ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN DRANKWET. HINDERWET. De Grensregeling. No, 169. Woensdag 20 Juni 1917. 2e Jaargang. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij do Agenten. REDACTIE-ADRES: Willebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden", ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en. aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advortentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t. e r 1 y k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van ad verten tiBn van bniten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gereehtigd het Advertentiebureau P. F. C. EOELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WïLLÜMSPmM Ijmuidcsi (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P, fC. ROELSE, Te Velseroord bij v. Til burg, Willebrordslr. 8$. en bij v. liouwelissgen, Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodlaan L 47, Wij loeroog. Te Santpoort bij P. vao Meurs, Boekhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en bet nieuwe adres, niet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Huureommissiewet. Burgemeester en Wethouders van Velsen Gelet op de bepalingen der Huur eommissiewet en de Koninklijke Besluiten van den 26 Mei 1917, Staatsbladen nos. 443 en 444, tot vaststelling van de algemeene maat regelen van bestuur, bedoeld bij de artikelen 10 en 13 dier wet; maken bekend: a. tot lid en voorzitter Mr. A. W. Hellema te IJmuiden c. tot lid Th. J. Klauwers te Jan Gijsenvaart d. tot plaatsvervangend lid J. E. Sluiters te Santpoort tot plaatsvervangend lid. J. P. Handgraaf te Jan Gysenvaart; tot lid, vertegenwoordiger van de belangen van de huurders van woningen, D. F. G. Schil ling te IJmuiden h. tot lid, vertegenwoordiger van de belangen van de verhuur ders van woningen, W. F. J. Meijer te Wijkeroog; i. tot plaatsvervangend lid, ver tegenwoordiger van de belangen van de verhuurders van wonin gen, P. Heere te IJmuiden So. dat voor de toepasselijkheid der Huureommissiewet bij Konink lijk Besluit van den 26 Mei 1917, S. no. 443, voor deze gemeente de bedragen, vermeld in de tabel bedoeld in de arti kelen 1 en 2 der Kieswet, zijn bepaald als volgt: Velsen (IJmuiden) f 1.50 Velsen (Jan Gijsenvaart) f 1.50 Velsen (overig deel) f 1 50 en derhalve de Huureommis siewet voor die gedeelten der gemeente behoudens de ver plichtingen, den verhuurders opgelegd bg het tweede lid van artikel 1 en bij bet tweede lid van artikel 2, slechts van toe passing is c. ten aanzien van de nieuw ge bouwde woningen, na 1 Janu ari 1916 voor het eerst in ge bruik genomen, welke voor het eerst zijn verhuurd voor ten hoogste de bedragen, be doeld onder os. Velsen, den 13 Juni 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. veb LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. WIJNOLDY DANIELS. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare keonis, dat op 13 Juni 1917 bij hen is ingekomen een afschrift van een aan Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie gericht ver zoekschrift van de Stoomvaart Maat schappij „Nederland" gevestigd te Amsterdam, domiciliekeerende te Velsen om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in een logement alleen aan logeergasten, van het drijvende hotel „Jan Pieterszoon Coen", ge legen te Velsen aan den Noorde lijken oever van het Noordzeekanaal, ten Westen van de spoorbrug, tegen over de buitenplaats Velserbosch aldaar. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 14 Juni 1917. Burgemeester en Wethouders voor noemd, de Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIÊLS. Burgemeester en Wethouders dei- Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat ter Gemeente- secretaiie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van S. van Dorp te IJmuiden om vergunning tot het oprichten van een drukkerij, waarin zullen worden geplaatst diverse machinerieën,, gedreven door twee electro-motoren elk van l1/, P.K. op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmui den, Sectie I Nos. 69 en 70, gelegen aan de Prins Hendrikstraat, 2de gedeelte, wijk C no. 6. Op Dinsdag, den 3 Juli 1917, des namiddags te 3 uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de Secretarie dei- Gemeente kenni3 r.emen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts v/ordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor bet Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 19 Juni 1917. