ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 170. Zaterdag 23 Juni 1917. 2e Jaargang. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Dringend verzoek KUST. DRANKWET. GRENSREGELING. PlaatselijkNieuws. Gemeenteraad. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IjMUIDEN, Telefoon 153. ABONNEMENTSPRIJS: 60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRES: Willebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTlEN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 1—5 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededoelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van bniten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. SOELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILL£!*ISPL£ÏN SJmiïidcss (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. C* ROÜLSE, Meistraat, Te Velseroord bij v. Til burg, Willebrordsfr. S5. cn bij v. ilouwsliug^R, Trompstraat Vclssroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Öoodiaais L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. va© tteuFS, Bockbaudei. om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, is iet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. De Burgemeester van Velsen, brengt ter algemeene kennis, dat door het levensmiddelenbedrijf weder voor ieder ingezetene dezer ge meente verkrijgbaar wordt gesteld een bon voor den aankoop van Vs K.G. rijst. De prijs van deze rijst is bepaald op 10 cent per 1/s K.G. De bons zijn op vertoon van de broodkaartenenvoloppe verkrijgbaar aan onderstaande adressen: Velsen, 18 Juni 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat op 12 Juni 1917 bij hen is ingekomen een verzoek schrift van C. Zwart, van beroep winkelier, wonende te Velsen (IJmuiden), om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrije drank in de navolgende localiteit de beneden voorkamer van het perceel, plaatselijk gemerkt C 30, en gelegen aan de Zeestraat aldaar. Binnen twee weken na de dag- teekening' dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeeter en Wethouders inbrengen. Velsen, den 14 Juni 1917. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOL DY DANIELS. Onder dezen titel bevatte de Stads- Editie der Opr. Haarl. Coutant Woensdagavond onderstaand artikel, dat wij om de belangrijkheid der zaak in zijn geheel overnemen. „Maandag gaven wij. plaats aan een schrijven van B. en W. van Velsen aan den Raad dier gemeente, waarin werd gewezen op de nood zakelijkheid van uitbreiding der grenzen van Velsen ten koste van Spaarndam. In het plan, zooals Ged.' Staten dit hebben gemaakt, wordt, zeggen B. en W. van Velsen, de onbeteekende gemeente Spaarndam ten koste van omliggende gemeen ten vergroot, zonder dat zij daardoor tot een gemeente van eenig belang wordt gemaakt, terwijl Spaarndam juist de terreinen bezit, die in han den van Velsen met zijn vooruit gaande kapitaalkracht en vooruit strevende ondernemersstand, te zamen met de reeds nu binnen de gemeente gelegen poldei gronden tot een prachtig havencomplex zouden zijn te maken. Ons lijkt dit standpunt van B. en W. van Velsen juist. Velsen is %en belangrijke gemeente, die door de hier aangegeven uitbreiding aan belangrijkheid zou winnen, ook ten voordeele van Haarlem en Amster dam. IJmuiden is volgebouwd, niet al leen. aan de z.zijde van de Visschers haven, maar naar alle kanten. Toch is dit niet de naaste aan leiding, waarom B. en W. van Vel sen het bovengenoemde schrijven tot den Raad richtten. De naaste aanleiding is een ver zoek van den Raad van Spaarndam aan Ged. Staten om bjj die gemeen te een stuk grond te willen voegen van de gemeente Velsen. Toen dit schrijven in handen werd gesteld van B. en W. van Velsen, oordeelden dezen dat het toch wel wat al te dwaas was, dat een arm lastige gemeente een stuk zou wil len naasten van een buurvrouw, dienself om uitbreiding zoozeer ver legen is. Toen dat stuk dan ook bij B. en W. ter sprake kwam, wekte dit dadelijk het voornemen om den Raad eens te polsen over een verzoek tot grensuitbreiding die binnen de gemeente zou bren gen de grondenj om aan de indus trie gelegenheid te geven er zich te vestigen. Daarvoor heeft Velsen de beschik king noodig over de terreinen ge legen tusschen de zijkanalen B en C van het Noordzeekanaal. Doch aangezien B. en W. wel be grijpen, dat het* niet zal aangaan, van Spaarndam het beste deel te naasten en het armlastige deel aan zijn lot over te