ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Bekendmaking, No, 184. Zaterdag 11 Augustus 1917. 2e Jaargang. Administratiebureau ea Drukkerij JAC. SiNJEWEL, WILLEMSPLEIN IjMUIDEN, Telefoon 153. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 8 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1,25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 12 A, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van bniten de gemeente VELSEN in dit blad is nltslnitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. BOTER De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat •door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, met ingang van 6 Augustus 1917, is vastgesteld: a. iDgevolge artt. 2 en 8 der Distributiewet 1916 een maximum- kleinhandelprijs voor boter van f 1.30per 1/i K.G.; b. ingevolge art. 8 van genoemde wet de navolgende maximum prijzen voor boter, respectievelijk in den groothandel en in den tusschen- handel bij verpakking in Groot- handelprijs per 1 KG. f 2.35 2 36 2,37 2.40 2.41 Tusschen- handelprijs per 1 K.G. f 2 40 2 41 2 42 2 45 2 46 groothandelprijzjn wit fust van 50 K.G 96 Jï M ft 127a Delftsch of Leidsch fust van 20 K.G. D 2. te bepalen, dat sub. lb vermelde maximum zijn te verstaan franco station van afzending; '3. vast te stellen, ingevolge art. 3 van genoemde wet, voor boter- maximum inkoopprijzen voor de gemeenten gelijk aan de sub lb vast gestelde maximum groothandelprijzen. De Burgemeester van VelseD, H. VERLOREN VAN THEMA AT. De Burgemeester van Velsen brengt namens den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, ter algemeene kennis: dat door hem in bezit is genomen of zal genomen worden, op het tijdstip waarop bet oogsten is aan gevangen of zal aanvanger., de totale opbrengst van de navolgende ge wassen van den oogst 1917, ook voor zoover deze reeds bij bande laren cf fabrikanten is opgeslagen: koolzaad, raapzaad, boterzaad, deder- zaad, blauwmaanzaad en lijDzaad, beneven de verwerkingsprodructen daarvan dat in elke provincie een Re- geeringscommissaris voor de Rijks- graan verzameling belast is met de inbezitneming en inzameling van genoemde producten; dat hij belanghebbenden met na- diuk er op wijst, dat het verbruik of de levering van deze producten aan andere personen dan bedoelden Regeeringscommissaris voor hen de meest ernstige gevolgen na zich zou kunnen sleepen en zij zich blootstellen aan strafrechterlijke vervolging. Velsen, 5 Augustus 1917. De Burgemeester van Velsen, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Schietoefeningen De Kapitein ter Zee, Comman dant van de Positie IJmuiden, maakt bekend, dat schietoefeningen gehou den zullen worden op: Vanaf d9s avonds 9 uur tot het einde der oefeningen is de haven gesloten voor alle uitgaande, zoowel s voor alle binnenkomende vaar tuigen. Het is vanaf dat tijdstip aan vaartuigen verboden te ankeren of te meeren in de haven bewesten het Sluiseiland. ten Zuiden van de haven in Wes telijke richting tot 3 zeemijlen uit de kust. IJmuiden, 9 Augustus 1917. Do Kapitein ter Zee, Commandant van de Positie IJmuidea, L. van der WAL. Het nieuwe Adresboek Verschenen is de derde jaargang van het Adresboek voor de gemeen te Velsen, Hoawel wij geen exemplaar ont vingen ter bespreking, willen wij er toch even de aandacht op vestigen. Want nu hst er is, kunnen wij deze adreslijst moeilijk meer missen, waarom wij naar de nieuwe jaar gang uitzagen. Nu deze zoo laat kwam, loopt die over 1917 en 1918. Do vorige uitgave was alleen voor 1916, zoodat wij nu wat op achter zijn. Dit is niet gewenscht, want een adresboek, waarin uit den aard der zaak, door vertrek en verhuizing toch al spoedig vele opgaven on juist worden, dient ioder jaar, zoo mogelijk op tijd, te verschijnen. Dit is echter niet onze voornaam ste grief. Erger is dat er zoovele foutieve opgaven in het Adresboek staan. Hoewel het, naar de mede- deeling op het titelblad, samenge steld is naar offleieële gegevens. Enkele dingen willen we noemen. Onder de straten van Velseroord treffen we aan de Kaasenbroodstraat. Misschien heeft de samensteller aan het kaas en broodvolk gedacht, maar naar deze historie heeft de straat haar naam niet ontvangen. Wij zijn hier in de zeeheldenbuurt (Tromp straat) en bedoelde straat heetde Casembrootstraat. Ook zijn sommige nieuwe straten, waaraan toch al gebouwd is, nog niet genoemd geworden. Te Velser oord b. v. de de Ruyterstraat, te IJmuiden de Fultonstraat en de Harpleystraat. Van huizen, die reeds geruimen tijd klaar en bewoond zijn, vinden wij de bewoners nog niet vermeld. Nu