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgeer tester, H. ver LOREN" VAN THEMAAT. De Secretaris, TH. J. WIJNOLDY DANIËLS. Onlangs hebben wij een artikel gewijd aan de annexatieplannen van Haarlem. Daarmede waren wij verre van ingenomen. En wij heb ben gevraagd of ons gemeentebestuur zich niet over deze zaak zou uit spreken, hetgeen wij toch mochten verwachten. Welnu, ons gemeentebestuur, in de laatstgehouden raadsvergadering was het reeds toegezegd en is er iD geheime zitting over gesprokeD, h6efo thans zijn plannen bekend gemaakt. JEn, al zijn die voorstellen geheel tegenovergesteld aan het denkbeeld dat wij opperden, wij begroeten het krachtig optreden van Burgemeester en Wethouders in deze zoo belangrijke zaak met in stemming. Om de belangrijkheid geven wij hierbij den geheeleu inhoud van het Gemeenteblad, waarin B. en W. het volgende aan den Raad voor stellen Reeds bij het bekend worden der plannen tot nieuwe sluisbouw en vergrooting van het Noordzeekanaal is door burgemeester en wethouders de vraag onder de oogen gezien, waar in de toekomst de havens, handel- en industrieterreinen moeten gelegen zijn, die de gemeente Vel sen niet zal kunnen ontberen, in dien zij ten voile profijt wil trek ken van haar buitengewoon gunstige ligging aan het Noordzeekanaal en zich wil ontwikkelen tot een be langrijke haven- en industrieplaats, waartoe alle gegevens voorhanden zijn- In een besloten vergadering van den gemeenteraad werd de zaak toen reeds besproken en overwogen, in hoeverre de plannen van het Rijk nadeelig zouden zijn voor de ont wikkeling der gemeente. Een groot gedeelte van de Breesaap 'en de Oostelijk daarvan gelegen 'gronden, welke vanuit het Noord zeekanaal en van den spoorweg zoo gemakkelijk bereikbaar zijn, komt toch in handen van het Rijk, zoodat het Noordwestelijk gedeelte van Velsen voor gemoenteiijke haven- aanleg niet meer beschikbaar zal zijn. In een schryven van burgemeester en wethouders aan den Commissaris der Koningin d.d. 2 October 19,13 en in een adres van den Raad aan den Minister van Waterstaat d.d, 1914, werd op dit bezwaar dan ook met nadruk gewezen. Burgemeester en wethouders mee- nen echter, dat met het oog op het groote landsbelang, met den bouw der nieuwe sluizen en de verbree- din g van het Noordzeekanaal gemoeid, verzet tegen de onteigeningsplannen van het Rijk niet verdedigbaar is en naar andere geschikte haven- en industrieterreinen voor Velsen moet worden omgezien. Het poldergebied ten zuiden van hel Noordzeekanaal achten zij daar voor het meest geschikt; dit terrein is laag, ruim en gunstig gelegen in de lengte langs het Noordzee kanaal en ook gemakkelijk met den spoorweg HaarlemVelsen te ver binden. Toch zal, naar Burgemeester en Wethouders meenen, ook dit terrein op den duur niet groot genoeg zijn, vooral, om dat gedeelten, met het oog op defensiebelangen, niet of ten deele zullen kunnen worden gebruikt. In de toekomst zal dus uitbreiding noodig zijn. Burgemeester en Wethouders zijn van meening, dat het thans het goede oogenblik is, om voor deze groote toekomstbelangen te zorgen. Plannen tot gebiedswijziging o.a. van de gemeenten Spaarndam, Scho ten en Haarlem zijn toch bij Gede puteerde Staten aanhangig en het ligt uiteraard iu de bedoeling van dit college, een grensregeling tot stand te brengen die voor lange jaren voldoende zal zijn. Nu is de oplossing, zooals Gede puteerde Staten zich die denken, voor zoover die de gemeente Velsen betreft, volgens meening van Bur gemeester en Wethouders niet ge lukkig en gaat in één opzicht huns inziens zelfs geheel in een verkeerde richting. De onbeteekenende gemeente Spaarndam wordt toch ten koste van omliggende gemeenten vergroot, zonder dat zij daardoor tot een ge meente van eenig belang wordt ge maakt, terwijl Spaarndam juist de terreinen bezit die in handen van Velsen met zijn vooruitstrevenden ondernemersstand en toenemende ka pitaalkracht, te zamen met de reeds nu binnen de gemeente gelegen poldergronden tot een prachtig havencomplex zouden zijn te maken. Wij bedoelen de tusschen