Umuider Courant 2e BLAD. 21 Juli Gezouten Yarkensvleesch. De Burgemeester van Velsen, brengt ter algemeene kennis, dat krachtens beschikking van den, Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel d.d. 30 Juni 1917, de na volgende maximumprijzen in den kleinhandel voor gezouten varkens- vleesch zijn vastgesteld Gezouten karbonaden f Ö.70 p. 1/3 K.g. rollade f 0.75 fricandeau f0.75„ vette lappen f 0.50 doorr. f0.65 B B magere,, f0.70„ B B 3 gehakt f0.60„ vet spek f0.50.„ mager'spek f0.60 krabbetjes f 0.40 kruisschijf f0.40„ hamschijf 10.45 Velsen, 20 Juli 1917. De Burgemeester van Velsen, H. vee LOREN van THEMAAT. AGENDA, ZATERDAG. Bioscoop, Cycloop, 81/,, uur. ZONDAG. Badpaviljoen Noordzee Middag- en Avondconcert. Bioscoop, Cycloop, 5 en 81/* uur. MAANDAG. Nutsspaarbank, Helmstr. 9,7—9 u. Bioscoop, Cycloop, 8}/a uur. Boaz-bank. Visseringstraat 12. 7—9 uur. DINSDAG. Herstemming v. d. Gemeenteraad district II (West-IJmuiden) 8—5 uur. Predikbeurten. IJMUIDEN. 10 uur: Ds. Weener van Haarlem. 5 uur: Ds. Erdman. 101/, uur: Ds. Luikinga. 10 uur Ds. Huizing. 5 uurdezelfdp. VELSEROORD. 10uur: Geen dienst, wegens de viering van het H. Avond- maal te Velsen. Geref. Kerk. 10 uur Ds. D. Hogenbirk van Char- lois. 5 uur dezelfde. VELSEN. 10 uur: Ds. Eggink, H. Avondmaal. FEUILLETON. - 't Plan moet op de Beurs te Am sterdam zijn geopperd, 'n Handels man zei, eigenlijk voor de grap, tot een der Directeuren van de Maatschappij „Nederland"waar om laat ge de „Jan Pieterszoon Coen"maar renteloos in de haven liggen; ge moet er 'n hotelschip van maken waar de menschen pension kunnen bespreken! - De Directie overwoog deze zoo losjesweg uitgesproken gedachte en 't gevolg was, dat het mooie, def tig ingerichte schip werd gereed gemaakt om gasten te ontvangen, opstoomde langs het kanaal en meerplaats kreeg tegenover de bui tenplaats Velserbosch, met Velser- oord aan de andere zijde. Daar ligt het thans klaar om be zoekers te ontvangen, die geld en lust hebben om eens op buitenge wone wij ze hun vacantie te passeeren; nu eens niet in 'n groot, of wel vermaard pension, maar op 'n schip, in den volsten zin des woords «van alle comfort voorzien". We behoeven niet weer eens 'n beschrijving te geven van dit nieuw ste en grootste vaartuig van „de Nederland". Ze werd indertijd reeds in ons land opgenomen. Men weet wel, dat de hutten, de salons, de (Gebouw vöor Chr. Belangen). 91/, uurGodsdienstoefening. 5 uur: hetzelfde. WIJKEROOG. 10 uur: Ds. Kok. 5 uur: dezelfde. SANTPOORT. 10 uurDr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga; Onderwerp „Wie is mijn naaste?" Collecte v. d. Vereeniging tot steun 10 uur: Ds. D. den Breems van van Amsterdam. Gemeenteraad. Voorzitter de Burgemeester. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. a. brieven van Gedeputeerde Staten betreffende de goedkeuring van raadsbesluiten; c. eene mededeeling van den Commissaris der Koningin dat tot buitengewoon gemeente-veldwachter is benoemd R. Pellegrom, ontsmet- ter bij het bedrijf reinigings- en ont- smettingsdienst; f. een verzoek van Mej. J. M. Opzoomer, onderwijzeres aan school E om ontslag als zoodanig met in gang van 1 October a.s.wordt eer vol verleend h. een nader adres van den agent van politie C. Kool om toekenning van rijwielvergoeding; Op dit adres wordt afwijzend be schikt. Aangezien de op 3 Mei j.l. door den raad vastgestelde regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel nog niet door Gedeputeer de Staten is goedgekeurd, kan aan het verzoek der Bondsafdeeling niet worden voldaan. B. en W. stellen den gemeente- dekken er eenvoudig schitterend uitzien's Dat men aan boord in de gymnastiekzaal kan fietsen, roeien, paardrijden, althans dezelfde bewe gingen maken, als zat men op 'n heusch rijwiel, in 'n echte schuit of op 'n springlevend paard dat men er z'n kappersalon en donkere kamer voor fotografie heeft, dat de bedie ning van het Javaansehe personeel uitnemend is; de keuken gerenom meerd heeten mag en de officieren, die de leiding voeren de bezoekers met de meeste voorkomenheid tege moet treden. Het schip is thans ooktelepbonisch aangesloten,bezit'n rijwielbergplaats terwijl 'n autogarage in de nabijheid ligt. 