IJmuider Courant. 2e BLAD. 14 Juli ZATERDAQi Bioscoop, Cycloop, 81/2 uur. ZONDAG. Bioscoop, Cycloop, 5 en 87s uur. MAANDAG. Nutsspaarbank, Helmstr. 9,7—9 u. Bioscoop, Cycloop, 81/» uur. B o a z - b a n k. Visseringstraat 12. 7—9 uur. Predikbeurten. IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uurDs. ErdmaD. 5 uur: dezelfde Di-opsgez. Gem. afd. Prot.-Bond. 107, uurDs. Luikinga. Geref. Kerk. 10 uur: Ds. Huizing. H. Avondmaal 5 uur dezelfde. H. Avondmaal. VELSEROORD. Herv. Evangelisatie. 10 uur: Dr. P. W. J. v.d. Berg van Nijeveen. Geref. Kerk. 10 uur: Ds. F* Kramer van Bever wijk. 5 uurdezelfde. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. Eggink. Collecte voor de Vereeniging „Kinderzorg". Oud-Gsref. Gemeente. (Gebouw voor Chr. Belangen). 97, uur: Godsdienstoefening. 5 uur: hetzelfde. Dinsdag 7 uur Ds. W. den Hengst van Amsterdam. WIJKEROOG. Geref, Kerk. 10 uurde heer P. Vermeulen. 5 uurdezelfde. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Dr. G. A. v; d. Bergh van Eysinga. 10 uur: de heer Weber, zendeling met verlof [uit Indië te Haarlem. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau W1LLEP1SPLEÏM SJsiiaiid^n (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P* IL C. ROELSfü, Kabaalstraat* Te Velseroord bij R. v. Til burg» Willtbpordstf, 81. co bij v, SlouwcÜigcn, Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Dood laan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vmi) incurs» Bockhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Uit de Gemeente. Gezondheidscommissie. - De Gezondheidscommissie be handelde in hare laatste vergadering in hoofdzaak de volgende punten: Naar aanleiding vdn een klacht besprak zij de ondoelmatige inrich ting van de rioleering te IJmuiden ten gevolge waarvan nu en dan de uitmondingen der riolen in de buitenhaven boven de oppervlakte van het water komen te liggen, hetgeen leidt tot het verspreiden van stinkende rioolgassen in de woningen. Zij besloot het Gemeen tebestuur te verzoeken den toestand te verbeteren. Voordurend ontvangt de Commis sie klachten over gebrek aan be trouwbaar drinkwater. Blijken deze klachten gegrond te zijn, hetgeen meestal het geval is, dan wordt aan B. en W. verzocht de eigenaars der woningen krachten Art. 90 der Bouwverordening aan te schrijven tot aansluiting der woningen aan de waterleiding. Ten einde deze voor de volksgezondheid gewichtige zaak zooveel mogelijk nog te be vorderen besloot de Commissie aan Burgemeester en Wethouders in overweging te geven om een on derzoek te doen instellen naar de woningen, die van betrouwbaar drinkwater verstoken zijn. In verband hiermede vernam do Commissie met voldoening van een harer leden, die als raadslid in dea Gemeenteraad de vraag had gesteld, of bij groote droogte door middel van standpijpen geen wster aan de ingezetenen kan worden ver schaft, dat de Wethouder daarop een zeer bevredigend antwoord had gegeven. 1 Besloten werd aan Dr. P, E. Bos dank te betuigen voor de toezending van een verzameling der jaarver- lagen van het door hem verrichtte reneeskundig schooltoezicht en daaraan een woord van waardee- ging toe te voegen voor hetgeen door hem als schoolarts is gedaan in het«belang der volksgezondheid, meermalen in aangename samen werking met de Commissie. Naar aanleiding van een schrij ven van B. en W. droeg de Com missie aan twee harer leden op een onderzoek in te stellen naar de plaats, waar het sorteeren van vuilnis op de belt plaats