SPORT. te-reinigingsdienst vervoerd. Er zijn nu werkelijk nog menschen, die dit den heer van der Wateren, den man, die deze inbeslagneming moest verrichten, kwalijk nemen Hoe boos moeten we dan wel op den heer Natte zijn, die ons die akeli ge belastingbiljetten thuis stuurt SANTPOORT. Aanbesteding. Bij de door de Commissie van Bestuur over het gesticht „Meerenberg" gehouden aanbesteding voor de levering van pl.m. 2250 K.G. snijboonen en 2000 K. G. enkele beerenboonen zonder draad, in 4 partijen vóór 12 Aug 1917 was ingeschreven door F. J. Bremerkamp, Santpoort snijboonen f 0.26, heerenboonen f0.30; N.V. Bloembollenhandel v/h Cramer en Koenderman, Heemstede snijboonen f 0.23D. de Mooij, Haar lem, snijboonen, f0.20, heerenboo nen f0.20; P. v. Stralen, Velsen heerenboonen f 0.26V», snijboonen f 0.26. Alles per K.G. Staatspensioneering. De afdee ling Santpoort van den bond voor Staasspensioneering zal op den lani dag, die a.s. Zondag te Heiloo ge houden word, vertegenwoordigd worden door de bestuursleden, de beeren F. J. Bremerkamp, C. Slin ger en P. Veenis, terwijl de heer C. Slinger, afgevaardigde zal wezen op de Algem. Vergadering, die Augustus te Utrecht zal gehouden worden. DRIEHUIS. Crematie.OpWesterveld heeft Maandag wederom de Crematie van hetstoffelijkoverschot vaneen Haag- sch ingezetene plaats gehad. Uit de Gemeente. Besmettelijke ziekten. In de week van 1824 Juli is in deze gemeente één geval van diphteritus voorgekomen. Voor den Raad. Openbare werken Gemeente blad no. 151 bevat de verlies- en winstrekening van het bedrijf Open bare Werken over 1916 tot een totaal bedrag van f31232.28. Gemeentepolitie Gemeenteblad no. 152 bevat de verordening re gelende de samenstelling en de be zoldiglng der Gemeentepolitie. Gratificatie De heer J. Bos directeur der Waterleiding, heeft vóór zijn infunctietreding als zoo danig, op daartoe vanwege het ge meentebestuur gedane aanvraag onderscheidene diensten bewezen in verband met de stichting der verschillende werken van het be drijf. In overeenstemming met het Ad vies der commissie voor gas en water stellen B. en W. voor, aan den heer Bos als vergoeding voor deze diensten een gratificatie van f 200 te verleenen. De Finnanciëele Commissie advi seert gunstig. EEÜILLETON. Papier-Industrie. Vervolg uit het artikel in de ru briek „Onder de Menschen" van M. J. Brusse in de N. Rott. Ct. Wanneer ge dan den volgenden dag in de rustige omgeving der Veluwe een bezoek brengt aan die andere fabriek van Van Gelder ZoneD, een eindweegs buiten de kom van Apeldoorn gelegen, en ge komt er binnen in dat aardige achttiende eeuwsche buitenhuis, waar 't kan toor is gevestigd, dan begrijpt ge waarom de heer Smidt van G-lder Sr. het geschepte papier en zijn makelij „de poëzie van het papier vak" noemt. De werktuigkundige ingenieur, de heer Heinsius, die mij hier rond leidde, omdat de heer Dirks, de directeur, weer naar Rusland was voor de zaken hij had dien och tend juist nog eens met Van den Hoff, den 75 jaar ouden vormmaker gepraat, zoo over de eigenaardig heden van 't vak, waarin deze grijsaard van kind af opgegroeid is, evenals zijn pader, en diens vader uit een papiermakersdynastie van misschien een paar eeuwen oud. Salarieregeling. In verband met het voorstel van B- en W. om voor den eersten opzichten van den dienst van het bouw en woningtoezicht J. Schooleman, voor de berekening