laten want arm lastig zal die gemeente blijven, zelfs wanneer Oud-SGhoten daarbij wordt gevoegd meenden B. en W. dat er misschien met Haarlem te praten zou zijn over de verdeeling van Oud-Schoten en Spaarndam tusschen Velsen en Haarlem. Het ligt in de bedoeling van Vel- sen's gemeentebestuur om wanneer het terrein tusschen zijkanaal B ea C bij Velsen wordt gevoegd, zijka,- naal C onveranderd te laten, doch zijkanaal B te verbreeden en uit te diepen en daaraan havenplaatsen te maken en er terreinen te'bestem men voor industrieels doeleinden. De sluis te Spaarndam hadden wij aedac-ht, aldus wethouder Ver meulen, aan Haarlem te doen komen, omdat dit deze sluis met het oog op zijn havenplannen toch zal moe ten vergrooten en verdiepen en wan neer dan Haarlem Oud-Schoten er bij neemt en Velsen Spaarndam, dan wórden de lasten tusschen deze beide gemeenten gelijkelijk verdeeld, komen twee financieel krachtige gemeenten aan elkander te grenzen en kunnen zij wederzij dsch profi- teeren van wat de een aan d3 ander heeft te bieden. Bij Ged. Staten evenmin als bjj Haarlem is van dit voornemen van Velsen echter iets bekend. Het stuk, Maandag in ons blad medegedeeld, is nog slechts een schrijven aan den Raad van de ge meente Velsen, dat in de vergade ring van Donderd -gavond zeker ampel zou worden besproken. Of er van de plannen van het gemeentebestuur van Velsen iets zal komen, valt dus nog niet te zeggen. Wij achtten ze echter belangrijk genoeg om strekking en doél nader toe te lichten, ook in verband met Haarlem's uitbreidingsplannen." IJMUIDEN. Tegen J. V., eveneens een varens gezel, die tijdens den diefstal op den uitkijk had gestaaD, werd wegens medeplichtigheid 6 maanden gevangenisstraf geëischt. VELSEROORD. De plaatsen waren nagenoeg alle bezet. Voor versiering waren kos ten nocl. moeite gespaard. Hoog uit wapperde onze driekleur mei Pauselijken wimpel, in één woord: Velseroord heeft laten zien dat het op eebt Roomsche wijze kan feest vieren. Toen de voorzitter de feestelijk-! heden had geopend trad op het" podium de WelEerw. Pater Fabia- nus uit Amsterdam, die een schit terende rede hield in verband met het feest dat gevierd werd. Een daverend applaus viel dezen gevierden volksvriend ten deel. Oogenblikkelijk daarop galmden door het luchtruim de heerlijke fanfares van Driehuizen's muziekkorps „Soli Deo Gloria." Een vijftal pracht- nuöamers werden zeer goed uitge voerd. De zeer gunstig bekend staande vereeniging, doet zich al rheer en meer in de R.-K. vereerd- gingen inwerken, zoodat zij nage noeg op geen programma meer ge mist wordt. Het solo-man neuk wartet „Kin- heim" met zijn heerlijke gestaalde stemmen, zong een zestal liederen, die even prachtig als muzikaal werden uitgevoerd. In 't bijzonder noemen wij hier het „Ecce Quomodo Moritur" van Handel. Do gebroeders Meesters worgden voor de niet directe muziekliefheb bers de feestvreugden-er in te hou den door hun luimige voordrachten. Ook zij oogstten veel bijval. Een woord van dank werd door den Geestelijk Adviseur gebracht aan allen, die hebben medegewerkt, dit feest zoo grootsch te maken. VELSEN. Voorzitter de Burgemeester. Afwezigde heer Polderman." De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. B. en W. d eb'-n mede dat het bedrag ad f 2000.voor de kosten van den vleeschkeurihgsdienst, be- grepen in den post- volgnummer 127 der begroeting voor 19*17 niet toereikend zal zijn. Reeds is f 1989 33 uitgegeven, terwijl buiten het erediet van f250.—, dat bij raadsbesluit van 25 Mei j. 1. is toegestaan, in verband met de inrichting vha den vleeschkeuringsdienst nog enkele uitgaven te doen zijn. Het is o. a. noodig, dat eea ijskast wordt aan geschaft, waarvan de kosten worden geraamd op f100. B. en W. stellenden raad hiermede in kennis onder mededeelbar dat zooJra mogelijk eene finScieële regeling ter zake zal worden inge diend. Ingekomen is nog een verzoek van de afd. Volksonderwijs te Sant poort om subsidie voor deu cursus in de Franscbe taal. Van J. P. Nauta te Velsen is Ingekomen een verzoek om onder zoek naar de levering der kohieren, waarmede een onregelmatigheid moet zijn begaah. De heer Netscher vindt dit verzoek zeer vaag omkleed. Wat moet er worden onderzocht? De Voorzitter zegt dit wei te weten, daar er eerst eau adres aan B. en W. is verzonden.. Het adres wordt in handen van B. en W. gesteld,: De heer de Boer krjjgfc gelegen heid te antwoorden op de vragen van den