't Verschil in klassen bestaat voor de zes weken, dat de „Coen" hotelschip wezen zal, niet zoo meldt „De Standaard". De gasten kunnen zoo ongeveer het heele vaartuig doorwandelen. Enkele' salons zijn vau bestemming veranderd, enkel en alleen om 't den logé's maar gerieflijk te maken. De pensionprijs bedraagt onge veer f8 k f 12.50 per dag en per persoon. De firma Lisonne organiseeit ge regeld uitstapjes voor de tijdelijke bewoners van 't schip en gaf 'n keurig boeksken uit„'n Bezoek aan Kennemerland in 1917". Een motorsloep van het schip raad voor, dit aan adressant te be richten. Goedgevonden. Volgens art. 5 der Verordening op de heffing van schoolgeld voor leerlingen der openbare lagere school A te IJmuiden, kan door B. en W. voor leerlingen, die een volle maand de school niet bezoeken, ontheffing worden verleend voor een evenre dig gedeelte van het schoolgeld. In voorkomende gevallen wordt deze ontheffing steeds verleend. Daar van deze vrijgevigheid veel misbruik wordt gemaakt, deelenB. en W. den gemeenteraad mede, dat zij voornemens zijn voortaan alleen in bijzondere gevallen ont heffing te verleenen. Bij voorlezing der motie van de Levensmiddelen commissie vraagt de heer van T u y 11 of de heer van Splunter gelegenheid heeft gehad zich te verdedigen. De heer Handgraaf antwoordt dat de heer van Splunter ter ver gadering is genoodigd en zich dus heeft kunnen verdedigen. De heer van Splunter was echter niet ter vergadering verschenen. De Voorzitter zegt dat door hem vragen zijn gesteld aan den heer vau Splunter. De heer van Tuyll merkt op dat uit de stukken blijkt dat daar op niet voldoende is geantwoord. De Voorzitter zegt dat nu het Rijk de aardappelen heeft opgevor derd, het een Rijkszaak is gewor den. De inlichtingen van spreker zullen dan ook aan den Minister worden gezonden. Waren de aar dappels van de gemeente geweest, dan hadden wij een procedure tegen den heer van Splunter kunnen voeren. De heer Brink merkt opdat de heer van Splunter gelegenheid heeft 'gehad zich te verdedigen, doch hij achtte het niet eens noodig bericht van verhindering te zenden. Ware de heer van Splunter er geweest, dan had men er niet aan gedacht een motie voor te stelleD. De Voorzitter deelt mede dat van den heer van Splunter bericht is ingekomen dat hij ontslag neemt als lid der LeveDsmiddelencommis- sie. De raad besluit het ontslag to accepteeren. Bg het verzoek om ontslag van Mej. Opzoomer merkt de heer Ne t- scher op dat het noodig is bij benoemingen van onderwijzend per soneel, te weten van de plannen der solliciteerenden. Er is nog een on derwijzeres hier, die reeds op de lijst der candidaten van Haarlem staat. Spreker vindt dg,t men onze gemeente niet moet gaan be schouwen als een doorgangshuis. Het belang van ons onderwijs gaat boven 't belang der onderwijzers. Spreker wil geen bindende bepa ling, doch zal voortaan zijn stem niet geven aan hen, die van plan zijn de gemeente weer spoedig te verlaten. Bij behandeling van het verzoek van G. Kool inzake rij wiel vergoe ding zegt de heer Schilling zich daar niet mede te kunnen vereeni gen. Kool heeft evengoed recht op zal den dienst tusschen den zuide lijken oever en de „Jan Pieterszoon Coen" onderhouden, deze sloep