zijner jaarwedde mede te tellen zijn diensttijd in tijdelijken en vasten dienst dergemeente doorgebracht, be richt de voormalige Saiariscommis- sie zich daarmede niet te kunnen vereenigen. Zij adviseert den raad als nog mede te doen tellen den diensttijd doorgebracht als tijdelijk amtenaar dezer gemeente. Kegelen. Door bijzondere om standigheden kan de kegelclub „Vel sen" geen uitvoering geven aan haar plan om deel te nemen aan het kegelconcours te Groningen. Concours. In Hótel „De Prins" zal te beginnen met Vrijdag 3 Aug. gedurende die maand een kegelcon cours gehouden worden. In elke week zal er op Vrijdag, Zaterdag en Zondag gelegenheid zijn om aan het concours deel te nemen. YISSCHERIJ. NOORDZEE. 128/963. Voorloopige wijziging van het door Engeland gesloten verklaard zeegebied. Volgens mededeeling van het Ministerie van Buiteniandscbe Zaken is van de Britsche Regeering bericht ontvangen, dat de grenzen van het gevaarlijk verklaarde zeegebied voorloopig tot 1 September a.s. of tot een vroeger, nog nader bekend te maken tijdstip zijn verlegd, zoodat het bedoelde gebied thans gelegen is beZ. en beO. de verbindingslij van de volgende punten: a. een punt op de parallel vau 57' 8' N.B, drie zeemijl beW de kust van Jutland gelegen: b. een punt op57° 8' N.Br. en 6° 0' O.L. c. 56» 0' 510' 54°54'15' 53°29' 53» 0' 417' 4° 4' 410' n n >1 }1 De Zuidelijke grens van het afgesloten gebied wordt gevormd door de parallel van 53° 0' N.Br. van af het punt tot een punt drie zee miji beW. de Nederlandsche kust en verder om de Oost lar gs de grens der Nederlandsche territoriale wateren. De Oostelijke grens wordt gevormd door de grens der Deensche terri toriale wateren. In verband hiermede worden, met volkomen behoud van alle, daarom trent bekend gemaakte bijzonderheden: a. verlegd het lichtschip „Doggersbank Noord" naar: 56° 0' N.Br. en 5''0' O.L Doggersbank Zuid" 54'47' 4°8'30" Terschellingerbatik53°29' 4"2' b. bijgelegd; het lichtschip „Haaks" toonende een wit groepschitterlicht, elke 30 sec. een groep van vier schitteringen als volgt: schittering 2 sec., duister 8 secschittering 2 sec., duister 3 sec schittering 2 sec.; duister 8 scc., schittering 2 sec., duister 8 sec zichtbaar tot op 12,5 zeemijl, op 53° 0' N.Br. 4° 5' O L. 7 lichtbruiboeien, toonende een wit vast licht met verduisteringen elke 10 sec. hélder 7 sec. N.Br. en 4°45' O.L. 4*35' No. J op 55°39'30' 3 4 5 7 55»23'30" 55° 7'30" 54'25' 54° 8' 53»51' 53°14'30" 4"23' 4° 6'45" 4° 5'15" 4° 3'45" 4» 3'30" Hoewel de vrije strook zoo smal is, dat een veilige vaart daardoor niet afdoende kan worden verzekerd, werden toch de mogelijke maat regelen getroffen, teneinde de thuisvarende schepen zooveel mogelijk tegemoet te komen. Twee Scheveningsche loggers tot zinken gebracht. De logger Maria Johanna bracht llier Zaterdagmorgen aan de opvarenden van de loggers Majoor Thomson SCH 23 en Dirk SCH 382, welke beide loggers door een Duitsche duikboot met hand- bommen tot zinken waren gebracht. Aangebracht. De botter H. D. 64 bracht alhier aan een vat rum de bo ter H. K. 16 een vat cocos- vet en de botter H. D. 56 een vat wijn en een vat rum. En wiens zood, en wiens kleinzoon nu ook alweer de traditie volgen in deze fabriek. Van den Hoff wist nog, dat er vroeger echt en twintig papiermolens stonden om Apeldoorn heen, en twee en twintig in Vaassen, die allemaal hun oude, oude