hear Netscher mzake gas levering door Haarlem aan Mee- renberg. Op de vraag of de grond tegen over het Holl. Spoorstation aan de gemeente behoort antwoordt"spreker dat alie grond waarin de buizen zijn gelegd, behoort aan de provincie, aan particulieren of aan de Holl. Spoor. De gemeente kon dus hierin niet optredeh. Op de tweede vraag of Haarlem het recht had aansluiting te maken op de persleiding naar Velsen ant woordt spreker dat den rechtskun digen adviseur van Velsen advies is gevraagd. Waar deze echter ook adviseur van Haarlem is, zal dit nog bij een anderen rechtsgeleerde wor den ingewonnen. Op de twee laatste vragenof het toelaatbaar is te achten dac in dezen tijd Haarlem zulk een groote klant er bij neemt ©n of 't noodig is het kolendistribuüebureau hiermede in kennis te stellen, antwoordt spieker dat de zaak met voorkennis van het kolendistributiebureau is geschied en dat dit Haarlem een extra hoe veelheid kolen heeft toegezegd. De heer d e B o e r licht deze zaak volgens het beloop uitvoerig toe/Op 11 April j.l. kwam een telefonisch verzoek om onderhandeling in. Dit goldt echter h6t leggen der buizen over ons grondgebied en toen bleek dat men met Haarlem reeds in een IJMUIDER COURANT LevensmiddelenbedrijfVelsen, van des v.m. 9 tot des nam. 1 uur IJ muider Bestuurdersbond, Brée- saapstraat 17, IJmuiden-, den heer J. P. Handgraaf te J an Gysenvaart, van des n.m. 2 tot 4 uur; den heer F. C. J. NetscherSant poort, van des v.m. 10 tot 12 uur. Uitgezonderd 's Maandags. Ed, zooals wethouder Vermeulen ons tijdens een onderhoud zei „Velsen moet, wil het gelegenheid hebben voor de uitbreiding van zijn industrie, op andere plaatsen over ruimte kunnen beschikken dan in IJmuiden". Mishandeling. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde P. v. d. W. vischkooper alhier, wegens mishan deling, tot f 10. boete of f 10 dagen hechtenis. Diefstal. Donderdag stondpn terecht twee varensgezellen M. M. B. en G. W. H., die beschuldigd waren op 9 Mei te IJmuiden uit een stoomtrawler te hebben ont vreemd verpakking, asbest en een dieplood. Beide beklaagden hebben reeds herhaaldelijk met den straf recht kennis gemaakt. De eerste, hoewel hij pas 20 jaar oud is, is reeds 3 keer wegens diefstal ver oordeeld. In verband daarmede requireerde het O. M. tegen den len bekl. 1 jaar en tegen den 2en 10 maanden gevangenisstraf, beiden met aftrek van de preventieve hechtenis. Encycliek feest. Vorige week heeft de afd. Velseroord van de Ned. R.-K. Volksbond het Ency- cliekfeost gevierd, dat in alle op zichten schitterend geslaagd kan genoemd worden, meldt de N. H. Ct. De tuin van het Patronaat was voor deze gelegenheid prachtig in orde gebracht. Er was plaats ge maakt voor circa 300 bezoekers. Looddiefstal. Een drietal werk lieden, N. S., F. T. en C. F. B. hadden te zamen op 5 Maart van een in aanbouw zijnde perceel te Wijkeroog ten nadeele van den aan nemer W. van Asselfc, ontvreemd twee stukken looden pijp. Daar het aantal looddiefstallen in 't arrondis sement Haarlem, naar H. D. jmeldt, in den laa^sten tijd bedenkelijke afmetingen aanneemt, meende 't O. M. tegen de bekl. een eenigszins zware straf te moeten eischen. Het vorderde tegen ieder der beklaag den twee maanden gevangenisstraf. Vergadering van Donderdag 21 Juni 1917. a. Brieven van Gedeputeerde Sta ten omtrent de goedkeuring van raadsbesluiten b. mededeeling deraanneming van benoemingen c. een dankbetuiging van de ge meente-veldwachtersvoorde regeling hunner bezoldiging; d. eene mededeeling van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, dat het voorstel van het gemeen tebestuur om de voor school H. ontworpen centrale verwarming, in verband met de hooge kosten van aanleg, te vervangen door eene gas- verwarmings-instailatie, waarvan de kosten worden geraamd op f 5900, wordt goedgekeurd; e. een schrijven van het bestuur der Noord-Zuid-Hollandsche Tram weg Maatschapij betreffende huur van een wagenloods tegen eene som van f5.per week waardoor berg ruimte ten behoeve van hetlevens middelenbedrijf is beschikbaar ge komen f. bewijzen van instemming met het adres van de woningbouwver- eenigingen d. d. 9 April j.l. betref fende bespoediging van den woning bouw g. een rapport van de raadscom missie tot ondórzoek van de maferie nopens eene verordening op het gewicht van brood. De raa-i ver- eenigt zich met de conclusie van het rapport.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1