ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No, 172. Zaterdag 30 Juni 1917. 2e Jaargang. Administratiebiireau en Drukkerij JAC. SINjEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en. ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij da Agenten. REDACTIE-ADRES: Willebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. Hl Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTlEN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ots. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededoolingen 15 ets. per regel. Advertentieeontraeten tegen zeer billijk tarief, Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG eu ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatslag van advertentiën van buiten de gemeente YFLSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. KOELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEPISPLClN iJisiMldcG (Drukkerij Sin-' jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. W, C. PtOELSÜj, Te Velseroord bii M, v. TSi- iharrgj Wlllfëbrcürdslr» S3. ca bij J. v. lioowcilisgep, Trompstraat Vcl&croord Te Velsen en Wijkeröog bij O. Scticrsucr, Dopdjsap L 47, Wijk@PQOt<i Tc Santpoort bij P. vmtj Murs, Boekfei&ndel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, fil&t aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Stemming voor d. Gemeenteraad, De Burgemeester der Gemeente Velsen brengt ter onenbare kennis, dat op DINSDAG, 'den 10 JULI aanstaande, van des morgens aebt tot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter ver vulling van vijf plaatsen in den Gemeenteraad, wegens periodieke aftreding van: J. Hoogeland en J. E. Sluiters in kiesdistrict I; W. Polderman en N. W. Wamstee- ker in kiesdistrict II; W. Lande- weerd, in kiesdictrict III. De candidate» in alphabetische volgorde zijn: Kiesdistrict I. M. J. Euzerink. J. Hoogeland. D. Leijen. J. E. Sluiters. G. A. Tijssen. W. F. Visser. Kiesdistrict II. P Bosman. J. A. Dalmeijer. W. Landeweerd. B. G. Schuitenmaker. N. W. Wamsteeker. Kiesdistrict III. W. Landeweerd. J. E. Sluiters. De Burgemeester der gemeente Velsen brengt ter openbare kennis, dat op DINSDAG, den 10 JULI aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vyf uren, de stemming zal geschieden ter ver vulling van één plaats in den Ge meenteraad, in kiesdistrict II, ont staan door de ontslagname van den beer A. J. Gerritsen. De candidaten, in alphabetische velgorde, zQn: W. Blom. A. Peek. K. A. Visser. Tevens wordt de aandacht geves tigd op artikel 128 van het Wet boek van Strafrecht, luidende: „Hij die opzettelijk zich voor een e ander uitgevende, aan eene krach tens wettelijk voorschrift uitgeechre- ven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf vau ten hoogste een jaar. Velsen, den 26 Juni 1917 De Burgemeester voornoemd, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Zitdag Wethouder Öpenb. Werken, De zitting van den Wethouder van Openbare Werken zal, in plaats van op Woensdag 4 Juli, op Don derdag 5 Juü a.s. gehouden worden ten raadhuize te Vol san, nam. 71/, 9V« uur. De Wethouder voornoemd, VERMEULEN, Een Centrale keuken. Wij ontvingen het volgende schrij ven, dat wij aan het hoofd van ons blad plaatsen. Velsen, 19 Juni 1917. In uw blad No. 165 van 6 Juni vinden wij een stukje over de op richting van een gemeentelijke keuken. Wij stellen er prijs op U hierover eonige meerdere gegevens te verstrekken en vertrouwen er op dat U in een eerstvolgend nummer van Uw blad deze punten zult wil len verwerken opdat de lezers .van Uw blad beter ingelicht worden. Wij zouden U verder beleefde lijk willen verzoeken om wanneer U weer eens iets over de gemeen telijke keuken in Uw blad wilt opnemen, vooruitHntichtingeu te willen inwinnen, bij den secretaris van de gem. keuken of bij één der bestuursleden. Op die wijze kunt U zeker zijn Uw lezers goed in te lichten, ter wijl het zoowel voor U als voor ons niet aangenaam is, wanneer zooals nu 't geval is een verkeerde voorstelling van de op te richten gemeentelijke keuken wordt gegeven. De foutieve punten zijn in de eerste plaats de volgende: le. Alvorens besloten werd po gingen aan te wenden om te komen tot de oprichting van een gemeen telijke keuken kreeg de Levensmid- delen-Bommissie van de gemeente Velsen de adhatsie betuigingen van de volgende corporaties uit deze gemeente Bouwvakarbeidersvsreenig. „Uit strijd gebaren", Velsen, Algemeene Nederlandsche Zee mansbond, Afd. IJmuiden. Ned. R. K. Volksbond, afd. Velsen en Omstreken. Ned. Bond van Chr. Fabrieks, Haven en Transportarbeiders, Velsen Ned. R. K. Volksbond, afdeeling Velseroord. IJmuiaer Bt stuurdersbond, IJmui den. Chr. Besturenbond, IJmuiden. 