vindt. De stof bestrijding werd opnieuw besproken. De Commissie besloot aan B. en W. in overweging te geven van gemeentewege een weg- vak te behandelen met chloorcal- cium of eenander zout, teneinde het nemen van ptoeven door par ticulieren te bevorderen. Tevens zullen pogingen worden aangewend om van den centralen Gezondheidsraad eenige voorlichting te ontvangen inzake het moeilijke vraagstuk der stofbestrijding op wegen, in woningen en in scholen Ten slotte beraadslaagde de Com missie geruimen tijd over een Concept-Verordening tot beteugeling van besmettelijke ziekten, die zij voornemens is aan het gemeente bestuur ter overweging in te zenden. Schoolcommissie. De commissie van toezicht op het lager onderwijs hield Maandagavond ten raadhuize haar driemaandeiijksche openbare vergadering. Nadat eenige huishoudelijke zaken waren afgedaan en de notulen wa ren goedgekeurd, kwam als voor naamste punt aan de orde, het rapport dor subcommissie over voorbereidend onderwijs. Deze commissie, bestaande uit den heer C. Gust Oiie Fzn., voorzitter, de dames Mevrouw E. Poiderman- Lucksinger en M. Baronesse van Tnijll van Serooskerken en den heer A. de Bruin Jr. secretaris, heeft in verschillende plaatsen een onderzoek ingesteld naar de inrich tingen van voorbereidend onderwijs en naar aanleiding daarvan een rapport samengesteld, om de aan dacht van den gemeenteraad op dit belangrijk volksbelang te vestigen. Na eeuig i besprekingen werd dit rapport vastgesteld en besloten dit rapport in te zenden. De voorzitter deelde mede, dat de sub-commissie inzake U. L. O. binnenkort haar onderzoek zal be ginnen. In verband hiermede werd door den Burgemeester, die de vergadering bijwoonde, de mede- deeling gedaan, dat alle candidaten van school A voor het M. U. L. O. diploma zijn geslaagd en dat een paar candiuaten voor de H. B. S. te Alkmaar zonder examen zijn toe gelaten. Bij de rondvraag werd door den Heer Olie gevraagd, of op de ver schillende gemeentescholen bij het gebruik van methoden voor de verschillende vakken, ook rekening werd gehouden, om zooveel moge lijk uniformiteit daarin te betrach ten, wat vooral van belang is voor de andere kinderen, dievandeeene schooi naar de andere, overgaan (wat nog al eens voorkomt). Bij groot verschil in de leerwijze zullen deze kinderen soms onvoldoende onderwijs ontvangen. De besprekingen hierover wezen op verschillende practische bezwa ren, ofschoon anderzijds ook erkend moest worden, dat een oplossing in de richting, als door den hee-- Olie gewenscht, aanbeveling ver dient. Besloten werd deze zaak na der te onderzoeken. Mevrouw Polderman—Luchsinger bracht het handwerkonderwijs ter sprake, daar gebleken is, dat op sommige scholen dit wordt gegöven op een tijd, welke sommige leden der Commissie minder gewenscht achten. Een nader onderzoek hier over zal worden ingesteld door de sub-commissie voor handwerken. Nog werd medegedeeld, dat aan alle schoolhoofden is verzocht, om aan de ouders van die kinderen, welke wegens volbrachten leeftijd de school hebben of gaan verlaten een circulaire te doea toekomen, waarin hun wordt gewezen op het groote nut van herhalingsonder- wijs. Wij sluiten ons gaarne hierbij aan en laten, terwille van het groote belang, de circulaire hieronder volgen. Herhalingsonderwsjs. L. S. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs in deze ge meente merkt bij voortduring op, dat er nog te weinig wordt déelge nomen aan het Herhalings Onderwijs Zij zoekt naar middelen, om hierin verbetering te brengen, en gelooft, dat het bij de ouders van school gaande kinderen niet voldoende be kend is, dat leerlingen die de ge wone school hebben doorloopen en in een af andere betrekking zijn overgegaan, in den winter, 's avonds, van de gelegenheid gebruik kunnen maken het geleerde te onderhouden en nieuwe kennis op te doen. Zooals bekend is, heeft Uw kind onlangs de lagere school verlaten U heefc wellicht al vastgesteld, wat het worden moet, om later in zijn eigen onderhoud te kunnen voorzien en meent wellicht, dat het voor die betrekking al genoeg weet. Denk dat echter nietHet spreekworod zegt-zeer terecht: „Keuris is Macht". Al wat men bezit kan iemand ontnomen worden, maar wat men weet en kent, is een bezitting voor het geheele leven. Voor alle betrekkingen, hetzij voor jongens of meisjes, kregen zij de voorkeur, die 't meest blijken geven goed onderwijs te hebben ont vangen. Wat is 't prettig, als men vlug met de pen kan omgaan, als men een brief moet schrijven en dadelijk in goed verstaanbaar Hoilandsch kan opschrijven, wat men te zeggen heeft. Nog zeer veel voordeelen zouden we kunnen opnoemen en kunnen U daarom niet genoeg toeroepen „geeft Uw kinderen nog zooveel mogelijk onderwijs; geeft ze aan voor het Herbalings-Onderwijs." De inschrijving is tot 1 October opengesteld en we hopen van harte dat U over dit schrijven zult willen nadenken en zult besluiten in uw eigen belang en vooral in het be lang van uw kind het aan te geven bij een Hoofd der School in uwe woonplaats voor hst Herhalings-On derwijs. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs in de Gemeente Y eisen. P. Vermeulen, Voorzitter, Velsen. E. Polderman-Luchsinger, IJmui den. W. H. Pronker-Rademaker, Velsen M. Baronesse van Tuyll van Se rooskerken, Velsen. D. Bus, Velsen. L. Jansen, Velseroord. W. Landeweerd, Santpoort. G. Gust. Olie Fzn., IJmuiden. K. Zegel, Velseroord. A. de Bruin Jr., Secretaris, Velsen. Grensregeling. Naar wij ver nemen hebben B. en W. deze week eu conferentie gehad, met het ge in entebestuur van Haarlem inzake de grensregeling dezer gemeenten. Uit de Provincie Beverwijk. Bij de Woensdag door Notaris Moens in Maison Stroucken alhier gehouden verkoo- ping van 6 woonhuizen aan de Zeestraat alhier werd perceel 1 ge- kc cht door J. van Vliet alhier voor f 42001 perceel 2 door J. Klomp alhier voor f 3675, perceel 8 door S. van der Schaar te Velsen voor f 3120 perceel 4 door P. Tieleman alhier voor f 3120, perceel 6 door S. van der Schaar te Velsen voor f 4000. Perceel 5 werd buiten de veiling gehouden en niet verkocht. Uit het Land. Stenografie. Bij het op 10 de zer gehouden examen vanwege de Holl. Federatie van Stenografie leeraren systeem I. Pitman, slaag den o.m. voor diploma A, de dames W. Schatborn, te IJmuidenE. Gravesteijn, te Zandvoort; M. Ver hoog, te Hillegom en de heeren C. J. W. v. Andel, te Haarlemmer meer en M. J. Hendriks, te Am sterdam. Voor diploma B. de dames H. L. Schoone, te IJmuiden; F. M. Pijnenburg, te Vught en P. R. A. M. v. Berkel te 's-Hertogenbosch. Voor diploma machineschrijven, de dames M. C. W. v. Bokhoven, M. C. Es- sers, H. M. Filippine, E. M. M. Knaapen, J. H. Lambregts, M. H. v. Roosmalen, allen te Helmond M. Verhoog, te Hillegom; D. Kor sten, C. de Rcoij, J. E. v. d. Kamp, allen te 's-Hertogenbosch; de heer A. L. v. d. Ven, te Vught; de dames I. G. Haster—Schoo en A. Slooten, te Haarlemmermeer; mej. M. J. Neelissen en M. M. F. v. Velsen, te