een der rechters vroeg aan den beklaagde of het hem bekend was, welke de maximum-prijs van boter is. „Och" zeide getuige, er komen zooveel papieren van de regeering en zoo, dat wy geen tyd hebben om die allemaal na te kijken. Het O. M. requireerde in deze zaak f 30 boete of 30 dagen hechtenis. Vischdiefstal. Aan de dief stallen van visch alhier ten Eadeele van de Engelsche Vischexportmaat- schappij alhier komt geen einde. Nu weder stond terecht J. B. H. uit Beverwijk, die op 3 Februari een partij schelvisoh had gestolen. De agent J. Bruntink had hem op heeterdaad betrapt. Het O. M. vorderde tegen H. 2 maanden gevangenisstraf. H. D. Van het Hof. H.M. de Koningin- Moeder woonde Donderdagmorgen de godsdienstoefening bij in de Regentessekerk onder gehoor van ds. H. W. Creutzberg van hier. Goed afgeloopen. Een matroos had het ongeluk met zijn rijwiel in de sluis te vallen, juist bezyden een paar aan de sluismeer gemeerd liggende scheepsbooten. Met een nat pak en den schrik slaagde hij er in weer op het droge te komen, doch zijn rijwiel werd naar de St. Ed. meldt, tot heden niet terugge vonden. Geslaagd. Voor het machinisten examtn slaagde te 's-Gravenhage de heer J. N. de Wit, alhier. Diefstal van gereedschappen. Aangifte is gedaan, dat uit in aan bouw zijnde woningen aan de Ken- nemerlaan gereedschap is gestolen. Stow Away. Het s.s. Jan van Naussau, dat Vrijdagmorgen van Baltimore alhier aankwam bracht een Stow-Away mede. 't Was de deserteur van het 2e Reg. Veld Art. te Leiden P. v. D. die zoodanig de reis naar Baltimore bad meegemaakt. Bij aankomst alhier is hij ter beschikking van de mili taire overheid gesteld. Paard op hol. Vrijdagmorgen sloeg een paard van de gemeente reiniging met een groote wagen achter zich op hol. Het best rende verscheidene straten door en kwam later uit zichzelf tot staan. Geluk kig hadden er geen ongevallen bij plaats. Drankwetovertreding. Tegen C. Z. in de Visseringstraat, M. D. in de De Wetstraat en J. W. F. v. D. in de Prins Hendrikstraat, is procesverbaal opgemaakt, wegens overtreding van de drankwet. Elf uur-sluiting. Tegen een caféhoudster en drie bezoekers van haar café is procesverbaal opge maakt, wegens het Diet op tijd sluiten van en het zich na elf uur bevinden in het café. We vermelden dit als waar schuwing, daar de politie in den vervolge streng de elfuur-sluiting zal handhaven. Vischdieven. Alhier zijn aan gehouden J. K. en R. W. van IJmuiden, terzake van diefstal van een partij tongen en andere fyne visch, gepleegd in den nacht van Zaterdag op Zondag uit in de Vis- schershaven liggende trawlers. VELSEROORD. Drankbestrijding. Maandaga vond hield de afdeeling der Nat. Chr. Geh. Onth. Vereeniging haar derde jaarvergadering in het Evan gelisatiegebouw. Behalve een aantal leden was een tweetal gasten aan wezig. De Voorzitter opende en las Fil. 2. Hoewel meer gedaan had kunnen worden, mocht men dankbaar zijn, dat de vereeniging was blyven bestaan. De secretaris bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek dat het ledental gelyk bleef. Van den gesehriftverspreider vernam men dat iedere week 30 ex. van Het Vrije Volk en 12 ex. van de Wereld- stryd werden verspreid, benevens met Kerstmis 50 Kerstnummers en met Nieuwjaar 10 almanakken. Met de nieuwe lidmaten der Ned. Heiv. Gemeente werd een openbare vergadering gehouden en toen 2 leden ingeschreven. De bestuursverkiezing had tot uitslag dat als voorzitter werd her kozen de heer G. Voet, als tweede voorzitter de heer G. Koomen, als secretaris de heer H. Klees en als penningmeesteresse Mej. Wed. R. Meyer —Blom. De agent der Nat. Chr. Geh. Onth. Ver., de heer H. J. Bulten van Almelo, hield een korte rede over „De distributie in de praktyk", waarin aangegeven werd wat voor een goed vereenigingslevennoodigis. De avond werd afgewisseld met voordracht en zang, terwijl limo. nade en gebak werden aangeboden- Besloten werd, een propaganda- avond voor de militairen te organi- seeren. VELSEN. Bezwaarschrift Kiezerslijst. Op het verzoekschrift van Jac. Zuur bier te Wijkeroog om K. Nagel, C. Koopman, A. J. van Beurden, G.P. Beer, H. Burger, R. H. P. Fischer, P. Meijer, W. Rumping, J. Schave- maker, W. Scbillemans, J. Hergar den, H. Schoone, J. Sneekes, A. Veenboer en L. Wilgenburg alsnog op de Kiezerslijst te plaatsen heb ben B. en W. besloten wat de eer ste twee betreft daaraan te voldoen. Zij deelen mede dat no. 3, A. J. van Beurden reeds op de kiezers- lyst onder no. 4849 voorkomt, ter wijl zij besloten ten aanzien van de anderen afwyzend te beschikken, Stofplaag. Door eenige bewo ners van den Beverwijker sti aatweg is het plan opgevat, pogingen in het werk te stellen dezen zomer een eind te maken aan de stof plaag. Er bestaat zeer veel kans, dat het doel bereikt zal worden. SANTPOORT. Examens krankzinnigever pleging. Deze examens zijn voortge zet met de candidaten van het ge sticht Meerenberg te Santpoort. De uitslag is als volgt: Eerste gedeelte. 8 candidaten, afgewezen 2, geslaagd W. F. van der Wilk. Tweede gedeelte. 7 candidaten, afgewezen 2, geslaagd F. Beun, H. Diepeveen, J. S. van Kooten, B. M. Lagerwey en A. Roos. Derde gedeelte. 18 candidaten, geslaagd M. A. H. van Hoogland, G. Hornstra, M. Hornstra, D. Jans sen, A. M. de Kok, H. Luitjes, R. IJMUIDER COURANT van den Gemeenteraad van Velsen op Vrijdag 25 Mei 1917 des nam<ddag- P/s uur ten gemeentehuizs.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1