voorstellen van Spaarndam werke lijk niet ongunstig waren ontvangen. Haariemmerliede wil haar gedeelte, dat tot de korn van het dorp Spaarn dam behoort, wel afstaan, omdat het verkeerd is dat een ;aaneenge- bouwd complex tot twee gemeenten behoort Wanneer men echter een deel vaD Spaarnwoude, dat altijd tot on ze gemeente heeft behoort en dus een stuk van onze historie is, bij Spaarndam wil voegen, zullen wij ons er met hand en tand tegen ver zetten. Nu Velsen ook optreedt, wordt de zaak zeer ingewikkeld, meende de Burgemeester, „Heemstede en Bloemendaal, die financieel sterk zijn en zich de laatste jaren zoo krachtig hebben ontwikkeld, zullen zich zoo maar niet bij de Haarlem' scha plannen neerleggen. Bloemen daal verzet zich krachtig tegen zulk een expansie van onze gewestelijke hoofdstad. En met het armlastige Schoten alleen zal Haarlem het niet willen doen. Spaarndam legt veel gewicht m de schaal. Zooals het nu is, kan het niet blijven bestaan. Hier moet in elk geval een oplossing worden gevonden. Wij willen het wel he" ben, raits men ons tegemoet komt Geschiedt dit, dan zullen wij alles doen om de burgers van Spaarm dam zooveel mogelijk het gemis der geriefelijkheden van een eigen bestuur te vergoeden, b.v. door er een afdeeling van de secretarie te veS' tigen, door den ontvanger daar zit dagen te doen houden enz. Wij zeiden dat deze oplossing wellicht een heel geschikte zou wezen. En de andere betrokken ge meenten, benevens Gedeputeerden zullen haar zeker ernstig overwegen Want het dorp Spaarndam bij Vel sen lijkt ons allerminst gewenscht toe. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. De verdedigers, Mrs. Tideman en F. Willekes Maedonald, pleitten voorwaardelijke veroordeeling. Beklaagden hadden de visch ver kocht aan E. V., die zich daarna ter zake van heling had te verant woorden. Hij ontkende te hebben geweten dat de visch van diefsta afkomstig was, ofschoon uit de ver klaring der dieven duidelijk bleek, dat V. met den diefstal bekenc was. Geöischt werd zes maanden ge vangenisstraf. rusting, onmiddellijk te water. Hij mocht het genoegen smaken het kind te redden, maar zou bijna zelf verdronken zijn door het gewicht van zijn ransel en gevulde patroon- tasschen. Andere soldaten haalden hem door handreiking weer op het droge. Zeven leerlingen zijn geslaagd voor het M.U.L.O.-diploma, vijf voor diploma A en twee voor diploma B. Een van de laatste, die zich had aangegeven voor de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam, is daarvoor toegelaten, n.l. Jac. v Strien. Twee leerlingen zijn geslaagd voor de eerste klasse der H. B. S. te Alkmaar, n.l. R. Nieborg en Jo Schouten en twee voor de U. B. S met 5-jarige cursus te Haarlen n, Tjitske Bergsma en Nelly Veldman Eén leerling is zonder examen ge plaatst op de Zeevaartschool te Texel, n.l. Frans List. Deze resultaten bewijzen dat het onderwijs aan onze M. U.L.CVschoo! voor gelijke inrichtingen in den omtrek niet behoeft onder te doen VELSEROORD. De Jan Pieterszoon Cosn. Za terdag zijn de eerste gasten op de Jan Pieterszoon Coen, het prachtige schip van de Mij. „Nederland," dat hier tot einde Augustus als drijvend hotel in het Noordzeekanaal ge meerd ligt, aangekomen. Des avond was het druk langs de oevers van het kanaal en had het schip veel bekijks. Nu was er levendigheid en beweeg van menschen aan boorc terwijl de muziek van het strijk orkest de gezelligheid verhoogde Vooral als 't donker wordt en het schip hel verlicht is, levert het een imposanten aanblik óp. VELSEN. ze later terugkwamen was de lan taarn echter verdwenen. Moeten zulke menschen nu nog bestolen worden? Men vertelt, dat enkelen hunner reeds pension besproken hebben o de „Coen". Zulke vëikwisters! Als ze die verhooging nu eens 200 jaar weg legden, konden ze met behulp van een hypotheekje toch een eigen huisje bekomen Sparen, daar wordt door dezulken maar niet eens meer om gedacht SANTPOORT. DRIEHUIS. bedrag en onder de voorwaarden vastgesteld bij raadsbesluit van 18 Maart 1914. B. en W. stellen voor de huux- van dit perceel tegen 