ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 165. van Beestfiliitfifl enz. Woensdag 6 Juni 1917. 2e Jaargang Administratiebureau en Drukkerij JAC. SiNJEWEL, WiLLEMSPLEIN IJMUiDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS: 60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". -iJ|j ADVERTENTIEN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 1—-5 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiseontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 1 ij k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertcntiSn van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend goreelitigd het Advertentiebureau P. F. C. IIOELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLCMSPLEIN I] sulfides (Drukkerij Sin- je wel), in het advertentiebu reau van den heer P. f. C. ROELSÜ, jKanaalsiraat. Te Velseroord bij K. v. Til burg, Willcbros'dslr. 85. en bij J. v. Hota wel lagen, Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Scbersfier, Doodiasss L 47, WSj^eroog. Te Santpoort bij P. vso Incurs, Bockb&odel. Dringend verzoek om hij verhuizing het oude en het nieuwe adres, ui el aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders dei- Gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de N.V, Maatschappij tot Ex ploitatie van Ijsfabrieken „de Noord pool" te IJmuiden om op het per ceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie B No. 194 een smederij te mogen oprichten, waarin zullen worden geplaatst 2 electromotorea van res pectievelijk 2 en 8 P.K. door hen is toegestaan. Velsen, den 1 Juni 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIELS. De Burgemeester, H. VER LOREN van THEMAAT. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter- openbare kennis, dat het verzoek van J. van Ikelen te IJmuiden, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmui den, Sectie I, No. 1061 zjjne sme derij te mogen uitbreiden door het vergrooten van de werkplaats met hot daarachter gelegen pakhuis door hen is toegestaan. Velsen, den 1 Juni 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIELS. De Burgemeester, H- ver LOREN VAN THEMAAT. MILITIE, ambt, door Gedeputeerde Staten dezer provincie de achter ieders naam vermelde uitspraak is gedaan: In welke hoe danigheid de vrijstelling is gevraagd. geestelijke Naam der ingeschre venen. Kee J. F. Uitspraak een jaar vrijstelling verleend. Schoorl J. J. De Burgemeester der gemeente Velsen maakt bekend, dat omtrent de hieronder genoemde ingeschre venen voor de militie, lichting 1918, dezer gemeente, op hun aanvrage om vrijstelling van den dienst wegens het bekleeden van een geestelijk of godsdienstig menschlievend ambt of het opgeleid worden tot zoodanig Van deze uitspraken kan geduren de tien dagen, te rekenen van den datum dezer bekendmaking, bij de Koningin in beroep worden gekomen le. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 2e. door eik der overige voor de gemeente ingeschrevene of door zijn vader, moeder, voogd of curator 3e. door den Commissaris der Koningin in de provincie. De personen, onder le. en 2e. bedoeld, moeten het verzoekschrift, waarbij in beroep wordt gekomen, behoorlijk met reden omkleeden en ter secretarie dezer gemeente in leveren. Verzoekschriften, niet ingericht of niet ingeleverd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen ge volg hebben. Velsen, 31 Mei 1917. De Burgemeester, H. ver LOREN van THEMAAT. Plaatselijk Nieuws. zich en zijn toen opvarenden -van den Marian door de Britsche Re geering een belooning toegewezen van Fl. 600,, voor het redden van de bemanning van den in den grond geschoten Engelschen stoomtrawler Nellie Nutten GN. 69 van de ree- derij W. Lijlo and Wm. Carnie te Aberdeen. Eenigen tijd later werd de Marian door een Duitscho duik boot in den grond geschoten. IJMUIDEN. 