KOLENNOOD! Jufrouw van Gezelschap" Wiilebrordstr. 12a Sproeten Bioscope Voorstelling Woon- en Winkelhuis Dennenbrandhout J. J. WEBER ZOON Zondag 5 uur Middagvoorstelling. waarvan in het overzicht over de vorige maand sprake is, was nau- welijks opgeheven, of het bedrijf der stoomtrawlers kwam door de ver scherpte duikbootactie grootendoels weder tot stilstand. Slechts een klein deel der stoomtrawlvloot nam dientengevolge in deze maand aan de visscherij deel en geen enkele stoomtrawler was gedurende de geheele maand geregeld in de vaart Een dertigtal, dat na beëindiging der staking was uitgevaren, maakte nog een reis, terwyl enkele vaar tuigen in het langs de kust vrijgë laten niet gevaarlijke zeegebied bleven doorvisschen. Niettegenstaande het bedrijf in Februari 1916, zoowel door het opleggen van vaartuigen voor ver koop naar het buitenland als in verband met moeilflkbeden bij het bemannen, eveneens eenige beper king onderging, was het aanta: stoomtrawlers, dat van de visscherij binnenkwam in Februari van dit jaar aanzienlijk kleiner en werd ook een veel geringer aantal reisdagen gemaakt. Dientengevolge was hoewa gemiddeld per reis en per reisdag meer gevangen werd, de totale aanvoer veel kleiner. De hoogere vischprijzen waren oorzaak, dat de gemiddelde besomming die van Februari van het vorige jaar in nog sterker mate overtrof; de totale opbrengst bleef echter nog beduidend lager. Zoowel schol al de grootere sor teering schelvisch en kabeljauw werden door de stoomtrawlers ge middeld in grootere hoeveelheid gevangen; de kleine schelvisch en kabeljauw kwamen daarentegen minder in de vangsten voor. De sleepbooten en dergelijke vaar tuigen voor de trawlvisscherij inge richt, en de motorkustvisschers, namen weer in grooter aantal deel aan de trawlvisscherijde vaartui gen van de eerstgenoemde soort zoowel dank zij de grootere vangsten als de betere prijzen, tevens met meer succes. De zeilkustvisschers oefenden echter, doordat een aantal dezer vaartuigen in de Zuiderzee vastge vroren was, weer in kleiner getale de trawlvisscherij uit, dan verleden jaar. Om de reeds in het overzicht over de vorige maand genoemde reden, voeren van Scheveningen nog slechts enkele der loggers, die op het einde van het vorige jaar de haringvisscherij beëindigd hadden ter trawlvisscherij. Dientengevolge werd weer, niettegenstaande de deelname uit enkele andere plaatsen grooter was, dit bediijf door een in totaal veel kleiner aantal vaartuigen van deze soort uitgeoefend, dan in Februari van het vorige jaar. Zij maakten daardoor tezamen vee: minder reizen en een kleiner aanta: reisdagen en hoewel de vangsten gemiddeld grooter waren, voerden zij dientengevolge in totaal minder aan. Daar voor de visch hoogere prjjzen bedongen konden worden, werd echter naar verhouding ge middeld veel meer besomd en bleef de opbrengst veel minder dan de vangst beneden die van Februari 1916. Yan de motorloggers namen ook deze maand eenige meer aan de trawlvisscherij deel, dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Zij maakten gemiddeld kortere reizende gemiddelde vangst, zoowel per reis als per reisdag, was grooter, terwijl de financieele resul taten aanmerkelijk gunstiger waren, dan in Februari 1916. Herinnerd zij er intusschen aan, dat ingevolge de overeenkomst vaü de reeders een deel van de opbrengst, zoowel van de stoomtrawlers als van de motor en zeilloggers aan een der buitenlandsche afnemers gere stitueerd moet' worden. Dit geldt ook voor de opbrengst, met de na te noemen beugschepen verkregen. Beug visscherij. Ook in deze maand was het aantal stoomharingloggers, dat aan de beugvisscherij deelnam, grooter dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. öeen enkele dezer vaartuigen was echter de geheele maand