1 Augustus a.s, op te zeggen. Scheepvaart. Uit de Gemeente. Voor den Raad. voor het maken van een kastje ter bewaring van vingerafdrukken en signalementen ten dienste der politie f 125; voor het maken van een berg plaats voor brandweermateriaal te IJmuiden f 1000; voor aanschaffing van een niéuw stel kadastrale plans ten behoeve van het bedrijf Openbare Werken 350. De Fin. Commissie adviseert gun stig. De Commissie meent dan ook tot goedkeuring te moeten advi- seeren. Zaterdag vertrok de motor schoener Ambuland II reeds. f Ingezonden. L. S Reeds lang doet zich in dit deel onzer Gemeente de dringende be hoefte gevoelen aan oen gebouw, waarin vereenigingen hare verga deringen kunnen houden, waar ge legenheid gegeven kan worden tot afdracht van contributies, waarin eene openbare leeszaal en -biblio theek gevestigd kan worden, enz,, voor al welke dingen men tot he den uitsluitend aangewezen was en is op enkele koffiehuizen en parti culiere woningeD, die niet steeds de meest gewenschte of geschikte gelegenheden zijn. Thans doet zich de mogelijkheid voor, een voor het doel geschikt te maken gebouw aan te koopen, n.l. de huidige pas torie der Ned. Herv. Gemeente te Santpoort. Op eene vergadering, eenige weken geleden gehouden, waar ver tegenwoordigers van bijna alle ver eenigingen in dit deel onzer Ge meente aanwezig waren, werd de zaak uitvoeug besproken en aan ondergeteekenden ©pgedragen, verdere stappen in deze voor te sereiden. Het ligt in de bedoeling, te trachten eene naamlooze ven nootschap te stichten, die eigenares zal worden van het gebouw en iet zal exploiteeren op strikt neu tralen voet, m.a.w. zoo, dat het gebouw beschikbaar zal zijn voor alle gezindten en richtingen op elk gebied en dus in don vollen zin des woords zal zijn een VOLKSGEBOUW. Te dien einde zullen aandeelen uitgegeven worden van f2.50, f 10. f50.en f100.rentende ten hoogste 4 pCt. per jaareen even tueel hoogere opbrengst der exploi tatie zal dan van jaar tot jaar ge stort kunnen worden in een uit breidingsfonds. Op bovenbedoelde vergadering werd de wensch uit gesproken, dat zooveel mogelijk in. gez6tenen, door een of meer aan deelen te nemen, deel zullen heb ben in deze onderneming. Ten einde thans allereerst vast te kun nen stellen, in welke mate op den steun per ingezetenen gerekend zal kunnen worden, noodigen ongetee- kenden U beleefd uit, onderstaand inschrijf biljet in te vullenover enkele dagen wordt het terugge haald, tenzij U ons werk wilt ver lichten, door het inschrijfbiljet nog deze week aan den Secretaris der Commissie toe te zenden. Gaarne hopend, dat dit beroep op Uwe medewerking niet vergeefs gedaan zal zijn, verblijven wij Hoogachtend, Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga, Voorzitter. J. A. Dalmeyer. Jan van der Lijn. L. H. Rings. F. H. Sixma, Secretaris, Enschedé-' laan 12. A. Tabernal. Santpoort, Juli 1917. Burgerlijke Stand der gemeente Velsen van 14 t/m. 17 Juli 1917. BEVALLENM. Diependaal— Bank, d.T. BroekKoelman, z. P. de GraaffZegel, z.A. Zijp— Kruijver, d.M. VisVisser, d. W. van Slooten—de Boer, z. A. C, Roth—van Deijck, z.M. de Weers— Stam, z.M. C. Rusch—Mors, d. ONDERTROUWDGeene. GEHUWD: H. de Graaf, enJ.C. Willemier. OVERLEDENJohannes Cramer, 34 j,, man van W. Kleijn.Jacob van der Steen. 14 j. LIJST van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzen ders onbekend zijn. Terugontvangen in de lo helft der maand Juli 1917. BRIEVEN BINNENLAND. 1. C. Aartsen Amsterdam. 2. Gemeenteraad Velsen. 4. Haarlemsch Dagblad Haarlem. 5. K. v. d. Werff IJmuiden. BRIEFKAARTEN BINNENLAND. 6. J. Bohlen Groningen. 7. M. Druijvensteijn den Haag. 8. F. Ferhoecks, Rotterdam. 9. Schipper Goulooze Rijnsburg. 10. Korporaal P. den Helder. 11. C. Prins, IJmuiden. 12. J. Stenikes Amsterdam. 13. M. Schoen, Zaandam. 14. N, Tilbaard Rotterdam. 15. Een briefkaart zonder adres. MONSTERS BUITENLAND. 16/17. fa. Johs. Fraustaedter Berlin. BRIEVEN. 1. J. Stadeler. Neheispoel Mechelen BRIEFKAARTEN BINNENLAND. 1. A. J.Be ysens Spaapen Rotterdam Blom, Zeist. 