't Spijt ons dat wij het bericht opnamen, doch wjj ontvingen het uit een bron, die ons onverdacht voorkwam. Bekl. had, naar H.D. meldt, een geweer in een foudraal bij zich, dat de veldwachter in beslag had geno men. Op de vraag van den presi dent of de bedreiging door hem was geuit, zeide bekl.: „Ik zal 't niet bestrijden. Indien de veldwach ter het zegt, dan zal het wel waar zijn. Maar gemeend heb ik het niet." Het 0. M. eischte tegen bekl. 2 maanden gevangenisstraf. VELSEROORD. De vergadering werd geleld dooi den heer J. Bontenbal, die er op wees dat zoowel Velsen als IJmuidtn en Santpoort thans een Wijkgebouw hebben. Alleen Velseroord is daar van nog verstoken. En toch is 't bier ook noodig voor de bevolking van nu 5000 zielen. Tot dusver hoeft de afdeeling van het Witte Kruis zelf voor den bouw der wijkgebouwen gezorgd, doch wegens den schralen toestand der kas, moet Velseroord nog wachten. Spreker is. blij dat de heeren aan den oproep gevolg hebben gegeven: nu zal men te Velseroord zelf trachten de benoodigde gelden voor den bouw te verzamelen. De com missie weid daarna geformeerd, eenige afwezige [heeren hadden zich ook bereid verklaard daarin zitting te willen nemen. Ze is als volgt samengesteld: W. H. Houwen, J. Bontenbal, Dr. A. A. Oost er wijk, B. Lavoo, J. F. de Liefde, W. L. Kuiper, A. de Wit, J. G. ten Broske Sr., H. Vooren, L. Jansen, J. Th. Verzijlhberg, A. Kinheim I C. Lentz, S. Baarda, A. Taanman, hare oude IJ J. Reitsma en G. Voet. komen. Een bestuur werd benoemd en Kinheim daarin gekozen de heeren Dr. Ooster- voor het wijk, Bontenbal en Voet. Besloten werd dat het bestuur nog eenige dames zal aanzoeken in de Commissie zitting te willen nemen en dat een der dames dan ook in het bestuur een plaats zal krijgen. Verschillende plannen om aan het benoodigde geld te komen, wer den ter tafel gebracht en besproken, o.a. een kunstavond, een bloempjes dag, een algemeene collecte enz, Allereerst zullen de commissieleden met inte9kenlij sten w erken bij familie en kennissen om te beginnen met op Velseroord een bedrag bijeen te brengen. De andere plannen zal het bestuur uitwerken. Het bestuur heeft de functies J De vootzitter, de heer W. van Ileijst opende met een woord van welkom do vergadering, waarna de notulen der vorige verg. werden voorgelezen en goedgekeurd; Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging weer begint te bloeien, er komt weer enthousiasme onder de werkende leden en de seriewed strijden zijn uitstekend van stapel geloopen, zoodat het aantal vrien den der vereeniging belangrijk uit gebreid moet zijn. Er wordt een woord van dank gebracht aan de commissie van toezicht, bestaande uit de heeren H. Heslinga, D. Bus, R. van der Ploeg, G. D, Minkema en A. van Zadel Azn. van welke vooral de beide eerstgenoemden zeer veel bewijzen van belangstel ling betoond hebben in de vereenig. Helaas, moesten 2 werkende le den wegens wanbetaling geroyeerd worden. Kinheim I was dit jaar in spel- qualiteit middelmatig, nog steeds is de mobilisatie hiervan de oorzaak, doch het komende seizoon zal weder met eenige van bekende krachten uit- als volgt verdeeld: voorzitter; G. Voet, Secretaris en Dr. A. A. Oosterwijk, penning meester. VELSEN. De slangen zullen door de water leiding gevuld worden. II verdient alle lof mooie spel, waardoor deze afdeeling eindigde als No. 4 der 1 klasse H.V.B. en waardoor het zich wist te plaatsen in de finale der serie wedstrijden. Kinheim III eindigde als No. 2 in de 3e kl. H.V.B. De Voorzitter dankte den lsten secretaris voor het goed samenge steld jaarverslag onder luid applaus der vergadering. Ook de Penning meester ontving een woord van dank voor zijn uitstekend beheerder geld middelen. Als bestuursleden werden geko zen de heeren W. van Heijst, J.A. van Gemerden, J. C. Bus, L. Blauw, A. v.d. Pal, L. Kaan, P. Philipoom, C. Reehorst en P. Groeneveld. De functies zullen onderling ver- Bontenbal, fdeeld worden. De heer J. A. van Gemerden zal als afgevaardigde de jaarvergadering van den Ned. V. B. bijwonen. Do benoeming der elftalcommissie wordt tot nader orde uitgesteld. Nadat de voorzitter nog den wensch had uitgesproken, dat Kin heim op den ingeslagen weg met vasten tred moge voortgaan, opdat de vereeniging een hoogen trap van bloei bereike, sloot bij de vergadering. SANTPOORT. DRIEHUIS. Uit de Gemeente. Daarvan hebben zich bij den keu- ringsraad aan een keuring onder worpen 155 personen. Hiervan wer den goedgekeurd 114, terwjjl 41 voor den dienst ongeschikt bleken te z\jn. Een gemeentelijke keuken? Men wil hier thans een gemeen telijke keuken oprichten. Wij kunnen dit niet begrjjpen. Allereerst omdat het tijdstip, om thans een centrale keuken daar te stellen, zoo slecht mogelijk gekozen is. Immers, straks komen de nieuwe