geregeld in de vaart, daar het bedrijf in verband met den verscherpten duikbootoorlog in den loop der maand geheel en al gestaakt werd. Tengevolge hiervan was het aantal reizen en reisdagen veel kleiner, dan in Februari 1916. Doordat echter gemiddeld veel meer gevangen werd, was desniettemin de totale aanvoer grooter. Daar voorts ook de vischprijzen hooger waren, valt bij vergelijking der opbrengst- cijfers een nog veel sterker stijging te constateeren. Het aantal der zeilschepen, die zich met dezen bedrijfstak bezig hielden, was kleiner, terwijl zij ook in deze maand een kleiner aanta' reizen en reisdagen maakten. De vangsten waren gemiddeld echter zooveel grooter, dat de totale aanvoer van deze schepen die van Februari 1916 nog beduidend over trof. De hoogere vischprijzen droegen er verder het hunne toe bij, om de financieele resultaten gunstiger te doen zijn, dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Slechts 1 motorlogger bleef de uitoefening van dezen bedrijfstak voortzetten, en wel weer met minder succes dan de zeilbeugers. Omtrent het te restitueeren dee! van de besomming zij verwezen naar het bovenmedegedeelde bij de trawlvisscherij. Drijfnetvisscherij. Evenmin als in andere jaren werd gedurende deze maand drijfnetvisscherij op haring uitgeoefend. Scheepvaart. Uit het Land. In vergelijking met de beide voor gaande overzichten geldt het hier een niet zeer omvangrijke nijverheid; was het aantal in vroegere overzich ten opgenomen werklieden in de metaal- en textielnijverheid ruim 40.000, voor de .papiernijverheid be draagt het slechts 4439. Échter zijn in de statistiek alleen beschouwd de ondernemingen waar papier of stroocarton, of grondstoffen daarvoor (houtslijp, cellulose) werden vervaar digd met die, waar papier of car ton verder werd be- of verwerkt cartonnage- of papierwarenfabrie ken). Neemt men in aanmerking, dat van de 51 ondernemingen, welke in 1911 in dezen tak van nijverheid in ons land bestonden, er slechts 4 om verschillende redenen buiten be schouwing moesten blijven, dan kan de statistiek wel geacht worden een vrijwel volledig beeld der in de papiernijverheid hier te lande ver diende loonen te geven. De wijze van bewerking is dezelfde als in de vorige publicaties. De op gaven zijn weer gegeven voor man nen en vrouwen, jeudigen (jonger dan 21 jaar) en volwassenen, zij die minstens 150 dagen bij dezelf de onderneming werkzaam waren en alle werklieden te zamen, en gesplitst naar den aard van het Dedrijf, het beroep en de streek waar de onderneming gevestigd was. Voor volwassen werklieden, die ten minste 300 dagen bij dezelfde on derneming in dienst waren is het gemiddeld jaarloon berekend. De jaarloonen liepen, evenals de dagloonen, zeer uiteen, waren het hoogst in de stroocarton-fabriek te Coevorden en de papierfabriek te Velsen en Wormer (gemiddeld jaar loon f728.801/, en f728.78), het laagst op de Veluwe te Apeldoorn, Ege en Heerde (f 455.07) en te Eer beek (f330.901/»); de werklieden hadden daar echter gelegenheid om door de beplanting van een eigen hof en het houden var. een paar stuks vee in een deel van hun on derhoud te voorzien.j De arbeidsduur was verschillend geregeld, naar gelang het bedrijf continu was of niet. Het eerste was het geval voor de stroocarton-, de stroostof (stroocellulose-), houtcellu- lose- en houtslijpfabrieken, zoomede voor de belangrijkste machinale papierfabrieken het laatste voor de overige machinale- en voor de hand papierfabrieken. Waai e;ntinu-be- drijf beerschte, wa3 de arbeidsduur bijna zonder uitzondering 12 uur per dag (ook voor hen, die alleen in dagploeg werkten), met schafttij den van l1/, 2 uur. In de ande re ondernemingen werd in het al gemeen korter gewerkt, 'en wel van 9 7, tot ll1/, uur. Uit de Provincie