weten wij wel, dat zulk een boek niet in eers ge reed is, maar bij de correctie had den deze nieuwe adressen toch wel ingevoegd kunnen worden. Het adresboek is gewoon slordig samengesteld. Personen, die hier langer of korter woonachtig zijn, komen er niet in voor. Een voor beeldde heer D. Visser, onderwij zer te IJmuiden, slaagde dezer dagen voor de hoofdakte, Wij zoch ten even zijn adres in 't nieuwe boek. Daar kwam hij echter niet in voor, wel in dat van 1916, Personen, die sedert geruimen tijd verhuisd zijn, komen nog voor op hun vroeger adres. B. v. de heer S. Vlessing, Diiecteur van de mu ziekschool, die in het gebouw van deze school aan de Bik- en Arnold- kade woont, vinden wij nog op de Koningin Wilhelminastraat vermeld. En zoo zouden wij meerdere voor beelden kennen noemen. 't Ergste vinden wij echter dat personen, die reeds lang overleden zijn, nog in 't Adresboek voorkomen. Natuurljjk zullen wij hier geen na men noemen, maar zoo dadelijk vielen enkele namen ons op, waar bij van personen, die 't vorig jaar of twee jaar geleden al verscheiden waren. En last not least, dat er weinig zorg aan deze uitgave besteed is, bewijst het volgende in de eerste jaargangen was bijgevoegd een lijst van gemeentezaken en eene van Vereenigingen. De gemeentezaken (Gemeenteraad Commissies, sekretarie, politie, stem- bureaux enz.) zijn ook nu weer opgenomen. De correctie had ook hier beter verzorgd kunnen worden. Onder de hoofdagenten van politie lezen we b. v. C. C. Hook inplaats van Haak- Echter is de lijst van vereeni gingen achterwege geblöven. De uitgever verantwoordt zich op deze wijze „Door verschillende omstandighe den ook wat de omvang van deze uitgave betreft en daar volledige opgaven van nog verschillende ver eenigingen achterwege zijn gebleven, zijn particuliere vereenigingen in deze uitgave niet opgenomen". Dat is verbazend gemakkelijk. De lijst was vroeger verre van volledig, maar nu hebben we heelemaal niets. De opgaven zijn achterwege geble ven. Aan wie de schuld? Toch zeker aan den uitgeverDeze be hoort te zorgen dat de lijst van vereenigingen zoo volledig moge- gelijk wordt opgenomen. Trouwens, wij zitten nog al in enkele veree nigingen, doch hebben nooit gehoord dat de uitgever eenige moeite heeft gedaan om adressen der bestuur ders te weten te komen. Dan de omvang. Is dat ook een argument? In de uitgave van 1916 beslaat de Vereenigingslijst een paar bladzijden druks. Deze uitgave is grooter, dat is waar. Doch dit zal wel komen door de meerdere adver tenties, wat toch in 't voordeel van den uitgever is. Ook wel door meer dere adressen. Maar .jinplaats van f 1.moeten we nu ook f 1.75 betalen. Wat dat betreft hadden er dus nog wel een paar bladzijden meer bij gekund. Ons oordeel is dat een volgende uitgave veel beter verzorgd moet worden. Anders hebben we er zeer weinig aan en is het geld duur besteed. Wordt het niet beter dan zal bljjkeh dat een uitgever buiten Velsen moeilijk een goed Adresboek van onze gemeente kan samen stellen. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. De stood der- Zseüedets. Naar wij vernemen heeft Woens dag een bespreking plaats ge had tusschen het Kon. Nat. Steun- comitee en vertegenwoordigers van de samenwerkende arbeidersorgani saties te IJmuiden in verband met de reed3 sedert geruimen tijd heer sende werkeloosheid te IJmuiden. Do heer van IJsselstein verzocht den afgevaardigden hun verlangens te willen meedeeien. Door den heer V an Rooy van dezeemansvereeniging „Volharding" werd medegedeeld, dat de arbeiders zich reeds 21 Juni hadden gewend tot het bestuur der Reedersvereeniging en Plaatselijk Steuncomitee. Van den Voorzit ter van het Plaatselijk Steun comitee was persoonlijk een af wijzende beslissing ingekomen, terwijl de reeders niets van zich lieten hooren, ook niet op een 14 Juli gezonden herinneringssebrijven, Door de arbeiders werd nu de bemiddeling ingeroepen van het Kon. Nat. Steuncomitee. Van Rooy wees er verder op, dat bij beoordeeling van den nood niet moet worden gekeken naar het stilliggen van de trawlervloot sedert de laatste dagen, maar er rekening mede gehouden moet worden, dat reeds sedert October van het vo rig jaar het bedrijf met horten en stooten heeft plaats gehad en de nood in verschillende gezinnen dan ook reeds zeer hoog gestegen is. Bovendien wees hij er nog op, dat ook, al mocht voor de kolenkwestie een oplossing gevonden worden, de reeders hun schepan niet zul len laten varen in verband met de opzegging van het loopende con- trakt met de Engelsche regeeriDg. De heer Van IJsselsteijn verzocht nader