2. L. 3. S. 4. F. 5. H. Amsterdam. v. v. Geijtenbeek Heiten Bunik, Buijs, v. Dijk, 6- 7. 9- 10. Jan de Koning, 11. Plemp, 12. Marie Rouw, Haarlem. 13. Torbeek, Helder. 14. Zonder adres. 1Bureau v. d. Com.dant Amsterdam 2. Mej. A. Vlaanderen id. VISSCHERIJ. Van de trawlende IJmuider loggers kwamen sedert de vorige opgave binnen IJM 368 met 368 223 115 278 300 301 306 76 173 216 210 292 381 f390.— 319.— 234.— 470.— 403.— 546.— 342.- 277.— 260.— 496 562.— 539.-- 544 Dure visch Toen de deuren opengingen kwamen twee zeelieden uit IJmuiden in 't beklaagdenbankj J. R. en R. W., beschuldigd van visehdiefstal. In den nacht van 19 op 20 Mei hadden zij, zoo lezen wr in de N. H. Ct., van de gelegenheic geprofiteerd dat niemand aan boord was, om hun vingers te branden aan ijskoude schol en tong uit een Katwijker logger. Do blaren werden hun toebedacht door Mr. Péléria ambtenaar van het 0. M.. in den vorm van een eisch tot vijf maan den celstraf tegen Romdat deze zich al eens meer aan zulk een strafbaar delict heeft schuldig ge maakt en van 1 maand tegen W die nog een schoon strafregister heeft. Examens. Voor het examen hoofdakte is te Arnhem geslaagd Mej. S. J. Veldman, van hier. Onderscheiding. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Zwanen burg, die thans te Maas&uis woont, behaalde, naar de St. Ed meldt, het diploma voor derden stuurman bij de groote stoomvaart. Als onder scheiding ontving hij een sextant van den voorzitter der examen commissie. Examens. Bij de gehouden examens voor het Mercurius-diplo- ma der Federatie van Handels- en Kantoorbediend6n-vereenigingen in Nederland slaagden voor boekhouden de heer S. Bron en voor Duitsche Handelscorrespondentie de heeren J. L. l'Epagniol, G. van Straten en L. van Strien, allen van hier. Een dappere daad. Een zes jarig knaapje, dat bij de Spilsluis alhier te water viel, werd door een kranig soldaat gered van een wissen dood. De man, die juist voorbij ging en het ongeval zag, bedacht zich geen oogenblik en sprong, in weer wil van zijne volle wapenuit Onze M. U. L O.-School. Alle leerlingen van school A, die zich aan een examen hebben onderwor pen, zijn geslaagd. Hosanna. Mevr. A. C. ver Loren van Themaat-Laman Trip is a!s Beschermvrouwe opgetreden van de Chr. Zangvereeniging „Hosan na" alhier. Onderwijs. Aan de H.B.S. met 5 jarigen cursus te Haarlem zijn bevorderd van de 2e naar de 8e klasse A. G. Degenaar en van de 3e naar de 49 klasse M. G. C-jn standse (v.w.) beiden van hier. Adhaesiebetuiging. De Com missie uit de Arbeidersbeweging heeft Zaterdag aan de Tweede Ka mer een adres gezonden waarin zij adhaesie betuigt aan de door den heer J. van den Tempel inge diende motie betreffende de veria ging van "maximumprijzen en uit breiding der distributie tot kleeding. schoeisel, breiwol, sajet, zooileder en klompen. Hoofdelijke omslag. Het ge gemeentebestuur ontving een adres van den Centralen Bond van Trans port- en Havenarbeiders te IJmuiden waarin deze de hoop uitspreekt dat de verschillende bezwaarschriften tegen den Hoofdelijken omslag welke zullen binnenkomen ernstig onder zocht zullen worden. De bond wijst daarin op de groote' werkeloosheid onder de ledeD, welke voor het meerendeel reeds 8 en 9 maanden duurt. St.Ed. Kiescollege. Door de benoeming van kerkeraadsleden te Velseroord moet een nieuwe verkiezing van leden van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier plaats heb ben, wijl 3 der gekozen kerkeraads- eden daarvan deel uitmaakten. Muggenplaag. Teneinde de muggen uit de bedstede te verdrij ven, had iemand te Wijkeroog een pijp gerookt in die slaapgelegenheid. Waarschijnlijk is daarbij wat on voorzichtig gehandeld, want nadat men eenigen tijd geslapen had, ver ried een ongewone warmte, dat er brand ontstaan was, die echter nog tijdig gebluscht kon worden. Brandstoffennood. Bij de stoom- pont waren in den nacht van Zon dag op Maandag reeds om half drie kinderen aan het cokes zoeken uit den sintelhoop. Hierbij werd gebruik gemaakt van een flinke fietslan taarn, die de kinderen bij hun ver trek vergaten mee te nemen. Toen Salarisverbetering. Door de afdeeling Velsen en omstreken van het Ned. Onderwijzers Genootschap zullen adressen ingediend worden bij jenkele gemeentebesturen in de omgeving, waarin verzocht wordt het salaris van het onderwijzend personeel te verbeteren. Feestelijke stemmingOnder de stokers van de stoomponten heerscht een. feestelijke stemming en dat is warempel geen wor-der, daar ze eene belangrijke loonsverhooging gekregen hebben, iets wat in deze dure tijden zeer welkom is. 