2e. Om zeker te zijn, dat niet buiten de gevoelens van de arbei dende bevolking werd omgegaan, werd door de Levens-middelen-Com- missie aan bovenstaande organisa ties verzocht een viertal leden aan te wijzen, di8 in het bestuur van de keuken-commissie zouden zitting willen nemen. Be. Pogingen werden aangewend om de bereiding derj spijzen te doen plaats vinden door de vrouwen der arbeiders. 4r\ Zooveel mogelijk zal gelet worden op öe samenstelling der spijzen, opdat die niet al te veel afwijken van de gewoonten dezer gemeente. 5e. Eonige vrouwen of dames zui len mede in't heatuur plaats nemen om van advies te dienen zoodra 'c meer de afueeling der vrouwen betreft. 6e. Het ligt wel in öe bedoeling om met de grootste spoed da keuken voor eikaar te zotten, maar de voor bereidende maatregelen, als organi satie, aanschaffing bouw enz. zullen toch wel eenige maanden oponthoud geven. 7e. Voorloopig zullen de proeven op kleine schaal genomen worden, bijv. eonige honderden porties twee of drie maal por wec-k. 8e. Met deze kleine inrichting zal getracht word-n vaste ainemérs ie verwerven in de afzonderlpke deeien der gemeente, om op die wijzo vast te kunnen stellen hoe groot in werkelijkheid de gemeentelijke keu ken moet zijn. om aan alle behoef ten te voorzien en om vast te stel len of één centrale keuken moet worden opgericht, of dat moet worden overgegaan tot de oprichting van kleine keukens in elk decider gemeente. (Dit laatste in verband mek verzendingskosten, tijd van het eten, 's middags of 's avonds) even tueels kostelooze beschikbaarstelling var. vrouwelijks krachten voor 't bereiden van voedsel enz. Mocbt U meerdere gegevens won schen dan staan wij gaarne tot Uwe beschikking, Namens de Keaken-Commissie, De Secrotaris, W. WIEBSNGA, Toch, ook in ons artikel van 6 Juni hebben wij dit gezegd, zijn wij Diet tegen een centrale keuken in dezen tijd van voedsel- en kolen- schaarschte en van hooge p jjzen der levensmiddelen. Alleen vonden wij de lijd zeer slecht gekozen, wanneer men hiermede in den zo mer wilde beginnen. Nu dit niet zoo blijkt en 't wel najaar of tegen den winter zal wor den, alvorens de zaak haar beslag krijgt, kunnen wij ons daarmede best vereenigen. Alleenlijk, wij zou den niet gaarne zien dat de iözender in „De Gids" zijn zin kreeg en de keukens ook na den oorlog bleven bestaan. Hoewel wij daar niet voor vree- zen, want dat zullen onze huismoe ders toch geenszins willen, dat men hun de zorg voor 't zelf bereiden van den etenspot beneemt. REDACTIE, Plaatselijk Nieuws, IJMUIDEN. Dit bericht werd op het Zendings- feest Donderdag op Waterland reeds druk besproken. En zal op IJmuiden nog druk besproken woiden. Want noode zal men hier den eersten predikant der Hervormde gemeente zien heengaan. De benoeming is echter zeer eervol (eerst was Lr. J. H. Gunning J.Hz. benoemd, doch doze heeft moeten bedanken) en den Haag vooral het nieuwe, welvarende stadsdeel Duin oord heef- veel aantrekkingskracht. Wij zullen de beslissing moeten afwachten. Ds. Cmuzbèrg is met vacantie en kan dus rustig daarover nadenken. ijver, P. Brons, G. v. d, Brink, K. Prins en W. v. d. Zwan, allen van hier. ■VELSEROORD. Donderdagmiddag waren hij de groentehandelaren wat aardappelen te koop, Men heeft er bijna om ge vochten. VELSEN. De gemeente-opzichter verklaarde echter, dat de meeste verbeteringen wél tot stand gebracht kunnen wor den, ook al zjjn de huizen bewoond. Bekl. ontkende naar de St. Ed. meldt dit nogmaals on merkte op, dat al had hij zulks gedaan, dan toch niet niet ten volle aan de voorschriften van B. en W. was voldaan, waarop de kantonrechter opmerkte, dat hij dan ten ruinate blijken van goeden wil had gegeven. Het O. M. eischte twee geldboeten van f 75 of tweemaal 15 dagen hechtenis, SANTPOORT. in don Rujgenhec-k alhier, moet zijne koeien cp de wei ander, waar zo grazen van gras, voorzien uit zijn hooiland, wel een bewijs, dat er gabrek aan voedsel is en dat het sommige boeren