te willen preciseeren, hoe de feitelijke toestand is. De heer Schilling deelde me de, dat er ongeveer 900 haven werkers te IJmuiden bg hettraw- lerbedrijf werkzaam zijn. Hij erken de dat een deel van deze menschen in 1916 een zeer behoorlijk loon heeft verdiend. Echter is dit een kleine minderheid, ongeveer 200 personen. Het overgroote deel heeft ook in 1916 maar juist genoeg kunnen verdienen om het hoofd boven water te houden. En juist deze menschen hebben na October 1916 weinig of niets kunnen ver dienen. Als bewijs dat zulks ook door de reeders wordt begrepen, deelt Schilling mede, dat een der grootste reederijen reeds in Maart een bedrag van f 1000 beschikbaar stelde om den ergsten nood te le nigen, blijkbaar in de veronderstel ling, dat de overige reederijen zou den volgen. Door Van Rooy werd medegedeeld, dat de Nederl. Zeemansvereeniging „Volharding" reeds sedert April in correspondentie staat met het Kon. Nat. Steuncomitee voor steunver- leening aan de visscherslieden van alle plaatsen. De heer v. IJsselsteijn antwoordde, dat op een landelijke steunbeweging voor de visschers niet moet worden gerekend. Wat de metaalbewerkers betreft, meende de heer Van IJssel- steijD, dat voor hen genoeg werk in het land te vinden is. Van Rooy, merkte op, dat het'niet in het belang van het bedrijf zou zijn, indien IJmuiden thaES van geschoolde krachten zou worden ontbloot en dat het ook een werk- geversbelang is, dat een voldoend aantal van deze menschen voor IJmuiden blijft behouden. Nadat door Labree van den Aig. Nederl. Zeemansbond nog enkele opmerkingen waren gemaakt, ver zocht de heer van IJsselsteijn den afgevaardigden te willen mededee- ien, wat tot leniging van den nood zou kunnen worden gedaan. Van Rooy meende dat het Kon. Nat. SteuDcomitee zou kunnen trachten de reeders bereid te vinden op de schepen menschen te werk te stellen. Zulks zou ook aan de zeewaardigheid dezer schepen ten goede komen. Verder meende hy dat er in overleg met het K. N. S. een regeling tot stand zou kunnen komen, om, met financieelen steun van de reeders, in den nood van behoeftige arbeiders te voorzien. De heer Van IJsselsteijn zegde toe, hierover met de reedersveree niging te zullen spreken en verzocht de organisaties hem inmiddels met feiten over den toestand nader in te lichten. Bevordering. Bij Kon. besluit van 6 dezer is H. L. van Marken, thans tijdelijke opzichter-electricien bij de Rijks electriciteitswerken te IJmuiden, met ingang van 1 Sep tember benoemd tot opzichter-elec tricien bij die werken. VELSEN. Verdronken. De 26-jarige ser geant Oosthoek uit Rotterdam, lig gende op het fort Veldhuis bg Beverwijk,, doch gedetacheerd in het tentenkamp bij de spoorbrug alhier, was Woensdagavond half zes in het Noordzeekanaal gaan zwem men. Opeens riep hij om hulp en zagen zijn kameraden hem zinken. De sergeant van de wacht begaf zich te water en dook naar zgn zinkenden kameraad, doch kon deze niet meer grijpen. De stoker van de ponten Reekers had den gezonkene betrekkelgk spoedig op 't droge. Dr. Oosterwijk uit Velseroord, die de geneeskundige ^verzorging van het kamp heeft, was een uur met den drenkeling bezig, doch't mocht hem niet gelukken de levensgeesten op te wekken. Da verslagenheid bij de militairen was groot. Oosthoek was een oppas sende jonge maD, bg de soldaten bemind. Hij was een goed zwemmer. Des avonds werd het lijk naar het lijkenhuisje op de begraafplaats De Biezen overgebracht. Ver koop ing. Notaris Boerlage alhier heeft Woensdag in hotel De Prins verkocht No. 1. Een Woon-en Winkelhuis waarin Bakkerij, met erf en grond te Wgkeroog, Corverslaan 97, ka daster Sectie H, Nrs. 4129 en 3868, groot 2 aren, 28 centiaren. Gekocht door H. van Otten te Beverwijk voor f 8620. No. 2. Een Woonhuis, met schuur en erf in het dorp Velsen, Noorder dorpstraat 13, groot 74 centiaren. Gekocht door J. H. Romegn Jz. te Santpoort voor f 1500. IJMUIDER COURANT 4. den gemeentebesturen in overweging te geven, bij levering aan grossiers en detaillisten, voor boter te berekenen de sub. lb vastge stelde bedragen resp. in den groothandel en in den tusschenhandel. Velsen, 6 Augustus 1917. In de haven en bezuiden de haven van IJmu'den. DINSDAG 14 AUGUSTUS WOENSDAG i5 AUGUSTUS DONDERDAG 16 AUGUSTUS aanv. 10 uur s' avonds (Zomertijd). Govaarlijk is de zee ter hoogte en De aandacht van belanghebben den wordt gevestigd op de vsrorde: ning van het militair gezag van 25 April j.l. (Regeling der- Scheepvaart bij Schietoefeningen te IJmuiden en in de territoriale zee).

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1