De dirigent had met deze num mers, die zeer vlot door de 350 zangers en zangeressen werden ge zongen, een groot succes. Over de nummers naar keuze, welke door de tien koren afzonderlijk gezongen werden zal de heer Spoel een critisch verslag aan iedere ver- eeniging uitbrengen. De uitvoering werd door een zeer talrijk publiek bijgewoond. Burgerlijke Stand der gemeente Egmond aan Zee van 1 t/m. 15 Juli 1917. GEBORENWillem z. v. Klaas May en Ida SmitMaria, d. v. Elise Hodges; Cornelia, d. v. C. Blok en Maartje Wijker; Cornelis, z. v. Ja cob Wijker en Cornelia Conijn. OVERLEDENMagdalena Petro- nella v. d. Weerd, 19 jaar, dochter v. d. Wed. Chr. v. d. Weerd; Klaas Wijker, 3 m., z. v. Albert Wijker; Teunisje Blok, 81 jaar, echtg. van Phil. Zwaan. Gevonden Voorwerpen waaromtrent inlichtingen zijn te bekomen aan de politiepost te IJmuiden. 1 kindermutsje. 1 witte geit 1 zilverbon. 1 zwarte damesportemonnaie met inhoud. 1 geelkoperen sleutel. 1 kinderbaret. 1 blauw jongenscape. 1 zwarte portemonnaie. TE HUUR GEVRAAGD door klein gezin twee ongem. Kamertjes BOVEN en gedeeltelijke zolder. Adres te bevragen bur. v. d. blad, een verrekijker Advertenties. Ongem. Kamer Gemeubil. Zitkamer PIANO Correspondent H.H. Beeders TE KOOP voor Stoomtrawlers, een voordeelige partij 120.000 Kilo brandhout, franco op wagon, te leveren in par tijen adres J. STAPEL, boekhouder- reederijen, Santpoort. Heerenrijwiel Damesfiets te koop. Waschmachine TE KOOP Inboedel VERHUISD van IVillebrordstr. 105 naar te Velseroord. G. VOET DAGBLADCORRESPONDENT. Waarschuwing Brandhout Gramofoon Zomer- zelfs de donkerste verdwijnen door een pot SPRUTOL. Bij alle goede Drogisten. En verder verkrijgb. bij (zie adres sen in dit blad bij advertentie Levetogen). 2 ongem. kamertjes Schilder. ONTEIGENING ten algemeene nutte. De burgemeester der gemeente Velsen maakt bekend, dat de stuk ken bedoeld bij art. 6 en ter vol doening aan artj 7 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad No. 125) betreffende de onteigening ten al' gemeen© nutte ten behoeve van de verruiming van het Noordzeekanaal tusschen het stoompontveer te Vel sen en de scheiding met hetstads- water van Amsterdam voor zooveel in de gemeente V eisen gelegen, ter secretarie dier gemeente ter inzage van een ieder zullen worden neer gelegd van 6 Juli a.s. tot en met 18 Augustus d.a.v. en dat belangheb benden binnen dien termijn hunne bezwaren mondeling of schriftelijk moeten opgeven aan het college van burgemeester en wethouders. Velsen, 12 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, H. VBR 'LOREN VAN THEMAAT. Telefoon —648— Brillên, Breukbanden, Scheermessen. Opgericht Uitsluitend le klas werk. —1838— Koningstraat iö. Haarlem. Zorg thans voor Brandstof! Beukenblokken 12-15 cM- lg., p. 100 Kg. f 7.— Eikenblokken 12»25 100 - 7.— Dennen blokken 12-25 100 -3.80 Franco thuis bezorgd. Uitmuntende brandstof voor Centrale verwar ming, Bakkerovens, Haarden en Kachels. Bij groofe hoeveelheid zeer verminderde prijzen Bestel spoedig bij: MEIER'S BrafÉMMaiilel, Ff. ReÉttslr, 72, IJaniiei. Tslef. 218. Gebouw CYCLOOP, Zaterdag 21, Zondag 22 en Maandag 23 Juli aanvang' 87s uur. boeiend film-drama in 4 Acten. Journal. Vogelstudiën (natuuropname). De verkochte Bruid. Barnum en Baily. Als men honger lijden moet. Kaartenverkoop en plaatsbespreking aan het gebouw. Volgens politieverordening rooken streng verboden. Gewone pr||zen. Beslag gelegd. Door de bergers van het Duitsche stoomschip Lavinia is op dit schip beslag gelegd voor een vordering van f 350,000. Binnengekomen. De koftjalk Moderatie van Rotterdam naar Ko penhagen onderweg is met avert aan de tuigage hier binnengeloopen om de schade te herstellen. Nieuwe sluis. Het voorstel tot wijziging van het besluit der Pro vinciale