geschiedenis, had den, evenals deze fabriek, die, toen van Gelder Zonen in 1869 den molen de Eendragt overnam van den heer Pannekoek, daar wie weet hoe lang reeds had gedraaid I En hij was aan 't redeneeren gekomen over allerlei eigenaardigheden van oude papiermakers, wat nogal eens zon derlingen waren 't mocht wel zijn door 't voorthuwelijken van al maar dezelfde papiermakersfamilies onder elkaar. Hoe er bijvoorbeeld een was, die iederen ochtend heel vroeg de hei op zwierf, om mooie steen en te zoeken, waarmee hij ge stadig voort het voorpleintje van zijn molen versierde. Hoe anderen de wat ziekelijke neiging tot ver zamelen vertoonden, bijvoorbeeld van deuren, van houten hekken, welke rare collecties maar aangroei den en bleven liggen met onder meer als curiosum 't steeds verder vermolmende hek, dat voor 't Leo had gestaan. Want Apeldoorn is, zooals wij Een mijn gevischt. Vrijdagavond kwam hier binnen de stoomtrawler Maasdam M.A. 110 met een mijn aan boord, die in het vischnet were opgeviseht, zoolang de mijn aan boord was bleef het schip onder militair toezicht. De Engelsche reis. De Engel sche reis van de afgevaardigden der stoomtr awletreeders te IJmuiden zal niet doorgaan, omdat Engelanc voorloopig de vrije vaargeul pog openhoudt en de uitoefening van weten, een oud centrum van de papierindustrie. Apeldoorn, immers, ligt in een kom, waar 't regenwater naartoe vloeit. De bronnen van de Grift, de beekjes en zijbeekjes met de gegraven sprengen, die naar de molens heen geleid werden, gaven op het waterrad de kracht van het vervalof wel werden uit den hoo- gen waterstand naar de werktuigen afgetapt en vloeiden weg naar de onderbeek. Zoo maalden al die oude papiermolens voort, als daar waren, met hun aardige namen, de Wijde Wijerd, de Veldekster, de Steen beek, de Bazenmolen, de Lier, de Oiifant, de Brouwers-, Order-, Tepe lenberger-, Hohhuizer molensde Stinkmolen, de Loose-, de Wiessel- sche molen, enzoovoort. Zij vonden hier de waterkracht èn het zuivere water der Veluwe. Toen de stoom kwam, die langzaamaan de mecha nische werkwijze vereischte, om in de concurrentie mee te doen. Ver scheiden papiermakers konden of wilden deze omzetting niet aan, lieten het oude vak, nood gedwon gen, in den steek, en maakten een wasscherij van hun bedrijfjes, of zetten een onderdeel van de vroegere zaken voort en werden lompen- randelaren. Maar, zooals gezegd, de oudor- het bedrijf dus geen hinder onder vindt. Vlootuibreiding, Door de nieuwe opgerichte Maatschappij Viissingen alhier is eene sleepboot als trawler in de vaart gebracht, welk vaartuig in het visscherij regi ster werd ingeschreven met den naam IJM 200 „IJmuiden". Het schild is van groote afmeetingen, welke die van een stoomtrawler nabijko men. Een door den heer R. de Boer alhier aangekochte motorboot is thans geheel vertimmerd en voor de kustvisseherg ingericht. Ze za nu in de vaart kor en met den naam IJM 399 „Fluzer Mar." Verder is de door dan heer A van Pel e.a. alhier aangekochte sleepboot „Nellie" uit Dordrecht tot stoomtrawler omgebouwd. Het schip is verdoopt in „Nicolaas IJM 410. Vissch. Ct. Vtsscherij Inspectie. Versche nen is No 17 Mededeellingen en Verslagen van de Visscherij-Inspec tie met de Maandcijfers van de Vis- scherij-Statistiek over April 1917. Wij ontleenen er het volgende aan Zeevisscherij. Vergelijkt men de gegevens voor deze maand met die voor