ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN De Grensregeling. No. 176. Zaterdag 14 Juli 1917. 2e Jaargang. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMÜIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 1 ij k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van balten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. BOELSE IJMÜIDEN. Proces-Verbaal van de zitting van het Hoofdstembaeeau. Bedoeld bij artikel 93 der Kieswet. Proces-verbaal van de zitting van het hoofdstembureau tot het vast stellen van den uitslag der stemming ter verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad van Velsen in de gemeente Velsen (gemeente lijk kiesdistrict Velsen II), op den 10 Juli 1917. Het hoofdstembureau neemt zitting in het stemlokaal des namiddags ten 7.35 ure. De Voorzitter maakt bekend, dat zijn uitgebracht 644 geldige stemmen. Hiervan zijn uitgebracht op: P. Bosman 123 stemmen. J. A. Dalmeijer 200 W. Landeweerd 252 B. G. Schuitenmaker 151 N. W. Wamsteeker 264 27 stembiljetten zijn van onwaarde verklaard. De Voorzitter maakt bekend dat alzoo de meeste stemmen hebben verkregen Dalmeijer J. A. Landeweerd W. Schuitenmaker B. G. Wamsteeker N. W. Is derhalve geen volstrekte meerderheid verkregen. En zjjn door de in het lokaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces verbaal opgemaakt in tegenwoordigheid van allen, die zich in het lokaal bevonden. Gedaan te Velsen (IJmuiden), den 10 Juli 1917. (wi.taoY'Seb, leden- <w-g-) fritz Buckmann. Voorz. De Voorzitter van het hoofdstembureau voornoemd heeft, in over eenstemming met vorenstaand proces-verbaal der stemming, de na volgende lijst opgemaakt van de candidaten, over wie, overeenkomstig artikel 11 der Gemeentewet, de herstemming moet plaats hebben. Naam Voorletters. Dalmeijer J. A. Landeweerd W. Schuitenmaker B. G. Wamsteeker N. W. Gedaan te Velsen (IJmuiden), den 10 Juli 1917. De Voorzitter voornoemd, (w.g.) FRITZ BUCKMANN. Proces-verbaal van de zitting van het hoofdst6mbureau tot het vast stellen van den uitslag der stemming ter verkiezing van ëén lid van den Gemeenteraad van Velsen, in de gemeente Velsen (gemeentelijk kiesdistrict Velsen II), op den 10 Juli 1917. Het hoofdstembureau neemt zitting in het stemlokaal des namiddags ten 6.35 ure. De Voorzitter maakt bekend, dat zijn uitgebracht 624 geldige stemmen Hiervan zijn uitgebracht op: W. Blom 205 stemmen A. Peek 175 K. A. Visser 244 46 stembiljetten zijn van onwaarde verklaard. De Voorzitter maakt bekend, dat alzoo de meeste stemmen hebben verkregen Blom W. en Visser K. A. Is derhalve geene volstrekte meerderheid verkregen. En zijn door de in het lokaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt in tegenwoordigheid van allen, die zich in het lokaal bevonden. Gedaan te Velsen (IJmuiden), den 10 Juli 1917. SI:! TaÖÏS, L9d<m- <w«-> w- p- Meis> Voorz' De Voorzitter van het hoofdstembureau voornoemd heeft, in overeen stemming met vorenstaand proces-verbaal der stemming, de navolgende lijst opgemaakt van candidaten, over wie, overeenkomstig artikel 11 der Gemeentewet, de herstemming moet plaats hebben. Naam. Voorletters. Blom W. Visser K. A. Gedaan te Velsen, (IJmuiden), den 10 Juli 1917. Voor afschrift. Burgemeester en W ethouders van Velsen, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. De Voorzitter voornoemd, (w.g.) W. P. METS. Uifslag Verkiezing. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen maken bekend, dat afschriften van processen-verbaal vermeldende de uitslagen der op 10 Juli 1917 gehouden stemmingen, ter verkiezing van vijf leden van den Gemeenteraad zijn aangeplakt en voor een ieder ter gemeente secretarie ter inzage liggen. Velsen, den 10 Juli 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H- vbh LOREN VAN THEMAAT. De secretaris, Tb. J. WIJNOLDY DANIELS. êebikken Regeeringsvisch, De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat krachtens beschikking van den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel dd. 3 Juli 1917, No. 51434, voor Regeerings-viach in gebakken toestand een maximumprijs is vast gesteld van 80 c e n t p e r K. Gr. VelseD, 9 Juli 1917. De Burgemeester van Velsen, H. veb LOREN VAN THEMAAT. Verwisseling van Broodkaarten. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat de eerstvolgende verwisseling van broodkaarten zal plaats hebben op WOENSDAG 18 JULI a.s. voor de afdeeling VELSEN ten gemeentehuize des v.m. 9 tot des n.m. 1 uur, nummers 1 tot en met 281, Voor de afd. Wpkeroog in het gym nastieklokaal v. school G.- van des v.m. 9 tot des n.m. 1 uur voor de numm. 1078 toten met 1561, en van des nam. 1 tot 5 uur voor de numm. 1562 toten met 2094. Santpoort in het dienst gebouw (voormalige seci etarie) van des v.m. 10 tot des n.m. 1 uur voor de nummers 282 tot en met 531van des n.m. 1 tot 5 uur voor de num. 532 tot en met 791a. Jan Gijsenvaart ten huize van den heer J. P. Handgraaf van des n.m. 1 tot 4 uur nummers 791b tot en met 1077. IJmuiden van des v.m. 9 tot des n.m. 5 uur en wel voor de numm. 3419 tot en met 3977 in de voormalige on derwij zerswoning aan bet Willemsplein; van 39781. en m. 4998 in het gymnastieklo kaal ingang Breesaap straat van 4999 tot en met 6108 in het gebouw „Irene",[Koningin Wil- helminakade No. 26. Voor de afd. Velseroord in het dienstgebouw van des v.m. 9 tot des n.m 1 uur voor de numm 2095 tot en met 2732a van des n.m. 1 tot 5 uur van 2735 tot en met 3418; De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat zij, die niet ter aangegeven plaats en tijd de kaarten inruilen, voor het komende tijdvak van broodverstrekking zijn uitgesloten. Men wordt verzocht geen kinderen te zenden. Velsen, 11 Juli 1917. De Burgemeester van Velsen, H. veb LOREN VAN THEMAAT. Woningbouw. Het is te hopen dat de gemeente raad spoedig een beslissing neme op het verzoek van den Woningraad om toe te staan dat de Woningbouwver- eenigiogen in onze gemeente, waar aan voorschotten zijn verleend, over gaan tot aanbesteding en dat de bouw dan zoo spoedig mogelijk ge gund zal worden. Op dit adres zijn tal van adhaesie- betuigingen ingekomen. Algemeen is het verlangen naar betere en ruimere woningen. En de nood is nijpend. Tal van arbeiders en opvarenden der visscbersvioot, die elders wonen en nu dagelijkscb moeten reizen, wenschen hier te wonen. Wij hebben hier een tekort aan bouwvakarbeiders. Dit blijkt b.v. uit een zinsnede uit het verslag der Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Haarlem over 1916. Daarin toch komt de volgende opmerking voor „In de bouwvakken (te Haarlem) was de toestand nog slecht. Werk loosheid werd echter vooriromen door den aanbouw van vele nieuwe wonin gen te IJmuiden en ook elders in de omstreken." Hieruit blijkt dus dat vele Haar- lemsche bouwvakarbeiders hier hun brood vinden. Velen van ben zouden zeker hier komen wonen, wanneer er voldoende woningen beschikbaar waren. Daarom, ook al zullen er finan- ciëele offers gebracht moeten worden, lang mag de voorziening in den woningnood niet meer worden tegen gehouden. spellen, vooral ook omdat er zoo slecht gestemd is. Dit is echter wel zoo goed als zeker dat als de Vrijzinnigen en de S. D. A. P. samengaan, rechts hier twee zetels