dezen zomer niet voor den wind gaat. Indië eert den heer J. T, Crémer, In zijn weikkamei opziende van den arbeid, ziet men hem op het titel blad een afzonderlijke bladzij geeft bet boistbeeld, Da heer Henri van der Mandere schetst zijn leven. „Wanneer men, zegt de schrijver van het artikel, op den 70-jarigen leeft jd, dien de heer Cremer in en kele tiagen zal bereiken, mag terug zien op een zcodanig geslaagd en vruchtbaar werkzaam leven als hij, mag men ongetwijfeld e6n gelukkig man worden genoemd. Maar wan neer men bedenkt, hoezeer steeds door hem aandacht is geschonken aan belangen, waarlijk niet alleen van zichzelven, maar vooral van het algemeenhoezeer de royale gast heer van het prachtig landgoed „Duin en Kruidberg" voortdurend ziin tuin en zijn park openstelde voor doeleinden van liefdadigen aard, dan zal men hem dit geluk niet misgunnen en erkennen, dat het niet onverdiend is verkregen." Uit de Gemeente. De Gemeenteraadsverkiezingen. Natuurlijk spreken - wij in ons blad niet over de houding der ver schillende kiesvereenigiiiges bij de gemeenteraadsverkiezing. Met het oog op de tijdsomstandigheden ware het wel te wensehen geweest dat het ook hier, evenals in andere gemeenten, bij enkelo candidaat- stelling was afgeloopen. Echter, men wilde van geen accoord weten, althans de S.D.A.P. niet, die voor alle zetels reeds vroegtijdig haar candidaten had aangewezen. Wij moeten dus gaan stemmen. In den nieuwen raad keeren twee heeren naar hun eigen wensch niet meer terug. Dit zijn, zooais men weet, de heeren Polderman en Gc<r- ritsen. In district I zijn voor twee plaat sen zes candidaten gesteld. Het zal daar wel een zware strijd worden. In district II heeft men voor twee plaatsen vijf candidaten. Van rechts stelde men alleen den aftredenden heer Wamsteeker, de andere zetel werd aan links overgelaten. In de vacature Gerritsen zijn weer drie candidaten gesteld, dus door alle groepen. Ea in district III is tegenover den heer Landeweerd, die daar af treedt, de heer Sluiters geeandideerd. Dat zal hier ook wel warm locpen. Hoe de uitslag zal wezen, daar van kunnen wij moeilijk iets voor spellen. Worden echter in I de aftreden de rechtsche heeren niet bij eerste stemming gekozen, dan geven wij de candidaten der S.D.A.P. de mees te kans om het tot herstemming IJMUIDER COURANT Geachte Redactie! Bijschrift Wij zijn dankbaar, dat men ons deze medédeelingen doe'r, maar wij blijven van meaning dat ons volk, over 't geheel geno men, niets voor centrale keukens e. d. voelt. Personalia. Ds. H. W. Creutz- berg, predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier, is benoemd tot voorganger der Duinoordkerk ig den Haag. Examens. Te 's-Gravenbagezijn geslaagd ais stuurman op stoom- zecvhachersvaartuigen A. Blok, Tj. AangekomenHet stoomschip Jan Pieterszoon Coen van de Mij. Nederland, dat hier gedurende Juli ou Augustus als Hoteiscbip zal lig gen, is Woensdag aangekomen. Het schip heeft ligplaats genomen aan den noordelijken oever tussGhen Velseroord en IJmuiden. Vechten om aardappelen, De wethouder van het levensmiddelen- bedrijf en öe administrateur zijn Woensdag persoonlijk naar Boven- karspel gegaan in verband met de aardappelnood. Rechtbank. De Haariemsche rechtbank veroordeelde J, J. S,, va rensgezel alhier, wegens heling tot 4 maanden gevangenisstraf. Mishandeling. De Haariemsche rechtbank veroordeelde H. v. A., opzichter alhier, wegeDS mishande ling tot f 15 bcete of 15 dagen. Niet verbeteren van woningen Een eigenaar van woonhuizen alhier bad van B, en W. aanzegging ont vangen, de woningen, die in zeer slechten toestand verkeeren, vol gens officieels voorschriften, te ver beteren. Echter had bekl, hieraan niet voldaan en verdedigde zich met de bewering, dat zoolang de wonin gen bewoond zijn, de verbeteringen niet kunnen worden aangebracht en daar in deze gemeente ook al een groote woningnood b-staat, kon hij de bewoners niet dwingen een andere verblijfplaats te zoeken. Gebrek aan voedsel. Een onzer grootste boeren in onze gemeente, Personalia. Verschillende bladen bevatten zeer waardeerendo artike len met een levensbericht van den heer J, T, Creiner, die heden zijn 70sten ve?jaardag viert. O. a. Haa*-- lemseh Dagblad en de Stad-Éditie der Opr. Haarl. Courant.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1