April 1916, dan blijkt de zeevisscherij over het algemeen iets meer te hebben opgeleverd, dan in de laatstbedoelde maand. Als gevolg van een nieuwe over eenkomst, welke 10 April in wer king trad tusschen de reeders en eenige vreemde mogendheden, ge schiedde de vei koop grootecdeels tegen vastgestelde prijzen, dus niet bij afslag. Door deze overeenkomst kwam te vervallen een andere in het vori ge jaar gesloten, krachtens welke o. a restitutie van een deel van de opbrenst aan Engeland moest plaats vinden. Doordat de visebprijzen hooger waren, verhielden de besommingen zich in het algemeen gunstiger dan de vangsten ten opzichte van die van verleden jaar. Trawlvisscherij. De uitoefening van het stoomtrawlbedrijf ondervonc ook na de tot standkorning van boven bedoelde overeenkomst, veel belem mering door den onvoldoenden kolen aanvoer en ook, al zij het dan in mindere mate door de schaarschte aan petroleum. Er namen dan ook minder stoomtrawlers aan de vis scherij deel, dan verleden jaar April terwijl slechts een enkele stoom trawler de geheele maand geiegelc in bedrijf was. Daardoor was het totale aantal reizen en reisdagen der stoomtrawlers thans veel kleiner en voerden deze vaartuigen, niet tegenstaande zij, in zooverre zij ter visscherij uitvoeren, grootere vang sten maakten, in het geheel thans minder aan. De totale opbrenst bleef ook iets beneden die van het vorige jaar. Do grootste en kleiDSte soort schoi en schelvisc'n en de kleine kabeljouw kwamen thans in geringere hoeveel heid, de overige soorten schol, schel- visch en kabeljauw evenwel in groo tere hoeveelheid in de dagvangsten der stoomtrawlers voor. derwetsche scheppers, zij sterven doGr de machines meer en meer uit, en al die aartsvaderlijke ver houdingen raken over. De oude-pa piermakers plachten in den kost te zijn bij den baas, en verdienden een paar gulden per week. Er is in de streek nog een spreekwijs van over. Tegen kinderen, die heel gauw eten, wordt wel gezegd„je bent toch niet onder de papiermakers grootgebracht De overlevering toch wil, dat de bazen hun gezellen in den kost den schafttijd onder t werk zoo kort mogelijk toematen, en tevens 't eten zoo heet mogelijk opdienden. Eén hunner ging daarbij voor. Die was er in getraind om de gloeiende spijs hap, hap achter el kaar naar binnen te slokken. En zoodra hij zijn lepel neergelegd had op z'n leege bord, moesten ook de anderen den maaltijd staken 1 Met dit al staan er in deze groote fabriek nog maar twee handkuipen meer. De scheppers weiken op taak, zoo'n paar riem op een dag, want t is een zwaar werk, en voor elk alaadje moeten zij een buiging ma ken. Dat doen zij dan voor 't mid dageten af, omdat daarna de maag e vol is. Vroeger begonnen ze in den zomer vaak al 's morgens om half vier, zoo tot tienen door. Maar De sleepbooten en dergelijke Yoor de trawlvisscherij ingerichte vaartui gen, en de motorvaartuigen, namen in grooteren getalen aan de visscherij deel. De eerst bedoelde vaartuigen vischten met meer succes en zoo wel in verband hiermede als met hun ruimere deelneming aan de visscherij, overtroffen de totale hoe veelheid en opbrengst van hun vangst thans die van April van het vorige jaar aanmerkelijk. De motorvaartuigen hadden even wel te kampen met gebrek aan motorolie, zoodat de zeilen vaak den motor moesten vervangen. Hieraan is het blijkbaar toe te schrijven, dat zij, in