Staten van 22 Juli 1914 tot het verleenen van 5 6/9 pCt, der werkelijke kosten ten behoeve van den bouw eener nieuwe sluis te IJmuiden, werd na een verdedi ging door mr. Slingenberg, aange nomen. Binnengeloopen. Hier is binnen geloopen de Nederlandsche gaffel schoener Johannakapitein F. Kap pen, op reis van Londen naar Moss, wegens gebrek aan proviand. Dit schip was 8 maanden in Engeland vastgehouden en aanvankelijk naar Nederland bestemd. Het mocht nu echter vertrekken onder verplichting een lading saltcake naar Noorwegen te brengen. Papierindustrie. Voor de derde maal geeft het Centraal Bureau voor de statistiek een uit de loon lijsten der Rijksverzekeringsbank samengesteld overzicht van de loonen en den arbeidsduur der bij [een tak aan nijverheid werkzame arbeiders in het licht. De eerste van deze uitgaven betrof de textielnijverheid in 1910, de thans verschijnendede papierindustrie in 1911. Zangersfeest te Enkhuizen. Te Enkhuizen is in de met vlaggen versierde Parktuinen het zangersf. gehouden van den Bond van Ge mengde Zangvereenigingen in Noord Holland. De verschillende nummers werden over het geheel zeer goed uitgevoerd. Gezamenlijk werden ge zongen, onder leiding van den heer Arnold Spoel uit Den Haag, het Bondslied van J. Paardekoper, „Naastenliefde" van Brandts Buys, „Ons lied", „Mijn Land", en „Liedje van den Schipper" van Arnold Spoel, en „Des Winters als 't reghent' van L. A. v. Tettenrode. Te koop aangeboden en een octant met certificaat. Te bevragen bureau van dit blad. Te koop een met afzonderlijke bovenwoning aan den Rijks weg. Zeer gunstig gelegen bouwterrein nabij de brug. Te bevragen aan het bureau van Kors Visser, Architect-Makelaar, Julianakade 3, Telefoon 310. Gevraagd door beschaafd talrjjk gezin plm. 4 a 5 weken. of anderszins te IJmuiden of omstr. op eenv. stand. Br. m. prijs ond. 2063 Adv. Bur. de la Mar Azn. Amsterdam. Militair vraagt een eenvondig (zonder pénsion) om in te studeeren. Brieven met prijsopgaaf onder R. 209 adv. bur. P. F. C. Roelse. aangeboden, Fransch merk, uitstekend onder houden, prachtige klank, spotprijs f 180. Kanaalstraat 30r. biedt zich aan, goed stylist, vlug kunnende typen, bekend met moderne talen. Vaste positie en flink salaris vereischte. Br. fr. 414 bureau van dit blad. Te koop een goed onderhouden hee- ren rijwiel met nikkelen velgen en free- wiel met terugtraprem voor f 37.50 en een Race fiets merk Durkop voor f40.. Vogelenzang, Lagerstraat 19, Velseroord. Adres te vernemen Bureau van dit'blad. Kanaalstraat 77. te koop. een gedeeltelijken benevens .3 compl. passerdoozen, 1 verstelbaar teekenbord, afmeting 1 maal 1.5 Meter met liniaalgeleiding, teeken-haak met driehoeken, ook af zonderlijk. Adres Maarten van Heemskerkstraat 37G. Aan de lezers van dit blad zenden wij na ontvangst van 42 ct. aan postwissel of zegels, bet visioen welk aan Intj» Jam te Oosterzee den 8 Dec. 1722 is verschenen; Bij dit boekwerk wordt gratis bijgegeven een duidelijke verklaring. Door de vele aanvragen wordt binnen acht dagen ver zonden. Men zende postzegels of postwissel aan de fa. J. Geertsema, uitgever, Winscho- terdiep 26, tel. 1337, Groningen. P.S. Dit visioen is een voorstelling van oorlog en tevens een spoedige vrede. te k o op bj W. SCHOORL, Stationskof fiehuis. Velsen. Te koop met 68 nummers voor 25 gulden. Ratel- straat No. 18, Velseroord. Te huur aangeboden waarvan 1 met stookgelegenheid en aanleg van gas, zeer geschikt voor alleenwonende juffrouw. Br. lett. H. K. Boekhandel v. Houwelingen, Velseroord. 'Bij het Bedrijf Openbare Werken worden gevraagd eenige bekwame schilders in tijde- 1 ij ken dienst. Zich aan te melden Bureau Openbare Werken, bij voorkeur tusschen 12 uur 's namiddags.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2