zal ook op bepaalde tijden varen tus- scheD het schip en een aanlegstei ger van de Mij. „De Breesaap", over wier terreinen den gasten tij delijk het wandelreeht is toegestaan. Op deze wijze is de badplaats Wijk aan Zee in 'u half uurtje te be reiken. Zoo is wel in alle opzichten voor degenen, die, hun vacantie op dit schip willen doorbrengen gezorgd. Wie, 'n dag in de mboie omstre ken van Velsen dootbrengend, lunch of diner op dit drijvend hotel wil gebruiken, hij is welkom, mits hij vooruit van zijn voornemen mede deeling doet. Zaterdagmiddag werd de „Coen" met 'n gezelligen maaltijd, voor ge- noodigden en vertegenwoordigers van de Pers, als hotelschip in ge bruik genomen. In „De Nederlander" lezen we onder den titel „Het schip der illusie". Wanneer men een bezoek brengt aan den „Jan Pietersz. Coen", de mooie mailstoomer van de Maat- scgappij „Nederland", en men ziet de interieurs, die, onder de artis tieke leiding van den heer Lion Cachet tot stand gebracht, gerekend kunnen worden onder de beste producten van onze Hollandsche vergoeding^als Ruys. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Tegen de heeren Wam- steeker, Netscher, van Tuyll, Schil ling en Sluiters. Ingekomen is een adres van de afd. IJmuiden van deu Centr. Bond van Haven- en Transportarbeiders met verzoek om met het oog op de groote werkeloosheid bij niet onmiddelijke voldoening der aan slagbiljetten niet te spoedig tot ver volging over te gaan. De voorzitter zegt dat de men schen 't best kunnen reelameeren. De heer Schilling zegt dat dit kan, doch de afdoening zal niet zoo spoedig geschieden. De vraag is of men de menschen nu niet dadelijk aanpakt. Aan den heer G. J. Th. van Roden wordt op zijn verzoek ontslag ver leend als lid Jder Schattingscommis sie. De voormalige commissie voor de herziening der salarissen bericht dat zij adviseert het voorstel inzake de regeling der dienstjaren van dei opzichter Schooleman niet. aan te nemen en alleen de tijdelijke dienst jaren mede te tellen. Van den heer Landeweerd is een schrijven ingekomen dat hij bericht heeft gekregen dat hij door het aan vaarden van het ambt van Secre taris der Huurc. ophoud lid van den Raad te zijn. De politieke organisatie waartoe spreker behoort, de S.D.A.P. is het daar niet mee eens en meent dat- het ambt niet onder de door de wet bedoelde valt. Adressant vraagt in dezen een uitspraak. Wordt in handen van B. en W. gesteld om prea-advies. Wekelijkseh Marktbericht. In de week van 13 Juli 1917 tot 20 Juli 1917 waren de aanvoeren en prijzen als volgt Trawl- en Beugvisch. 609 92 143 7 3 89 564 483 1391 5117 4641 1048 1187 15 12 1968 15168 10474 1340 109 9528 145 30 1311 1 per kist van 50 K.G. 50 50 50 50 50 50 per 20 stuks, per stuk kist van 50 K.G. 77 7» 77 77 >7 77 77 77 77 7» Ton Tarbot Griet Groote Tong Middel Kleine Groote Schol Middel Zet Kleine Bot Schar Tongschar Rog Vleet Groote Roode Poon Middel Kleine Pieterman Poontjes Groote Schelvisch Middel Kleinmidd Kleine Kabeljauw Gullen Leng Heilbot Wijting Koolvisch Horsmakreel Makreel Zalm Steur Levende Kabeljauw Heilbot Gr. lev. Schelvisch per 15 stuks per 50 K.G. 50 per stuk 77 17 77 17 77 77 77 71 17 17 17 77 77 77 77 P- 17 17 77 J) 17 17 77 77 17 77 17 77 77 71 17 17 11 77 17 77 17 77 71 17 17 50 50 50 50 50 50 50 77 77 17 77 77 77 77 per stuk per kist van 50 K.G. per stuk 17 7' per kist van 50 K.G. f9r st'ik per kist van 50 K.G. J? 50 per stuk 92 62 1 58 1 10 0 70 57 37 40 28 50 16 13 40 24 12 38 70 32 60 28 30 26 4 20 31 20 2 45 8 20 90 2 50 6 50 31 0 77 43 35 0 80 0 58 0 07 47 60 25 7 50 6 37 90 17 310 13 13 10 3 10 1 67 2 90 28 90 17 71 7i 77 77 27 Md. KI. md. KI. lev. 25 40 60 Noordzee Zoutévisch Kabeljouw Schelvisch rond