't Is waar, de belastingschroef zal daar door wel weer wat aangedraaid moeten worden, maar de stokers zijn nu uit den nood. Ze hebben n.l. ieder, nut mot hun allen, neen ieder 10 gulden per jaar meer ge kregen. Daar gaat nu wel 17V3 vanaf, maar dat duurt maar 4 jaar Dan gaat er in het vervolg nog maar 5% af. Onderwijs. Bevorderd aan de H.B.S. te Alkmaar zijn tot de 4e klasse G. Hofman, tot de 3e klasse B. Bos, tot de 2e klasse D. Bus Max, Klinkhamer, J. Bruinsma en F. Hoorweg, allen alhier. Tot de lste klasse N. de Groot leerling van den'heer K. Smit te Beverwijk Kegelen. De kegelclub „Velsen" zal deelnemen aan het kegelconcours te Groningen. Onderwijs. Aan de H. B. S met 5-jarigen cursus te Haarlem zijn bevorderd van de le naar de 2e klasse W. Verweij en van de 3e naar de 4e klasse K. Verweij, beiden van hier. Crematies. Vrijdag heeft op Westerveid de crematie van het stoffelijk overschot ee-ner Hilver- sumsche dame plaats gehad. Nieuwland. De gemeente die het het huis „Nieuwland" heeft aange kocht, bestemt dit gebouw tijdelijk voor den vieeschkeuringsdienst. Gasmeters. B. en W. stellen den Raad voor ingaande 1 Augustus voorloopig te bepalen, dat de huur van gewone gasmeters naar gelang van den meter verschillend zal zijn de bedragen loopen van f 0.25 tot f 3.10 en komen neer op een ver hooging van den huur ten bedrage van 20—25 pet. en dat voor het gebruik vaD een muntgasmeter f 0.25 per maand zal moeten worden be taald. Wijk aan Zeëerweg. Hot toege stane crediet voor de bestrating van den Wijk aan Zeeërwegisniet toereikend. B. en W. stellen den raad voor het toegestane crediet met zoodanig bedrag te verhoogen als noodig is om tot de uitvoering der werken te kunnen overgaan waarmede de Fin. Commissie zich vereenigen kan. Credieten. B. en W. stellen voor de volgende credieten te veilgenen voor het uitbreiden van de ad ministratiekamer in het bureau van politie te IJmuiden f 375 Handelsvereeniging. V oorgesteld wordt aan de Handelsvereeniging muiden en Omstreken voor 1918 toe te kennen een bijdrage tot het De sluis alhier. De voordracht om, onder intrekking van het vroe ger genomen besluit, de toegezegde percentsgewijze bijdrage in de kosten voor een nieuwe sluis alhier te hand haven voor een sluis van grootere afmeting stuitte in de Commissie uit de Provinciale Staten niet op bezwaren, doch vond algemeen© instemming en lokte een woorc van hulde, inzonderheid aan den voorstrevenden blik der Regeering teneinde A.msterdarn in staat te stellen de zich in afmetingen steeds uitbreidende schepen in hare havens te ontvangen. Gestrand. Maandagnacht om streeks kwart over drie is de Duitsche kolenboot „Magdalene Blumenthal" nabij de kust te Zandvoort gestrand De sleepboot „Cyclop" en meerdere vertrokken van hier ter assistentie. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week werden door de Noordzeesluizen alhier geschut 12 stoomschepen en 1 motorschip of 6 schepen minder dan in de voor afgaande week, namelijk 3 schepen meer uit zee doch 9 sckjgpen minder naar zee. Uitgevaren. Van de hier lig gende zeilschepen hebben thans de gezagvoerders der tjalken „Jantje' en „Lammegiena" eveneens toe stemming gekregen uit to varen. Maandag zouden de schepen, na eene nieuwe bemanning te hebben aan gemonsterd, uitzeilen, wat tot nu toe nog niet geschiedde. Velsen. Aangekomen 15 Juli Eendrachtst-. Cnristiania, hout stof. Buiten verantwoordel jjkheid yan deRedactie. Post- en Telegaafkantoor te IJmuiden. Post- en Telegraafkantoor te Velsen, 8. Postkantoor Santpoort (Station).

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2