Overveenmej. M. v. Schaik, te Weesp; mej. F. M, Fij nenburg te Vught; de heerD. Mep- pelink te Velsen; de dames W. Hulshoff en M. C. Nooij, te Haarlem C. J. Smink, E. J. Wuhl en A. Woerle, allen te Schoten. Niet opgekomen 1 candidaat, af gewezen 7 candidaten. VISSCHERIJ. In de maand Juni van dit jaar kwamen te IJmuiden binnen 116 stoomtrawlers die f 190.693 besom den tegen 348 stoomtrawlers met f 2096 381 besomming in Juni van het vorige jaar of in Juni 1917 232 stoomtrawlers minder binnen en f 1 905 418 minder aan besomming dan in Juni 1916 In het eerste half jaar 1917 kwamen binnen 849 stoomtrawlers, die f4063.477 besom- den, tegen 2042 stoomtrawlers met f9256.312 besomming in de eerste helft van 1916 Bij een verminde ring aizoo van 1193 stoomtrawlers een mindere aanvoer v. f5.192 835. in de eerste zes maanden van dit jaar. Zeiltrawlers kwamen er in Juni van dit jaar 725 binnen met f 193.390 aan besomming tegen 602 zeiltrawlers die f 63 938 besomden in Juni van het vorige jaar of bij een toename van 123 zeiltrawlers een meerdere opbrengst in Juni 1917 van f 129.452. In de eerste zes maanden van 1917 kwamen 5187 zeiltrawlers aan den afslag die f 1.773.243 besomden tegen 4243 zeiltrawlers met f 597 578 besom ming in de eerste zes maand-n van 1916 of in het eerste halfjaar van 1917 894 zeiltrawlers meer aan den afslag en 1 1.175 665.meer aan besomming dan in het eerste half jaar van 1916. Van de beugvis- scherij kwam in Juni slechts 1 stoómbeuger binnen, tegen 2 stoom- beugers in Juni 1916. De besom mingen waren gemiddeld f 3500. per schip. Iq de eeiste zes maan den van dit jaar kwamen 220stoom- beugers binnen met f 1.107.457. besomming tegen 214stoombeugers met f 574 346 besomming in de eer ste 6 maanden van 1916. In ge noemd tijdvak van 1917 dus slechts 6 stoombeugers meer binnen met f 533.111 hooger besomming dan is gelijk tijdvak van het vorig jaar. De 18 zeilbeugers in Juni van dit jaar binnengekomen besomden f 13.299 terwijl de 16 zeilbeugers die in Juni van het vorig jaar binnenkwa men f 32.644 besomdon. Alzoo in Juni 1917 2 zeilbeugers meer bin nen, doch f 2S 395 minder aan be somming dan in Juni 19 L6. In het eerste half 1917 kwamen 99 zeil beugers binnen die f 231.222 be somden tegen 117 zeilbeugers met f 218.254 besomming in het eerste halfjaar 1916 of in genoemd tijd vak van dit jaar 18 zeilbeugers minder binnen, doch f 12.968 meer aan be somming dan in geijjk tijdvak van het vorige jaar. Wegens het niet kunnen uitoefenen van de haring- vissch rrij kwamen dit jaar nog geen stoom- of drijfnetvisschersvaartuigen binnen. De in consignatie aangevoerde visch bracht in Juni van dit jaar f 35 374 op, of f 12429 meer dan in Juni van het vorig jaar. In de eerste zes maanden van 1917 was de opbrengst dier aan voeren f 179.152 tegen f181.856 in gelijk tijdvak van 1916. De in de maand Juni 1917 aangevoerde visch heeft f 433.026 opgebracht, tegen f 2 868 290 in Juni 1916 en f682.428 in Juni 1915. De totaal opbrengst van alle in de eerste zes maanden van dit jaar aangevoerde visch is f7.361.529tegenf 11.590.128 in de eerste zes maanden van het vorig jaar en f 5.268 544 in gelijk tijdvak van 1915. Tengevolge van het opleggen der stoomtrawlers su de reglementeering der prijzen was de opbrengst het eerste half jaar 1917 ruim 4 millioen gulden min der dan in het eerste halfjaar 1916. Bé Hendrika. De Raad voor de Scheepvaart deed onderzoek inzake het tot zinken brengen op 21 Juni j.l. van den