Leng Volle Haring Steur IJlle Maatjes Makreel Haring. Wegens het ontbreken van 2 dagaanvoeren niet officiéél. Kunstnijverheid gelijk trouwens het geheele schip een schitterend voorbeeld is van ons kunnen dón kan men zich levendig indenken de zorg waarmede de directeuren voor het wel en wee ervan ver vuld zijn. Levendig indenken, dat zij dit nieuwe schip (het werd éérst in 1915 afgeleverd) na het verlies dat de Maatschappij reeds leed door het tenondergaan van de Emma, niet aan torpedo- en mijnengevaar wilden blootstellen. Daarvoor is het al te kostbaar: En om nu niet geheel doelloos den stoomer stil ie leggen, heeft men hem een plaats gegeven in het Noordzeekanaai even voor de spoor brug van de lijn Haarlem-Uitgeest, en het schip ingericht tot... drij vend hOtel. Voorwaar een sublieme gedachte. Alleen reeds om de illu sies, die gewekt worden. Vooral 'savonds, als de zon bijna onder is, beeldt men zich in te liggen in een Levantsche haven, waar zoo juist geankerd is. Wanneer men over de verschansing geleund de verre lichten van stoomende sloepen ziet, die brieven zullen komen brengen, of de onhoorbare loopende inland- sche bedienden zich bedeesd ziet voortbewegen om de bevelen van den Oosterschen mandoer te vol brengen, zie, dan wekt dat alles de illusie van te zijn, op een in een havenplaats geankerd schip, dat op één der komende dagen, als de pak ken en vaten gelost zpn, de tros sen zal los gooien en verder zal opstoomen, óf naar het lang ver wachtte vaderland, óf naar hef land der bloeiende toekomst, het schoone Indiö, waar Jan Pietersz. Coen lees alleen maar de incripties in de verschillende zalen of de brokstuk ken uit zijn brieven in de eetzaal in jonge dadendrang ons gezag ves tigde. Maar ook wanneer men al te nuchter of te veel werkelijkheids- mensch is om in het land der ver beelding wat uren rond te dolen, dan ndgi of beter, des te meer moet men de keuze van de ligplaats prij zen. Juist ter helfte van Kenne merland met zijn veel- en terecht- geprezen schoonheid van bosch en hei en vette landen. En ook vlak bjj de zee. In enkele kwartieren is men in het mooiste badplaatsje van ons land, in Wijk aan Zee. Over de terreinen van de MaatsohappQ „Breesaap", die daar een villapark zal gaan bouwen, komt men er al heel spoedig. Had men dus een betere keuze kunnen doen We gelooven het niet. Het drijvende hotel het schip der illusie zal dan ook wel het doel worden van velen, die zomer genot willen smaken. Zondag 22 Juli 1917. Ned. Herv. Kerk. Doopsgez. Gem. afd. Prot.-Bond. Geref. Kerk. Herv. Evangelisatie. Ned. Herv. Kerk. Het drijvend Hotel Jan Pieterszoon Coen. Oud-Geref. Gemeente. Geref. Kerk, Nod. Herv. Kerk. Evangelisatie. Vergadering van Vrijdag 20 Juli 1917' b. bewijzen van instemming met het adres van den gemeentelijken woningraad dd. 9 April j. 1. betref fende bespoediging van deu Woning bouw; cl. eene motie van de Levens middelencommissie inzake de leve ring van aardappelen door J. van Splunter e. eene mededeeling van den voorzitter der Commissie van bij stand voor de financiën, dat omtrent de aan de Commissie op 9 Juli j.l. voorgelegde punten geen advies kan worden uitgebracht, daar in de ver gadering op dezen datum geen vol doend aantal leden tegenwoordig was; g. als voren van G. J. Th. van Roden om ontslag als lid van het Schaalarmbestuurwordt eervol verleend i. een verzoek met memoiievan toelichting van de afdeeling „Ken- nemerland" van den Bond van Ned. Onderwijzers, om uitbetaling der verhooging van de onderwijzerssa larissen. Kis ten. Stuks. Aanvoeren. Hoog ste prijs. Laag ste prijs. 68 166 460 4292 Kantjes. 12 7150 1 80 6 2 80 157 8 1 1 60 p.Kantje p.Kantje

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 5