aardappelen en is er ook meer ver scheidenheid van groenten. Velen zullen dus, na een langen winter, waarin we slechte aardappelen of veel meelspijzen moesten eten, thans wel eens een lekkere pot willen bereiden. Ten tweede voelen wij maar weinig voor deze zaak. En, wij zijn er zeker van, heel ons volk voelt er weinig voor; is er niet voor te vinden. Ook de arbeiders niet. Iedere man zal zeggen, dat er niet gaat boven bet eten thuis, boven het eten, door moeder de vrouw zelf bereid. Dat is nog een van onze oud Hollandsche deugden. Een Hol lander is van néture niet geneigd om bet prettig te vinden steeds in een restaurant te gaan eten. En dat onder de gegoeden de Coöperatieve Diner-vereenigingen opgang maken, durven wij ook te bewijfelen. Even min als volksgaarkeukens e.d. een schitterend bestaan zullen hebben. Als noodmaatregel, b.v. bp groote IJMUIDER COURANT Onjuist. Het bericht in ons blad van Zaterdag, dat de bakker dö Gr. alhier wegens levering van te licht brood verstoken is van brood levering, is onjuist gebleken. Nieuwe Bank. Naar de St.-Ed. verneemt zal hier binnenkort één bijkantoor worden geopend der Na tionale Bankvereeniging te Utrecht. Met doodslag bedreigd. W. B., een zeeman uit Beverwijk, was op 27 Januari, toen hij in den Breesaap op verboden grond liep, door den veldwachter J. C. Scheffers aange maand dit na te laten. B. was daardoor zóó woedend geworden, dat hij aan den veldwachter had toegevoegd: „Als je hiervan pro ces-verbaal opmaakt, dan schiet ik je dood. Je kunt er vast op rekenen, dat ik 't doe. Ik zal er uren voor bij je woning op de loer liggen. Twee jaar heb ik er voor over. In dien je zin heb volg mij dan maar, dan zal ik je direct de volle lading geven. Béloomng. Aan schipper Wil lem Vrolijk van den voormaligen logger. Marian SCH. 235, is voor Geslaagd. Voor het examen van onderwijzeres is Zaterdag te Haarlem geslaagd Mej. M. C, Ott van hier. Een wykgebeuw. Maandagavond kwamen in de Burgeravondschool een aantal heeren bij elkaar om te bespreken de oprichting eener com missie, welke beoogen zou de be vordering van de stichting van een Wiikgebouw voor het Witte Kruis alhier. Gmaansluitingen. Deze week zuilen de bewaarschool en het diaconiehuis der Neti. Herv. Gemeente aan het gasbuizennet aangesloten worden. Dit is nu bepaald voorzien in eene behoefte, daar de onder wijzeres sedert het opruimen der kachel bij gebrek aan een fornuis niet meer heeft kunnen koken. Oud nieuws. Zondagavond om 6 uur raakte de machine der stoom tram naar Haarlem, bij het afrijden van de pont, op de brug uit de rails, terwijl de wagens nog op de pont stonden. Direct werd de 2e stoompont gereed gemaakt en nadat deze een paar tochten had volbracht, was de machine weer op hare plaats. De dienst ondervond een half uur ver traging. Kinheim. Zondagmorgen heeft in café Bloemoord de jaarvergade ring der voetbalvereeniging - Kin heim plaats gehad. Spuitoefening. Woensdagavond, ongeveer 7 uur zullen oefeningen met de brandspuit gehouden worden op den Stationsweg. Voor de candidatuur bedankt. Do heer J. H. A. Kruimel alhier heeft voor eeu candidatuur voor den gemeenteraad hem aangeboden door cie Vrijz. Kiesv. „Burgerplicht", bedankt. Schoolreisje. De leerlingen van de hoogste klasse der Openbare lagere School alhier zullen eerstdaags onder leiding van de onderwijzers een schoolreisje maken naar Amsterdam. Bedreiging. A. B. fabrikant te Groningen, die een ingezetene alhier had bedreigd, werd door de Haarlemsche rechtbank tot 6 maan den gevangenisstraf veroordeeld. Personalia. De heer J. T. Cre- mer wordt 30 Juni 70 jaar. Tevens zal hij dien dag het feit herdenken dat hij 50 jaar geleden in dienst trad v-an de Nederlandsche Handel maatschappij, bij welke maatschappij hij, zooals bekend, zijn loopbaan in Indié begon. iVester veld. Op Wester veld heeft Maanndagmiddag de crematie plaats gehad van het stoffelijk over schot eener Haagscke dame, terwijl hedenmiddag ter aarde werd besteld het stoffelijk overschot van den heer P. E. Tegelberg, oad-zeeofficier, oud- Directeur der Stoomvaart Mij. Ne derland, op 79jarigen leeftijd te Amsterdam overleden. Landstorm. Voor den landstorm, klassen 1905 en 1904, zijn in deze gemeente ingeschreven *240 perso nen.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1