zij kanaal B en zij kanaal C gelegen gronden, de Zuid Spaarndammerpolder en de polder Buitenhuizen. In handen van Velsen zouden deze terreinen zeker binnen niet al te langen tijd voor havenbedrijf, handel en industrie worden aange legd en zou daardoor aan onze ge meente de gelegenheid worden ge geven zich ten volle te ontwikkelen en een groote toekomst tegemoet te gaan. Niet alleen een gemeentebelang, maar ook een groot landsbelang is er mede gemoeid, dat aan den mond vanhetNoordzeekanaaleenkracbtige haven- en industrieplaats zich ont wikkelt en de groote kosten aan den havenmond en het Noordzee kanaal besteed, zoodoende ten voile vrucht gaau dragen. Wij hopen dan ook, dat Gedepu. teerde Staten de juistheid van ons standpunt zullen inzien en bereid zullen worden gevonden een grens wijziging te ontwerpen, waarbij het tusschen de zijkanalen B en C ge legen gebied bij de gemeente Velsen wordt gevoegd. Verdeeling van de geheele ge meente Spaarndam zal ons inziens de voorkeur verdienen, zoodat onze gemeente onmiddelijk komt te gren zen aan de gemeenten Haarlem en Haarlemmerliede en Spaarnwoude indien de plannen tot vergrooting dier gemeenten doorgaan. In dit geval zou de gemeente Velsen zich tevens bereid dienen te verklaren, zoo noodig, een grooter gedeelte van Spaarndam's grond gebied te aanvaarden, indien daar door een betere grensregeling naar het oordeel van Gedeputeerde Sta ten zou worden verkregen. Het ligt in de bedoeling van ons college, over de grenswijziging over leg te plegen met het gemeente bestuur van Haarlem. Wij stellen dan ook den gemeen teraad voor aan Gedeputeerde Sla- ten te verzoeken een grenswijziging te ontwerpeD, waarby de Zuid Spaarndammerpolder en de polder Buitenhuizen bij de gemeente Velsen worden gevoegd. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Dinsdag hield het Plaatselijk Bestuur IJmuiden van de Noord en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij een oefening voor het Be stuur en de leden van den Konink lijken Nationalen Bond voor Red dingwezen en Eerste Hulp by on gelukken met het te IJmuiden ge vestigd» reddingmateriaal. ZJjne iJMUIDER COURANT lo. dat door hen met ingang van 1 Juli 1917 voor de gemeente Velsen is ingesteld een huur- commissie en dat daarin door hen zijn benoemd b. tot lid en plaatsvervangend voorzitter F. C. J. Netscher te Santpoort g. tot plaatsvervangend lid, ver tegenwoordiger van de belangen van de huurders van woningen, J. Kramer te IJmuiden 2o. dat het betreffende besluit tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is gesteld (secre tarie 4e Afdeeling) a. ten aanzien van de woningen, die op, of laatstelijk vóór 1 Januari 1916 verhuurd zyn voor een huurprijs, per week bere kend, van ten hoogste viermaal die sommen b. ten aanzien van de woningen, vóór of op 1 Januari 1916 niet verhuurd geweest zijnde, waar voor door de huurcommissie op verzoek van den verhuurder of van den huurder of wel ambtshalve een huurprijs is geschat van ten hoogste de bedragen, bedoeld onder a Brutale diefstal. Een tot op heden nog onbekend persoon heeft volgens de St. Ed. de brutaliteit gehad op klaarlichten dag uit een jas van den heer V. vischhandelaar alhier een bedrag van 130 gulden aan contanten te nemen. De jas hing dicht nabij de plaats, waar de heer V. zijn werk leidde en is dus een brutaal stukje te noemen. De politie is in kennis gesteld en stelt een onderzoek in. Personalia. Tot de sprekers op de Voorconferentie derNed. Chr. Studenten-VereenigiDg, te houden van 6—9 Juli te Nunspeet, behoort ook Ds. H. W. Creutzberg alhier. Tegen huur opdrijving. Maan dagmiddag is te IJmuiden de huur commissie voor de gemeente Velsen geïnstalleerd. Tot voorzitter is be noemd de heer Mr. A. W. Hellema Advocaat en Procureur te IJmuiden; tot lid, plaatsvervaDgend voorzitter de heer F.' C. J. Netscher, Letter kundige te Sao tpoort, lid van den gemeenteraadtot lid-vertegenwoor diger der belangen van de huurders de heer D. F. G. Schilling, lid van den gemeenteraad; tot lid vertegen- wootdigende de belangen der ver huurders de heer W. F. J. Meyer, huiseigenaar te Wykeroog en tot lid de heer Th. J. Klauwers te Jan Gij zen vaart. Vereeniging „Het Qranjekruis".

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1