logger „Hendrika" IJ.M. 302, van de Viss. Mij. „Kennemer- land", te IJmuiden. De schipper J. v.d. Plas verklaar de, den 19en Juni van IJmuiden vertrokken te zijn. Het schip had beschilderde boegzijden en vre de de Nederlandsche vlag. De i-clipper was van plan te gaan vi3schen Het weer was kalm. Voor Egmond :-iju de netten uitgegooid. De loggtr is op die hoogte blijven visschen, voor - durend in het zicht van de kust. Des nachts om 2 uur werd het licht van IJmuiden nog waargeno men. Er waren een tiental schepen in de buurt, 's Morgens om 9 uur vielen er schoten: Da kust was op dat oogenblik niet in 't zicht. Bij het derde schot begaf de beman ning zich met de scheepspapieren naar de duikboot, die kennelijk van Duitsche nationaliteit was. De schip per gaf desgevraagd ter; antwu--<i op 16 mijl van de kust to zijn en 14 vaam water te hebben gelood. De duikbootkommandgnt accepteer de deze lezing niet en gaf te ken nen de logger in den grond te zul len boren. De boot roeide nu naar den log ger terug, om nog wat proviand, in te nemen. Om half elf' s'morgens verliet de bemanning voor de laat ste maal den logger, die daarop door geschutvuur tot zinken werd gebracht. De scheepsboot wad 's middags om half drie door de „Scheveningen 204" opgepikt. Scheepvaart. Mistsein Volgens mededuc- ling van het Loodswezen aan het B. a. z., zal vanaf den llden Juli j.l. de misthoorn-installatie op den kop van de Zuidpier te IJmu'des, wegens noodzakelijke herstellingen, gedurende eenige weken buiten wer king worden gesteld Zoolang deze misthoorn buiten dienst is, zal met den misthoorn op den W.lijken licht toren mistsein worden gegeven, elke minuut 4 stooten als volgtstoot 2.5 sec., stilte 5 sec., stoot 2,5 sec., stilte 5 sec., stoot 2.5 sec., stilte 5 sec., stoot 2.5 sec., stilte 35 sec. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Stoomtrawler in de lucht gevlogen. 7 dooden en 1 gewonde. Donderdagmorgen kwam de stoom trawler Bruinvisch YM 69teYmui- den binnen en bracht de ontstel lende tijding, dat de Ymuider stoom trawler Elisabeth YM 181 van de Visscherij Mij. Elisabeth, Directeu ren M. B. Osendarpen G. F. Haak in de lucht gevlogen was, waarbij een aantal menschen waren omge komen en dat enkele geredden zich aan boord bevonden van den stoom trawler Petrus en Paulus YM 266, dis mede thuftstoomende was. Van de bemanning van de Bruinvisch ver namen we, dat men gisterenavond met een zevental stoomtrawlers visschende was op ongeveer 25 mijl N.W. van Terschelling, 't Weer was prachtig en de visscherij wasgoed. Van de Bruinvisch had men de Petrus en Paulus het dichtstbij en daarachter de Elisabeth. Te half zes hoorde men een geweldige ont ploffing en zag men een enorme water zuil de lucht invliegen. Kort daarop volgde een tweede explosie en steeg een stoomzuil het luchtruim in, vermoedelijk tengevolge van de ketelontploffing. Aan boord van de Bruinvisch haalde men terstond het net in en stoomde zoo spoedig mogelijk naar de plaats van het onheil, waar reeds de Petrus en Paulus was aangekomen, die praaide dat hij een aaDtal menschen van de Elisabeth aan boord had, waar onder de schipper, waarbij men pogingen deed de levensgeesten op te wekken. Beide schepen stoomden toen naar Ymuiden, waar de Bruinvisch hot eerste bericht aanbracht. Te acht uur kwam ook de Petrus en Paules Y M 266 binnen en vei - namen we, dat hij van de Elisabeth Zondag 15 Juli 1917. Evangelisatie.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 5