verliezen zal en de raad daardoor „om" gaat. Afwachten is dus de boodschap. De beslissing heeft 24 Juli plaats. De Raadsverkiezingen. Van de zes raadsleden, die ge kozen moeten worden, zijn Dinsdag drie dadelijk herkozen. In district I de heeren Hoogeland en Sluiters, in district III de heer Landeweerd. Er was anders niet veel animo. Over 't geheel is er zeer slecht ge stemd geworden. In 't geheel zijn 50 procent der kiezers opgekomen. Naar de districten is er 't best ge stemd in I, waar 65 procent of twee derde der kiezers opkwamen. In district II kwamen nog geen 50 procent op en in III o.g. 35 procent. District I blijkt wel een vast rechts district te zijn, want de weer her kozen leden zijn er ruimer gekomen dan de aftredenden voor twee jaar In Velseroord werd de heer Lan deweerd met slechts 4 stemmen meerderheid gekozen. Van rechts had men zeker niet met een meer gewenscht candidaat kunnen komen. In IJmuiden moeten de kiezers nog eens opkomen. Alle candidaten be halve de heer Bosman, die uitviel, komen daar in herstemming. Hoe 't afloopen zal is moeilijk te voor In ons artikel over de grensre geling in ons blad van 4 Juli j.l. hebben offleieële personen (naar ons ter oore kwam) zich gestooten aan de zin: „IJmuiden heeft aan den Spaarndammerpolder niets." Wanneer men echter 't vervolg leest behoeft men dit niet te doen. Immers vervolgen wij: „En toch zal onze visschersplaats zich ook steeds moeten uitbreiden." Waarna we 't over de nieuwe havens hebben, die zuidelijk van de Visschershaven moeten komen. In dat verband spreken we over een mogelijke annexatie van Bioemendaal door Haarlem, welke wij voor IJmuiden ongewenscht achten. Wij blijven deze meening vol houden. En er zijn er, die het evenzoo zien. Iemand, die nu wel niet als belang hebbende bij de visscherij betrokken is, doch wiens positie en werkkring ons doet zeggen dat de toekomst van IJmuiden als visschersplaats hem zeker ter harte gaat, schreef ons, dat „indien Haarlem Bioemen daal annexeert, wij niet mogen toelaten, dat de grens loopt door het „Duinlustpark." Dit is niet economisch en geeft aanleiding tot ongewenschte toestanden. Die grens zou dan b.v. 1000 Meter Zuidwes telijk van het thans bebouwde gedeelte moeten vallen en dus het geheele Duinlustpark aan Velsen moeren komen." Aldus is de meeaing van dezen geachten inzender, die wil gaarne ter overweging geven. Want de porté van de zaak is dezehet gaat niet alleen om den Spaarndammer polder, de kwestie „komt Bioemen daal aan Haarlem is van niet minder belang. Wij moeten vol doende gronden ter beschikking hebben zuidelijk van IJmuiden. Niet hebben wij gemeend, dat de verkrijging der gronden aan het Noordzeekanaal voor IJmuiden van geen belang zou zijn. Integendeel, ook wij gelooven dat daar b.v. scheepswerven zullen kunnen ko men, waar schepen voor de visschers- vloot kunnen worden gebouwd. O.i. zal men er echter op moeten aansturen dat bij uitbreiding der Visschershaven in de nabijheid vol doende gelegenheid komt voer het dokken en hérstellen der schepen. Anders zullen de schepen steeds weer door de sluizen moeten. In het onderhoud, dat een der redacteuren van de Stads Editie der Opr. Haarlemsche Courant had met onzen Wethouder Vermeulen, zeide deze (men zie ons blad van 28 Juni j.l.) „Velsen moet, wil het gelegen heid hebben voor de uitbreiding van z\jn industrie, op andere plaatsen over ruimte kunnen beschikken dan in IJmuiden. IJmuiden is volgebouwd, niet alleen aan de Zuidzijde van de Visschershaven, maar naar alle kanten." IJMUIDER COURANT n s

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1