tegenstelling met hetgeen ten aanzien van de vaartuigen van alle andere soorten te constateeren valt, gemiddeld minder gevangen hebben, dan in April 1916. De grootere aantal reizen, thans door deze vaartuigen gemaakt, zijn oorzaak geweest, dat er desniette min in totaal meer door aangevoerd werd. In tegenstelling met het vorige jaar nam ook een aantal motorlog- gers aan de visscherij deel, blij Kbaar met gunstige uitkomsten. Het aantal trawlende zeilloggers was, ondanks de geringe deelneming der Scheveningsche loggervloot, iets grooter dan verleden jaar. Desniet temin was het totaal aantal reizen en reisdagen dezer vaartuigsoort nog "kleiner Gemiddeld vingen zij echter meer. Dientengevolge waren ook de hoeveelheid en opbrengst der door vaartuigen van deze categorie in totaal aangevoerde visch ve6l grooter De zeilkustvisschers warén weer in kleiner aantal vertegenwoordigd dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar en maakten, mede in verband hiermede, te za- men ook minder reizen. Niettegen staande zij per reis gemiddeld meer vingen, bieven de totale hoeveelheid en opbrengst der aangevoerde visch beneden die van verleden jaar April Beugvisscherij. De stoombeugers hadden, dank zij een bijzondere re geling, minder moeilijkheden met de kolen voorziening, zoodat zij over het algemeen geregeld de vissoherjj konden blij ven uitoefenen. Zij namen er in beduidend grooter aantal aan deel, dan in dezelfde maand van het vorige jaar en maakten, in ver band daarmede, een grooter aantal reizen en reisdagen. Bovendien vingen zij gemiddeld meer. In veiband hiermede waren ook de hoeveelheid en totale opbrengst der door deze vaartuigen aangevoerde visch thans veel grooter. Ook de zeilvaartuigen, die even eens in grooter aantal aan dezen bedrijfstak deelnamen, oefenden hem vrijwel regelmatig uit. Zij verkregen, zoowel in totaal als gemiddeld per reis, een grootere vangst. Doordat er langere reizen werden gemaakt, was de gemiddelde vangst per reisdag kleiner dan verleden jaar; besomd werd per reisdag ech ter desondanks meer. Enkele motorvaartuigen namen weer insgelijks aan doze visscherij deel. Hun besommingen waren ge middeld hooger dan die der zeil- dan gingen ze in 't aardappelland werken en waren ze den volgenden dag te moe. Nu beginnen ze er mee om zes uur, en houden 't zoo'n zes a zes en half uur vol, heeft de arbeidsinspectie er een uur rust tus- schenin voorgeschreven. In de Apeldoornsche fabriek wordt dus schrijf- en boekdrukpapier ge maakt, zoowel geschept als ma chinaal. De grondstof voor 't zooge naamde machinale papier is uitslui tend cellulose, de zuivere houtvezels dus, zonder houtslijp. En voor 't „geschept" gebruikt men lompen innen en katoenen lompeD, welke aatste weer worden nagesorteerd in wit, waaruit „wasch" en „schuur" wordt geschift, naar de mate van do vuilheidén ook licht bont- De groote magazijnen liggen vol- gestapeld met de saamgeperste ompenbalen. En aan de sorteerta- fels zijn de werklui er mee bezig om al die vodden door de handen te laten gaan. Zij waken er vooral voor, dat knoo'pen, gummi, haakjes rukknopjes, ijzerdraad, spelden enz. niet meegaan in de pap, omdat al die hardheden natuurlijk't produet in gevaar brengen en de metaaldeel tjes roest verwekken, dus 't papier bederven. Na deze zorgvuldige sorteering f. .JU- \J 1 iu -2 6

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2